Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-474/12-2/MPe
z 5 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-474/12-2/MPe
Data
2012.07.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
przewoźnik powietrzny
stawki podatku
transport powietrzny


Istota interpretacji
w zakresie dokumentacji wymaganej do zastosowania 0% stawki podatku VAT dla usług świadczonych na rzecz przewoźników wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym



Wniosek ORD-IN 321 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24.04.2012 r. (data wpływu 30.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji wymaganej do zastosowania 0% stawki podatku VAT dla usług świadczonych na rzecz przewoźników wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.04.2012 r. do wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji wymaganej do zastosowania 0% stawki podatku VAT dla usług świadczonych na rzecz przewoźników wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

P (dalej także jako: „Podatnik” albo „Wnioskodawca”) od dnia 1 kwietnia 2011 r. zarządza portem lotniczym i świadczy usługi związane z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innych o podobnym charakterze na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów. Są to usługi określone zbiorczo w art. 83 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, do których stosuje się stawkę 0% VAT, w przypadku, gdy są one świadczone na rzecz przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym. Przewoźnicy przekazują Wnioskodawcy kserokopie koncesji na wykonywanie przewozów lotniczych bądź innych równorzędnych dokumentów (np. certyfikat przewoźnika lotniczego - A) potwierdzających uprawnienie do wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym do usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz przewoźników jest stosowana stawka 0% VAT, ponieważ dokumentacją potwierdzającą, że przewoźnik wykonuje głównie przewozy w transporcie międzynarodowym jest koncesja na wykonywanie przewozów lotniczych bądź inny równorzędny dokument potwierdzający uprawnienie do wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 83 ust. 1 pkt 8 ustawy VAT stanowi, że stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innych o podobnym charakterze usług świadczonych na rzecz przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.

Zgodnie z art. 83 ust. 1f ustawy VAT, przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, o których mowa m.in. w ust. 1 pkt 8, rozumie się również przewoźników lotniczych nie posiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, uznanych w państwie swojej siedziby za wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.

Jednocześnie, stosownie do art. 83 ust. 2 ustawy VAT, warunkiem zastosowania stawki 0% VAT jest prowadzenie przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w art. 83 ust. 1 pkt 8 ustawy VAT.

Aby przewoźnicy zagraniczni mogli skorzystać ze stawki 0% od nabywanych w Polsce towarów i usług, zobowiązani są oni do przedstawienia swoim kontrahentom dokumentów potwierdzających, iż w państwie siedziby są uznani za wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym. Dokumentem tym może być wskazanie analogicznej, jak obowiązującej w Polsce - ogłaszanej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - listy przewoźników wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym (taka lista jest np. publikowana w Republice Federalnej Niemiec), na której dany przewoźnik jest umieszczony. W przypadku państw, w których lista taka nie jest ogłaszana, dokumentem tym może być np. koncesja lub odpowiedni akt właściwego organu państwa siedziby przewoźnika uprawniający do wykonywania międzynarodowych przewozów lotniczych.

Jeżeli zatem z dokumentu wystawionego przez właściwy organ wynika, że dany przewoźnik jest uprawniony do wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym, to niezależnie od nazwy takiego dokumentu (wynikającej z regulacji prawnych miejsca siedziby), stanowi on odpowiednią dokumentację w rozumieniu art. 83 ust. 2 ustawy VAT.

Interpretację taką potwierdza również stanowisko Ministra Finansów zamieszczone na stronie internetowej (źródło:http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/vat_i_akcyzowy/informacje/wyjasnienia_dot_przewoznika.pdf) oraz interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2011 r., znak IPPP3/443-1376/11-4/MK.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, koncesja lub odpowiedni akt właściwego organu państwa siedziby przewoźnika uprawniający do wykonywania międzynarodowych przewozów lotniczych stanowi dokumentację, z której jednoznacznie wynika, że świadczenie usług jest dokonywane na rzecz przewoźnika lotniczego wykonującego głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, a zatem spełnione zostają warunki do zastosowania stawki 0% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj