Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-10/14-4/KJ
z 15 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 marca 2014 r. (data wpływu 27 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych (pytanie nr 4) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), pismem z dnia 17 marca 2014 r., nr IPTPP2/443-20/14-2/JN, IPTPB3/423-10/14-2/KJ (doręczonym w dniu 19 marca 2014 r.) wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 27 marca 2014 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (data nadania 26 marca 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka X na podstawie Aktu Notarialnego z dnia (…), Rep. (…), przeniosła na Spółkę Y część prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego na pokrycie udziałów obejmowanych w Y.

Przedsiębiorstwo stanowiące przedmiot aportu to Przedsiębiorstwo X, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego stanowiące zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej działającego dotychczas pod firmą X z siedzibą w (…), które prowadzi w szczególności następującą działalność:

  • usługi outsourcingu sprzedaży na rzecz podmiotów z różnych branż, w tym FMCG, finanse, usługi teleinformatyczne i inne;
  • tworzenie sieci sprzedaży i zarządzanie dystrybucją;
  • administracja kadrowo-płacowa zespołów sprzedażowych;
  • obsługa systemów zbierania i przetwarzania danych w oparciu o ręczne i mobilne metody raportowania;
  • zarządzanie narzędziami pracy;
  • kompleksowe zarządzanie flotą samochodową, komputerami przenośnymi i telefonami (palmofonami);
  • obsługę magazynów, transport, zarządzanie procesami składowania na terenie całego kraju,

- i które stanowi jedyną jednostkę organizacyjną, w skład której wchodzą rzeczy, prawa, innego rodzaju wartości majątkowe oraz pracownicy, faktycznie i prawnie związani z działalnością Przedsiębiorstwa.

Do poszczególnych składników aportu należą:

  • prawo własności ruchomości wchodzących w skład Przedsiębiorstwa (w tym środków trwałych), urządzeń i środków transportu, wyposażenia (w tym meble biurowe, komputery oraz inne podobne składniki), nabyte materiały, surowce i towary, wyroby i półwyroby włącznie z wszystkimi ich częściami;
  • wartości niematerialne i prawne Przedsiębiorstwa, w tym nieujęte w księgach handlowych Przedsiębiorstwa, prawo do know-how (tajemnicy Przedsiębiorstwa – handlowej i produkcyjnej), licencje na programy komputerowe;
  • prawa i zobowiązania wynikające ze stosunków pracy w stosunku do pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę i umów cywilnoprawnych;
  • ogół praw i obowiązków wynikających z umów związanych z działalnością przedsiębiorstwa, w tym zawartych z kontrahentami, dostawcami, odbiorcami, z przedsiębiorstwami leasingowymi, z dostawcami mediów do nieruchomości itp.;

  • prawa do znaków towarowych:
    1. „(…)” zarejestrowanego przez Urząd Patentowy RP pod numerem prawa ochronnego (…);
    2. „(…)” zarejestrowanego przez Urząd Patentowy RP pod numerem prawa ochronnego (…);
    • wierzytelności – ustalone co do osoby wierzycieli kwoty i terminu zapłaty, w tym objęte tytułami egzekucyjnymi i wykonawczymi oraz objęte trwającymi postępowaniami sądowymi. W zakresie powyższym umowa dotycząca aportu Przedsiębiorstwa do Wnioskodawcy stanowi jednocześnie przelew tych wierzytelności w rozumieniu art. 509 i nast. Kodeksu cywilnego;
    • zobowiązania – (długi), ustalone co do osoby wierzycieli kwoty i terminu zapłaty, w tym zobowiązanie kredytowe wynikające z UMOWY O KREDYT W RACHUNKU BIEŻĄCYM NR (…) zawartej dnia (…) z Bankiem (…). z siedzibą w (…) w wysokości 1 680 000 zł (słownie złotych: jeden milion sześćset osiemdziesiąt tysięcy 00/100) należności głównej oraz związanych z tą należnością odsetek, prowizji, opłat i kosztów. W zakresie powyższym umowa dotycząca aportu Przedsiębiorstwa stanowi przejęcie długu w rozumieniu art. 519 i nast. Kodeksu cywilnego oraz wynikającego z Umowy faktoringowej nr (…) zawartej w dniu (…) z Bankiem (…) z siedzibą w (…) w wysokości 991 742 zł 12 gr (słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt jeden tysięcy siedemset czterdzieści dwa złote 12/100);
    • wszystkie udziały w spółkach i innych podmiotach przysługujące Wnoszącemu;
    • środki pieniężne w kasie;
    • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie działalności gospodarczej związanej ze składnikami Przedsiębiorstwa wymienionymi w punktach powyżej z wyłączeniem ksiąg rachunkowych i dokumentacji podatkowej;
    • akta osobowe pracowników;
    • bazy danych i zbiory informacji w formie elektronicznej związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa;
    • pozostałe elementy Przedsiębiorstwa włącznie z ich składnikami i akcesoriami oraz pozostałe zobowiązania związane z Przedsiębiorstwem włącznie z wszystkimi ich składnikami i akcesoriami.

    Na mocy umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a X aport Przedsiębiorstwa został przyjęty ze skutkiem od dnia 1 października 2013 r.

    Prawną konsekwencją nabycia Przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę jest przejście zakładu pracy z Wnoszącego na Wnioskodawcę w rozumieniu art. 231 § 1 k.p. i ze skutkiem w dniu 1 października 2013 r. Wskutek tego, Wnioskodawca stał się w dniu przejścia z mocy prawa pracodawcą w stosunkach pracy z pracownikami, których stanowiska pracy znajdują się w Przedsiębiorstwie. Wszyscy przejmowani pracownicy wyrazili zgodę na przejście do nowego pracodawcy.

    Wszystkie prawa i zobowiązania należące do Przedsiębiorstwa, włącznie z prawami i obowiązkami wynikającymi ze stosunków pracy z pracownikami Wnoszącego przeniesiono na Wnioskodawcę na dzień wniesienia. Ponadto prawa własności do rzeczy, inne prawa, jak również wartości majątkowe, które służą lub ze względu na swój charakter mają służyć do eksploatacji Przedsiębiorstwa jako aportu przeszły na Spółkę na dzień wniesienia, za wyjątkiem tych praw i innych wartości majątkowych, w przypadku których odpowiednie prawo nabywane jest dopiero po uzyskaniu zgody. W tym celu Wnoszący oraz Wnioskodawca zobowiązali się, że w terminie 30 dni od daty zawarcia niniejszej umowy doprowadzą swoimi staraniami do podpisania trójstronnych porozumień pomiędzy Wnoszącym, Wnioskodawcą oraz stronami wszelkich umów zawartych przez Wnoszącego lub uzyskania od stron tych umów jednostronnych pisemnych oświadczeń o wyrażeniu zgody na wstąpienie Wnioskodawcy w prawa i obowiązki wnoszącego wynikające z tych umów. Wnoszący oraz Wnioskodawca zobowiązali się ponadto do udzielania sobie wzajemnie w maksymalnym stopniu współdziałania potrzebnego do tego, aby należycie i terminowo przeprowadzone zostały wszelkie czynności i działania, aby pozyskano wszelkie wymagane akceptacje, stanowiska, pozwolenia i decyzje, które są konieczne i niezbędne do właściwego przeprowadzenia aportu Przedsiębiorstwa. W szczególności zobowiązali są do wzajemnego udzielania sobie informacji, sporządzania potrzebnych dokumentów, współudziału w posiedzeniach lub ewentualnych postępowaniach administracyjnych itp. Zobowiązali się również do współpracy przy rejestracji przeniesienia Przedsiębiorstwa oraz podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy w rejestrze podmiotów gospodarczych.

    Rzeczy wchodzące w skład Przedsiębiorstwa Wnoszący przekazał Wnioskodawcy w zależności od ich charakteru poprzez ich wydanie Wnioskodawcy, ich określenie przez Wnoszącego w obecności Wnioskodawcy, wyszczególnienie ich lokalizacji oraz ich odpowiednią specyfikację przez Wnoszącego dla Wnioskodawcy oraz ewentualnie poprzez przekazanie dokumentu potwierdzającego własność danej rzeczy ruchomej, który jest niezbędny do dysponowania tą rzeczą.

    Prawa (włącznie z należnościami), know-how oraz inne wartości majątkowe wchodzące w skład Przedsiębiorstwa Wnoszący przekazał Wnioskodawcy poprzez przekazanie mu potrzebnych wyjaśnień i odpowiedniej dokumentacji, która potwierdza istnienie danego prawa lub w której wartość majątkowa utrwalona jest w sposob umożliwiający jej wykorzystanie.

    Aktywa finansowe, które wchodzą w skład wniesionego Przedsiębiorstwa Wnoszący przekazał Wnioskodawcy w następujący sposób: gotówka w kasie Przedsiębiorstwa została przekazana jako rzecz ruchoma.

    Wnioskodawca podkreśla, że przedmiotem aportu było całe Przedsiębiorstwo włącznie z rzeczami, prawami i innymi wartościami majątkowymi i zobowiązaniami związanymi z Przedsiębiorstwem bez względu na to, czy zostały one explicite wymienione w akcie notarialnym z dnia (…), (…), czy też nie wymieniono ich dosłownie.

    Z aportu wyłączone natomiast zostały następujące elementy:

    1. prawa do nazwy przedsiębiorstwa (firmy) X;
    2. prawa do strony internetowej (…);
    3. następujących wierzytelności Wnoszącego:
      1. wierzytelność z tytułu pożyczki w stosunku do Y z dnia (…) na kwotę 20 000 zł;
      2. wierzytelność z tytułu pożyczki w stosunku do Y z dnia (…) na kwotę 30 000 zł;
      3. wierzytelności z tytułu usług świadczonych na rzecz Wnioskodawcy przez Wnoszącego, wynikających z faktur wymienionych w załączniku nr 10 do Umowy;
      4. wierzytelność z tytułu pożyczki udzielonej przez Wnoszącego dnia (…) w stosunku do (…) w kwocie 2 884 400 zł wynosząca na dzień 30 września 2013 r. kwotę 3 209 318 zł 48 gr, w tym 2 139 400 zł należności głównej i 1 069 918 zł 48 gr odsetek ustawowych;
      5. wierzytelności Wnoszącego do (…) w kwocie 235 493 zł 57 gr wymienionych w załączniku nr 11 do Umowy;
    4. ksiąg rachunkowych i dokumentacji podatkowej Wnoszącego;
    5. praw i zobowiązań wynikających z zawartych przez Wnoszącego umów o prowadzenie rachunku bankowego w (…),
    6. środków pieniężnych, zgromadzonych przez Wnoszącego na rachunkach bankowych Wnoszącego w (…) na dzień 30 września 2013 r.
    7. bieżących kosztów (zobowiązań) i przychodów (wierzytelności) operacyjnych dotyczących usług i sprzedaży wykonanej przez Wnoszącego we wrześniu 2013 r., które odpowiednio spłaci i otrzyma Wnoszący, a Wnioskodawca nie będzie ich otrzymywać lub spłacać i zaliczać do swych kosztów podatkowych jako niedotyczących jego działalności. Przy czym ustalono, że w terminie 30 dni od dnia przeniesienia własności Przedsiębiorstwa Wnoszący i Wnioskodawca sporządzą bilans na dzień 30 września 2013 r. określający rozliczenie i wykaz tych przychodów i kosztów operacyjnych działalności Wnoszącego we wrześniu 2013 r. i na jego podstawie dokonają ewentualnie odpowiednich wzajemnych rozliczeń z tym związanych.

    Ponadto Wnoszący oraz Wnioskodawca zobowiązali się, że bez zbędnej zwłoki po dniu wniesienia poinformują osoby trzecie, w szczególności wierzycieli, dłużników, partnerów handlowych, których nie poinformowano o tym przed dniem wniesienia, że doszło do cesji Przedsiębiorstwa z Wnoszącego na Wnioskodawcę. W szczególności Wnioskodawca zobowiązał się do poinformowania bez zbędnej zwłoki wierzycieli o przejęciu zobowiązań, natomiast Wnoszący zobowiązał się do poinformowania dłużników o cesji należności na Wnioskodawcę.

    Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, że Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Y, tj. Wnioskodawcy podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez utworzenie 1800 nowych udziałów o wartości nominalnej 500 zł każdy udział. Wnoszący aport, tj. X natomiast objął wszystkie nowo utworzone udziały po cenie wyższej niż nominalna, tj. 9 894 zł 17 gr za jeden udział, przy czym nadwyżka ceny objęcia udziałów ponad ich wartość nominalną została przeznaczona na kapitał zapasowy Wnioskodawcy. Wspólnik X pokrył wszystkie nowo utworzone udziały wkładem niepieniężnym – aportem w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego stanowiące zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej działającego dotychczas pod firmą X z siedzibą w (…), o którym była szeroko mowa powyżej.

    W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał co następuje:

    Spółka X wniosła na pokrycie udziałów obejmowanych w spółce Wnioskodawcy wkład niepieniężny w postaci prowadzonego przez siebie Przedsiębiorstwa. Jest to przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Nazwą Przedsiębiorstwa stanowiącego przedmiot aportu jest: X. Wskazane przez Organ nazwy oznaczają ten sam podmiot.

    Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Towary i usługi udokumentowane fakturami, o których mowa w pytaniach 1 oraz 2 mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

    Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał przed dniem wniesienia aportu.

    Faktury zostały otrzymane przez Wnioskodawcę po dniu wniesienia aportu.

    „Zrealizowane po dniu wniesienia aportu” oznacza, że towary czy też usługi zamówione przed dniem wniesienia aportu zostały sprzedane/zakupione po dniu wniesienia aportu.

    Przedmiotem umów leasingu oraz najmu, o których mowa w pytaniu nr 3 wniosku ORD-IN są samochody osobowe lub inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

    W związku z ww. umowami leasingu oraz najmu spółce wnoszącej aport, tj. X przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w wysokości 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą, nie więcej jednak niż 6 000 zł.

    Ruchomości, będące przedmiotem umowy leasingu oraz najmu mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

    Przedmiot transakcji udokumentowanych fakturami sprzedażowymi i zakupowymi stanowiły zakupy i sprzedaż usług oraz towarów związanych z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa wnoszącego aport, np. wynajem/leasingi samochodów, usługi administracyjne, usługi telefoniczne/internetowe i inne podobne, a po stronie przychodowej faktury za usługi wykonane przez Przedsiębiorstwo wnoszące aport.

    Przychody i koszty z nich wynikające jeśli dotyczyły usług/towarów zakupionych sprzedanych do dnia wniesienia aportu zostały uwzględnione w przychodach i kosztach uzyskania przychodów spółki wnoszącej aport, ponieważ faktury te dotyczyły bieżących kosztów (zobowiązań) i przychodów (wierzytelności) operacyjnych dotyczących usług i sprzedaży wykonanej przez spółkę wnoszącą Przedsiębiorstwo aportem we wrześniu 2013 r., tj. przed wniesieniem aportu, a w konsekwencji nie dotyczyły działalności Wnioskodawcy i dlatego zostały odpowiednio spłacone i otrzymane przez spółkę wnoszącą aport, a nie Wnioskodawcę, który nie zaliczył ich do swych kosztów podatkowych gdyż nie były związane z jego działalnością.

    Przedmiotem umów leasingu oraz najmu były samochody. Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości faktur otrzymanych w związku z powyższymi umowami, ponieważ ruchomości te po wniesieniu ich do Wnioskodawcy w związku z aportem stały się jego środkami trwałymi. Na wartości, o których mowa powyżej składają się m.in. miesięczne opłaty związane z czynszem leasingowym czy też czynszem najmu.

    Wnioskodawca zaliczył do kosztów uzyskania przychodów koszty kredytowe, w tym m.in. odsetki od umowy kredytowej i umowy factoringu, jako że po dniu aportu to Wnioskodawca stał się kredytobiorcą. Natomiast jeśli chodzi o dług wynikający z umowy kredytowej oraz factoringowej to nie został on zaliczony do przychodów Wnioskodawcy, co zostało poparte we wniosku interpretacjami indywidualnymi organów podatkowych odnoszącymi się do analizowanej materii.

    Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będące przedmiotem aportu były ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane przez Wnoszącego aport.

    W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (po przeformułowaniu):

    1. Czy faktury sprzedażowe wystawione przez X oraz otrzymane przez tę spółkę faktury zakupowe przed dniem wniesienia Przedsiębiorstwa aportem do Wnioskodawcy będą podlegały rozliczeniu zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 29a oraz 86 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług w Spółce Wnioskodawcy, do której aport został wniesiony? Czy powyższe faktury będą podlegały rozliczeniu zgodnie z art. 10, art. 12 oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w Spółce Wnioskodawcy, do której aport został wniesiony?
    2. Czy faktury sprzedażowe oraz zakupowe dotyczące zobowiązań zaciągniętych i powstałych jeszcze przez dniem 1 października 2013 r., czyli przed dniem wniesienia aportu, ale zrealizowane po dniu wniesienia aportu będą podlegały rozliczeniu zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 29a oraz 86 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług w spółce Y, tj. u Wnioskodawcy? Czy powyższe faktury będą podlegały rozliczeniu zgodnie z art. 10, art. 12 oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w spółce Y, tj. u Wnioskodawcy?
    3. Czy w przypadku umów leasingu oraz najmu podpisanych przez Wnoszącego dotyczących ruchomości zaliczanych do elementów aportu i na podstawie porozumień trójstronnych przepisanych na Wnioskodawcę może on zaliczać wartość faktur otrzymywanych w związku z powyższymi umowami może on kontynuować odliczenie podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług? Czy w przypadku powyższych umów podpisanych przez Wnoszącego dotyczących ruchomości zaliczanych do elementów aportu i na podstawie porozumień trójstronnych przepisanych na Wnioskodawcę może on zaliczyć wartość faktur otrzymanych w związku z tymi umowami w koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
    4. Czy Wnioskodawca powinien zastosować tzw. zasadę kontynuacji amortyzacji wynikającą z art. 16g ust. 10a w związku z art. 16g ust. 9 oraz uwzględnić dotychczasową wysokość odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez podmiot wnoszący aport i tym samym czy odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
    5. Czy Wnioskodawca wstępując na podstawie porozumień trójstronnych jako strona do umów kredytowych zawartych uprzednio przez wnoszącego aport może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych koszty kredytowe, w tym m.in. odsetki?
    6. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w sytuacji przejęcia długu z umowy kredytowej oraz umowy factoringu, zgodnie z porozumieniami trójstronnymi, nie będzie on stanowił dla Wnioskodawcy przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

    Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 4, natomiast wniosek Spółki w zakresie pytań nr: 1, 2 i 3 (w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych), nr 5 i 6 oraz w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnie.

    Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w razie nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport (tzw. zasada kontynuacji amortyzacji). Z kolei w myśl art. 16h ust. 3a w związku z art. 16h ust. 3 podmiot nabywający zorganizowaną część przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot wnoszący aport.

    W przypadku zatem, gdy składniki majątkowe przekazywane w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa są wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawca, czyli podmiot do którego wnoszona jest zorganizowana część przedsiębiorstwa powinien:

    1. zastosować tzw. zasadę kontynuacji amortyzacji wynikającą z art. 16g ust. 10a w związku z art. 16g ust. 9;
    2. uwzględnić dotychczasową wysokość odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez podmiot wnoszący aport;
    3. kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez ten podmiot.

    Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu po Jego stronie.

    Powyższe stanowisko znajduje także swoje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 5 kwietnia 2011 r., nr IPPB5/423-98/11-2/JC, uznał za prawidłowe stanowisko, zgodnie z którym: „w zakresie aportów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część zastosowanie w zakresie ustalania wartości początkowej oraz ustalania kosztów uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych znajdują zastosowanie odrębne uregulowania zawarte w art. 16g ust. 9-10a oraz art. 16h ust. 3-3a ustawy o CIT”. Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 18 czerwca 2009 r., nr IBPBI/2/423-330/09/AP, wskazał, że: „W zakresie ustalenia metody i wartości odpisów amortyzacyjnych Spółka stoi na stanowisku, iż mają zastosowanie przepisy art. 16h ust. 3 i 3a. Zgodnie z powyższym przepisem podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7. Powyższy zapis ma zastosowanie do stanu faktycznego zgodnie z art. 16h ust. 3a, który stanowi, że przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład”.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie pytania nr 4 jest prawidłowe.

    Na wstępie należy zaznaczyć, że przedmiotem niniejszej interpretacji nie była ocena, czy masa majątkowa, która została wniesiona do Spółki w drodze aportu stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) w związku z art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.). Zatem, tutejszy Organ, będąc związany zakresem przedmiotowym wniosku, w niniejszej interpretacji przyjął założenie, że przedmiot aportu w istocie stanowi całe przedsiębiorstwo.

    Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W myśl tego przepisu, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest również to, aby dany wydatek nie był zawarty w katalogu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

    Sposób ustalenia wartości składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabytych w drodze wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części został przez ustawodawcę określony w art. 15 ust. 1s ww. ustawy.

    W myśl art. 15 ust. 1s ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), wartość poszczególnych składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się:

    • w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład – w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
    • w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia – w przypadku pozostałych składników.

    Jednocześnie, w myśl art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

    Warunki jakie muszą spełniać składniki majątku podatnika, aby uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne oraz ich katalog zawierają przepisy art. 16a i 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi ich wprowadzenie do stosownej ewidencji oraz określenie ich wartości początkowej.

    Zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

    Natomiast w myśl art. 16g ust. 10a ww. ustawy, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego.

    Stosownie do treści art. 16h ust. 3 omawianej ustawy, podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7.

    Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład (art. 16h ust. 3a ustawy).

    Powyższe przepisy wprowadzają obowiązek kontynuacji, co oznacza, że podmiot nabywający przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część w drodze wkładu niepieniężnego dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wyceny wartości początkowej przejętych składników, wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot wnoszący aport.

    Zatem, w sytuacji gdy przy aporcie przedsiębiorstwa środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne były ujęte w księgach rachunkowych podmiotu wnoszącego aport, wówczas wartość początkową tych środków ustala się na podstawie art. 16g ust. 9 w związku z ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (uwzględniając tym samym treść art. 15 ust. 1s pkt 1), tj. w wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport z uwzględnieniem dotychczasowych odpisów i metody amortyzacji.

    Z kolei, wartość składników majątku niebędących środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi u podmiotu wnoszącego aport, a otrzymanych w ramach wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, ale spełniających warunki zaliczenia ich do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustala się stosownie do treści art. 15 ust. 1s pkt 2, tj. w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia.

    Uregulowania zawarte w art. 16g ust. 9 i ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, modyfikują ogólną zasadę ustalania wartości początkowej składników majątku otrzymanych w formie wkładu niepieniężnego – wynikającą z art. 16g ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Jako przepisy szczególne mają zatem pierwszeństwo przed zasadami ogólnymi.

    Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca otrzymał aport w postaci przedsiębiorstwa spełniającego wymogi określone w art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W skład wnoszonego przedsiębiorstwa weszły m.in. środki trwałe, urządzenia i środki transportu, wyposażenie (w tym meble biurowe, komputery oraz inne podobne składniki), wartości niematerialne i prawne (w tym nieujęte w księgach handlowych przedsiębiorstwa), prawo do know-how, licencje na programy komputerowe, materiały, surowce, wyroby i półwyroby, zobowiązania wynikające z umowy kredytowej i faktoringowej, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej z wyłączeniem ksiąg rachunkowych i dokumentacji podatkowej. Aport został przejęty ze skutkiem od dnia 1 października 2013 r. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będące przedmiotem aportu były ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane przez Wnoszącego aport.

    Odnosząc powyższe do zaprezentowanych regulacji, stwierdzić należy zatem, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do ustalenia wartości początkowej otrzymanych aportem w ramach przedsiębiorstwa składników majątkowych ujętych uprzednio w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport (tu: spółki kapitałowej), w wysokości wartości początkowej określonej w tej ewidencji oraz winien dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez spółkę kapitałową w ramach prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej.

    Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj