Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-993/13/MMa
z 23 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 26 września 2013 r. (data otrzymania 30 września 2013 r.), uzupełnionym 28 października 2013 r. i 4 listopada 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie prawa do zwrotu w przypadku, gdy osoba fizyczna ubiegająca się o zwrot nie posiada faktur VAT wystawionych na swoje nazwisko – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie prawa do zwrotu w przypadku, gdy osoba fizyczna ubiegająca się o zwrot nie posiada faktur VAT wystawionych na swoje nazwisko.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 24 października 2013 r. Znak: IBPBII/2/415-993/13/MMa, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 28 października 2013 r. i 4 listopada 2013 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest w trakcie budowy domu. Pełnomocnikiem ustanowił swoją matkę, gdyż Wnioskodawca często przebywa za granicą. Faktury na kupowane materiały budowlane wystawiane były na matkę Wnioskodawcy, gdyż to ona je odbierała.

Przy składaniu wniosku o zwrot VAT-u za materiały budowlane urząd skarbowy poinformował Wnioskodawcę, że faktury muszą być wystawione na nazwisko Wnioskodawcy, w związku z czym faktury wystawione na jego matkę mnie mogą być brane pod uwagę i zwrot VAT-u Wnioskodawcy się nie należy. Wnioskodawca wskazuje, że uzyskanie faktur korygujących było niemożliwe, gdyż sprzedawcy nie mają prawa zmieniać na fakturze nazwiska kupującego.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy należy się zwrot VAT-u za materiały budowlane?


Zdaniem Wnioskodawcy, zwrot VAT-u za materiały budowlane mu przysługuje, gdyż faktem niezaprzeczalnym jest, że buduje dom i poniósł wydatki na materiały budowlane. Pełnomocnictwo notarialne, które udzielił matce brzmi: „(…) upoważniam moją matkę (…) do: reprezentowania mnie we wszystkich sprawach dotyczących budowy budynku mieszkalnego, a w szczególności do uiszczania opłat, podatków i innych należności (…)”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.) – osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Stosownie do treści art. 3 ust. 2 ww. ustawy – zwrot o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r.

Zwrot, o którym mowa powyżej, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT, tj. stawką 22% i wyższą (art. 3 ust. 3 w zw. z art. 11a ust. 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 3 ust. 4 ww. ustawy – dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Z kolei w myśl art. 2 pkt 3 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym – ilekroć w ustawie jest mowa o fakturze – rozumie się przez to fakturę VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, dokumentującą zakupy, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Stosownie do art. 4 ust. 1 ww. ustawy – prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym – prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

  1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;
  2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

W myśl regulacji zawartej w art. 5 ust. 5 pkt 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym – kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki należy załączyć do składanego w urzędzie skarbowym wniosku o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych od 1 maja 2004 r. (VZM-1).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca buduje dom. Z powodu częstych wyjazdów za granicę, jako pełnomocnika dla ww. inwestycji Wnioskodawca ustanowił swoją matkę. W związku z udzielonym matce pełnomocnictwem faktury na kupowane materiały budowlane wystawianie były na imię i nazwisko matki Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) – podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur przez podatników podatku od towarów i usług określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, (Dz.U. Nr 68, poz. 360).

W myśl § 5 ust. 1 pkt 3, 4 i 5 ww. rozporządzenia konieczne jest, aby faktura zawierała imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, a także numery, za pomocą których podatnik i nabywca towarów lub usług są zidentyfikowani (…).

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, faktury VAT są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

Przenosząc zatem powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że z treści powołanych przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wynika jednoznacznie, że prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie materiałów przysługuje m.in. pod warunkiem, że osoba fizyczna, która poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych posiada faktury, które potwierdzają ich poniesienie i są wystawione na osobę fizyczną ubiegającą się o zwrot. W omawianej sprawie o zwrot części podatku VAT w związku z budową budynku mieszkalnego ubiegał się będzie Wnioskodawca, a nie jego matka. Natomiast bezsprzecznie nabywcą materiałów budowlanych, wskazanym na fakturach, jest matka Wnioskodawcy, gdyż to na nią zostały wystawione faktury VAT. Oznacza to, że Wnioskodawca dysponując fakturami VAT dotyczącymi zakupu materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego, gdzie jako nabywca widnieje jego matka nie może skorzystać z częściowego zwrotu podatku VAT w związku z zakupem tychże materiałów, pomimo że poniósł wydatki na ich zakup. Bez znaczenia w omawianej sprawie pozostaje fakt, że Wnioskodawca ustanowił swoją matkę jako pełnomocnika dla inwestycji – budowy domu. Pełnomocnictwo udzielone matce Wnioskodawcy nie obligowało jej do nabywania materiałów budowlanych tylko na jej imię i nazwisko. Nic nie stało na przeszkodzie aby, faktury na materiały budowlane nabywane przez matkę Wnioskodawcy były wystawione na imię i nazwisko Wnioskodawcy jako inwestora budowy domu. Tym samy Wnioskodawca nie posiadając faktur wystawionych na swoje imię i nazwisko nie spełnia jednego z podstawowych warunków do ubiegania się o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Stanowisko Wnioskodawcy uznano zatem za nieprawidłowe.

Końcowo wyjaśnić należy, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. Takiej interpretacji przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym Organ w omawianej sprawie dokonał w zakresie prawa do zwrotu w przypadku, gdy osoba fizyczna ubiegająca się o zwrot nie posiada faktur VAT wystawionych na swoje nazwisko. Natomiast nie ma możliwości wydania interpretacji indywidualnej, gdy pytanie sprowadza się do uzyskania porady w jaki sposób podatnik powinien się zachować w sytuacji, w której sprzedawca nie chce wystawić skorygowanych faktur. Interpretacja indywidualna nie jest bowiem poradą prawną. Tym samym – zgodnie z art. 165a § 1 Ordynacji podatkowej – w sytuacji gdy żądanie zostaje wniesione przez osobę nie będącą stroną lub z jakichkolwiek innych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte, organ podatkowy wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie – w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj