Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-67/14-5/AP
z 23 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 7 marca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego użyczenia obiektu i sprzętu po stronie Wnioskodawcy jako osoby użyczającej oraz po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika nowo utworzonej spółki jawnej, na rzecz której obiekt i sprzęt zostaną użyczone – jest:

  • nieprawidłowe – w części dotyczącej rozpoznania przychodu po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika nowo utworzonej spółki jawnej w związku z nieodpłatnie uzyskanym świadczeniem w postaci prawa do użytkowania udziału w obiekcie oraz sprzęcie przypadającego drugiemu współwłaścicielowi,
  • prawidłowe – w pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości nieodpłatnego użyczenia obiektu i sprzętu nowo utworzonej spółce jawnej oraz dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego użyczenia obiektu i sprzętu po stronie Wnioskodawcy jako osoby użyczającej oraz po stronie wspólników (Wnioskodawcy, żony i syna) nowo utworzonej spółki jawnej, na rzecz której obiekt i sprzęt zostaną użyczone.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 1 oraz art. 14b § 3 i § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 25 lutego 2014 r. nr ILPB1/415-67/14-2/AP Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 25 lutego 2014 r., skutecznie doręczono w dniu 27 lutego 2014 r., natomiast w dniu 7 marca 2014 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w branży medycznej. Dokumentację dotyczącą jednoosobowej działalności prowadzi w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Działalność wykonuje w obiekcie położonym na działce, którego jest wraz z małżonką właścicielem. Nie posiadają rozdzielności majątkowej. Wykorzystywany sprzęt i całe wyposażenie jest własnością Wnioskodawcy, nabytą w czasie prowadzenia działalności.

Wnioskodawca zamierza po likwidacji działalności utworzyć spółkę jawną, w której chciałby wykorzystywać dotychczas używany obiekt oraz sprzęt. Udziały w spółce jawnej należeć będą w ustalonej proporcji do Wnioskodawcy, małżonki i syna.

Tut. Organ wskazuje, że opis zdarzenia przyszłego wynika z uzupełnienia wniosku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Mając na uwadze fakt, że wszyscy wspólnicy spółki jawnej zaliczają się do I grupy podatkowej, czy Wnioskodawca może zastosować nieodpłatne użyczenie obiektu oraz sprzętu po likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej nowo utworzonej spółce jawnej...
  2. Czy nieodpłatne użyczenie sprzętu oraz obiektu będzie niosło dla Wnioskodawcy konsekwencje podatkowe z punktu widzenia Wnioskodawcy jako użyczającego...
  3. Czy po stronie wspólników spółki jawnej z tytułu otrzymanego nieodpłatnie użyczenia powstanie przychód do opodatkowania...

Tut. Organ wskazuje, że treść ww. pytań wynika z uzupełnienia wniosku.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na drugie z zadanych pytań, tj. dotyczące skutków podatkowych nieodpłatnego użyczenia obiektu i sprzętu po stronie Wnioskodawcy jako osoby użyczającej, oraz na trzecie z zadanych pytań w części odnoszącej się do Wnioskodawcy, tj. w części dotyczącej skutków podatkowych nieodpłatnego użyczenia obiektu i sprzętu po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika nowo utworzonej spółki jawnej, na rzecz której obiekt i sprzęt zostaną użyczone.

Natomiast wniosek w odniesieniu do pierwszego z zadanych pytań, tj. w części dotyczącej możliwości nieodpłatnego użyczenia obiektu i sprzętu nowo utworzonej spółce jawnej, oraz w odniesieniu do trzeciego z zadanych pytań w części odnoszącej się do żony Wnioskodawcy i syna, tj. w części dotyczącej skutków podatkowych nieodpłatnego użyczenia obiektu i sprzętu po stronie żony Wnioskodawcy i syna jako wspólników nowo utworzonej spółki jawnej, na rzecz której obiekt i sprzęt zostaną użyczone, został rozstrzygnięty pismem z dnia 23 kwietnia 2014 r. nr ILPB1/415-67/14-4/AP.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do tak zadanych pytań, traktując wspólników utworzonej spółki jawnej (Wnioskodawcę, żonę i syna) jako osoby zaliczone do pierwszej grupy podatkowej, będzie miał prawo nieodpłatnie użyczyć obiekt oraz sprzęt utworzonej spółce jawnej. Takie nieodpłatne użyczenie nie będzie dla Wnioskodawcy, jako wynajmującego, powodowało skutków podatkowych. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 Wnioskodawca sądzi, że nieodpłatne użyczenie obiektu oraz sprzętu wspólnikom spółki jawnej zaliczających się do pierwszej grupy podatkowej nie wywoła konsekwencji podatkowych także dla wspólników spółki jawnej.

Tut. Organ wskazuje, że treść własnego stanowiska Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika z uzupełnienia wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest:

  • nieprawidłowe – w części dotyczącej rozpoznania przychodu po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika nowo utworzonej spółki jawnej w związku z nieodpłatnie uzyskanym świadczeniem w postaci prawa do użytkowania udziału w obiekcie oraz sprzęcie przypadającego drugiemu współwłaścicielowi,
  • prawidłowe – w pozostałej części.

Zgodnie z przepisem art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 121), przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Z przytoczonej definicji wynika, że przedmiotem wskazanej umowy mogą być zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości, a jej istotną cechą jest nieodpłatny charakter, co oznacza, że biorący w używanie nie ma obowiązku dokonywania żadnych świadczeń i opłat na rzecz dającego do bezpłatnego używania.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w obiekcie położonym na działce, którego wraz z żoną jest współwłaścicielem. W czasie prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca nabył sprzęt i wyposażenie. Wnioskodawca wskazał, że zamierza zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą i utworzyć spółkę jawną, w której chciałby wykorzystywać dotychczas używany sprzęt oraz obiekt. Wnioskodawca wskazał, że po likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej rozważa nieodpłatne użyczenie obiektu oraz sprzętu nowo utworzonej spółce jawnej, której wspólnikami – poza Wnioskodawcą – byłaby żona Zainteresowanego oraz syn. W treści wniosku wskazano również, że małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej.

W związku z tym Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą skutków podatkowych nieodpłatnego użyczenia obiektu oraz sprzętu po stronie Wnioskodawcy – jako osoby użyczającej – oraz po stronie Wnioskodawcy – jako wspólnika spółki jawnej, na rzecz której obiekt i sprzęt zostaną użyczone.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy, źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  2. działalność wykonywana osobiście;
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza;
  4. działy specjalne produkcji rolnej;
  5. (uchylony)
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,
    #8722; jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
  9. inne źródła.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Źródła przychodów, o których mowa w art. 10 cyt. ustawy, wyznaczają zakres przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który doprecyzowany został szczegółowo w przepisach art. 12-20 tejże ustawy. Należy wskazać, że ustawodawca nie wymienia w tym katalogu przychodów z tytułu nieodpłatnego użyczenia obiektu oraz sprzętu po stronie osoby użyczającej.

Zatem w rozpatrywanej sprawie po stronie Wnioskodawcy – jako osoby użyczającej obiekt oraz sprzęt na rzecz nowo powstałej spółki jawnej – nie powstanie przychód na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W rozpatrywanej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy, jako wspólnika nowo powstałej spółki jawnej, której użyczony będzie obiekt i sprzęt.

W odniesieniu do powyższej kwestii tut. Organ zauważa, że spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, a dochód tej spółki nie stanowi odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki jawnej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przy czym #8722; w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy #8722; przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

Stosownie do treści art. 11 ust. 2 cyt. ustawy, wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Zgodnie natomiast z art. 11 ust. 2a ww. ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Mając na uwadze przytoczone regulacje prawne oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy wskazać, że Wnioskodawca wraz z innymi wspólnikami (żoną oraz synem) będzie użytkował na podstawie umowy użyczenia obiekt i sprzęt, będące współwłasnością Wnioskodawcy oraz żony. Powyższe spowoduje, że w takiej części, w jakiej Wnioskodawca będzie miał prawo do udziału w obiekcie oraz sprzęcie oraz odpowiednio prawo do udziału w zyskach spółki jawnej, będzie nieodpłatnie użyczał obiekt i sprzęt samemu sobie. Wnioskodawca nie będzie zatem ustalał przychodu z działalności gospodarczej z tytułu nieodpłatnie uzyskanego świadczenia w postaci prawa do użytkowania swojego udziału w obiekcie oraz sprzęcie.

Natomiast u Wnioskodawcy powstanie przychód z działalności gospodarczej z tytułu nieodpłatnych świadczeń ze względu na uzyskanie prawa do użytkowania udziału drugiego współwłaściciela obiektu oraz sprzętu. Wartość tego przychodu powinna być ustalona w wysokości równej wartości czynszu należnego drugiemu współwłaścicielowi, z uwzględnieniem udziału w zyskach przysługującego Wnioskodawcy.

Co więcej, w odniesieniu do Wnioskodawcy nie znajdzie zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20.

Wymaga bowiem podkreślenia, że beneficjentem nieodpłatnego świadczenia będzie spółka jawna, a nie poszczególni wspólnicy tej spółki. W związku z tym, ww. zwolnienie z opodatkowania w rozpatrywanej sprawie nie znajdzie zastosowania.

Podsumowując, w rozpatrywanej sprawie po stronie Wnioskodawcy – jako osoby użyczającej obiekt oraz sprzęt na rzecz nowo powstałej spółki jawnej – nie powstanie przychód na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto Wnioskodawca jako wspólnik nowo utworzonej spółki jawnej, na rzecz której obiekt i sprzęt zostaną użyczone, nie będzie rozpoznawał przychodu na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu nieodpłatnie uzyskanego świadczenia w postaci prawa do użytkowania swojego udziału w obiekcie oraz sprzęcie. Jednakże Wnioskodawca winien rozpoznać przychód z tytułu nieodpłatnie uzyskanego świadczenia w postaci prawa do użytkowania udziału w obiekcie oraz sprzęcie przypadającego drugiemu współwłaścicielowi. W związku z tym, ze względu na uzyskanie prawa do użytkowania udziału drugiego współwłaściciela obiektu oraz sprzętu, po stronnie Wnioskodawcy powstanie przychód z działalności gospodarczej z tytułu nieodpłatnych świadczeń, w proporcji ustalonej zgodnie z prawem do udziału w zysku spółki jawnej. Przy czym przychód ten nie będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj