Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-203/14-2/MP
z 17 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2014 r. (data wpływu 20 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego i obowiązku korekty wystawionej faktury - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego i obowiązku korekty wystawionej faktury.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka z o.o. z siedzibą specjalizuje się w technikach połączenia. Spółka w swojej działalności oferuje opiekę techniczno-handlową i serwisową oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera umowy handlowe na dostawę swoich towarów. Towar jest wysyłany często spedycją na zlecenie spółki. Spółka z o.o. ponosi koszty wynagrodzenia firmy spedycyjnej, na niej także spoczywa odpowiedzialność za towar do momentu jego odbioru przez kupującego od spedytora. Odszkodowanie z tytułu uszkodzenia dostarczanego towaru w trakcie transportu jest należne spółce. Ryzyko związane z towarem przechodzi na kupującego dopiero w momencie dostawy i od tego momentu ma on prawo dysponowania towarem jak właściciel. Sprzedawane towary w momencie wydania z magazynu pozostają własnością Spółki do momentu ich dostarczenia odbiorcy. Jako dokument potwierdzający dokonaną transakcję spółka wydaje fakturę VAT, która jest wystawiana z dniem wydania towaru spedytorowi. Spółka z o.o. nie ma wpływu na termin dostawy towaru. W przypadku wydania towaru spedytorowi i wystawienia faktury sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca może on zostać dostarczony na miejsce w pierwszym dniu roboczym następnego miesiąca lub kolejnym.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w sytuacji zidentyfikowania przez spółkę obowiązku podatkowego w miesiącu wcześniejszym niż moment dostawy, dochodzi do naruszenia ustawy o podatku od towarów i usług i wiąże się to z obowiązkiem korygowania wystawionej faktury VAT ?


Zdaniem Wnioskodawcy :


Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów i/ lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Spółka . z o.o. wydając towar spedytorowi wystawia w tym samym dniu fakturę VAT z tytułu sprzedaży wysyłanego towaru, zatem zidentyfikowanie obowiązku podatkowego może mieć miejsce w miesiącu innym, niż miesiąc powstania obowiązku podatkowego - dostawy towaru.


Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe okoliczności nie naruszają ustawy o podatku od towarów i usług i nie wiążą się z koniecznością korekty wystawionej faktury VAT, ponieważ wszelkie okoliczności mające znaczenie dla zaistnienia zdarzenia podatkowego, tzn. przyszła dostawa są już znane, a sprzedane towary są szczegółowo określone. Stanowisko takie zostało potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 lipca 2013 r. (sygn. akt: I FSK 1244/12).


Istotne jest także, że zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Jednocześnie, w ust. 7 ww. artykułu wskazano, że faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:

  1. dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;
  2. otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Powyższy artykuł wskazuje, że wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy towarów nie sprzeciwia się przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, co znalazło potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2013 r. (sygn. IPPP1/443- 526/13-2/AP). Jedynym wskazaniem jest jedynie wystawienie faktury nie wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy.

Należy mieć na uwadze także wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2012 r. (sygn. akt: I FSK 39/12).


Faktura wystawiona przed wykonaniem usługi (...) nie będzie potwierdzeniem wykonania danej opodatkowanej czynności, a jedynie zapowiedzią wykonania jej w przyszłości. W takim przypadku faktura taka nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego, na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT.

Należy wskazać, że z dniem wystawienia faktury następuje jedynie identyfikacja obowiązku podatkowego, który powstaje dopiero z chwilą dostarczenia towaru.


Wnioskodawca wskazuje zatem, że w sytuacji wystawienia faktury w ostatnim dniu miesiąca i przekazaniu towaru spedytorowi, który dostarczy go w pierwszych dniach następnego miesiąca z jednoczesnym przejściem praw właścicielskich na kupującego, nie będzie wiązać się obowiązek korygowania faktury VAT. Na powstanie obowiązku podatkowego w przedmiotowej sytuacji nie będzie miało wpływu, że faktura dokumentująca sprzedaż wystawiona zostanie jeden lub kilka dni przed dokonaniem tej dostawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przy czym towarami – stosownie do art. 2 pkt 6 cyt. ustawy – są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Przez sprzedaż z kolei rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ww. ustawy).


Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną obowiązujacym od 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis art. 19a ust. 1 formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.


W tym miejscu zauważyć należy, że z wydaniem towaru przez dostawcę łączy się istotny skutek dokonania sprzedaży towarów, polegający m.in. na przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Chwilą decydującą o przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru jest - co do zasady - wydanie towaru. Dokonanie dostawy, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy oznacza zatem faktyczne zrealizowanie dostawy. Jeżeli strony oznaczyły inną chwilę niż wydanie towaru dla przejścia korzyści i ciężarów, to w razie wątpliwości przyjmuje się, że ta sama chwila dotyczy przejścia ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Ponadto, stosownie do art. 353¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Z powyższej zasady wynika, że strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego.


Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.


W myśl art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Jednocześnie, w ust. 7 ww. artykułu wskazano, że faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:


  1. dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;
  2. otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Powyższe oznacza, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług mające zastosowanie od dnia 1 stycznia 2014 r. nie sprzeciwiają się wystawieniu faktury przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi oraz otrzymaniem zapłaty (całości lub części). Należy mieć jednakże na względzie, że wystawienie faktury nie może nastąpić wcześniej niż 30 dni przed ww. czynnościami.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca (Spółka) zawiera umowy handlowe na dostawę swoich towarów. Towar jest wysyłany spedycją na zlecenie spółki, która ponosi koszty wynagrodzenia firmy spedycyjnej, na niej także spoczywa odpowiedzialność za towar do momentu jego odbioru przez kupującego od spedytora. Odszkodowanie z tytułu uszkodzenia dostarczanego towaru w trakcie transportu jest należne spółce. Ryzyko związane z towarem przechodzi na kupującego dopiero w momencie jego odbioru od spedytora i od tego momentu kupujacy ma prawo dysponowania towarem jak właściciel. Sprzedawany towar w momencie wydania z magazynu pozostaje własnością Spółki do momentu jego dostarczenia odbiorcy. Jako dokument potwierdzający dokonaną transakcję spółka wydaje fakturę VAT, która jest wystawiana z dniem wydania towaru spedytorowi. Spółka . z o.o. nie ma wpływu na termin dostawy towaru. W przypadku wydania towaru spedytorowi i wystawienia faktury sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, towar może zostać dostarczony na miejsce w pierwszym lub kolejnym dniu roboczym następnego miesiąca .


W analizowanej sytuacji, dostarczenie towaru w miejsce wskazane przez odbiorcę powoduje utratę ekonomicznego władztwa nad rzeczą przez Spółkę (Wnioskodawcę). Tym samym, „dokonanie dostawy” następuje w momencie dostarczenia przez spedytora towarów do odbiorcy. W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy wywoła to powstanie obowiązku podatkowego z tytułu ww. dostawy towarów.


W sytuacji, gdy Wnioskodawca wystawi fakturę w ostatnim dniu miesiąca i jednocześnie dany towar przekaże na własne ryzyko przewoźnikowi, który towar ten dostarczy odbiorcy w pierwszym lub kolejnym dniu roboczym następnego miesiaca, zaś z zawartej umowy wynikać będzie, że prawo do rozporządzania towarami jak właściciel przejdzie na kupującego w momencie dostarczenia do punktu odbioru kupującego, na powstanie obowiązku podatkowego nie będzie miał wpływu fakt wystawienia  faktury dokumentującej sprzedaż przed dokonaniem tej dostawy. Powyższa okoliczność nie spowoduje również konieczności korekty wystawionej faktury, dokumentującej ww. sprzedaż.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj