Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP4/443-575/13-6/BA
z 26 marca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2013 r. (data wpływu 18 grudnia 2013 r.) uzupełnionym pismami z dnia 4 marca 2014 r. (data wpływu 6 marca 2014 r.) oraz z dnia 19 marca 2014 r. (data wpływu 20 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania transakcji sprzedaży towaru - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania transakcji sprzedaży towaru. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismami z dnia 4 marca 2014 r. (data wpływu 6 marca 2014 r.) oraz z dnia 19 marca 2014 r. (data wpływu 20 marca 2014 r.) o opis sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 2008 r. poprzez sklep internetowy prowadzi działalność gospodarczą PKWiU 52.61.12, będąc czynnym płatnikiem podatku VAT. Planuje on w przyszłości wyszukiwać towar na terenie poza UE i po zakupie składować go na magazynie przejściowym poza granicami RP. Po zakupie go przez nabywcę (osoby fizyczne i firmy) w ilościach detalicznych - Zainteresowany przekazuje dane nabywcy do firmy kurierskiej i ona przesyła towar do nabywcy ostatecznego. W tym czasie Wnioskodawca otrzymuje przelew od klienta na pełną kwotę zapłaty. W typowej sytuacji dokonywania sprzedaży finalny sprzedawca (właściciel sklepu internetowego) dokonuje sprzedaży towaru we własnym imieniu i na własny rachunek oraz zamawia transport do nabywcy.

W uzupełnieniach do wniosku Zainteresowany wskazał, że towar wcześniej zakupiony jest składowany na magazynie spedytora w USA, po czym gdy zostanie złożone zamówienie przez klienta w Polsce, jest wysyłany paczką do Polski gdzie znajdzie się na magazynie czasowego składowania podległego (…). w celu dokonania czynności celnych, po czym ostatecznie trafia do osób które go zamówiły z terenu całej Polski. Towar będzie sprzedawany przez sklep internetowy znajdujący się w Polsce (P.). Wnioskodawca nie będzie podatnikiem z tytułu importu. Urząd Celny będzie obciążał podatkiem VAT i cłem adresata (klienta) paczki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy transakcja ta podlega pod VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja ta ponieważ nie jest przeprowadzona na terenie kraju nie podlega podatkowi VAT. Zasadą jest, że miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Z kolei zgodnie z art. 22 ust. 4 ww. ustawy, w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na mocy art. 2 pkt 1 ustawy - przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (…).

Przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej (…) - art. 2 pkt 5 ustawy.

Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W tym miejscu należy podkreślić, że cyt. na wstępie niniejszej interpretacji art. 5 ustawy nie jest klasycznym katalogiem czynności będących przedmiotem opodatkowania, czyli zdarzeń lub sytuacji których zaistnienie wiąże się z wystąpieniem określonych obowiązków prawnopodatkowych w zakresie podatku od towarów i usług, lecz jest katalogiem czynności które są opodatkowane w Polsce, czyli od których należy rozliczyć podatek należny (lub w przypadku zwolnienia od podatku - zastosować zwolnienie). Różnica sprowadza się do tego, że przedmiotem opodatkowania VAT są wszelkie zdarzenia i sytuacje z którymi przepisy podatkowe wiążą określone skutki, zaś opodatkowaniu podlegają jedynie niektóre z nich.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca od 2008 r. poprzez sklep internetowy prowadzi działalność gospodarczą PKWiU 52.61.12, będąc czynnym płatnikiem podatku VAT. Planuje on w przyszłości wyszukiwać towar na terenie poza UE i po zakupie składować go na magazynie przejściowym poza granicami RP. Po zakupie go przez nabywcę (osoby fizyczne i firmy) w ilościach detalicznych - Zainteresowany przekaże dane nabywcy do firmy kurierskiej i ona prześle towar do nabywcy ostatecznego. W typowej sytuacji dokonywania sprzedaży finalny sprzedawca (właściciel sklepu internetowego) dokona sprzedaży towaru we własnym imieniu i na własny rachunek oraz zamówi transport do nabywcy. Towar wcześniej zakupiony będzie składowany na magazynie spedytora w USA, po czym gdy zostanie złożone zamówienie przez klienta w Polsce będzie wysyłany paczką do Polski gdzie znajdzie się na magazynie czasowego składowania podległego I O. C. w P. w celu dokonania czynności celnych po czym ostatecznie trafia do osób które go zamówiły z terenu całej Polski. Towar będzie sprzedawany przez sklep internetowy znajdujący się w Polsce (P.). Wnioskodawca nie będzie podatnikiem z tytułu importu. Urząd Celny będzie obciążał podatkiem VAT i cłem adresata (klienta) paczki.

Przedmiotem pytania Wnioskodawcy jest ustalenie, czy przedmiotowa transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Wskazać należy, że podatek od towarów i usług ma charakter terytorialny, ponieważ opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wyłącznie czynności których miejscem świadczenia będzie terytorium kraju (tj. Rzeczypospolitej Polskiej).

Miejsce świadczenia to nic innego jak miejsce opodatkowania danej czynności. Zatem jego określenie ma istotne znaczenie dla prawidłowego ustalenia państwa, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu danej czynności opodatkowanej podatkiem VAT.

Regulacje dotyczące miejsca świadczenia przy dostawie towarów, zostały zawarte w art. 22 ustawy.

W myśl art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy - miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy - miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Z kolei stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy - w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że - jak wskazał Wnioskodawca - nie będzie on podatnikiem z tytułu importu, zatem uregulowania zawarte w art. 22 ust. 4 ustawy nie będą miały zastosowania. W takim przypadku transakcję dostawy przez Wnioskodawcę towaru na rzecz polskiego klienta należy uznać - zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy - za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki, a zatem na terytorium państwa trzeciego, czyli w przedmiotowej sprawie w USA.

Reasumując, transakcja dokonywana przez Wnioskodawcę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że w zakresie dotyczącym zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj