Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-110/14/PS
z 14 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2014 r. (data wpływu 28 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją operacji z zakresu małych projektów w ramach działania 4.13 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu operacji z zakresu małych projektów w ramach działania 4.13 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Od dnia 1 czerwca 1999 r. prowadzi Pani sezonową działalność gospodarczą w zakresie wynajmu pokoi gościnnych turystom w letnich miesiącach. W zakresie podatku dochodowego opłaca tzw. kartę podatkową. W ramach działalność osiągnęła Pani w poprzednim roku sprzedaż nieprzekraczającą kwoty, o której mowa w art. 113 ust. 1, 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Nie jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1, 9 ww. ustawy. W 2014 r. postanowiła unowocześnić bazę pokojową i w dniu 9 stycznia 2014 r. zawarła z Samorządem Województwa umowę o dofinansowanie, tzw. przyznanie pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 4.13 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, objętego PROW na lata 2007-2013, z udziałem Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt, na który zawarła Pani umowę o wsparcie finansowe dotyczy: przygotowania bazy do rozwoju turystyki i rekreacji na obszarze LGD Stowarzyszenia poprzez zakup wyposażenia do pokoi i sprzętu turystycznego (rowerów i sprzętu pływającego) oraz budowy placu zabaw. Podczas realizacji ww. przedsięwzięcia będzie dokonywała zakupów na podstawie faktur VAT, między innymi takich składników jak: łóżka, materace, sprzęt RTV, rowery, sprzęt pływający oraz wyposażenie placu zabaw. Będzie również dokonywała zakupu usług remontowo-budowlanych na podstawie faktur VAT. Działalność gospodarczą – wynajem pokoi gościnnych – wznowi Pani w 2014 r. na okres lipiec i sierpień.


W związku z powyższym opisem zadano pytanie sprowadzające się do kwestii.


Czy jako osoba prowadząca sezonową działalność (lipiec-sierpień) gospodarczą, korzystająca ze zwolnienia od podatku na mocy art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie Pani mogła odzyskać podatek naliczony w fakturach zakupu składników majątkowych i usług, objętych umową zawartą z Samorządem Województwa?


Zdaniem Wnioskodawcy, podatek od towarów i usług naliczony w fakturach zakupu składników majątkowych i usług, objętych umową przyznania pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 4.13 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, objętego PROW na lata 2007-2013, nie będzie podlegał odliczeniu na mocy art. 86 ust. 1 ustawy, gdyż nadal w 2014 r. będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na mocy art. 113 ust. 1 i 9 ustawy (po wznowieniu działalności sezonowej). Jeżeli podatek naliczony nie podlega odliczeniu to nie ma możliwości jego odzyskania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z cytowanego powyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje – co do zasady – wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje czynny podatnik, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W rozdziale 4 obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz. U. z 2013 r., poz. 1656) przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. W § 8 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia określono katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

W myśl art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z ust. 5 cyt artykułu, jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pani sezonową działalność gospodarczą w zakresie wynajmu pokoi gościnnych i korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług. Przewiduje, że w 2014 r. nadal będzie korzystać z tego zwolnienia. Zawarła Pani z Samorządem Województwa umowę o dofinansowanie na przeprowadzenie unowocześnienia bazy pokojowej i budowę placu zabaw.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że skoro korzysta Pani ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, o ile planowana sprzedaż – jak wynika z treści wniosku – nie przekroczy w 2014 r. kwoty 150.000 zł., nie będzie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług. Nie będzie przysługiwało również prawo otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki, o których mowa we wniosku, nie są środkami wymienionymi w § 8 ust. 3 i 4 powołanego rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2013 r.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii prawa do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie przedstawiono w tym zakresie własnego stanowiska w sprawie oraz nie postawiono pytania, a okoliczność tą przyjęto jako element zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj