Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-110/14-3/AP
z 17 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki – przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2014 r. (data wpływu 31 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz terminu wystawienia faktury w przypadku sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) w formie prenumeraty – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 stycznia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz terminu wystawienia faktury w przypadku sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) w formie prenumeraty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Spółka zajmuje się:

  • prenumeratą czasopism naukowych, specjalistycznych z różnych branż, wydawanych za granicą, w formie dostaw wersji drukowanych (PKWiU 58.14.1)

oraz

  • prenumeratą zagranicznych naukowych czasopism / baz danych oraz serwisów w formie dostępu online.


Spółka chciałaby uzyskać jednoznaczną odpowiedź, czy postępuje prawidłowo uznając, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstaje przy sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) – w momencie wystawienia faktury sprzedażowej.

Spółka chciałaby uzyskać również odpowiedź, czy postępuje prawidłowo uznając, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r., przy sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) – faktura sprzedażowa powinna zostać wystawiona najpóźniej 60 dnia od dnia udostępnienia prenumeraty.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy Spółka postępuje prawidłowo uznając, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstaje przy sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) – w momencie wystawienia faktury sprzedażowej?
  2. Czy Spółka postępuje prawidłowo uznając, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. przy sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) – faktura sprzedażowa powinna zostać wystawiona najpóźniej 60 dnia od dnia udostępnienia prenumeraty?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Spółka uznaje, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstaje przy sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) – w momencie wystawienia faktury.


Spółka uznaje, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. faktura sprzedażowa powinna zostać wystawiona przy sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) – najpóźniej 60 dnia od dnia udostępnienia prenumeraty.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności sformułowany został odpowiednio w art. 7 oraz w art. 8 ww. ustawy. I tak, na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przy czym towarami – w myśl art. 2 pkt 6 powołanej ustawy – są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).


Przez sprzedaż – zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT - rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.


Z opisu sprawy przedstawionego w złożonym wniosku wynika, że Wnioskodawca zajmuje się m.in. prenumeratą czasopism naukowych, specjalistycznych z różnych branż, wydawanych za granicą, w formie dostaw wersji drukowanych (PKWiU 58.14.1). W odniesieniu do powyższej sytuacji Spółka chciałaby uzyskać jednoznaczną odpowiedź, czy postępuje prawidłowo uznając, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r., przy sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury sprzedażowej, a faktura sprzedażowa powinna zostać wystawiona najpóźniej 60 dnia od dnia udostępnienia prenumeraty.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis art. 19a ust. 1 formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.


Od powyższej ogólnej zasady, ustawodawca określił w sposób odmienny, szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego.


Stosownie zatem do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b) ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1, z tytułu dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1).

W myśl jednak art. 19a ust. 8 powołanej ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Przepis art. 19a ust. 1 formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres. Jednakże, w sytuacji, gdy przed wykonaniem usługi podatnik otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Wnioskodawca dokonuje sprzedaży prenumerat czasopism naukowych, specjalistycznych z różnych branż, wydawanych za granicą, w formie dostaw wersji drukowanych (PKWiU 58.14.1). W tym miejscu należy wskazać, że chociaż ustawodawca w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b) ustawy o VAT ustawodawca uregulował w sposób szczególny powstanie obowiązku podatkowego dla opisanych we wniosku czynności, a więc m.in. dla sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1), przepis ten w niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania.

Ponieważ Wnioskodawca wskazał, że zajmuje się prenumeratą czasopism naukowych, specjalistycznych z różnych branż, wydawanych za granicą, w formie dostaw wersji drukowanych (PKWiU 58.14.1), do powyższych dostaw nie znajduje zastosowania zasada ogólna określona w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, ani zasada szczególna określona art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b) tej ustawy, lecz zasada określona w ust. 8 tego artykułu.

W związku z tym, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęć przedpłaty ani zaliczki, w tym celu należy posłużyć się definicją słownikową. I tak, zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN (wydanie internetowe: http://sjp.pwn.pl), „przedpłata” to «określona suma pieniędzy, stanowiąca część ceny towaru, wpłacana z góry w celu uzyskania gwarancji jego zakupu w określonym terminie», natomiast „zaliczka” to «część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet tej należności». Zatem i zaliczka, i przedpłata, jako zapłata na poczet przyszłej należności musi być powiązana z konkretną transakcją.

Z kolei, zgodnie z ww. Słownikiem Języka Polskiego PWN, „prenumerata” oznacza "zapłacenie z góry za pewną liczbę kolejnych numerów czasopisma lub za kolejne tomy książki w zamian za gwarancję ciągłości ich otrzymywania; też: kwota, jaką płaci się w zamian za taką usługę". W ramach prenumeraty, prenumerator dokonuje zapłaty kwoty, która w całości stanowi wpłatę na poczet dokonywanych na jego rzecz w terminie późniejszym dostaw – w niniejszym przypadku czasopism drukowanych.

Tym samym, w kwestii powstania obowiązku podatkowego w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym znajduje zastosowanie ww. art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, z którego wynika, że jeżeli przed dostawą towarów podatnik otrzymał całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę (…) – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. W niniejszym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez Spółkę całości zapłaty od nabywcy tytułem prenumeraty w odniesieniu do tej kwoty.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również zasad wystawiania faktur w opisanej sytuacji. Definicja faktury wprowadzona została w art. 2 pkt 31 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem fakturą jest dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.

W myśl art. 106a pkt 1 ustawy o VAT, przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do sprzedaży, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz ust. 1a, w których usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego i faktura dokumentująca te transakcje nie jest wystawiana przez usługobiorcę lub nabywcę towarów w imieniu i na rzecz usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów.

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Natomiast na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Zgodnie z podstawową zasadą określoną w art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy – ust. 2 powołanego artykułu.

W przypadku prenumeraty, gdzie Spółka otrzymuje zapłatę jeszcze przed dokonaniem dostawy towaru, zastosowanie znajdzie ww. art. 106i ust. 2 ustawy. Zatem Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktury nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał całość lub część zapłaty od nabywcy.

Z analizy przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego w kontekście powołanych przepisów mających zastosowanie w niniejszej sprawie wynika, że w przypadku sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) w formie prenumeraty:

  • obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, a więc w momencie otrzymania całości lub części zapłaty od kontrahenta za prenumeratę,
  • fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od kontrahenta.


Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy, że przy sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) w formie prenumeraty, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, a faktura sprzedażowa powinna zostać wystawiona najpóźniej 60 dnia od dnia udostępnienia prenumeraty, należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja rozstrzyga przedstawiony we wniosku stan faktyczny wyłącznie w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz terminu wystawienia faktury w przypadku sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1). W pozostałym zakresie, tj. w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz terminu wystawienia faktury w przypadku sprzedaży czasopism online / naukowych baz danych online / serwisów online wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52  §  3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 §  2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 §  1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj