Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP1/443-79/14-6/MW
z 5 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2014r. (data wpływu 4 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismami z dnia 3 kwietnia 2014r. (data wpływu 7 kwietnia 2014r.) oraz z 29 kwietnia 2014r. (data wpływu 30 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • stawki podatku VAT dla dostawy nieruchomości – jest nieprawidłowe,
  • podstawy opodatkowania ww. dostawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • stawki podatku VAT dla dostawy nieruchomości,
  • podstawy opodatkowania ww. dostawy.

Wniosek został uzupełniony w dniu 7 kwietnia 2014r. oraz w dniu 30 kwietnia 2014 r. w zakresie sprostowania nazwy Wnioskodawcy, prawa do reprezentowania Wnioskodawcy oraz doprecyzowania okoliczności zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wyrobów hutniczych. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. W najbliższym czasie planuje dokonać sprzedaży kilku nieruchomości stanowiących jej składniki majątkowe.

Przedmiot sprzedaży stanowić będą następujące nieruchomości:

  1. Nieruchomość oznaczona umownie nr 1, na której znajdują się następujące budynki i budowle:
    1. dwie wagownie, magazyn stali, magazyn stali specjalnej, budynek gospodarczy, budynek socjalny, magazyn stali specjalnej, magazyn materiałów, budynek socjalny, stacja transformatorowa, budynek murowany, budynek z blachy, budynek nr 3, wiata gospodarcza. Wskazane budynki wybudowano w latach 60 -tych, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT w związku z budową, nakłady na ulepszenia nie przekroczyły 30% wartości początkowej,
    2. budynek biurowy wybudowany w latach 60-tych, w związku z budową nie przysługiwało odliczenie VAT, poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej od których odliczono VAT,
    3. hala magazynowa stalowa wybudowana w 2009 roku, w związku z budową dokonano odliczenia podatku VAT,
    4. sieć wodociągowa, przewody kanalizacyjne, bocznica kolejowa, wybudowane w latach 60-tych, w 2009 roku dokonano ulepszeń stanowiących nakłady przekraczające 30% wartości początkowej, od których odliczono podatek VAT,
    5. droga asfaltowa i droga z trylinki powstałe w latach 60-tych, w 2007 roku poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej, od których odliczono VAT,
    6. ogrodzenie placu, utwardzenie placu, przyłącze kablowe, przyłącze kanalizacji, powstałe w 2008, 2009 roku od których odliczono VAT.
  1. Nieruchomość oznaczona umownie nr 2 nabyta przez Spółkę w 1995 roku, transakcja nabycia była opodatkowana podatkiem VAT wg stawki 22%, na działce znajdują się następujące budynki i budowle:
    1. budynek główny, oświetlenie, ogrodzenie nieruchomości, drogi i place istniały w chwili nabycia, wydatki na ich ulepszenie stanowiły ponad 30 % wartości początkowej,
    2. budynek portierni, przyłącze energetyczne, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze wodociągowe, przyłącze kanalizacyjno-deszczowe, wybudowane przez Spółkę i w związku z tymi inwestycjami odliczono podatek VAT.
  1. Zespół nieruchomości oznaczonych umownie nr 3 nabytych przez Spółkę w latach 1994-1995 od osób fizycznych, na których znajdowały się: ogrodzenie, kontener socjalny (nakłady poniosła Spółka) oraz wiata metalowa (nakłady poniosła Spółka). Na nieruchomości Spółka wybudowała: budynek główny, budynek portierni, magazyn, oświetlenie, przyłącze energetyczne, studnię, przyłącze wodociągowe, parking, ogrodzenie, utwardzenie drogi.

Przedmiotem dostawy będą nieruchomości wykorzystywane na cele działalności opodatkowanej a nie wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.

Przedmiot sprzedaży stanowić będą następujące nieruchomości:

  1. Nieruchomość oznaczona umownie nr 1, na której znajdują się następujące budynki i budowle:
    1. dwie wagownie, magazyn stali, magazyn stali specjalnej, budynek gospodarczy, budynek socjalny, magazyn stali specjalnej, magazyn materiałów, budynek socjalny, stacja transformatorowa, budynek murowany, budynek z blachy, budynek nr 3, wiata gospodarcza. Wskazane budynki wybudowano w latach 60-tych, spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/budową. Nakłady na ulepszenia nie przekroczyły 30% wartości początkowej,
    2. budynek biurowy wybudowany w latach 60-tych. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/budową. Poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej, od których odliczono VAT,
    3. hala magazynowa stalowa wybudowana w 2009 roku. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/ budową.
    4. sieć wodociągowa, przewody kanalizacyjne, bocznica kolejowa, wybudowane w latach 60-tych. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/budową. W roku 2009 roku dokonano ulepszeń stanowiących nakłady przekraczające 30% wartości początkowej i wtedy Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ulepszeniami.
    5. droga asfaltowa i droga z trylinki powstałe w latach 60 tych. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/budową. W 2007 roku poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej i wtedy Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ulepszeniami.
    6. ogrodzenie placu, utwardzenie placu, przyłącze kablowe, przyłącze kanalizacji, powstałe w 2008, 2009 roku. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/budową.
  1. Nieruchomość oznaczona umownie nr 2 nabyta przez Spółkę w 1995 roku. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem wg stawki 22%, podatku VAT. Na działce znajdują się następujące budynki i budowle:
    1. budynek główny, oświetlenie, ogrodzenie nieruchomości, drogi i place istniały w chwili nabycia, wydatki na ich ulepszenie stanowiły ponad 30% wartości początkowej. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ulepszeniami.
    2. budynek portierni, przyłącze energetyczne, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze wodociągowe, przyłącze kanalizacyjno-deszczowe, wybudowane przez Spółkę i w związku z tymi inwestycjami Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/ budową.
  1. Zespół nieruchomości oznaczonych umownie nr 3 nabytych przez Spółkę w latach 1994- 1995 od osób fizycznych. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowych nieruchomości. Na nieruchomości Spółka wybudowała: ogrodzenie, kontener socjalny oraz wiatę metalową. Ponadto na nieruchomości Spółka wybudowała: budynek główny, budynek portierni, magazyn, oświetlenie, przyłącze energetyczne, studnię, przyłącze wodociągowe, parking ogrodzenie, utwardzenie drogi. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w związku z wytworzeniem/budową.

Zespół nieruchomości oznaczony nr 3 we wniosku ORD-IN położony jest na czterech geodezyjnie wyodrębnionych działkach, wchodzących w skład dwóch ksiąg wieczystych, nr działek: 3 i 538 - KW … oraz 272 i 273 - KW ….. Działki wchodzące w skład jednej nieruchomości są niezabudowane, zaś dla drugiej nieruchomości jedna działka jest zabudowana zaś druga niezabudowana. Dla działek niezabudowanych istnieje plan zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem działek na działalność budownictwa mieszkalnego oraz usług. Dla działek niezabudowanych nie zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy.

  1. Nieruchomości oznaczone umownie jako nr 1,
    1. dwie wagownie, magazyn stali, magazyn stali specjalnej, budynek gospodarczy, budynek socjalny, magazyn stali specjalnej, magazyn materiałów, budynek socjalny, stacja transformatorowa, budynek murowany, budynek z blachy, budynek nr 3, wiata gospodarcza. Wskazane budynki wybudowano w latach 60-tych, wykorzystuje je wyłącznie Spółka/Wnioskodawca, która nie oddała ich do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, dlatego w ocenie Spółki nie doszło do pierwszego zasiedlenia.
    2. budynek biurowy wybudowany w latach 60-tych. Poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej, od których odliczono VAT, tym niemniej nie doszło do oddania budynku do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, dlatego w ocenie Spółki nie doszło do pierwszego zasiedlenia.
    3. hala magazynowa stalowa wybudowana w 2009 roku. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/budową, tym niemniej nie doszło do oddania hali do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, dlatego w ocenie Spółki nie doszło do pierwszego zasiedlenia.
    4. sieć wodociągowa, przewody kanalizacyjne, bocznica kolejowa, wybudowane w latach 60-tych. W roku 2009 roku dokonano ulepszeń stanowiących nakłady przekraczające 30% wartości początkowej, tym niemniej nie doszło do oddania tych urządzeń do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, dlatego w ocenie Spółki nie doszło do pierwszego zasiedlenia,
    5. droga asfaltowa i droga z trylinki powstałe w latach 60 tych. W 2007 roku poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej, tym nie mniej nie doszło do oddania dróg do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, dlatego w ocenie Spółki nie doszło do pierwszego zasiedlenia.
    6. ogrodzenie placu, utwardzenie placu, przyłącze kablowe, przyłącze kanalizacji, powstałe w 2008, 2009 roku. Nakłady na ulepszenia nie przekroczyły 30% wartości, początkowej i nie doszło do oddania ogrodzenia do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, dlatego w ocenie Spółki nie doszło do pierwszego zasiedlenia.
  2. Nieruchomość oznaczona umownie jako nr 2 Nieruchomość nabyta przez Spółkę w 1995 roku. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem wg stawki 22%, podatku VAT. Nabycie nastąpiło w ramach pierwszego zasiedlenia. Zakup nastąpił 04 stycznia 1995 r. Budynek główny, oświetlenie, ogrodzenie nieruchomości, drogi i place istniały w chwili nabycia, wydatki na ich ulepszenie stanowiły ponad 30 % wartości początkowej, tym nie mniej pomimo tych nakładów nie doszło do oddania tych budowli do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności, podlegających opodatkowaniu i dlatego zdaniem Spółki planowana sprzedaż odbędzie się po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia. 2) budynek portierni, przyłącze energetyczne, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze wodociągowe, przyłącze kanalizacyjno-deszczowe, wybudowane przez Spółkę i nie doszło do oddania tych budowli osobom trzecim do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, dlatego w ocenie Spółki nie doszło do pierwszego zasiedlenia.
  3. Nieruchomość oznaczona umownie jako nr 3 Zespół nieruchomości oznaczonych umownie nr 3 nabytych przez Spółkę w latach 1994-1995 od osób fizycznych. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowych nieruchomości. Na nieruchomości Spółka wybudowała ogrodzenie, kontener socjalny oraz wiatę metalową. Ponadto na nieruchomości Spółka wybudowała: budynek główny, budynek portierni, magazyn, oświetlenie, przyłącze energetyczne, studnię, przyłącze wodociągowe, parking, ogrodzenie, utwardzenie drogi. Spółka nie oddała wybudowanych przez siebie budynków i budowli do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu i dlatego zdaniem Spółki nie doszło do pierwszego zasiedlenia.

Z uwagi na brak „pierwszego zasiedlenia" za wyjątkiem budynków/budowli opisanych w pkt II.1 powyżej, nie jest możliwe określenia czasu od daty pierwszego zasiedlenia. Jedynie data pierwszego zasiedlenia może zostać skonkretyzowana w odniesieniu do budynków/budowli ad. pkt II.1 powyżej jako data 04 stycznia 1995 r. od której upłynął dwuletni termin.

Wszystkie ww. nieruchomości oraz wszystkie elementy składowe - budynki/budowle będące przedmiotem wniosku były wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych

Ulepszenia, które przekroczyły 30% wartości początkowej budynków/budowli, od których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie zostały oddane do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Tym niemniej wykonując wezwanie, Wnioskodawca przedstawił informacje:

  1. Nieruchomość oznaczona nr 1
    • budynek biurowy- wartość ulepszeń przekraczających 30% - rok-2007,
    • sieć wodociągowa- wartość ulepszeń przekraczających 30% - rok 2009,
    • przewody kanalizacyjne - wartość ulepszeń przekraczających 30% - rok 2009,
    • droga asfaltowa- wartość ulepszeń przekraczających 30% - rok 2007,
    • droga z trylinki- wartość ulepszeń przekraczających 30% - rok 2007.
  2. Nieruchomość oznaczona nr 2 - wszystkie budynki i budowle zostały wybudowane przez wnioskodawcę i nie dokonywano ich ulepszeń przekraczających 30% wartości początkowej.
  3. Nieruchomość oznaczona nr 3 - wszystkie budynki i budowle zostały wybudowane przez wnioskodawcę i nie dokonywano ich ulepszeń przekraczających 30% wartości początkowej.





Jedynie ww. sieci wodociągowe oraz przewody kanalizacyjne nie są wykorzystywane przez Wnioskodawcę przez okres pełnych 5 lat. Wszystkie budynki/budowle są trwale związane z gruntem.

Odnośnie nieruchomości oznaczonej nr 2 w piśmie z dnia 29 kwietnia 2014 r. doprecyzowano opis sprawy i wskazano następujące informacje:

Przy nabyciu nieruchomości oznaczonej nr 2 Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nieruchomość oznaczona umownie nr 2 nabyta przez Spółkę w 1995 roku. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem wg stawki 22%, podatku VAT.

Na działce znajdują się następujące budynki i budowle:

  1. budynek główny,
  2. oświetlenie,
  3. ogrodzenie nieruchomości,
  4. drogi i place
  • budynki/budowle wymienione w pkt l-4 istniały w dacie nabycia w 1995r., wobec powyższego, w ocenie Spółki, w tej dacie doszło do pierwszego zasiedlenia. Wydatki na ich ulepszenie stanowiły wprawdzie ponad 30 % wartości początkowej i Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ulepszeniami, ale spółka nie oddała tych budynków/budowli do używania na podstawie czynności podlegających opodatkowaniu;
  1. budynek portierni,
  2. przyłącze energetyczne,
  3. przyłącze kanalizacyjne,
  4. przyłącze wodociągowe,
  5. przyłącze kanalizacyjno -deszczowe,
  • budowle wymienione w pkt 5-9 zostały wybudowane przez Spółkę i w związku z tymi inwestycjami Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z ich budowy/wytworzenia.

Z uwagi na fakt, iż budowle wymienione w pkt 5-9 zostały wybudowane przez Spółkę i Spółka nie oddała ich do używania na podstawie czynności podlegających opodatkowaniu, w ocenie Spółki wobec tych budowli nie doszło do pierwszego zasiedlenia.

Pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynków/budowli wymienionych w pkt l-4 poniżej tj.:

  1. budynek główny,
  2. oświetlenie,
  3. ogrodzenie nieruchomości,
  4. drogi i place

- upłynął okres powyżej 2 lat od pierwszego zasiedlenia (licząc od 1995 r).

Wobec budowli wymienionych w pkt 5-9 poniżej tj.:

  1. budynek portierni,
  2. przyłącze energetyczne,
  3. przyłącze kanalizacyjne,
  4. przyłącze wodociągowe,
  5. przyłącze kanalizacyjno -deszczowe,

-z uwagi na brak pierwszego zasiedlenia, nie upłynął okres powyżej 2 lat od pierwszego zasiedlenia.

Ulepszeniu na nieruchomości oznaczonej nr 2 podlegały następujące budynki/budowle:

  1. budynek główny,
  2. oświetlenie,
  3. ogrodzenie nieruchomości,
  4. drogi i place.

Pozostałe budowle wymienione w pkt 5-9 powyżej, nie podlegały ulepszeniom po ich wybudowaniu przez Spółkę.

Ulepszenia na nieruchomości oznaczonej nr 2 wobec:

  1. budynku głównego,
  2. oświetlenia,
  3. ogrodzenia nieruchomości,
  4. dróg i placów

-przekraczały 30% wartości początkowej.

Z tytułu ulepszeń, o których mowa w punkcie powyżej Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w tytułu ww. ulepszeń.

Ulepszenia przekraczające 30 % wartości początkowej wobec:

  1. budynku głównego,
  2. oświetlenia,
  3. ogrodzenia nieruchomości,
  4. dróg i placów

-zostały oddane do użytku w 2010 r.

Ulepszenia budynków/budowli o których mowa powyżej są wykorzystywane przez Spółkę do czynności opodatkowanych do dnia dzisiejszego, czyli jeszcze nie upłynęło 5 lat.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż opisanych nieruchomości?
  2. Jak prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania sprzedaży opisanych nieruchomości w przypadku, gdy część budynków i budowli na nich posadowionych będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a część będzie korzystać ze zwolnienia?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust 1.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia l stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do wydania budynku (budowli) lub jego części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie ma miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, bowiem zarówno sprzedaż, jak i najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  • są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  • złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Ustęp 11 powyższego artykułu stanowi, że oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać: imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy, planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części, adres budynku, budowli lub ich części.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z ust. 7a powyższego artykułu, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Mając na uwadze wskazane przepisy stwierdzić należy, że:

  1. W przypadku nieruchomości oznaczonej umownie nr 1:
    • dla dwóch wagowni, magazynu stali, magazynu stali specjalnej, budynku gospodarczego, budynku socjalnego, magazynu stali specjalnej, magazynu materiałów, budynku socjalnego, stacji transformatorowej, budynku murowanego, budynku z blachy, budynku nr 3, wiaty gospodarczej przy sprzedaży należy zastosować zwolnienie z podatku VAT, bowiem Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT w związku z budową, a nakłady na ulepszenia nie przekroczyły 30% wartości początkowej (art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT),
    • dla budynku biurowego wybudowanego w latach 60-tych, w związku z budową nie przysługiwało Spółce odliczenie VAT, poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej, przy sprzedaży należy zastosować zwolnienie z podatku VAT w ramach pierwszego zasiedlenia bowiem w związku z budową której nie przysługiwało odliczenie VAT, poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej, od których odliczono VAT, ale budynek wykorzystywano dla czynności opodatkowanych powyżej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT),
    • dla hali magazynowej stalowej wybudowanej w 2009 roku, w związku z budową której dokonano odliczenia podatku VAT, sprzedaż dokonywania będzie w ramach pierwszego zasiedlenia w związku z powyższym przy sprzedaży należy zastosować stawkę VAT 23% (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT),
    • dla sieci wodociągowej, przewodów kanalizacyjnych, bocznicy kolejowej, wybudowanych w latach 60-tych, co do których w 2009 roku dokonano ulepszeń stanowiących nakłady przekraczające 30% wartości początkowej od których odliczono podatek VAT oraz były wykorzystywanie dla czynności opodatkowanych poniżej 5 lat przy sprzedaży należy zastosować stawkę VAT 23% (art. 43 ust.7a ustawy o VAT),
    • dla drogi asfaltowej i drogi z trylinki powstałych w latach 60-tych, co do których w 2007 roku poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej, od których odliczono VAT, w przypadku sprzedaży należy zastosować zwolnienie z podatku VAT ponieważ w związku z budową nie przysługiwało odliczenie VAT, poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej, od których odliczono VAT, ale budowle wykorzystywane były do czynności opodatkowanych powyżej 5 lat (art 43 ust. 1 pkt 10a i ust. 7a ustawy o VAT),
    • dla ogrodzenia placu, utwardzenia placu, przyłącza kablowego, przyłącza kanalizacji, powstałych w 2008, 2009 roku od których odliczono VAT przy sprzedaży należy zastosować stawkę VAT 23% (sprzedaż w ramach pierwszego zasiedlenia).





  1. W przypadku nieruchomości oznaczonej umownie nr 2, nabytej przez Spółkę w 1995r., której transakcja nabycia była opodatkowana podatkiem VAT wg stawki 22%, na której znajdują się budynki i budowle:
    1. budynek główny, oświetlenie, ogrodzenie nieruchomości, drogi i place istniały w chwili nabycia, wydatki na ich ulepszenie stanowiły ponad 30 % wartości początkowej,
    2. budynek portierni, przyłącze energetyczne, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze wodociągowe, przyłącze kanalizacyjno-deszczowe, wybudowane przez Spółkę i w związku z tymi inwestycjami odliczono podatek VAT,

przy sprzedaży należy zastosować stawkę 23% w ramach pierwszego zasiedlenia bowiem wydatki dotyczące tych budynków i budowli na ulepszenie stanowiły ponad 30% wartości początkowej lub budynki i budowle były przez Spółkę wybudowane i odliczono podatek VAT.

  1. W przypadku zespołu nieruchomości oznaczonych umownie nr 3 nabytych przez Spółkę w latach 1994-1995 od osób fizycznych, na których znajdowały się: ogrodzenie, kontener socjalny (nakłady poniosła Spółka) oraz wiata metalowa (nakłady poniosła Spółka), na których Spółka wybudowała: budynek główny, budynek portierni, magazyn, oświetlenie, przyłącze energetyczne, studnię, przyłącze wodociągowe, parking, ogrodzenie, utwardzenie drogi przy sprzedaży należy zastosować stawkę 23% w ramach pierwszego zasiedlenia, bowiem wskazane budynki i budowle zostały przez Spółkę wybudowane i odliczono od nich podatek VAT.

Ad. 2

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Należy stwierdzić, iż ani przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani przepisy wykonawcze do tej ustawy, nie zawierają regulacji dotyczącej sposobu przypisania wartości sprzedawanego gruntu do ceny budynków i budowli na nim posadowionych, w przypadku, gdy część z nich podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a część korzysta ze zwolnienia. Wobec powyższego można przyjąć, iż dopuszczalne są różne rozwiązania w tym zakresie, tj. wg klucza powierzchniowego (udziału powierzchni budynków i budowli podlegających poszczególnym regulacjom dotyczącym opodatkowania w ogólnej powierzchni budynków i budowli znajdujących, się na tym gruncie) lub wg klucza wartościowego (udziału wartości budynków i budowli podlegających poszczególnym regulacjom dotyczącym opodatkowania w wartości ogółem wszystkich budynków i budowli znajdujących się na tym gruncie). Istotne jest, aby przyjęty przez podatnika klucz był rzetelny i miarodajny, a tym samym odzwierciedlał stan faktyczny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego:

  • jest nieprawidłowe – w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy nieruchomości,
  • jest prawidłowe – w zakresie podstawy opodatkowania ww. dostawy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 14a ustawy, pod pojęciem wytworzenia nieruchomości rozumie się wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Według art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Należy nadmienić, iż zgodnie z treścią art. 146a pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014r., w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, przewidziane zostały zwolnienia od podatku oraz obniżone stawki.

Art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jednym z warunków zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy jest konieczność wykorzystywania towarów, w tym również nieruchomości, będących przedmiotem dostawy wyłącznie do działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Przez tereny budowlane – w myśl art. 2 pkt 33 ustawy - rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie – art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z ww. przepisu wynika, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za takie należy rozumieć m. in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie wykorzystywana, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy powinno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem lub dzierżawę – bowiem zarówno sprzedaż, najem jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zatem należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania budynku, budowli lub ich części do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ponadto, jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z powyżej cytowanych przepisów wynika, że aby sprzedaż budynku lub budowli mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule tj. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków, budowli lub ich części oraz sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 10 ustawy podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części, objętych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwolnieniem od podatku, po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, możliwość zrezygnowania z tego zwolnienia i opodatkowania dostawy na zasadach ogólnych.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, iż w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z dwóch podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, iż stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy zauważyć, iż kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle od 1 stycznia 2014r. rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Należy zauważyć, że w myśl art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013r., poz. 1409), ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć:

  1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
  2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
  3. obiekt małej architektury.

Na mocy art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Przez budowle – stosownie do art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane – należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W świetle art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane, jako obiekt liniowy - należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego,

Zgodnie z art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane, przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prowadzi do wniosku, że dostawa budynków/budowli, będących elementami składowymi poszczególnych nieruchomości, we wniosku wskazanych jako nr 1, nr 2 i nr 3 nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż przedmiotowe budynki/budowle nie były wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Jak bowiem wynika z opisu sprawy przedmiotem dostawy będą nieruchomości wykorzystywane na cele działalności opodatkowanej.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz opis sprawy dotyczący nieruchomości należy wskazać, iż:

  1. Dostawa nieruchomości oznaczonej Nr 1


  1. Dostawa: dwóch wagowni, magazynu stali, magazynu stali specjalnej, budynku gospodarczego, budynku socjalnego, magazynu stali specjalnej, magazynu materiałów, budynku socjalnego, stacji transformatorowej, budynku murowanego, budynku z blachy, budynku nr 3, wiaty gospodarczej – będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.


Wskazane budynki wybudowano w latach 60-tych, Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/budową. Nakłady na ulepszenia nie przekroczyły 30% wartości początkowej. Wskazane budynki/budowle wykorzystuje wyłącznie Wnioskodawca, który nie oddał ich do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Wszystkie budynki/budowle są trwale związane z gruntem.

Wobec powyższego dostawa ww. budynków/budowli będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, zatem nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Natomiast z uwagi na fakt, iż Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/budową oraz nakłady na ulepszenia nie przekroczyły 30% wartości początkowej, ich dostawa będzie podlegała zwolnieniu od podatku na podstawie ww. przepisu. o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy,

  1. Dostawa: budynku biurowego będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 43 ust. 7a ustawy.

Budynek biurowy został bowiem wybudowany w latach 60-tych. W związku z budową Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W 2007r. poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej, od których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ulepszenia, nie zostały oddane do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Budynek po ulepszeniu wykorzystywano do czynności opodatkowanych powyżej 5 lat. Do pierwszego zasiedlenia budynku biurowego nie doszło.

Zatem dostawa ww. budynku biurowego będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, tym samym nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Przy dostawie ww. budynku spełniony będzie warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy, ponieważ Wnioskodawcy w stosunku do budynku biurowego nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Odnosząc się natomiast do warunku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy należy wskazać, iż jakkolwiek Zainteresowany ponosił wydatki na ulepszenie ww. budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej budynku, to jednak po ulepszeniu Wnioskodawca wykorzystywał przedmiotowy budynek do czynności opodatkowanych przez okres dłuższy niż 5 lat.

  1. Dostawa hali magazynowej nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT zarówno na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 jak i art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, lecz będzie opodatkowana zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy stawką podstawową, tj. 23%.

Halę magazynową stalową wybudowano w 2009 roku. W związku z jej budową dokonano odliczenia podatku VAT. Nie doszło do oddania hali do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Dostawa ww. hali będzie więc dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Zatem nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Również w przypadku hali nie zostaną spełnione przesłanki uprawniające do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, ponieważ Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z budową oraz ulepszeniem budynku.

  1. Dostawa bocznicy kolejowej nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT zarówno na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 jak i art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, lecz będzie opodatkowana zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy stawką podstawową, tj. 23%.

Bocznica kolejowa została wybudowana w latach 60-tych. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/budową. W roku 2009 roku dokonano ulepszeń stanowiących nakłady przekraczające 30% wartości początkowej i wtedy Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ulepszeniami. Nie doszło do oddania bocznicy do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, nie doszło więc do pierwszego zasiedlenia. Bocznica jest trwale związana z gruntem.

Dostawa ww. bocznicy będzie więc dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Zatem nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Przy dostawie ww. budowli spełniony będzie warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy, ponieważ Wnioskodawcy w stosunku do bocznicy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Odnosząc się do warunku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy należy wskazać, iż Zainteresowany ponosił wydatki na ulepszenie ww. budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej budynku to po ulepszeniu Wnioskodawca nie wykorzystywał przedmiotowej budowli do czynności opodatkowanych przez okres dłuższy niż 5 lat. Tym samym dostawa przedmiotowej bocznicy nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

  1. Dostawa drogi asfaltowej i drogi z trylinki jako obiektów liniowych stanowiących budowle, będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 43 ust. 7a ustawy.

Droga asfaltowa i droga z trylinki powstały w latach 60-tych. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wytworzeniem/budową. W 2007 roku poniesiono nakłady powyżej 30% wartości początkowej i wtedy Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ulepszeniami. Ulepszenia, nie zostały oddane do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem dostawa ww. budowli będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, tym samym nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Przy dostawie ww. budowli spełniony będzie warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy, ponieważ Wnioskodawcy w stosunku do budowli nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Odnosząc się natomiast do warunku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy należy wskazać, iż jakkolwiek Zainteresowany ponosił wydatki na ulepszenie ww. budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej budowli, to jednak po ulepszeniu Wnioskodawca wykorzystywał przedmiotowe budowle do czynności opodatkowanych przez okres dłuższy niż 5 lat.

4 i 6. W zakresie dostawy: sieci wodociągowej, przewodów kanalizacyjnych, ogrodzenia placu, utwardzenia placu, przyłączy kablowych, przyłączy kanalizacyjnych – które Wnioskodawca zaliczył do budowli - należy wskazać, iż stanowią one urządzenia budowlane.

Zgodnie bowiem z Prawem budowlanym ww. obiekty nie mieszczą się w definicji budowli. Ustawodawca nie wymienia ich bowiem wśród obiektów budowlanych, umieszcza je natomiast w katalogu urządzeń budowlanych, określonych odrębnie od budowli. A zatem, w myśl powyższych przepisów Prawa budowlanego, ww. obiekty stanowią odmienny rodzaj obiektu niż budowle czy budynki zdefiniowane w ww. ustawie.

Urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług. Jednakże urządzenia te należy traktować, jako elementy przynależne do budynku, budowli i opodatkować łącznie z tym budynkiem, budowlą, z którym są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla sprzedawanego obiektu budowlanego. Brak podstaw do stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów w zakresie stawki podatku VAT dla ww. urządzeń w oderwaniu od budynków/budowli, do których przynależących, gdyż w świetle obowiązujących przepisów nie mają one samodzielnego bytu.

W związku z tym, iż przedmiotem dostawy nieruchomości nr 1 będą budynki i budowle, które będą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT i będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, to również urządzenia budowalne, w zależności od tego z którym budynkami/budowlą są związane to będą podlegać opodatkowaniu lub zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. Natomiast gdy urządzenia budowlane będą związane zarówno z budynkami/budowlą podlegającą zwolnieniu jak i opodatkowaną to dostawa takiego urządzenia w części będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, a w części będzie opodatkowana tym podatkiem, proporcjonalnie do opodatkowania oraz zwolnienia z podatku VAT dostawy budynków/budowli na gruncie posadowionych.

  1. Dostawa nieruchomości oznaczonej Nr 2

Dokonując analizy okoliczności zdarzenia przyszłego w zakresie dostawy nieruchomości oznaczonej nr 2 w świetle powołanych przepisów należy wskazać, iż nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT zarówno na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 jak i art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, lecz będzie opodatkowana zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy stawką podstawową, tj. 23%.

Nieruchomość oznaczona umownie nr 2 nabyta przez Spółkę w 1995 roku. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem. Nabycie nastąpiło w ramach pierwszego zasiedlenia. Na działce znajdują się następujące budynki i budowle:

  1. budynek główny,
  2. oświetlenie,
  3. ogrodzenie nieruchomości,
  4. drogi i place
  5. budynek portierni,
  6. przyłącze energetyczne,
  7. przyłącze kanalizacyjne,
  8. przyłącze wodociągowe,
  9. przyłącze kanalizacyjno -deszczowe,

Budynki/budowle wymienione w pkt l-4 istniały w dacie nabycia w 1995r. Spółka poniosła wydatki na ich ulepszenie, które stanowiły ponad 30 % wartości początkowej. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ulepszeniami. Po ulepszeniu Spółka nie oddała tych budynków/budowli do używania na podstawie czynności podlegających opodatkowaniu. Wobec tego nie doszło do pierwszego zasiedlenia.

Budowle wymienione w pkt 5-9 zostały wybudowane przez Spółkę i w związku z tymi inwestycjami Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z ich budowy/wytworzenia. Z uwagi na fakt, iż budowle wymienione w pkt 5-9 zostały wybudowane przez Spółkę i Spółka nie oddała ich do używania na podstawie czynności podlegających opodatkowaniu, wobec tych budowli nie doszło do pierwszego zasiedlenia.

Ulepszeniu na nieruchomości oznaczonej nr 2 podlegały budynki/budowle wymienione w pkt 1-4 i przekraczały one 30% ich wartości początkowej. Pozostałe budowle nie podlegały ulepszeniom po ich wybudowaniu przez Spółkę. Z tytułu ulepszeń, Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ulepszenia przekraczające 30 % wartości początkowej zostały oddane do użytku w 2010 r. Ulepszenia budynków/budowli o których mowa powyżej są wykorzystywane przez Spółkę do czynności opodatkowanych do dnia dzisiejszego, czyli jeszcze nie upłynęło 5 lat

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż dostawa budynku głównego, budynku portierni oraz drogi będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Zatem dostawa ww. budynków/budowli nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Również do dostawy ww. budynków/budowli nie zostaną spełnione przesłanki uprawniające do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem/wybudowaniem ww. budynków/budowli oraz z ulepszeniem budynku głównego oraz drogi. W związku z powyższym dostawa budynku głównego, budynku portierni oraz drogi będzie opodatkowana stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy stawką VAT 23%.

Ponadto przedmiotem dostawy będą wchodzące w skład nieruchomości nr 2 urządzenia budowlane, które Wnioskodawca zaliczył do budowli, tj. oświetlenie, ogrodzenie nieruchomości, place, przyłącze energetyczne, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze wodociągowe, przyłącze kanalizacyjno-deszczowe.

Jak wskazano wyżej, zgodnie z Prawem budowlanym ww. obiekty nie mieszczą się w definicji budowli, lecz zaliczają się do urządzeń budowlanych w rozumieniu ww. ustawy. Rzeczy, które nie są objęte wyliczeniem zawartym w art. 3 pkt 3 ww. ustawy, a ich konstrukcja, charakter i przeznaczenie różni się od wymienionych przez ustawodawcę, nie można zaliczyć do kategorii budowli. Bowiem te urządzenia budowlane nie pełnią samodzielnych funkcji budowlanych, lecz są urządzeniem technicznym związanym z obiektami budowlanymi, zapewniającym możliwość użytkowania obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem. Urządzenia te należy traktować, jako elementy przynależne do budynku, budowli i opodatkować łącznie z tym budynkiem, budowlą, z którym są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla całego sprzedawanego obiektu budowlanego. Brak podstaw do stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów w zakresie stawki do ww. urządzeń w oderwaniu od budynków/budowli, do których przynależących, gdyż w świetle obowiązujących przepisów nie mają one samodzielnego bytu. Wobec powyższego dostawa urządzeń budowlanych położonych na nieruchomości nr 2 będzie również podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki podstawowej, tj. 23%.

  1. Dostawa nieruchomości oznaczonej Nr 3

Stosownie zaś do nieruchomości opisanej we wniosku jako nieruchomość nr 3, stwierdzić należy, iż nieruchomość ta położona jest na czterech geodezyjnie wyodrębnionych działkach, wchodzących w skład dwóch ksiąg wieczystych, nr działek: 3 i 538 - KW … oraz 272 i 273- KW ….. Działki wchodzące w skład jednej nieruchomości są niezabudowane, zaś dla drugiej nieruchomości jedna działka jest zabudowana, zaś druga niezabudowana. Dla działek niezabudowanych istnieje plan zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem działek na działalność budownictwa mieszkalnego oraz usług. Dla działek niezabudowanych nie zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy. Zespół nieruchomości oznaczonych umownie nr 3 został nabyty przez Spółkę w latach 1994-1995 od osób fizycznych. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowych nieruchomości. Na nieruchomości Spółka wybudowała ogrodzenie, kontener socjalny, wiatę metalową, budynek główny, budynek portierni, magazyn, oświetlenie, przyłącze energetyczne, studnię, przyłącze wodociągowe, parking, ogrodzenie, utwardzenie drogi. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu ww. budowy. Spółka nie oddała wybudowanych przez siebie budynków i budowli do użytkowania osobom trzecim w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu i dlatego nie doszło do pierwszego zasiedlenia. Budynki/budowle wchodzące w skład nieruchomości nr 3 nie były ulepszane.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prowadzi do wniosku, iż dostawa wybudowanego na jednej z działek znajdującej się na nieruchomości nr 3 przez Wnioskodawcę budynku głównego, budynku portierni, magazynu, kontenera socjalnego, wiaty metalowej będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i tym samym nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10. Również zwolnienie to nie przysługuje na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a z uwagi na to, że Spółce w stosunku do tych obiektów przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym dostawa ww. budynków/budowli będzie opodatkowana stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy stawką VAT 23%.

Ponadto przedmiotem dostawy będą wchodzące w skład nieruchomości nr 3 urządzenia budowlane, które Wnioskodawca zaliczył do budowli, tj. ogrodzenie, oświetlenie, przyłącze energetyczne, studnia, przyłącze wodociągowe, parking, utwardzenie drogi. Jak wskazano wyżej, urządzenia te nie są samodzielnymi obiektami lecz elementami przynależnymi do budynku, budowli. Tym samym należy je opodatkować wg takiej samej stawki jak budynki/budowle, z którymi są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla całego sprzedawanego obiektu budowlanego należącego do nieruchomości nr 3.

W skład ww. nieruchomości wchodzą również 3 wyodrębnione geodezyjnie niezabudowane działki gruntu. Dla działek niezabudowanych istnieje plan zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem działek na działalność budownictwa mieszkalnego oraz usług.

Jak wskazano wyżej, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy), przy czym przez tereny budowlane – w myśl art. 2 pkt 33 ustawy - rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Zatem, z uwagi na fakt, iż przedmiotowe niezabudowane działki wchodzące w skład nieruchomości nr 3, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ujęte są jako tereny na działalność budownictwa mieszkalnego oraz usług, ich dostawa nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, lecz będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23% na podstawie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.

Należy zauważyć, że w sytuacji sprzedaży wyodrębnionych geodezyjnie działek, nawet w przypadku, gdy są one objęte jedną księgą wieczystą, zbycie to na gruncie przepisów podatkowych należy rozpatrywać oddzielnie w odniesieniu do każdej z tych działek.

Mając na uwadze powyższe tut. Organ oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy nieruchomości wskazanych we wniosku jako nr 1, nr 2 i nr 3, uznał je za nieprawidłowe.

W kwestii natomiast określenia podstawy opodatkowania stwierdzić należy, że co do zasady (poza wyjątkami określonymi w ustawie np. w art. 32 ustawy) przepisy prawa podatkowego pozostawiają stronom transakcji rozstrzygnięcie kwestii wysokości wynagrodzenia za dostawę towarów czy świadczenie usług.

Przy czym należy zaznaczyć, iż umowy cywilnoprawne nie mogą wpływać na sposób ustalenia podstawy opodatkowania, którą określa art. 29a ustawy.

Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Stosownie do art. 29a ust. 6 ustawy podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W myśl art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Należy stwierdzić, iż ani przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani przepisy wykonawcze do tej ustawy, nie zawierają regulacji dotyczącej sposobu przypisania wartości sprzedawanego gruntu do ceny budynków i budowli na nim posadowionych, w przypadku, gdy część z nich podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a część korzysta ze zwolnienia. Wobec powyższego przyjąć należy, iż dopuszczalne są różne rozwiązania w tym zakresie, tj. wg klucza powierzchniowego (udziału powierzchni budynków i budowli podlegających poszczególnym regulacjom dotyczącym opodatkowania w ogólnej powierzchni budynków i budowli znajdujących się na tym gruncie) lub wg klucza wartościowego (udziału wartości budynków i budowli podlegających poszczególnym regulacjom dotyczącym opodatkowania w wartości ogółem wszystkich budynków i budowli znajdujących się na tym gruncie). Istotne jest, aby przyjęty przez podatnika klucz był rzetelny i miarodajny, a tym samym odzwierciedlał stan faktyczny.

W sytuacji zatem, gdy na danej nieruchomości znajduje się budynki/budowle, których sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%, jak i budynki/budowle, których sprzedaż skorzysta ze zwolnienia od tego podatku, dokonując zbycia takiej nieruchomości należy określić, jaka część danego gruntu związana jest z budynkiem/budowlą podlegającymi opodatkowaniu stawką podatku 23%, a jaka z obiektami zwolnionymi od podatku.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem sprzedaży będą nieruchomości oznaczone nr 1, 2 i 3. Na nieruchomości nr 1 znajdują się budynki/budowle, które korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, jak również które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 23%. Natomiast dostawa budynków/budowali znajdujących się na nieruchomościach oznaczonych nr 2 i 3 opodatkowana jest wg stawki podstawowej 23%.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż skoro na ww. nieruchomości nr 1 posadowione są budynki/budowle, z których część będzie opodatkowana, a część będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, to w celu ustalenia podstawy opodatkowania dopuszczalne są różne rozwiązania w tym zakresie, tj. wg klucza powierzchniowego lub wg klucza wartościowego, o ile sposób ten najbardziej miarodajnie pozwoli odzwierciedlić stan faktyczny.

Natomiast dostawa gruntu, wchodzącego w skład nieruchomości oznaczonych nr 2 i 3 będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki 23%.

Ponadto należy również wyjaśnić, że dostawa ww. urządzeń budowlanych pozostanie bez wpływu na opodatkowanie gruntu, na którym się znajdują, gdyż przynależą one do budynków/budowli.

W rezultacie, za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy dotyczące sposobu obliczania podstawy opodatkowania według kryterium powierzchniowego lub wartościowego, w przypadku, gdy metody te będą odzwierciedlały rzeczywisty udział sprzedaży opodatkowanej w całej kwocie należnej z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Końcowo należy wskazać, że metoda, którą zamierza zastosować Spółka będzie mogła podlegać ocenie w toku ewentualnego postępowania podatkowego prowadzonego przez właściwy organ podatkowy pierwszej instancji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj