Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-1211/13/ICz
z 10 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 grudnia 2013r. (data wpływu 30 grudnia 2013r.), uzupełnionym pismem z 17 marca 2014r. (data wpływu 25 marca 2014r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie daty, która powinna widnieć na fakturze jako data wykonania usługi dostawy wody i odprowadzenia ścieków oraz gotowości do świadczenia tych usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2013r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie daty, która powinna widnieć na fakturze jako data wykonania usługi dostawy wody i odprowadzenia ścieków oraz gotowości do świadczenia tych usług.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 17 marca 2014r. (data wpływu 25 marca 2014r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 13 marca 2014r. znak: IBPP2/443-1211/13/ICz.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zawiera umowy z klientami na dostawę wody i odprowadzanie ścieków, na podstawie których rozliczenie należności następuje na podstawie wskazań wodomierza odczytywanego w okresach dwumiesięcznych. Na wynagrodzenie Spółki składają się: abonament za gotowość do świadczenia usług oraz zużycie wody i odprowadzenie ścieków na podstawie wskazań wodomierza.

Klientom Spółki wystawiane są faktury zgodnie z obowiązującą taryfą stanowiącą zestawienie cen stawek i opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzenie ścieków uchwaloną zgodnie z Art. 20-23 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity. Dz.U. z 2006r. Nr 123 poz. 858 z późn. zm) oraz Rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 roku w sprawie określenia taryf wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 127, poz. 886).

Odczyty wodomierza nie zawsze dokonywane są po zakończeniu miesiąca, ale jeszcze w trakcie okresu rozliczeniowego, przed jego upływem. Przykładowo faktura może dotyczyć: abonamentu od 1 lipca do 31 sierpnia, dostawy wody i odprowadzenia ścieków od 08 czerwca do 7 sierpnia. W związku z tym ten sam miesiąc czyli sierpień jest miesiącem odczytu wodomierza oraz wykonania usługi gotowości (abonament).

W piśmie uzupełniającym Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia i wyjaśnił, że:

  1. Wykonuje usługi (opisane we wniosku), które zostały wymienione z poz. 140-142 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, czyli usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych; usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych oraz usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.
  2. Usługi, o których mowa we wniosku wykonuje na rzecz podatnika podatku od towarów i usług lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Za wykonane usługi wystawiamy faktury na rzecz wspomnianych podmiotów i określamy termin płatności, zgodnie z zawartymi umowami.
  3. Usługi, o których mowa we wniosku wykonuje na rzecz pozostałych podmiotów niebędących podatnikami podatku od towarów i usług. Za wykonane usługi wystawia faktury na rzecz wspomnianych podmiotów i określamy termin płatności, zgodnie z zawartymi umowami.
  4. Wystawiane faktury zawierają okres rozliczeniowy, którego dotyczą, zgodnie z zawartymi umowami.
  5. Dla świadczonych usług są ustalane następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, zgodnie z zawartymi umowami.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy datą, która powinna widnieć na fakturze jako data wykonania usługi dostawy wody, odprowadzania ścieków oraz gotowości do świadczenia tych usług jest ostatni dzień miesiąca, w którym dokonano odczytu wodomierza i zapewniono gotowość do świadczenia tych usług (abonament)?


Stanowisko Wnioskodawcy:

Dostawa wody, odprowadzanie ścieków i gotowość do świadczenia tych usług jest jednym świadczeniem i dlatego powinna zostać ustalona jedna data jako data wykonania usługi. Usługa dostawy wody, odprowadzania ścieków i abonament jest świadczona w sposób ciągły, a umowy z klientami są zawierane na czas nieokreślony. Okresem rozliczeniowym według umów jest okres dwóch miesięcy i dlatego należy ją uznać za wykonaną z upływem dwumiesięcznego okresu rozliczeniowego. Odwołują się do tego umowy i w związku z upływem dwumiesięcznego okresu następuje rozliczenie za wykonaną usługę. Moment dokonania odczytu nie może zostać uznany za moment wykonania usługi, gdyż sama usługa abonamentowa na moment dokonania odczytu nie jest jeszcze wykonana (nie upłynął okres, za który powinno nastąpić rozliczenie. Dopiero całościowe wykonanie obu części, w tym zapewnienie gotowości do świadczenia usług (abonament) w zakresie dostawy wody i odprowadzania ścieków należy uznać za wykonanie usługi i ten okres należy wskazać na fakturze jako datę wykonania usługi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Przez sprzedaż z kolei rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ww. ustawy).

W myśl art. 106e ust. 1 pkt 6 faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zawiera umowy z klientami na dostawę wody i odprowadzanie ścieków, na podstawie których rozliczenie należności następuje na podstawie wskazań wodomierza odczytywanego w okresach dwumiesięcznych. Na wynagrodzenie Spółki składają się: abonament za gotowość do świadczenia usług oraz zużycie wody i odprowadzenie ścieków na podstawie wskazań wodomierza.

Wnioskodawca wystawia klientom faktury zgodnie z obowiązującą taryfą stanowiącą zestawienie cen stawek i opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzenie ścieków uchwaloną zgodnie z art. 20-23 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 roku w sprawie określenia taryf wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Odczyty wodomierza nie zawsze dokonywane są po zakończeniu miesiąca, ale jeszcze w trakcie okresu rozliczeniowego, przed jego upływem. Przykładowo faktura może dotyczyć: abonamentu od 1 lipca do 31 sierpnia, dostawy wody i odprowadzenia ścieków od 08 czerwca do 7 sierpnia. W związku z tym ten sam miesiąc czyli sierpień jest miesiącem odczytu wodomierza oraz wykonania usługi gotowości (abonament).


W art. 20 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. z 2006r. Nr 123, poz. 858 ze zm.) wskazano że:

  1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa taryfę na 1 rok.
  2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa taryfę na podstawie niezbędnych przychodów po dokonaniu ich alokacji na poszczególne taryfowe grupy odbiorców usług.
  3. Ceny i stawki opłat określone w taryfie są różnicowane dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców usług na podstawie udokumentowanych różnic kosztów zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.


W § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 127, poz. 886) wskazano, że w taryfach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków określa się:

  1. rodzaje prowadzonej działalności;
  2. rodzaj i strukturę taryfy;
  3. taryfowe grupy odbiorców usług;
  4. rodzaje i wysokość cen i stawek opłat;
  5. warunki rozliczeń z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w przyrządy i urządzenia pomiarowe;
  6. warunki stosowania cen i stawek opłat.


W § 5 ww. rozporządzenia wskazano, że taryfy, w zależności od ich rodzaju i struktury, dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców zawierają:

  1. cenę za m3 dostarczonej wody, w rozliczeniach dokonywanych na podstawie odczytu wskazań wodomierza lub na podstawie przepisów dotyczących przeciętnych norm zużycia wody;
  2. stawkę opłaty abonamentowej na odbiorcę.


W omawianej sprawie Wnioskodawca świadczy usługę dostawy wody i odprowadzenia ścieków na którą składają się następujące czynności: abonament za gotowość do świadczenia usługi oraz dostawa wody i odprowadzenie ścieków na podstawie wskazań wodomierza.

Zagadnienie będące przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia sprowadza się do oceny jaką datę wykonania usługi Wnioskodawca winien wykazać na fakturze w myśl przepisu art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT.


Przechodząc do oceny kiedy następuje wykonanie usługi dostawy wody i odprowadzenia ścieków oraz gotowości do świadczenia tych usług należy wyjaśnić, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje tego momentu, ani w żaden sposób nie precyzuje, jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia.

Trzeba jednak zauważyć, że ustawa o VAT zawiera regulacje, w których określone tam skutki podatkowe związane są z kwestią wykonania usługi.

I tak, dla usług świadczonych w sposób ciągły przyjmuje się - zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT – że w przypadku świadczenia usług dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą te płatności lub rozliczenia.

Wnioskodawca przedstawił, że zawiera umowy z klientami na dostawę wody i odprowadzanie ścieków, na podstawie których rozliczenie należności następuje na podstawie wskazań wodomierza odczytywanego w okresach dwumiesięcznych. Dla świadczonych usług są ustalane następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń zgodnie z zawartymi umowami. Okresem rozliczeniowym wg umów jest okres 2 miesięcy.

Jeżeli zatem z umów zawartych z klientami wynika, że okresem rozliczeniowym za dostawę wody i odprowadzenie ścieków oraz czynność gotowości do świadczenia tych usług, jest ustalany dwumiesięczny okres rozliczeniowy, zatem przyjmuje się że usługa jest wykonana z upływem tego okresu.


Mając na uwadze przepis art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy należy wyjaśnić, że za datę wykonania usługi należy przyjąć datę upływu ustalonego okresu rozliczeniowego.


Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj