Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-263/14/MS
z 27 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 28 lutego 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 3 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wniesienie aportem składników materialnych i niematerialnych do spółki X, w zamian za jej udziały, nie spowoduje po stronie Spółki powstania przychodu podatkowego (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wniesienie aportem składników materialnych i niematerialnych do spółki X, w zamian za jej udziały, nie spowoduje po stronie Spółki powstania przychodu podatkowego.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest spółką kapitałową i czynnym podatnikiem VAT, który prowadzi działalność gospodarczą na rynku nieruchomości w zakresie realizacji inwestycji budowlanych. Działalność Spółki obejmuje prowadzenie inwestycji we wszystkich jej fazach, to jest od uzyskania niezbędnych pozwoleń do komercjalizacji i wynajmu lokali użytkowych.

Obecnie prowadzona jest inwestycja polegająca na budowie wielofunkcyjnego centrum handlowo-usługowego (dalej: „CH”), łączącego funkcję galerii handlowej i parku handlowego, wraz z lokalami na prowadzenie handlu detalicznego i działalności usługowej oraz infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja ta realizowana jest na nieruchomościach (dalej: „Nieruchomość”), których właścicielem jest Spółka.

Realizacja inwestycji, o której mowa powyżej, zostanie przeprowadzona na podstawie stosownego pozwolenia na budowę oraz opracowanego już projektu budowlanego. Należy dodatkowo wskazać, że prowadzenie ww. inwestycji wymaga współpracy z wyspecjalizowanymi firmami, zajmującymi się m.in. pracami projektowymi, nadzorem inwestorskim, doradztwem finansowym, czy wyszukiwaniem potencjalnych najemców i obsługą marketingową.

Mając na uwadze powyższe, Spółka, w celu zapewnienia realizacji zakładanych planów i celów biznesowych, zawiera obecnie z zainteresowanymi podmiotami (najemcami) umowy najmu lokali użytkowych, które powstaną w CH i będą wykorzystywane przez ww. najemców w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Należy zaznaczyć, że większość powierzchni użytkowych w CH została już skomercjalizowana, tj. Spółka zawarła większość umów najmu dotyczących przedmiotowej inwestycji.

Obecnie Spółka planuje przenieść całą swoją działalność na inny podmiot. W związku z tym, w ramach aportu Spółka przeniesie wszystkie istotne i przenaszalne przysługujące jej na moment aportu składniki materialne i niematerialne służące do prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej (obejmującej realizację ww. inwestycji) - na spółkę X Sp. z o.o. (dalej: „X”), która będzie kontynuowała działalność Spółki. W szczególności, w ramach planowanego aportu, na X zostaną przeniesione:

  • prawa własności Nieruchomości wraz z obciążającymi ją zobowiązaniami wynikającymi z ustanowionych na niej służebnościami przejazdu i przechodu,
  • rzeczy ruchome związane z bieżącą działalnością Spółki,
  • oznaczenie „X” wraz z domeną internetową,
  • prawa i obowiązki wynikające z zawartych z zainteresowanymi podmiotami umów najmu lokali użytkowych, które powstaną w CH,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów z podmiotami trzecimi zawartymi w celu realizacji inwestycji (istniejące na dzień aportu), tj. umowy dotyczące prac projektowych, nadzoru inwestorskiego, doradztwa finansowego, wyszukiwania potencjalnych najemców i obsługi marketingowej inwestycji,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów na dostawę mediów do Nieruchomości,
  • prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu nieruchomości pod siedzibę Spółki,
  • środki pieniężne,
  • tajemnice przedsiębiorstwa wraz z bazą kontaktów handlowych, na którą składają się kontakty z najemcami, kontakty z dostawcami (media) i inne kontakty (nadzór inwestorski, biura projektowe).

Jednocześnie w związku z realizowaną transakcją aportową zostanie przeniesione na X pozwolenie na budowę CH wraz z prawami do dokumentacji projektowej (projektu budowlanego) dotyczącej planowanej inwestycji. W związku z planowanym aportem na X przejdzie również zakład pracy w rozumieniu art. 23l Kodeksu pracy (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., tj. Dz.U. 1998 r., poz. 94 ze zm., dalej: „Kodeks pracy”).

Opisany wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił na dzień dokonania aportu zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, ukierunkowany na realizację prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w postaci budowy CH. Jednocześnie przedmiotowy kompleks będzie mógł posłużyć - po dokonaniu rozważanej transakcji aportu - do kontynuowania ww. działalności gospodarczej przez X (X będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą co najmniej w takim samym zakresie i charakterze co Spółka).

Należy przy tym podkreślić, że po dokonaniu aportu, Spółka nie będzie już posiadała składników majątkowych i niemajątkowych wystarczających do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przedmiotowego przedsięwzięcia. Przedmiotem transakcji aportu będą bowiem, jak wskazano powyżej, wszelkie istotne i przenaszalne składniki materialne i niematerialne niezbędne do prowadzenia przez Spółkę działalności w powyższym zakresie, za wyjątkiem składników, które nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa Spółki, np. zobowiązań i należności publiczno-prawnych, które nie mogą być przeniesione z mocy prawa.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie aportem opisanych w zdarzeniu przyszłym wszystkich istotnych i przenaszalnych składników materialnych i niematerialnych wraz ze zobowiązaniami Spółki do X w zamian za jej udziały nie prowadzi do powstania po stronie Spółki przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportem opisanych w zdarzeniu przyszłym wszystkich istotnych i przenaszalnych składników materialnych i niematerialnych wraz ze zobowiązaniami do X w zamian za jej udziały nie prowadzi do powstania po stronie Spółki przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przychodem (...) jest w szczególności (...) nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki (art. 12 ust. 1b pkt 2 Ustawy o CIT).

Analiza powyższych przepisów prowadzi do wniosku, że objęcie udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny będzie skutkowało dla podmiotu obejmującego te udziały powstaniem przychodu podatkowego tylko w przypadku, gdy udziały te są obejmowane w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Definicja przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT odnosi się do prawa cywilnego - zgodnie z art. 4a pkt 3 ustawy o CIT ilekroć w ustawie jest mowa o (...) przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Natomiast na gruncie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz.U. z 2014 r. poz. 121, dalej: „Kodeks cywilny”) definicja przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 551 zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dodatkowo, w świetle art. 553 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zgodnie ze stanowiskiem sądów administracyjnych (wyrażonym m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 marca 2013 r., sygn. II FSK 1489/11) musi być to pewne minimum bez którego przedsiębiorstwo w zależności od konkretnych okoliczności faktycznych nie mogłoby realizować swoich działań gospodarczych. Analogiczne stanowisko zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 15 października 2009 r. (sygn. I SA/Po 490/09), w którym wskazał, że zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce wówczas, gdy cały jego majątek przechodzi na własność jednego nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy.

Dodatkowo, w literaturze oraz interpretacjach wydanych przez organy podatkowe wskazuje się, że:

  1. składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole;
  2. zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu;
  3. istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami tak, żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Takie stanowisko prezentowane jest m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 czerwca 2013 r. (sygn. IPPP1/443-346/13-6/ISZ) oraz z 21 lutego 2013 r. (sygn. IPPP2/443-1242/12-4/DG), a także w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 lipca 2013 r. (sygn. IBPBI/2/423-411/13/MO).

Przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych i niematerialnych, który będzie stanowił przedmiot aportu nie jest przypadkowym zbiorem pewnych elementów. Składniki, które zostaną przeniesione w formie aportu będą tworzyć zorganizowany zespół majątkowy ukierunkowany na realizację inwestycji budowlanej w ramach działalności Spółki, tj. budowie wielofunkcyjnego CH na posiadanej przez Spółkę nieruchomości na podstawie zezwolenia i projektu budowlanego oraz wynajmie CH. Jak wspomniano w opisie zdarzenia przyszłego prowadzenie tej inwestycji wymaga współpracy z wyspecjalizowanymi firmami zajmującymi się m.in. pracami projektowymi, nadzorem inwestorskim, doradztwem finansowym, czy wyszukiwaniem potencjalnych najemców i obsługą marketingową. Obecnie większość powierzchni użytkowej w CH została już skomercjalizowana. W konsekwencji, całość aktywów i pasywów przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, które zostaną przeniesione aportem, tworzy łącznie zespół mający za zadanie realizację określonego celu biznesowego, tj. budowę CH, by prowadzić działalność gospodarczą w formie wynajmu lokali użytkowych.

Mając na uwadze przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego majątek Spółki, nie powinno ulegać wątpliwości, że tworzy on zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy. Jak bowiem wskazano, w ramach aportu zostaną przeniesione wszystkie składniki materialne i niematerialne związane z działalnością Spółki, które zarówno przed, jak i po aporcie będą realizowały określone zadania gospodarcze w postaci prowadzonej inwestycji budowlanej.

W szczególności, w ramach planowanego aportu, na X zostaną przeniesione prawa i obowiązki takie jak:

  • prawa i obowiązki wynikające z zawartych z zainteresowanymi podmiotami umów najmu lokali użytkowych, które powstaną w CH,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów z podmiotami trzecimi zawartymi w celu realizacji inwestycji (istniejące na dzień aportu), tj. umowy dotyczące prac projektowych, nadzoru inwestorskiego, doradztwa finansowego, wyszukiwania potencjalnych najemców i obsługi marketingowej inwestycji,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów na dostawę mediów do Nieruchomości,
  • prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu nieruchomości pod siedzibę Spółki;

a także:

  • prawa własności Nieruchomości wraz z obciążającymi ją zobowiązaniami wynikającymi z ustanowionych na niej służebnościami przejazdu i przechodu,
  • rzeczy ruchome związane z bieżącą działalnością Spółki,
  • oznaczenie „X” wraz z domeną internetową,
  • środki pieniężne,
  • tajemnice przedsiębiorstwa wraz z bazą kontaktów handlowych, na którą składają się kontakty z najemcami, kontakty z dostawcami (media) i inne kontakty (nadzór inwestorski, biura projektowe).

Jednocześnie, w związku z realizowaną transakcją aportową zostanie przeniesione na X pozwolenie na budowę CH wraz z prawami do dokumentacji projektowej (projektu budowlanego) dotyczącej planowanej inwestycji. Dodatkowo, w związku z planowanym aportem na X przejdzie również zakład pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy.

Opisany wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił na dzień dokonania aportu zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, ukierunkowany na realizację prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w postaci budowy CH.

Należy podkreślić, że w zbywanym przedsiębiorstwie zostaną zachowane wszystkie funkcjonalne związki pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa, ukierunkowane na realizację prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w postaci budowy CH. Jednocześnie, wskutek przeniesienia przedmiotowy kompleks będzie służyć - po dokonaniu planowanej transakcji aportu - kontynuowaniu ww. działalności gospodarczej przez X (X będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą co najmniej w takim samym zakresie i charakterze co Spółka).

Ponadto, należy zauważyć, że po dokonaniu aportu Spółka nie będzie posiadała składników majątkowych i niemajątkowych służących prowadzeniu działalności gospodarczej. Przedmiotem transakcji aportu będą bowiem, jak wskazano powyżej, wszelkie istotne i przenaszalne składniki materialne i niematerialne niezbędne do prowadzenia przez Spółkę działalności w powyższym zakresie, za wyjątkiem składników majątkowych, które nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa Spółki, tj. zobowiązań i należności publiczno-prawnych, które nie mogą być przeniesione z mocy prawa.

Mając na uwadze wskazane powyżej stanowisko sądów administracyjnych i organów podatkowych, nie powinno ulegać wątpliwości, że skoro w sytuacji Spółki przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego:

  • wszystkie istotne i przenaszalne przysługujące Spółce na moment aportu składniki materialne i niematerialne służące do prowadzenia przez nią działalności gospodarczej obejmującej realizację inwestycji w postaci budowy i wynajmu CH zostaną przeniesione na X,
  • wskazany w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych i niematerialnych będzie mógł posłużyć po dokonaniu aportu do kontynuowania ww. działalności gospodarczej przez X, natomiast
  • po dokonaniu aportu, Spółka nie będzie już posiadała składników materialnych i niematerialnych wystarczających do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przedmiotowego przedsięwzięcia,

należy uznać, że przedmiotowy zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem aportu stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a ust. 3 Ustawy o CIT.

W związku z powyższym, wnioskując a contrario na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT w przypadku, gdy przedmiotem wkładu wnoszonego do spółki jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatnik dokonujący aportu nie uzyskuje przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. lk pkt 2 Ustawy o CIT w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości: (...) przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a. Analiza niniejszego przepisu wskazuje, że podatnik taki uzyska przychód i rozpozna koszt podatkowy wyłącznie w przypadku późniejszego zbycia udziałów objętych w zamian za aport przedsiębiorstwa.

W świetle powyższego oraz mając na uwadze, że planowany przez Spółkę aport wszystkich istotnych i przenaszalnych wartości materialnych i niematerialnych przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 Ustawy o CIT nie powinno ulegać wątpliwości, że w przypadku wniesienia przez Spółkę aportem tegoż przedsiębiorstwa do X w celu pokrycia objętych w tej spółce udziałów, po stronie Spółki nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, dalej „ustawa o pdop”), ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r., poz. 121), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującym w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwę przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Definicja ta określa przedsiębiorstwo w sensie przedmiotowym. Przy czym, powyższe wyliczenie jest katalogiem otwartym, więc wymienione elementy składowe przedsiębiorstwa mają jedynie charakter przykładowy. Jednakże sformułowanie przepisu tworzy domniemanie prawne, w myśl którego przedsiębiorstwo obejmuje każdy składnik zespołu, a zatem wszelkie dobra materialne i niematerialne podlegające ochronie prawnej i służące wykonywaniu celów gospodarczych.

Należy tu wskazać również art. 552 Kodeksu cywilnego, w którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Mając powyższe na względzie przedsiębiorstwem w rozumieniu przepisów ustawy o pdop jest takie przedsiębiorstwo, które jest zorganizowane i wyposażone w składniki zapewniające realizowanie celów gospodarczych, jest samodzielnym podmiotem prawa, funkcjonującym jako podmiot w obrocie gospodarczym. Ponadto nie można traktować jako przedsiębiorstwo wyodrębnionej gospodarczo części będącej zespołem składników majątkowych i niemajątkowych, jeżeli nie będzie obejmować ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi obecnie inwestycję polegającą na budowie wielofunkcyjnego centrum handlowo-usługowego. Spółka planuje przenieść w ramach aportu wszystkie istotne przysługujące jej na moment aportu składniki materialne i niematerialne służące do prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej (obejmującej realizację ww. inwestycji) - na spółkę X Sp. z o.o., która będzie kontynuowała działalność Spółki. Przeniesiony zespół składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił na dzień dokonania aportu zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, ukierunkowany na realizację prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w postaci budowy centrum handlowo-usługowego. Jednocześnie przedmiotowy kompleks będzie mógł posłużyć - po dokonaniu rozważanej transakcji aportu - do kontynuowania ww. działalności gospodarczej przez spółkę X (spółka X będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą co najmniej w takim samym zakresie i charakterze co Spółka).

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że opisany we wniosku zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, który Spółka wniesie w drodze aportu do spółki X stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o pdop.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Z literalnego brzmienia cytowanego przepisu wynika, że w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, po stronie udziałowca (wnoszącego wkład) nie powstaje przychód do opodatkowania. Oznacza to, że wartość nominalna udziałów w spółce, objętych w zamian za wkład niepieniężny w ww. postaci nie generuje przychodu podatkowego na dzień objęcia tych udziałów.

W konsekwencji wniesienie przez Wnioskodawcę do spółki X wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy.

Reasumując, stanowisko Spółki w zakresie ustalenia czy wniesienie aportem składników materialnych i niematerialnych wraz ze zobowiązaniami Spółki do X w zamian za jej udziały nie spowoduje po stronie Spółki powstania przychodu podatkowego – jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania Nr 2 i Nr 3 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj