Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-105/14-2/AF
z 3 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2014 r. (data wpływu 3 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych opodatkowania umowy spółki - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych opodatkowania umowy spółki.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. („Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości swoich dochodów niezależnie od miejsca ich osiągania (tj. posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce).

Wnioskodawca planuje utworzenie spółki w Luksemburgu (dalej: „Spółka Luksemburska”) w formie prawnej Société en Commandite Spéciale (tłumaczenie na język polski: Spółka Komandytowa Specjalna) (dalej: „SCSp”). Wnioskodawca przystąpi do Spółki Luksemburskiej jako wspólnik ponoszący nieograniczoną i solidarną odpowiedzialność za zobowiązania tej spółki, tzw. associé commandité.

SCSp jest nowym typem spółki funkcjonującym w systemie prawnym Luksemburga od 2013 r. Spółka ta została uregulowana w zmienionej w dniu 12 lipca 2013 r. ustawie z dnia 10 sierpnia 1915 r. o spółkach handlowych (Luxembourg Act of 10th August 1915 on commercial companies). Z prawnego punktu widzenia, SCSp jest odpowiednikiem polskiej spółki osobowej, o konstrukcji prawnej najbardziej zbliżonej do struktury spółki komandytowej. SCSp jest ustanawiana na podstawie umowy wspólników na czas określony bądź nieokreślony, z chwilą podpisania umowy spółki przez wspólników. W SCSp występują dwie kategorie wspólników, a mianowicie:

  • associé commandité, który jest wspólnikiem ponoszącym nieograniczoną i solidarną odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania spółki, mogącym reprezentować i prowadzić sprawy spółki (associé commandité jest zatem odpowiednikiem komplementariusza polskiej spółki komandytowej);
  • associé commanditaire, który jest wspólnikiem ponoszącym ograniczoną (do wysokości wniesionego wkładu) odpowiedzialność za zobowiązania spółki i który nie może jej reprezentować wobec osób trzecich (associé commanditaire jest więc odpowiednikiem komandytariusza polskiej spółki komandytowej).

Dla utworzenia SCSp konieczne jest zawarcie umowy spółki przez co najmniej jednego wspólnika każdego rodzaju z dwóch wyżej wskazanych kategorii, co oznacza, iż spółka ta musi posiadać co najmniej dwóch wspólników.


Jeśli umowa spółki SCSp inaczej nie stanowi, każdy wspólnik uczestniczy w zysku i stratach spółki proporcjonalnie do swojego udziału w spółce. Wspólnicy są zobowiązani do wniesienia wkładu do spółki konstytuującego ich udział w spółce (tj. odpowiednik ogółu praw i obowiązków w polskiej spółce komandytowej). Zgodnie z prawem luksemburskim udział wspólnika ponoszącego ograniczoną odpowiedzialność może (ale nie musi) być reprezentowany w formie papierów wartościowych, zgodnie z zapisami umowy spółki. Posiadane przez wspólników udziały w SCSp mogą być zbywane, scedowane, podzielone lub być przedmiotem zastawu, zgodnie z warunkami przewidzianymi w umowie spółki.

Zgodnie z przepisami luksemburskiego prawa spółek, SCSp nie posiada osobowości prawnej. Niemniej jednak, pomimo braku osobowości prawnej, podmioty reprezentujące SCSp mogą w imieniu spółki podejmować wszelkie działania związane z realizacją przedmiotu działalności tej spółki. W konsekwencji, SCSp może przykładowo nabywać nieruchomości lub inne aktywa, jak również być wspólnikiem w innej spółce. Spółka SCSp może także pozywać i być pozywana.

SCSp nie jest traktowana jak osoba prawna również na gruncie luksemburskiego prawa o podatku dochodowym. SCSp jest bowiem na gruncie prawa podatkowego Luksemburga traktowana jako podmiot transparentny dla celów luksemburskiego podatku dochodowego, co oznacza, iż nie jest ona podatnikiem tego podatku w Luksemburgu, a jej przychody (dochody) są alokowane i opodatkowywane na poziomie jej wspólników.

Jak wskazano powyżej, Wnioskodawca przystąpi do Spółki Luksemburskiej jako wspólnik o nieograniczonej odpowiedzialności. Ponadto, do Spółki Luksemburskiej przystąpi również wspólnik (lub wspólnicy) ponoszący ograniczoną odpowiedzialność. Niewykluczone, że w przyszłości liczba i tożsamość wspólników Spółki Luksemburskiej (przy założeniu, że musi być co najmniej jeden wspólnik każdego rodzaju, tj. wspólnik o ograniczonej odpowiedzialności oraz wspólnik o nieograniczonej odpowiedzialności) może ulegać zmianie - jednak bez zmiany kontynuacji działalności samej Spółki Luksemburskiej lub jej formy prawnej.

Spółka Luksemburska zostanie utworzona w celu prowadzenia działalności, w szczególności w zakresie inwestycji w nieruchomości położone w Polsce (bezpośrednio lub przez podmioty zależne). Majątek Spółki Luksemburskiej będzie pochodził z wkładów wniesionych przez wspólników przy założeniu Spółki Luksemburskiej lub w późniejszym okresie oraz z dochodów generowanych przez samą spółkę, a także kredytów i pożyczek, w tym od wspólników.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że zawarcie umowy Spółki Luksemburskiej, jak również wnoszenie do tej spółki wkładów lub ich podwyższenie (w tym ewentualnych wkładów alokowanych do Polskiego Oddziału), nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym zawarcie umowy Spółki Luksemburskiej, jak również wnoszenie do tej spółki wkładów lub ich podwyższenie (w tym ewentualnych wkładów alokowanych do Polskiego Oddziału) nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  4. umowy dożywocia,
  5. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  6. ustanowienie hipoteki,
  7. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  8. umowy depozytu nieprawidłowego,
  9. umowy spółki.

Opodatkowaniu PCC podlegają także zmiany powyższych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC, jak również orzeczenia sądów oraz ugody, jeżeli wywołują takie same skutki jak powyższe czynności cywilnoprawne.

Podstawową zasadą, na jakiej opierają się przepisy o PCC jest zasada enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu tą daniną. Katalog czynności cywilnoprawnych, które podlegają PCC ma zatem charakter zamknięty, co oznacza, że jeżeli dana czynność nie została wymieniona w art. 1 ustawy o PCC, to nie jest ona obciążona tym podatkiem.

Zgodnie z powołanym wyżej art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2) ustawy o PCC, opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem podlegają, między innymi, umowy spółki oraz zmiany umowy spółki. W przypadku spółek osobowych za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Niemniej jednak, jak wynika z art. 1 ust. 5 ustawy o PCC, umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi jedynie wówczas, gdy w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki. Biorąc zatem pod uwagę, iż siedziba Spółki Luksemburskiej będzie się znajdowała w Luksemburgu (a nie w Polsce), zarówno zawarcie umowy spółki celem utworzenia Spółki Luksemburskiej, jak i wnoszenie wkładów do tej spółki nie będzie obciążone PCC.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższa konkluzja będzie prawidłowa także wówczas, gdy Spółka Luksemburska dla celów prowadzenia działalności utworzy w Polsce oddział (Polski Oddział), do którego alokowana zostałaby część wkładów wniesionych do Spółki Luksemburskiej. Również w takim przypadku, alokowanie wkładów do Polskiego Oddziału nie kreowałoby obowiązku podatkowego w zakresie PCC, co wynika z faktu, iż tego rodzaju czynność nie została wymieniona w art. 1 ustawy o PCC.

Stanowisko Wnioskodawcy zaprezentowane powyżej znajduje pełne potwierdzenie także w interpretacjach podatkowych wydanych w podobnych sprawach dotyczących utworzenia spółki typu SCSp w Luksemburgu. Tytułem przykładu należy wskazać na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 listopada 2013 r. (nr ITPB2/436-160/13/TJ),

Mając na uwadze powyższe uzasadnienie, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie stanowiska w odniesieniu do pytań zawartych w niniejszym wniosku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości swoich dochodów niezależnie od miejsca ich osiągania (tj. posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce). Wnioskodawca planuje utworzenie spółki w Luksemburgu (dalej: „Spółka Luksemburska”) w formie prawnej Société en Commandite Spéciale (tłumaczenie na język polski: Spółka Komandytowa Specjalna) (dalej: „SCSp”). Wnioskodawca przystąpi do Spółki Luksemburskiej jako wspólnik ponoszący nieograniczoną i solidarną odpowiedzialność za zobowiązania tej spółki, tzw. associé commandité. Wnioskodawca przystąpi do Spółki Luksemburskiej jako wspólnik o nieograniczonej odpowiedzialności. Ponadto, do Spółki Luksemburskiej przystąpi również wspólnik (lub wspólnicy) ponoszący ograniczoną odpowiedzialność. Niewykluczone, że w przyszłości liczba i tożsamość wspólników Spółki Luksemburskiej (przy założeniu, że musi być co najmniej jeden wspólnik każdego rodzaju, tj. wspólnik o ograniczonej odpowiedzialności oraz wspólnik o nieograniczonej odpowiedzialności) może ulegać zmianie - jednak bez zmiany kontynuacji działalności samej Spółki Luksemburskiej lub jej formy prawnej. Spółka Luksemburska zostanie utworzona w celu prowadzenia działalności, w szczególności w zakresie inwestycji w nieruchomości położone w Polsce (bezpośrednio lub przez podmioty zależne). Majątek Spółki Luksemburskiej będzie pochodził z wkładów wniesionych przez wspólników przy założeniu Spółki Luksemburskiej lub w późniejszym okresie oraz z dochodów generowanych przez samą spółkę, a także kredytów i pożyczek, w tym od wspólników.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy wskazać, że dokonując oceny skutków podatkowych czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu należy mieć na uwadze zakres terytorialny obowiązywania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Kryteria objęcia wskazanych w ustawie czynności omawianym podatkiem w przypadku umów spółek i ich zmian określone zostały w art. 1 ust. 5 ustawy. Zgodnie z jego treścią umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki;
  2. w przypadku spółki kapitałowej:
    1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
    2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z art. 1 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że w przypadku czynności cywilnoprawnych dokonywanych w ramach spółek osobowych, podlegają one opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych tylko jeżeli dotyczą one spółek posiadających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej swoja siedzibę. W treści wniosku wskazano natomiast, że Spółka, której utworzenie planuje Wnioskodawca i do której zamierza wnieść wkład swoją siedzibę będzie miała w Luksemburgu.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy wskazać, że z tytułu zawarcia umowy Spółki Luksemburskiej, jak również wnoszenia do tej spółki wkładów lub ich podwyższenie (w tym ewentualnych wkładów alokowanych do Polskiego Oddziału) nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wskazać należy, że istotnym dla opodatkowania czynności traktowanej na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako umowa spółki osobowej lub jej zmiana jest siedziba spółki, a nie faktyczne przeznaczenie wkładów, wnoszonych do niej w związku z jej utworzeniem lub zwiększeniem majątku.


W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej organów podatkowych należy stwierdzić, że interpretacja ta została wydana w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj