Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-242/14/MW
z 5 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2014 r. (data wpływu: 10 marca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie formy opodatkowania – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie formy opodatkowania.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni założyła w dniu 18 stycznia 2013 r. firmę. We wpisie do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawczyni wpisała wykonywaną działalność wg następujących PKD: 46.17.2, 46.18.Z, 46.19.Z, 47.11.Z, 47.19.Z, 47.61.Z, 47.62.Z, 47.78.Z. Początkowo Wnioskodawczyni wybrała rozliczanie się za pomocą książki przychodów i rozchodów, wg. skali podatkowej.

Przed uzyskaniem pierwszego przychodu Wnioskodawczyni zmieniła formę opodatkowania na podatek zryczałtowany. W trakcie wykonywania działalności Wnioskodawczyni nie świadczyła usług sprzedaży hurtowej, która jest wyłączona z ryczałtu zgodnie z art. 8 ustawy oraz załącznikiem nr 2 do ustawy. Wnioskodawczyni prowadziła wyłącznie sprzedaż detaliczną.

Ponadto od 1 czerwca 2013 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła świadczenie usług pośrednictwa finansowego (sekcja K PKWiU), które są wyłączone z opodatkowania w formie ryczałtu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


Czy w związku z faktycznym wykonywaniem usług sprzedaży detalicznej a nie hurtowej od dnia założenia działalności gospodarczej do dnia wykonania pierwszej usługi finansowej (do dnia 1 czerwca 2013 r.) Wnioskodawczyni może rozliczyć podatek w formie zryczałtowanego podatku dochodowego?


W ocenie Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 8 ust 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnik traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów wymienionych w art. 8 ust 1 pkt 3e tj. wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Faktycznie do dnia 1 czerwca 2013 r. Wnioskodawczyni osiągała przychód wyłącznie ze sprzedaży detalicznej a nie hurtowej. W ocenie Wnioskodawczyni, błąd formalny, tj. wybranie błędnych kodów PKD we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nie może skutkować pozbawieniem jej prawa do skorzystania z opodatkowania w formie podatku zryczałtowanego.

Faktycznie dopiero w dniu 1 czerwca 2013 r. Wnioskodawczyni wykonała usługę z sekcji K czyli sprzedaż usług finansowych polegającą na pośredniczeniu w opłacaniu rachunków osób fizycznych do ich kontrahentów. Zdaniem Wnioskodawczyni, z tym dniem – na podstawie art. 8 ust 3 ustawy – powinna zaprowadzić książkę przychodów i rozchodów i opłacać podatek na zasadach ogólnych, a do dnia 31 maja 2013 r. może rozliczyć podatek w ramach PIT28.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z brzmieniem art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolnicza działalność gospodarcza. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przepis art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, stanowi, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Załącznik ten stanowi wykaz usług, których świadczenie wyłącza z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Wskazać należy, że z brzmienia powołanego powyżej art. 8 ust. 3 ww. ustawy, nie wynika by przeszkodą do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych było samo zadeklarowanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wskazanym w załączniku nr 2. Taką okolicznością jest dopiero osiągnięcie przychodu z tej działalności.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi – chyba że jest zwolniony z tego obowiązku – i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 22 ust. 2 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni od 18 stycznia 2013 r. prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W trakcie wykonywania działalności Wnioskodawczyni nie świadczyła usług sprzedaży hurtowej (pomimo wskazania tych usług we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej). Wnioskodawczyni zajmowała się wyłącznie sprzedażą detaliczną. Od 1 czerwca 2013 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła świadczenie usług pośrednictwa finansowego.

Usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej oraz usługi pośrednictwa finansowego (zawarte w sekcji K PKWiU) zostały wymienione w wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jednakże, jak wykazano uprzednio, fakt wskazania w przedmiocie działalności gospodarczej usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie może determinować o prawie podatnika do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dopiero moment uzyskania przychodu z tytułu świadczenia usług wymienionych w ww. załączniku do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym powoduje utratę prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zatem Wnioskodawczyni utraci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu dopiero w momencie uzyskania przychodu ze świadczenia usług pośrednictwa finansowego.

Reasumując, Wnioskodawczyni ma prawo opodatkować przychody z działalności gospodarczej osiągane do dnia uzyskania pierwszego przychodu ze świadczenia usług pośrednictwa finansowego – zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj