Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-133/14-4/DS
z 9 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2014 r. (data wpływu 10 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dochodu/straty w związku ze zbyciem udziałów Spółki Zależnej (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony 14 maja 2014 r. o brakującą opłatę – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia przychodu w związku z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki Zależnej (pytanie nr 1),
  • ustalenia dochodu/straty w związku ze zbyciem udziałów Spółki Zależnej (pytanie nr 2).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną – spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT). Spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Spółka będzie wspólnikiem innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka Zależna).

Spółka obejmie udziały w Spółce Zależnej poprzez wniesienie wkładu pieniężnego, przy czym wartość emisyjna obejmowanych udziałów będzie wyższa od ich wartości nominalnej.

W Spółce Zależnej dojdzie do obniżenia kapitału zakładowego w trybie art. 455 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

Obniżenie kapitału zakładowego odbędzie się poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów (tj. nie dojdzie do umorzenia dotychczasowych udziałów). W związku z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki Zależnej Wnioskodawca otrzyma od niej środki pieniężne tytułem wynagrodzenia za obniżenie wartości nominalnej udziałów (Wynagrodzenie). Wynagrodzenie będzie wyższe niż wartość, o którą został obniżony Kapitał Zakładowy.

W przyszłości dojdzie do zbycia udziałów Spółki Zależnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w momencie obniżenia kapitału zakładowego przychodem dla Spółki będzie wyłącznie nadwyżka Wynagrodzenia ponad koszt objęcia udziałów Spółki Zależnej, przy czym koszt ten powinien być ustalony proporcjonalnie do dokonanego obniżenia wartości nominalnej, tj. poprzez przemnożenie całkowitych wydatków poniesionych na objęcie udziałów (równych w tym przypadku całkowitej cenie emisyjnej udziałów) przez stosunek tej części wartości nominalnej udziału, o którą obniżany jest kapitał zakładowy do całkowitej wartości nominalnej udziału sprzed obniżenia kapitału zakładowego?
  2. Czy w momencie zbycia udziałów Spółki Zależnej Wnioskodawca powinien ustalić dochód (stratę) na sprzedaży poprzez ustalenie różnicy pomiędzy ceną sprzedaży udziałów a wyłącznie tą częścią wydatków poniesionych na objęcie udziałów (równych całkowitej cenie emisyjnej udziałów), które nie zostały wcześniej rozpoznane w momencie obniżenia kapitału zakładowego Spółki Zależnej?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 2. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną 9 czerwca 2014 r. nr ILPB4/423-133/14-3/DS.

Zdaniem Wnioskodawcy w momencie zbycia udziałów Spółki Zależnej Wnioskodawca powinien ustalić dochód (stratę) na sprzedaży poprzez ustalenie różnicy pomiędzy ceną sprzedaży udziałów a wyłącznie tą częścią wydatków poniesionych na objęcie udziałów (równych całkowitej cenie emisyjnej udziałów), które nie zostały wcześniej rozpoznane w momencie obniżenia kapitału zakładowego Spółki Zależnej.

W przykładowej sytuacji, w której podjęta zostałaby decyzja o obniżeniu wartości nominalnej udziałów o 60% dochodem (stratą) Wnioskodawcy na ich późniejszej sprzedaży byłaby cena sprzedaży pomniejszona o 40% wartości stanowiącej koszt objęcia tych udziałów.

Uzasadnienie.

Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego ich zbycia.

Uwzględniwszy, iż w ocenie Spółki będzie ona uprawniona do rozpoznania części wydatków na objęcie udziałów w momencie obniżenia kapitału zakładowego Spółki Zależnej, należy przyjąć, iż nie będzie mogła ona ponownie uwzględnić tych wydatków jako koszt w momencie późniejszego zbycia udziałów Spółki Zależnej.

W efekcie, zdaniem Wnioskodawcy, dochodem (stratą) dla Wnioskodawcy w momencie zbycia udziałów Spółki Zależnej będzie wyłącznie ta część wydatków poniesionych na objęcie udziałów, które nie zostały wcześniej rozpoznane w momencie obniżenia kapitału zakładowego Spółki Zależnej.

Zdaniem Spółki nie będzie więc ona uprawniona do rozpoznania w momencie sprzedaży kosztu uzyskania przychodów w wysokości całkowitej ceny emisyjnej udziałów Spółki Zależnej.

Konsekwentnie w przykładowej sytuacji, w której podjęta zostałaby decyzja o obniżeniu wartości nominalnej udziałów o 60% dochodem (stratą) Wnioskodawcy na ich późniejszej sprzedaży byłaby cena sprzedaży pomniejszona o 40% wartości stanowiącej koszt objęcia tych udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj