Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-152/14-2/AP
z 9 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2014 r. (data wpływu 10 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów tzw. podatkiem liniowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów tzw. podatkiem liniowym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod nazwą „Ax” jest komandytariuszem spółki komandytowej „A” Sp. z o.o. sp.k. Pozostałymi komandytariuszami ww. Spółki są dwie córki Wnioskodawcy, tj. M. i A. Komplementariuszem jest „Axx” Sp. z o.o., której udziałowcami posiadającymi 100% i członkami zarządu są Wnioskodawca, który jest Prezesem Zarządu, i córka Wnioskodawcy M., która jest Zastępcą Prezesa. Zarząd jest dwuosobowy, spółka ma prokurenta w osobie A.

Główną działalnością „A” Sp. z o.o. sp.k. będzie budowa budynków mieszkalnych i ich sprzedaż (deweloperstwo). Spółka komandytowa ma pełną księgowość.

Obecnie każdy z komandytariuszy, jako osoba fizyczna, prowadzi odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą, z której dochody są opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega na świadczeniu różnych usług budowlanych, marketingowych, księgowych, wynajmu sprzętu, pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości i innych związanych ze wznoszeniem budynków i budowli. Wnioskodawca planuje w przyszłości świadczyć odpłatnie ww. usługi na rzecz spółki komandytowej. Usługi te będą związane z realizowanymi przez spółkę komandytową inwestycjami. Wnioskodawca będzie wystawiał na rzecz spółki komandytowej faktury VAT, które będą odpowiadały cenom rynkowym dla danego typu usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy dochody (zysk) Wnioskodawcy z usług udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi dla „A” Sp. z o.o. sp.k. będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%?
  2. Czy dochody (zysk) Wnioskodawcy z działalności „A” Sp. z o.o. sp.k. będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%?

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 1, dochody (zysk) Wnioskodawcy z usług udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi dla „A” Sp. z o.o. sp.k. będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 2, dochody (zysk) Wnioskodawcy z działalności „A” Sp. z o.o. sp.k. będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 5a ust. 6 cyt. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

‒ prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą „Ax” jest komandytariuszem spółki komandytowej „A” Sp. z o.o. Sp.k. Komplementariuszem ww. spółki jest „Axx” Sp. z o.o., której udziałowcem jest Wnioskodawca, pełniący funkcję Prezesa Zarządu. Obecnie każdy z komandytariuszy Sp. z o.o. Sp.k., jako osoba fizyczna, prowadzi odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą, z której dochody są opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega na świadczeniu różnych usług budowlanych, marketingowych, księgowych, wynajmu sprzętu, pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości i innych związanych ze wznoszeniem budynków i budowli. Zainteresowany planuje w przyszłości świadczyć odpłatnie ww. usługi na rzecz spółki komandytowej. Usługi te będą związane z realizowanymi przez spółkę komandytową inwestycjami. Wnioskodawca będzie wystawiał na rzecz spółki komandytowej faktury VAT, które będą odpowiadały cenom rynkowym dla danego typu usług.

W związku z tym Zainteresowany powziął wątpliwość dotyczącą tego, czy może opodatkowywać dochody z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie, jak i w formie spółki komandytowej, tzw. podatkiem liniowym.

W odniesieniu do powyższej kwestii tut. Organ w pierwszej kolejności zauważa, że w myśl art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Zgodnie z art. 102 Kodeksu spółek handlowych, spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka komandytowa, jako osobowa spółka prawa handlowego, nie posiada na gruncie podatków dochodowych zdolności podatkowej. W związku z tym z punktu widzenia podatków dochodowych podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, a nie spółka. W odniesieniu do wspólnika będącego osobą fizyczną znajdą zatem zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie natomiast do treści art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Zgodnie z tą zasadą dochody (przychody) z udziału w spółce komandytowej opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika w stosunku do jego udziału w zysku spółki.

W odniesieniu do zasad opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należy przywołać następujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9a ust. 1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów − pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do treści art. 9a ust. 4 powoływanej ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Jednocześnie należy zauważyć, że w myśl art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z przytoczonych przepisów wynika, że możliwość opodatkowania dochodów 19% „podatkiem liniowym” dotyczy tylko i wyłącznie dochodów uzyskanych ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”. Przy czym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy w wyniku prowadzenia tej działalności uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik (a w przypadku wykonywania ww. działalności w formie spółki osobowej chociażby jeden ze wspólników) wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Ponadto należy wskazać, że zgodnie z art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,
  2. jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną

‒ wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Mając na uwadze przytoczone regulacje prawne tut. Organ wskazuje, że z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, aby w rozpatrywanej sprawie zaistniały okoliczności powodujące wyłączenie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przez Wnioskodawcę dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym. Co więcej, w treści wniosku Zainteresowany wskazał, że każdy z komandytariuszy Sp. z o.o. Sp. k. prowadzi odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą, z której dochody są opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%.

W związku z tym należy wskazać, że w rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca, który dochody z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie opodatkowuje na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na takich zasadach winien opodatkowywać także dochody z działalności gospodarczej osiągnięte w związku z uczestnictwem w spółce komandytowej (jeżeli nie zaistnieją okoliczności uniemożliwiające ten sposób opodatkowania). Należy bowiem zauważyć, że dokonany przez Wnioskodawcę wybór opodatkowania na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej dotyczy również dochodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowej.

Podsumowując, zarówno dochody Wnioskodawcy osiągnięte z tytułu usług wykonywanych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi dla „A” Sp. z o.o. sp.k., jak i z działalności gospodarczej prowadzonej w formie „A” Sp. z o.o. sp.k., mogą być opodatkowane tzw. podatkiem liniowym według stawki 19%.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj