Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-109/14-2/IG
z 16 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2014 r. (data wpływu 6 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla usług świadczonych na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę z siedzibą w Finlandii – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 6 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla usług świadczonych na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę z siedzibą w Finlandii.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka (dalej: „Spółka”, „Spółka zależna”) świadczy usługi udzielania pożyczek pieniężnych osobom fizycznym, zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy o VAT. Jedynym udziałowcem Spółki jest X. (dalej: „Spółka dominująca”) z siedzibą w H. (Finlandia). Spółka dominująca świadczy usługi tego samego rodzaju co Spółka zależna i korzysta również ze zwolnienia VAT w Finlandii. Spółka dominująca zamierza obciążać Spółkę zależną fakturami za usługi świadczone w zakresie:


  • oceny prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta,
  • oceny zdolności kredytowej klienta,
  • wyliczania kwot pożyczek.

Świadczenie wymienionych usług przez Spółkę dominującą odbywa się na podstawie zlecenia Spółki zależnej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy świadczone przez Spółkę dominującą usługi polegające na ocenie prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta, ocenie zdolności kredytowej klienta oraz wyliczaniu kwot pożyczek korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 13, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy o VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy, Usługi pomocnicze w zakresie oceny prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta, oceny zdolności kredytowej klienta, wyliczania kwot pożyczek, dotyczące świadczonych przez Spółkę usług udzielania pożyczek, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust 13 w związku z art. 43 ust 1 pkt 38 Ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


Usługi pomocnicze w zakresie oceny prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta, oceny zdolności kredytowej klienta, wyliczania kwot pożyczek dotyczące świadczonych przez Spółkę zależną usług udzielania pożyczek, zdaniem Spółki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 13 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy o VAT. Zostały spełnione wszystkie przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia wymienione w art. 43 ust. 13 Ustawy o VAT:


  1. stanowią element jednej z usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7 i 37-41, czyli w tym przypadku usługi udzielania pożyczek pieniężnych,
  2. element ten stanowi odrębną całość,
  3. jest on właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej.

Zwolnienie z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 13 Ustawy o VAT ma charakter przedmiotowy, a więc ma zastosowanie w przypadku czynności spełniających ww. przesłanki, niezależnie od tego, czy podatnik będący usługodawcą jest jednocześnie wykonawcą tych czynności (czyli przepis nie wyklucza zwolnienia w przypadku podzielenia wykonania tych czynności i wykonania przez inny podmiot).


Ad. 1.


Nie ulega wątpliwości, iż świadczone przez Spółkę dominującą usługi polegające na ocenie prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta, ocenie zdolności kredytowej klienta oraz wyliczaniu kwot pożyczek związane są ze świadczonymi przez Spółkę zależną usługami finansowymi w zakresie udzielania pożyczek pieniężnych, które to są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy o VAT. Proces udzielenia pożyczki stanowi pewną całość, na który składa się szereg związanych z tym czynności. Jednym z niezbędnych elementów, w procesie udzielenia pożyczki klientowi, wymaganym przez Ustawę o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. (Dz. U. 2011, nr 126, poz. 715, z późn. zm.), jest ocena jego zdolności kredytowej, ocena prawdopodobieństwa spłaty pożyczki oraz wyliczenie kwoty tej pożyczki. Usługi te, z punktu widzenia Spółki odgrywają kluczową rolę dla podjęcia decyzji o udzieleniu pożyczki bądź jej odmowie, a w dalszym etapie określenia wysokości tejże pożyczki. Brak któregokolwiek z wymienionych elementów oznaczałby dla Spółki, niemożność zawarcia transakcji. Należy zatem stwierdzić, że usługi świadczone przez Spółkę dominującą są elementem niezbędnym do świadczenia usługi udzielania pożyczek pieniężnych przez Spółkę.


Ad. 2.


Świadczone przez Spółkę dominującą usługi są odrębnym elementem procesu udzielenia pożyczki, chociażby ze względu na fakt, że zostały zlecone przez Spółkę zależną Spółce dominującej jako konkretne czynności, a Spółka Dominująca każdą z usług odrębnie wycenia. Ponadto usługi związane z oceną zdolności kredytowej, oceną prawdopodobieństwa spłaty pożyczki oraz wyliczeniu kwoty pożyczki wiążą się z przekazaniem Spółce konkretnego, odrębnego wyniku przeprowadzonych analiz.


Ad. 3.


Przymiotnik „właściwy” ma szerokie znaczenie, którego należy poszukiwać przede wszystkim na gruncie wykładni językowej tego pojęcia. W tym ujęciu najeżałoby uznać, że „właściwy” oznacza „typowy”, „specyficzny” czy „charakterystyczny” dla danego rodzaju usług w tym przypadku usług udzielania pożyczek pieniężnych.


Usługi świadczone przez Spółkę dominującą na rzecz Spółki niewątpliwie stanowią element charakterystyczny dla usług udzielania pożyczek.


Z punktu widzenia Spółki stanowią część procesu, który wpływa bezpośrednio na proces i treść umowy z klientem - decyzję o udzieleniu pożyczki i jej wysokości, bądź decyzję o odmowie udzielenia pożyczki. Ocena zdolności kredytowej klienta jest usługą właściwą dla usług udzielania pożyczek, wyspecjalizowaną, która może być świadczona jedynie na rzecz podmiotów świadczących usługi finansowe, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy o VAT.


Także usługa oceny prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta jest usługą charakterystyczną dla usługi głównej (udzielenia pożyczki). Dla udzielanych przez Spółkę pożyczek nie są wymagane żadne zabezpieczenia, dlatego ocena prawdopodobieństwa spłaty pożyczki jest czynnikiem, który stanowi dla Spółki decydujący element o przyznaniu bądź odmowie udzielenia pożyczki.

Wyliczenie kwoty pożyczki jest jak najbardziej elementem właściwym dla usługi podstawowej, mającym bezpośrednie przełożenie na umowę zawartą z klientem, oraz opracowywanym na podstawie specyficznych wytycznych i procedur właściwych dla usług w zakresie udzielania pożyczek.


Wszystkie wyżej wymienione usługi związane są funkcjonalnie z usługą podstawową oraz wymagają od Spółki dominującej wyspecjalizowanej wiedzy z zakresu świadczenia usług finansowych, o których mowa w art. 43 ust 1 pkt 38 Ustawy o VAT, a także środków techniczno — administracyjnych, takich jak specjalnie przystosowane programy, umożliwiających obsługę Spółki zależnej.


Charakteryzując istotę usługi pomocniczej korzystającej ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 13 Ustawy o VAT Wojewódzki Sąd Administracyjny w Wyroku z dnia 16 lutego 2012 r. (I SA/Łd 1429/11) podkreślił, że ,,(...) powinna ona wpływać w sposób bezpośredni na stosunki pomiędzy stronami usługi udzielenia pożyczki. Nie może być jedynie formą wsparcia technicznego, administracyjnego. Musi pociągać za sobą zmiany o charakterze prawnym i finansowym oddziaływujące w istotny sposób na prawa i obowiązki strony usługi udzielania pożyczek”.


Usługi świadczone na rzecz Spółki niewątpliwie spełniają wyżej wymienione warunki, ponieważ mają bezpośrednie przełożenie na kształt umowy pożyczki — są podstawą do wydania decyzji o zawarciu lub odmowie zawarcia umowy z klientem, a w razie udzielenia pożyczki mają wpływ na istotne postanowienia umowy tj. kwotę pożyczki. Usługi pomocnicze wpływają zatem, zarówno na sytuację prawną, jak i finansową stron usługi udzielenia pożyczki.


Również z punktu widzenia nabywcy usług finansowych (pożyczkobiorcy) określenie jego zdolności kredytowej, prawdopodobieństwa spłaty pożyczki oraz wysokości pożyczki stanowią element procesu udzielenia pożyczki.


Należy stwierdzić, że usługi oceny prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta, oceny zdolności kredytowej klienta oraz wyliczaniu kwot pożyczek są bez wątpienia charakterystyczne, typowe, specyficzne dla usług udzielania pożyczek pieniężnych. W zasadzie nie występują w kontekście innej działalności, niż usługi udzielania kredytów lub pożyczek.

W związku z tym należy uznać, iż świadczone przez Spółkę dominującą usługi są „właściwe” dla świadczonych przez Spółkę usług finansowych w zakresie udzielania pożyczek.


Reasumując, należy stwierdzić, że świadczone przez Spółkę dominującą usługi polegające na ocenie prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta, ocenie zdolności kredytowej klienta oraz wyliczaniu kwot pożyczek spełniają wszystkie przesłanki zwolnienia z VAT wynikające z art. 43 ust. 13 Ustawy o VAT, a w szczególności są właściwe oraz niezbędne dla zwolnionych z VAT usług udzielania pożyczek pieniężnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Art. 8 ust. 1 stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.


Podatnikami są również, jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne: nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
  2. usługobiorcą jest:
    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,
    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4;


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

Art. 43 ust. 13 ustawy stanowi, że zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiących element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 oraz pkt 37-41 (usługi finansowe), który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37-41.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi udzielania pożyczek pieniężnych osobom fizycznym, zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy o VAT. Jedynym udziałowcem Spółki jest X. z siedzibą w H. (Finlandia). Spółka dominująca świadczy usługi tego samego rodzaju co Spółka zależna i korzysta również ze zwolnienia VAT w Finlandii. Spółka dominująca zamierza obciążać Spółkę zależną fakturami za usługi świadczone w zakresie:


  • oceny prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta,
  • oceny zdolności kredytowej klienta,
  • wyliczania kwot pożyczek.

Świadczenie wymienionych usług przez Spółkę dominującą odbywa się na podstawie zlecenia Spółki zależnej.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego czy świadczone przez Spółkę dominującą usługi polegające na ocenie prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta, ocenie zdolności kredytowej klienta oraz wyliczaniu kwot pożyczek korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 13, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy o VAT.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, zdaniem tut. Organu nie ulega wątpliwości, że świadczone na rzecz Wnioskodawcy usługi oceny prawdopodobieństwa spłaty pożyczki przez klienta, oceny zdolności kredytowej klienta oraz wyliczaniu kwot pożyczek, stanowią element usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, który stanowi w tym przypadku pewną odrębną całość – właściwą oraz niezbędną w procesie wyświadczenia usługi zwolnionej – przez Wnioskodawcę.


Proces udzielenia pożyczki stanowi pewną całość, na który składa się szereg związanych z tym czynności. Jednymi z niezbędnych elementów, w procesie udzielenia pożyczki klientowi, jest ocena jego zdolności kredytowej, ocena prawdopodobieństwa spłaty pożyczki oraz wyliczenie kwoty tej pożyczki. Usługi te, z punktu widzenia Spółki odgrywają kluczową rolę dla podjęcia decyzji o udzieleniu pożyczki bądź jej odmowie, a w dalszym etapie określenia wysokości tejże pożyczki. Brak któregokolwiek z wymienionych elementów oznaczałby dla Spółki, niemożność zawarcia transakcji.


Zdaniem tut. Organu, usługi świadczone na rzecz Wnioskodawcy, są elementem niezbędnym do świadczenia usługi udzielania pożyczek pieniężnych przez Spółkę.


Wszystkie wymienione usługi związane są funkcjonalnie z usługą podstawową oraz wymagają od usługodawcy wyspecjalizowanej wiedzy z zakresu świadczenia usług finansowych.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że świadczone na jego rzecz usługi są „właściwe” dla świadczonych przez Spółkę usług finansowych w zakresie udzielania pożyczek i korzystają ze zwolnienia od podatku jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj