Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-15/14/AB
z 18 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z 2 kwietnia 2014 r. (data wpływu 4 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • nieprawidłowe – w zakresie opodatkowania oraz podstawy opodatkowania w związku przekazaniem pawilonu handlowego jednemu ze wspólników,
  • prawidłowe – w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT przy dostawie części pawilonu handlowego oraz opodatkowania 23% stawką VAT pozostałej części pawilonu.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz podstawy opodatkowania w związku przekazaniem pawilonu handlowego jednemu ze wspólników oraz zastosowanie zwolnienia z podatku VAT przy dostawie części pawilonu handlowego i opodatkowania 23% stawką VAT pozostałej części pawilonu.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 2 kwietnia 2014 r. (data wpływu 4 kwietnia 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 26 marca 2014 r. znak: IBPP2/443-15/14/AB.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 1997 roku Pan B. kupił niezabudowaną działkę i uzyskał zezwolenie na budowę pawilonu handlowego. W 1998 r. zdecydował, iż założy spółkę cywilną. W umowie spółki jako wkład wniósł ww. grunt, również do zezwolenia na budowę został dopisany wspólnik. Spółka odliczała podatek VAT z faktur dokumentujących zakupy związane z budową pawilonu handlowego. W roku 2000 Spółka Cywilna przystąpiła do użytkowania parteru pawilonu handlowego i prowadzenia w nim działalności gospodarczej polegającej na handlu. Pawilon został wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki, część parteru została również w roku 2000 wynajęta na prowadzenie działalności gospodarczej. W roku 2004 spółka poniosła nakłady na przystosowanie piętra budynku pod działalność gospodarczą. Z wydatków tych również został odliczony przez Spółkę podatek VAT. O kwotę w/w nakładów została podwyższona wartość pawilonu handlowego. W latach 2004-2008 piętro pawilonu było wykorzystywane przez spółkę pod działalność handlową. W roku 2009 piętro pawilonu zostało wynajęte pod działalność handlową. Część parteru i piętro budynku są wynajmowane do nadal. Ze względu na brak opłacalności wspólnicy planują likwidację spółki i przekazanie pawilonu handlowego wspólnikowi, który jest właścicielem gruntu.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że:

  1. Przy wytworzeniu pawilonu handlowego Wnioskodawcy przysługiwało w części prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego gdyż występowała w tym okresie sprzedaż zwolniona i opodatkowana.
  2. Wnioskodawca ponosił wydatki na ulepszenie pawilonu handlowego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jednak były one niższe niż 30% wartości początkowej pawilonu handlowego, ulepszenie zakończono w roku 2004.
  3. pawilon handlowy w stanie ulepszonym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym był wykorzystywany przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych przez ponad 5 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przypadku likwidacji spółki cywilnej i przekazaniu pawilonu handlowego jednemu ze wspólników czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT? Jeżeli czynność przekazania będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT to wg jakiej stawki i od jakiej wartości?

Stanowisko Wnioskodawcy.

Ad. 1

W przypadku likwidacji spółki cywilnej i przekazaniu pawilonu handlowego jednemu ze wspólników czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponieważ pawilon wraz z gruntem nie jest własnością spółki cywilnej, gdyż właścicielem jest wspólnik Pan B. do którego należy grunt. Pawilon wybudowany przez spółkę na cudzym gruncie stanowi część składową i własność właściciela gruntu (grunt nie został wniesiony aktem notarialnym). Po likwidacji spółki cywilnej poniesione przez spółkę nakłady pozostaną na obcym gruncie i pozostaną własnością Pana B. Spółka nie otrzyma z tego tytułu żadnego wynagrodzenia od właściciela gruntu.

Ad 2

Jeżeli czynność przekazania pawilonu handlowego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT to czynność będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 do część i parteru, która jest wynajmowana od roku 2000, oraz piętra budynku, która również objęta jest wynajmem. Natomiast ta część parteru która jest wykorzystana przez spółkę pod działalność gospodarczą opodatkowana będzie stawką podstawową 23% od wartości rynkowej pawilonu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • nieprawidłowe – w zakresie opodatkowania oraz podstawy opodatkowania w związku przekazaniem pawilonu handlowego jednemu ze wspólników,
  • prawidłowe – w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT przy dostawie części pawilonu handlowego oraz opodatkowania 23% stawką VAT pozostałej części pawilonu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W treści tego artykułu, mowa jest bowiem o tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do rozporządzania nią jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawo własności” lecz jako własność ekonomiczną.

W tym znaczeniu własność ekonomiczna to sytuacja, w której – z punktu widzenia aspektów ekonomicznych oraz w rozumieniu potocznym – należałoby uznać kogoś za właściciela rzeczy, np. posiadacza nieruchomości, której wydaniu nie towarzyszyło przeniesienie własności w formie aktu notarialnego. W każdym razie w przypadku przejścia własności ekonomicznej ma miejsce dostawa towarów. Czynności przejścia własności ekonomicznej nie musi towarzyszyć przejście własności w sensie prawnym. Dostawa towarów nie ogranicza się więc wyłącznie do zbycia prawa własności rzeczy.

Dla uznania, że miała miejsce dostawa towarów, wystarczy że podmiot nabędzie tzw. własność ekonomiczną tzn. będzie miał możliwość dowolnego rozporządzania i dysponowania uzyskanym towarem. Przykładowo dostawą towarów będzie faktyczne rozporządzanie nieruchomością nawet bez zachowania formy aktu notarialnego, sprzedaż rzeczy znalezionej, której własności znalazca jeszcze nie nabył.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje niezależnie od tego czy czynności podlegające opodatkowaniu zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Czynności opodatkowane na gruncie VAT zostały bowiem oderwane od ważności i skuteczności tych czynności na gruncie prawa cywilnego. Decydujące znaczenie ma bowiem nie prawny (na gruncie prawa cywilnego), lecz ekonomiczny aspekt transakcji.

Powyższe wskazuje jednoznacznie, że rozważając skutki podatkowe planowanej przez Wnioskodawcę transakcji należy mieć na uwadze nie jej aspekty cywilnoprawne, lecz te, które mają znaczenie z punktu widzenia ustawy o VAT.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że 1997 roku Pan B. kupił niezabudowaną działkę i uzyskał zezwolenie na budowę pawilonu handlowego. W 1998 r. zdecydował, iż założy spółkę cywilną. W umowie spółki jako wkład wniósł ww. grunt, również do zezwolenia na budowę został dopisany wspólnik. Spółka odliczała podatek VAT z faktur dokumentujących zakupy związane z budową pawilonu handlowego. W roku 2000 Spółka Cywilna przystąpiła do użytkowania parteru pawilonu handlowego i prowadzenia w nim działalności gospodarczej polegającej na handlu. Pawilon został wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki, część parteru została również w roku 2000 wynajęta na prowadzenie działalności gospodarczej. W roku 2004 spółka poniosła nakłady na przystosowanie piętra budynku pod działalność gospodarczą. Z wydatków tych również został odliczony przez Spółkę podatek VAT. O kwotę w/w nakładów została podwyższona wartość pawilonu handlowego. Wnioskodawca ponosił wydatki na ulepszenie pawilonu handlowego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jednak były one niższe niż 30% wartości początkowej pawilonu handlowego, ulepszenie zakończono w roku 2004. W roku 2009 piętro pawilonu zostało wynajęte pod działalność handlową. Część parteru i piętro budynku są wynajmowane do nadal. Przy wytworzeniu pawilonu handlowego Wnioskodawcy przysługiwało w części prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego gdyż występowała w tym okresie sprzedaż zwolniona i opodatkowana. Pawilon handlowy w stanie ulepszonym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym był wykorzystywany przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych przez ponad 5 lat.

Z powyższego wynika zatem, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzania na wniesionym przez Wspólnika gruntem na Spółkę tj. Wnioskodawcę. Spółka rozporządzając tym gruntem, wybudowała na nim pawilon handlowy trwale związany z gruntem.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że Spółka cywilna wybudowała na gruncie pawilon handlowy trwale związany z gruntem, który chce przekazać wspólnikowi nieodpłatnie. W przypadku likwidacji spółki cywilnej, przekazanie wspólnikowi pawilonu handlowego, będzie mieściło się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, gdyż przy wytworzeniu pawilonu handlowego przysługiwało Wnioskodawcy w części prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, co oznacza, że zostały spełnione przesłanki warunkujące zrównanie nieodpłatnego przekazania towarów z odpłatną dostawą towarów.

Zatem, przekazanie pawilonu handlowego jednemu ze wspólników będzie w tym przypadku stanowiło dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że przekazanie pawilonu handlowego jednemu ze wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu jest nieprawidłowe.

Podstawowa stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany w stopniu nie niższym niż 30% wartości początkowej obiekt budowlany będzie przedmiotem dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy lub np. przedmiotem najmu, dzierżawy (przedmiotem świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy) bowiem zarówno dostawa, jak i najem czy dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości budynków, budowli lub ich części, jeżeli w momencie ich dostawy są one już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

W myśl natomiast art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z powyżej cytowanych przepisów wynika, że aby sprzedaż lokalu mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule tj. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków, budowli lub ich części oraz sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Tak więc mając na uwadze przedstawiony stan prawny oraz opis zdarzenia stwierdzić należy, że dostawa części parteru jak i piętra budynku nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż doszło do wydania przedmiotowych części budynku w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (najem). Zostanie spełniony również drugi warunek umożliwiający zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, gdyż od pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży części parteru jak i piętra budynku minie okres dłuższy niż 2 lata. Zatem dostawa tych części budynku będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Natomiast pozostała cześć budynku tj. część parteru nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem dostawa tej części budynku następować będzie w ramach pierwszego zasiedlenia gdyż nie doszło do wydania tej części budynku w ramach czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie dostawa pozostałej części budynku tj. części która nie była przedmiotem najmu, parteru nie będzie natomiast mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie powołanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż przy wytworzeniu pawilonu handlowego Wnioskodawcy przysługiwało w części prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym nie zostanie spełniony podstawowy warunek umożliwiający zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Tym samym dostawa pozostałej części parteru pawilonu handlowego będzie podlegać opodatkowaniu podstawową tj. 23% stawką podatku VAT.

Tak więc, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (art. 29a ust. 2).

Z cyt. powyżej przepisów wynika, iż podstawą opodatkowania w przypadku dostawy towarów o której mowa w art. 7 ust. 2, jest cena nabycia lub koszt wytworzenia towaru określone w momencie dostawy towaru, tj. w momencie jego przekazania. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest wprawdzie cena nabycia lub koszt wytworzenia towaru lecz wartość tego towaru ustalona na dzień, w którym dochodzi do nieodpłatnego przekazania przedmiotowych towarów.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów oraz odnosząc się do opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sytuacji podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla dokonania czynności przekazania pawilonu handlowego wspólnikowi spółki będzie, zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy koszt wytworzenia, określony w momencie dostawy tego pawilonu. W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w zakresie podstawy opodatkowania jest nieprawidłowe.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za:

  • nieprawidłowe – w zakresie opodatkowania oraz podstawy opodatkowania w związku przekazaniem pawilonu handlowego jednemu ze wspólników,
  • prawidłowe – w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT przy dostawie części pawilonu handlowego oraz opodatkowania 23% stawką VAT pozostałej części pawilonu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj