Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-139/14-4/MT
z 30 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2014 r. (data wpływu 10 lutego 2014 r.) oraz uzupełnieniu wniosku (data wpływu 22 kwietnia 2014 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-139/14-2/MT z dnia 8 kwietnia 2014 r. (data nadania 8 kwietnia 2014 r., data doręczenia 10 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego z tytułu wykonywania usług doradczych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 10 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego z tytułu wykonywania usług doradczych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


T. S.A. („Spółka”, „Wnioskodawca”), wchodząca w skład grupy kapitałowej T., jest jedną z największych spółek medialnych w Polsce. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest nadawanie i rozpowszechnianie programów (kanałów) telewizyjnych; produkcja audycji, filmów i seriali telewizyjnych oraz tworzenie strategii i zarządzanie inwestycjami Grupy T.. Zważywszy na fakt, że Spółka potrzebuje profesjonalnego wsparcia i doradztwa w zakresie opracowywania i wdrożenia strategii biznesowej, Spółka zawarła umowę o współpracę z osobą fizyczną (dalej: Podatnik), na podstawie której Podatnik będzie świadczył usługi analityczne i konsultingowe dla Spółki w ramach prowadzonej przez siebie, zarejestrowanej działalności gospodarczej, polegającej między innymi na świadczeniu usług doradczych w zakresie rynku telewizyjnego.

Podatnik jest osobą, o której mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy o PIT, tj. osobą mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


W ramach umowy o współpracę z Podatnikiem, usługi wykonywane przez Podatnika, prowadzącego działalność gospodarczą na rzecz Spółki, obejmują w szczególności:

  • Analizę międzynarodowych trendów oraz kierunków rozwoju przemysłu medialnego pod kątem możliwości implementacji na polskim rynku,
  • Poszukiwanie biznesowych możliwości zwiększenia aktywów Spółki,
  • Ocenę działalności Spółki pod kątem międzynarodowych standardów,
  • Monitorowanie trendów programowych na rynku globalnym pod kątem możliwości implementacji w Polsce,
  • Doradztwo co do technologii odpowiednich do wykorzystania kontentu programowego Spółki w przyszłych modelach dochodów,
  • Analizę strategiczną w odniesieniu do nowych rozwiązań handlowych z punktu widzenia możliwości prawnych,
  • Doradztwo w zakresie oceny zarządzania oraz efektywności i jakości pracy pracowników, Doradztwo strategiczne w odniesieniu do interesu akcjonariuszy pod kątem optymalizacji tworzenia wartości,
  • Doradztwo strategiczne w odniesieniu do marketingu i komunikacji w branży telewizyjnej i rynku reklamy.


Podatnik ponosi pełne ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Na Podatniku spoczywa również pełna odpowiedzialność za rezultat usług doradczych, Podatnik, jako niezależny przedsiębiorca nie podlega kierownictwu Spółki w związku z wykonywaniem na jej rzecz usług doradczych. Ponadto, usługi doradcze świadczone przez Podatnika, ze względu na ich charakter, nie wymagają ich wykonywania w miejscu wyznaczonym przez Spółkę i mogą być wykonywane w innym miejscu, w tym w siedzibie Podatnika.

W ramach umowy o współpracę, Podatnik będzie wykonywać jedynie czynności doradcze i nie będzie mieć prawa do podejmowania decyzji. Wnioskodawca podkreśla, że zakres czynności wykonywanych w ramach współpracy nie dotyczy czynności wykonywanych przez Podatnika jako Prezesa Zarządu Spółki. W szczególności, w ramach umowy o współpracę, Spółka nie powierzyła Podatnikowi jakichkolwiek czynności kierowania (zarządzania) - przedmiotem umowy o współpracę są jedynie czynności, których istotą jest doradztwo i które są odrębne oraz niepokrywające się ze świadczonymi przez Podatnika czynnościami zarządzania, wykonywanymi w ramach pełnienia funkcji Prezesa Zarządu na podstawie uchwały Rady Nadzorczej (za czynności zarządcze Podatnik otrzymuje wynagrodzenie na podstawie kontraktu menedżerskiego).

Ponadto, Podatnik został zarejestrowany jako podatnik VAT i z tytułu świadczenia usług w ramach umowy o współpracę wystawia faktury VAT.

Od 2009 r. Podatnik sprawuje w Spółce funkcję Prezesa Zarządu na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Spółki.


Jako Prezes Zarządu Podatnik zajmuje się prowadzeniem spraw Spółki wspólnie z innymi członkami zarządu, kierowaniem jej działalnością, zarządzeniem jej majątkiem oraz jej reprezentowaniem na zewnątrz. W szczególności do jego obowiązków w ramach pełnienia funkcji Prezesa, na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych, Statutu Spółki oraz Regulaminu Zarządu Spółki należy:

  • Kierownictwo strategiczne dotyczące polityki komercyjnej Spółki w polskim środowisku medialnym,
  • Kierownictwo strategiczne w definiowaniu rozwoju portfolio Spółki w zakresie usług, kanałów i programów w celu zapewnienia Spółce przewodniej roli na polskim rynku telewizyjnym,
  • Kierownictwo w zakresie eksploatacji posiadanego kontentu,
  • Ustalanie optymalnych celów ekonomicznych Spółki i zarządzanie Spółką dla ich osiągnięcia,
  • Planowanie inwestycji i ogólny nadzór nad ich wdrożeniem,
  • Zawieranie i utrzymywanie międzynarodowych relacji z głównymi grupami mediowymi pod kątem możliwej współpracy,
  • Uczestnictwo w międzynarodowych forach, konferencjach, targach i wystawach w celu umocnienia przewodniej roli Spółki w zakresie innowacji na polskim rynku mediowym, Kierownictwo nad brandingiem i komunikacją z publicznością Spółki,
  • Kształtowanie struktur organizacyjnych Spółki,
  • Kształtowanie i prowadzenie polityki placowej i polityki Zarządu w Spółce.


Do końca 2013 r. za pełnienie funkcji Prezesa Zarządu Podatnik otrzymywał wynagrodzenie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej. Natomiast 4 lutego 2014 r. został zawarty z Podatnikiem kontrakt menedżerski, na podstawie którego będzie on otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki.


Podsumowując, obecnie Podatnik otrzymuje od Spółki wynagrodzenie:

  1. na podstawie kontraktu menedżerskiego, z tytułu obowiązków wykonywanych jako Prezes Zarządu, oraz<
  2. z tytułu świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej, na podstawie faktur wystawianych zgodnie z postanowieniami umowy o współpracę.


Przedmiotem niniejszego wniosku jest brak obowiązków płatnika wyłącznie w odniesieniu do wynagrodzenia, o którym mowa w punkcie b) (wypłacanego na podstawie umowy o współpracę).


W odpowiedzi na wezwanie z dnia 8 kwietnia 2014 r. Nr IPPB1/415-139/14-2/MT Wnioskodawca doprecyzował stan faktyczny o informację, że w ramach umowy o współpracę zawartej przez spółkę T. S.A. („Spółka”) z osobą fizyczną, wykonywane są czynności o charakterze doradczym Czynności te obejmują:

  • Analizę międzynarodowych trendów oraz kierunków rozwoju przemysłu medialnego pod kątem możliwości implementacji na polskim rynku,
  • Poszukiwanie biznesowych możliwości zwiększenia aktywów Spółki,
  • Ocenę działalności Spółki pod kątem międzynarodowych standardów, i monitorowanie trendów programowych na rynku globalnym pod kątem możliwości implementacji w Polsce,
  • Doradztwo co do technologii odpowiednich do wykorzystania kontentu programowego Spółki w przyszłych modelach dochodów,
  • Analizę strategiczną w odniesienia do nowych rozwiązań handlowych z punktu widzenia możliwości prawnych,
  • Doradztwo w zakresie oceny zarządzania oraz efektywności i jakości pracy pracowników, Doradztwo strategiczne w odniesieniu do interesu akcjonariuszy pod kątem optymalizacji tworzenia wartości,
  • Doradztwo strategiczne w odniesieniu do marketingu i komunikacji w branży telewizyjnej i rynku reklamy.


Natomiast, w ramach zawartego pomiędzy Spółką oraz osobą fizyczną, odrębnego od umowy o współpracę, cywilnoprawnego kontraktu menedżerskiego, wykonywane są czynności zarządzania prawami Spółki.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, umowa o współpracę nie ma charakteru umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego ani umowy o podobnym charakterze.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Spółka jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego Podatnikowi z tytułu wyżej wspomnianej umowy o współpracę, wykonywanej w ramach prowadzonej przez Podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej?


Zdaniem Wnioskodawcy Spółka nie jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego Podatnikowi, na podstawie umowy o współpracę, z tytułu wyżej wskazanych usług doradczych, wykonywanych w ramach prowadzonej przez Podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Stosownie do art. 41 ust. 1 Ustawy o PIT osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Powyższe regulacje wskazują, że obowiązek poboru zaliczek przez płatnika istnieje, o ile wynagrodzenie wypłacone Podatnikowi na podstawie umowy o współpracę stanowi dla otrzymującego przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 8, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy o PIT.

Natomiast w przypadku, gdy uzyskiwany przez Podatnika na podstawie umowy o współpracę przychód stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust, 1 pkt 3 Ustawy o PIT, na Wnioskodawcy, jako podmiocie dokonującym wypłaty wynagrodzenia nie spoczywają obowiązki obliczenia, poboru i wpłaty na konto urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 5a Ustawy o PIT, za działalność gospodarczą przyjmuje się działalność zarobkową:

  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9 Ustawy o PIT.


Zdaniem Wnioskodawcy, z opisanego stanu faktycznego wynika jednoznacznie, iż usługi doradcze świadczone przez Podatnika na podstawie umowy o współpracę spełniają przytoczony warunek.


Zgodnie z art. 5b ust. 1 Ustawy o PIT, aby działalność mogła zostać uznana za działalność gospodarczą, wobec wykonywanych w ramach niej czynności nie mogą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Podatnik prowadzi samodzielną działalność gospodarczą, we własnym imieniu i jako niezależny przedsiębiorca, w ramach której świadczy usługi analityczne i konsultingowe. Wynagrodzenie za świadczone usługi doradcze wypłacane jest Podatnikowi na podstawie umowy o współpracę, zgodnie z wystawianymi fakturami.

Podatnik ponosi pełne ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej; na nim spoczywa również pełna odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat usług doradczych zleconych Podatnikowi przez Spółkę. W związku z wykonywaniem na rzecz Spółki usług doradczych Podatnik nie podlega kierownictwu Spółki. Ponadto usługi doradcze świadczone przez Podatnika, ze względu na ich charakter, nie wymagają ich wykonywania w miejscu wyznaczonym przez Spółkę i mogą być wykonywane w innym miejscu, w tym siedzibie Podatnika.

Wnioskodawca podkreśla, że zakres czynności wykonywanych przez Podatnika w ramach umowy o współpracę nie dotyczy czynności wykonywanych przez Podatnika jako Prezesa Zarządu Spółki. W szczególności, przedmiotem umowy o współpracę nie są czynności związane z bieżącym prowadzeniem spraw Spółki i jej reprezentowaniem na zewnątrz. Zakres usług doradczych nie pokrywa się z czynnościami Prezesa Zarządu, w zakresie przewidzianym unormowaniami Kodeksu Spółek Handlowych, Statutu Spółki oraz Regulaminu Zarządu Spółki, a dodatkowo odnosi się wyłącznie do doradztwa w ściśle określonym zakresie, specjalistycznym, odrębnym od czynności wykonywanych jako Prezes Zarządu.

Nie można również przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług doradczych na podstawie umowy o współpracę zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, w szczególności nie można uznać, by były one świadczone na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, a tym samym, by zastosowanie znalazł tu art. 13 pkt 9 Ustawy o PIT. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę mają bowiem charakter wyłącznie doradczy i nie przewidują zarządzania Spółką ani reprezentacji Spółki, W szczególności, w ramach umowy o współpracę, Spółka nie powierzyła Wnioskodawcy jakichkolwiek czynności kierowania (zarządzania) - przedmiotem umowy o współpracę są jedynie czynności, których istotą jest doradztwo. Czynności te są odrębne oraz nie pokrywają się ze świadczonymi przez Wnioskodawcę czynnościami zarządzania, wykonywanymi w ramach pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie kontraktu menedżerskiego.

Spółka jednocześnie pobiera, jako płatnik, stosownie do art. 41 ust. ł Ustawy o PIT, zaliczki na podatek dochodowy od osób Fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego Podatnikowi z tytułu wykonywania czynności Prezesa Zarządu na podstawie kontraktu menedżerskiego.


Zatem, mając na względzie, że:

  • ustawa o PIT obliguje płatnika do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłacanych wynagrodzeń stanowiących m.in. przychody z działalności wykonywanej osobiście,
  • ustawa o PIT nie przewiduje obowiązku poboru zaliczek przez płatnika z tytułu wynagrodzenia stanowiącego przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • usługi doradcze świadczone przez Podatnika w ramach jego działalności gospodarczej na podstawie umowy o współpracę ze Spółką nie są przychodami z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki,
  • z tytułu sprawowania funkcji Prezesa Zarządu Podatnik otrzymuje odrębne wynagrodzenie określone w kontrakcie menedżerskim, od którego to wynagrodzenia Spółka pobiera zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

- Spółka nie jest zobligowana do poboru zaliczek od wynagrodzenia wypłaconego Podatnikowi za usługi doradcze realizowane na rzecz Spółki w ramach własnej działalności gospodarczej Podatnika.


Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, np. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 kwietnia 2012 r. (IPPB2/415- 124/12-2/MG), w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 grudnia 2012 r. (IPPB1/415-1439/12-2/MT), interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 stycznia 2013 r. (IPPB1/415-1503/12-4/EC) oraz w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 stycznia 2013 r. (IPPB1/415-1403/12-4/IF). Jednocześnie, Wnioskodawca nadmienia, że Podatnik otrzymał interpretację wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, o sygnaturze IPPB1/415-1193/13-6/AM, zgodnie z którą świadczone przez niego usługi doradcze na podstawie umowy o współpracę będą mogły być zaliczone do źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza.


Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawca prosi o potwierdzenie prawidłowości Jego stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienie prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego mającego miejsce w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Płocku Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj