Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-78/14/WN
z 28 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 21 stycznia 2014r. (data wpływu 27 stycznia 2014r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło w dniu 10 lutego 2014r. oraz pismem, które wpłynęło w dniu 24 kwietnia 2014r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie umieszczania na fakturze daty dokonania dostawy towarów lub daty dokonania zapłaty w przypadkach opisach we wniosku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2014r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem, które wpłynęło w dniu 10 lutego 2014r. oraz pismem, które wpłynęło w dniu 24 kwietnia 2014r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie umieszczania na fakturze daty dokonania dostawy towarów lub daty dokonania zapłaty w przypadkach opisach we wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawczyni (dalej również Podatnik) prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku VAT. Przychód uzyskuje ze sprzedaży książek drukowanych. Wnioskodawczyni sprzedaż prowadzi zarówno do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przy czym sprzedaż ta jest w całości sprzedażą w systemie wysyłkowym z wykorzystaniem usług Poczty Polskiej lub usług kurierskich (Wnioskodawczyni ponosi ryzyko utraty towarów w wysyłkowej formie sprzedaży do czasu ich przekazania nabywcy), jak również do osób prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT (zarówno sprzedaż wysyłkowa jak i niewysyłkowa, Wnioskodawczyni ponosi ryzyko utraty towarów w wysyłkowej formie sprzedaży do czasu ich przekazania nabywcy).

Osoby którym Wnioskodawczyni sprzedaje książki mają możliwość regulowania należności albo przelewem w formie przedpłaty (zaliczki), albo za pobraniem (płatność w momencie odbioru przesyłki, przekazywana następnie na konto Wnioskodawczyni przez Pocztę lub firmy kurierskie) lub też przelewem w określonym terminie płatności (opcja tylko dla płatników podatku VAT).

Do sprzedaży Wnioskodawczyni wystawia faktury VAT, które dołączane są do książek w momencie wysyłki/wydania towarów.

W przypadku:

  1. sprzedaży wysyłkowej i przedpłaty (zaliczki) (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i do podatników podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu otrzymania przedpłaty na konto Wnioskodawczyni,
  2. sprzedaży wysyłkowej i płatności za pobraniem lub na termin (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i do podatników podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu wysyłki,
  3. sprzedaży niewysyłkowej do podatników podatku VAT (firm) faktury wystawiane są w dniu wydania towarów.

Dodatkowo w pismach będących uzupełnieniem wniosku Wnioskodawczyni doprecyzowała przedstawiony stan faktyczny, wskazując:

  • Kiedy mowa o „sprzedaży wysyłkowej" z opcją płatności „za pobraniem" lub „na termin", chodzi o sprzedaż, w której książki wysyłane są Pocztą lub kurierem i Wnioskodawczyni pozostaje właścicielem towarów do momentu przekazania ich ostatecznemu odbiorcy przez Pocztę lub kuriera, kiedy to następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
  • Kiedy mowa o płatności w formie przedpłaty (zaliczki), chodzi o dokonywaną przez klienta płatność z góry całości należności z tytułu zakupu książek na konto Wnioskodawczyni przed dokonaniem dostawy. Książki wysyłane są dopiero po zaksięgowaniu całości należności na moim koncie.

-Kod PKWiU na książki drukowane, których sprzedaż jest podstawą uzyskiwania przychodu z prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej to: 58.11.1.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na wystawianych fakturach Wnioskodawczyni zobowiązana jest umieścić datę dokonania dostawy towarów lub datę dokonania zapłaty, a jeśli tak, to jaka to powinna być data?

Stanowisko Wnioskodawczyni:

Art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku VAT mówi, że faktura powinna zawierać: „datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury".

Zdaniem Wnioskodawczyni z przepisu powyższego wynika, że w opisanych przypadkach nie jest zobowiązana do umieszczania na fakturach daty dostawy ani daty otrzymania zapłaty gdyż:

  1. w przypadku sprzedaży wysyłkowej i przedpłaty (zaliczki) data otrzymania zapłaty równa jest dacie wystawienia faktury (art. 106e ust. 1 pkt 6 nie ma więc zastosowania),
  2. w przypadku sprzedaży w systemie wysyłkowym za pobraniem lub w systemie wysyłkowym z fakturą na termin w momencie wystawiania faktury data dokonania dostawy rozumiana jako data przekazania towarów nabywcy nie jest określona (art. 106e ust. 1 pkt 6 nie ma więc zastosowania),
  3. w przypadku sprzedaży niewysyłkowej do podatników podatku VAT (firm) data dokonania dostawy rozumiana jako data wydania towarów równa jest dacie wystawienia faktury (art. 106e ust. 1 pkt 6 nie ma więc zastosowania).

Dodatkowo w piśmie będącym uzupełnieniem wniosku Wnioskodawczyni doprecyzowała własne stanowisko wskazując:

W punkcie 2, gdzie mowa o sprzedaży w systemie wysyłkowym za pobraniem lub w systemie wysyłkowym z fakturą na termin, data przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel jest datą dostawy (art. 7 Ustawy), a więc jest to data przekazania towarów ich ostatecznemu odbiorcy przez Pocztę lub kuriera, która nie jest znana Wnioskodawczyni w chwili wystawiania faktury w dniu wydania towaru Poczcie lub kurierowi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przy czym towarami – stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy – są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez sprzedaż z kolei rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - art. 2 pkt 22 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi sprzedaż książek drukowanych zarówno dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przy czym sprzedaż ta jest w całości sprzedażą w systemie wysyłkowym z wykorzystaniem usług Poczty Polskiej lub usług kurierskich, jak również dla osób prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT (zarówno sprzedaż wysyłkowa jak i niewysyłkowa).

Osoby, którym Wnioskodawczyni sprzedaje książki mają możliwość regulowania należności albo przelewem w formie przedpłaty (zaliczki), albo za pobraniem (płatność w momencie odbioru przesyłki, przekazywana następnie na konto Wnioskodawczyni przez Pocztę lub firmy kurierskie) lub też przelewem w określonym terminie płatności (opcja tylko dla płatników podatku VAT).

Do sprzedaży Wnioskodawczyni wystawia faktury VAT, które dołączane są do książek w momencie wysyłki/wydania towarów.

W przypadku:

  1. sprzedaży wysyłkowej i przedpłaty (zaliczki) (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i do podatników podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu otrzymania przedpłaty na konto Wnioskodawczyni,
  2. sprzedaży wysyłkowej i płatności za pobraniem lub na termin (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i do podatników podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu wysyłki,
  3. sprzedaży niewysyłkowej do podatników podatku VAT (firm) faktury wystawiane są w dniu wydania towarów.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą zasadności umieszczania na fakturze daty dokonania dostawy towarów lub daty dokonania zapłaty w przypadkach opisach powyżej.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1, z tytułu dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU 58.14.1).

Zatem w przypadku dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) ) - z wyłączeniem map i ulotek na rzecz innego podatnika VAT, podatku od wartości dodanej czy też podatku o podobnym charakterze lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury.

Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej 60. dnia od dnia wydania tych towarów, lub 120. dnia od pierwszego dnia wydania tych towarów – jeżeli umowa o ich dostawę przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw.

Stosownie do treści art. 19a ust. 7 tej ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

Jednakże, stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy - jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Otrzymanie zatem przed dokonaniem dostawy ww. towarów całości lub części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, natomiast otrzymanie zapłaty już po dokonaniu dostawy pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

Wskazana regulacja jest zgodna z art. 63 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347/1 ze zm.), zgodnie z którym zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług.

W tym miejscu zauważyć należy, że z wydaniem towaru przez dostawcę łączy się istotny skutek dokonania sprzedaży towarów, polegający m.in. na przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Chwilą decydującą o przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru jest – co do zasady – wydanie towaru. Dokonanie dostawy, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oznacza zatem faktyczne zrealizowanie dostawy. Jeżeli strony oznaczyły inną chwilę niż wydanie towaru dla przejścia korzyści i ciężarów, to w razie wątpliwości przyjmuje się, że ta sama chwila dotyczy przejścia ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Ponadto, stosownie do art. 353¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2014r. poz. 121), strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Z powyższej zasady wynika, że strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego.

Odniesienie powołanych powyżej przepisów do przedstawionego przez Wnioskodawczynię zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że w niniejszej sprawie obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych określonych w przepisie art. 19a ust. 1 ustawy, a więc z momentem dokonania dostawy, w przypadku sprzedaży wysyłkowej za pośrednictwem Poczty lub kurierem dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku sprzedaży wysyłkowej dla podatników VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, w myśl art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b ustawy o VAT.

W przypadku, gdy przed upływem tego okresu - a więc przed wydaniem towaru - Wnioskodawczyni otrzyma całość lub część zapłaty - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do tej otrzymanej kwoty), stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy, w sytuacji sprzedaży wysyłkowej zarówno dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jak i do podatników podatku VAT.

Zasady wystawiania faktur od dnia 1 stycznia 2014 r. regulują przepisy art. 106a – 106q ustawy.

Na podstawie art. 106b ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1,
  2. sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

-jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Zgodnie z brzmieniem art. 106e ust. 1 pkt 1-18 ustawy, faktura powinna zawierać m.in.:

  1. datę wystawienia;
  2. kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
  3. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
  4. numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;
  5. numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;
  6. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
  7. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  8. miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
  9. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  10. kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
  11. wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  12. stawkę podatku;
  13. sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
  14. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  15. kwotę należności ogółem;
  16. w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 – wyrazy „metoda kasowa”;
  17. w przypadku faktur, o których mowa w art. 106d ust. 1 – wyraz „samofakturowanie”;
  18. w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi – wyrazy „odwrotne obciążenie”.

Zgodnie z art. 106i ust. 1 ww. ustawy fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Na podstawie art. 106i ust. 3 pkt 2 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 60. dnia od dnia wydania towarów – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b, z zastrzeżeniem ust. 4.

Jednocześnie, w ust. 7 ww. artykułu wskazano, że faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:

  1. dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;
  2. otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Faktura jest dokumentem odzwierciedlającym prawidłowy przebieg zdarzenia gospodarczego zarówno pod względem przedmiotu transakcji, jak i podmiotów biorących w niej udział. Przy ocenie zdarzenia gospodarczego nie można jednak pominąć okoliczności towarzyszących transakcji, wskazujących na rzeczywisty charakter podmiotu dokonującego sprzedaży/zakupu. Faktura jest dokumentem o charakterze sformalizowanym (potwierdzającym zaistnienie określonej zaszłości gospodarczej). Co do zasady zatem, faktura musi być wystawiona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa krajowego w tym względzie. Prawidłowość materialno-prawna faktury zachodzi wówczas, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, czyli w istocie stwierdza fakt dostawy określonych towarów lub usług. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi, a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego. Faktura jest więc dokumentem stwierdzającym wystąpienie u podatnika okoliczności powodujących powstanie obowiązku podatkowego.

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika i pełnią szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury, w szczególności w części dotyczących danych obligatoryjnych umieszczonych na fakturze, a które to dane wyszczególnione zostały w art. 106e ust. 1 ustawy.

Tak więc zgodnie z cyt. wyżej art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Z przepisu tego wynika, że nie zawsze faktury dokumentujące dostawy towarów muszą zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów. Określenie daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi nie jest konieczne na fakturze, jeśli data taka nie jest określona albo jest taka sama jak data wystawienia.

Przedstawione we wniosku sytuacje wskazują, że Wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży wysyłkowej książek i w dniu otrzymania przedpłaty (zaliczki) na konto, Wnioskodawczyni wystawia faktury (przypadek nr 1).

Wnioskodawczyni prowadzi również sprzedaż wysyłkową z płatnością za pobraniem lub na termin, wówczas faktury wystawiane są w dniu wysyłki. Dostawa następuje za pośrednictwem Poczty Polskiej lub kuriera w terminie późniejszym (przypadek nr 2).

Mają miejsce również sytuacje, w których Wnioskodawczyni wystawia faktury w dniu wydania towarów (przypadek nr 3).

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że w odniesieniu do opisanych we wniosku sytuacji, w których Wnioskodawczyni dokonuje:

  1. sprzedaży wysyłkowej i przedpłaty (zaliczki) (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i do podatników podatku VAT), a faktury wystawiane są w dniu otrzymania przedpłaty na konto Wnioskodawczyni. Faktury wystawione są w dniu powstania obowiązku podatkowego, czyli w dniu otrzymania przedpłaty, zgodnie z art. 19a ust. 8. Zatem data wystawienia faktury nie różni się od daty powstania obowiązku podatkowego, czyli data zapłaty nie musi być wykazywana na fakturze.
  2. sprzedaży wysyłkowej i płatności za pobraniem lub na termin (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i do podatników podatku VAT) i faktury wystawiane są w dniu wysyłki. W tej sytuacji obowiązek podatkowy dla sprzedaży podatnikom powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b ustawy. Wnioskodawczyni wystawia fakturę w dniu wysyłki. Zatem data wystawienia faktury nie różni się od daty powstania obowiązku podatkowego, czyli nie musi być umieszczona na fakturze. W przypadku zaś sprzedaży dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej - obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19a ust. 1. Zatem w chwili kiedy nabywca dokona odbioru towaru, w chwili wystawienia faktury (w dniu wysyłki) Wnioskodawczyni nie jest znana data odbioru towaru. A zatem nie będzie ona umieszczona na fakturze.
  3. sprzedaży niewysyłkowej do podatników podatku VAT (firm), a faktury wystawiane są w dniu wydania towarów. Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b ustawy, czyli w dacie wystawienia faktury. Jeśli Wnioskodawczyni wystawi faktury w dniu wydania towaru, data dostawy nie różni się od daty wystawienia faktury, a zatem nie musi być umieszczona na fakturze.

W świetle powyższych ustaleń stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zmiana któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiana stanu prawnego powoduje, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj