Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1175/13/EK
z 3 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu 29 października 2013 r.), uzupełnionym w dniu 27 stycznia 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania aportu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego w przypadku braku zgody wierzyciela na zmianę dłużnika, brak obowiązku zapłaty podatku w związku z ww. aportem oraz zaprzestaniem prowadzenia przez podatnika jednoosobowej działalności gospodarczej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego przez spółkę cywilną, do której osoba fizyczna wniosła wkład w postaci swojego przedsiębiorstwajest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 października 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 27 stycznia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania aportu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego w przypadku braku zgody wierzyciela na zmianę dłużnika, brak obowiązku zapłaty podatku w związku z ww. aportem oraz zaprzestaniem prowadzenia przez podatnika jednoosobowej działalności gospodarczej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego przez spółkę cywilną, do której osoba fizyczna wniosła wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan jednoosobowo działalność gospodarczą jako podatnik VAT (bez zwolnień podmiotowych) i VAT-UE. Przeważającym przedmiotem działalności jest pozostałe drukowanie (PKD 18.12.Z), a całość sprzedaży jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Do prowadzenia działalności gospodarczej używa Pan m.in. maszyn i urządzeń wykorzystywanych na podstawie umów leasingowych. W firmie jest prowadzona pełna księgowość. Wynagrodzenia pracowników są wypłacane do 10 dnia następnego miesiąca, składki ZUS są opłacane do 15 dnia miesiąca następującego po wypłaceniu pracownikom wynagrodzeń. Na początku września 2014 r. zamierza Pan założyć z córką dwuosobową spółkę cywilną, do której planuje wprowadzić aportem całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny wraz z pracownikami (art. 23¹ Kodeksu Pracy). W nowopowstałej spółce będą prowadzone księgi rachunkowe. Spółka będzie czynnym podatnikiem VAT i VAT-UE. Przedmiot działalności nowej spółki będzie się pokrywał z przedmiotem Pana działalności. Działalność Pana przedsiębiorstwa, składająca się m.in. ze struktury organizacyjnej i materialnej, będzie dalej w takich samych strukturach kontynuowana poprzez działalność spółki cywilnej. W zakresie struktur materialnych, wszystkie składniki będące majątkiem przedsiębiorstwa, tj. zarówno wyposażenie, jak i środki trwałe, będą dalej wykorzystane na zasadzie kontynuacji przez otrzymującą aport spółkę cywilną. Na dzień wniesienia przedsiębiorstwa do spółki cywilnej nastąpi sporządzenie sprawozdania finansowego obejmującego bilans i rachunek zysków i strat. W formie aportu przejdzie całe przedsiębiorstwo ze zobowiązaniami, jak i należnościami (zarówno cywilnoprawnymi jak i publicznoprawnymi), co będzie oznaczało, że otrzymane należności, które dotychczas należały się osobie fizycznej otrzyma spółka cywilna, a zobowiązania, które dotychczas miały być regulowane przez osobę fizyczną ureguluje spółka. Jako osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą przestanie Pan „funkcjonować” od dnia następnego po wniesieniu aportu. Nowopowstała spółka będzie nosiła nazwę XXX s.c. z siedzibą spółki znajdującą się w tym samym miejscu, co obecnej firmy. Został już przygotowany projekt umowy spółki cywilnej, w której 99% udziałów będzie należało do Pana, a 1% udziałów – do córki. Oczekuje Pan na interpretację, jakie skutki prawne w sensie podatkowym będzie musiał ponieść. Od tej interpretacji uzależnia Pan decyzję o rejestracji spółki lub wycofaniu się z tego pomysłu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  • Czy wniesienie przedsiębiorstwa będącego własnością osoby fizycznej (w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego) do spółki cywilnej, a następnie zaprzestanie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej skutkuje po Pana stronie powstaniem zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług?
  • Czy brak zgody któregoś z wierzycieli na zmianę dłużnika, w przypadku dokonania aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej, pozbawia aport przymiotu przedsiębiorstwa, o którym mowa w „ art. 6 ust. 1” ustawy o podatku od towarów i usług?
  • Czy nowopowstała spółka cywilna może odliczyć podatek naliczony z faktur wystawionych na przedsiębiorstwo osoby fizycznej przed dokonaniem aportu, ale otrzymanych już po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa?


Zdaniem Wnioskodawcy, przy likwidacji działalności gospodarczej po wniesieniu aportem całego przedsiębiorstwa, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku należnego od remanentu likwidacyjnego, ponieważ nie będzie na stanie towarów, które podlegałyby opodatkowaniu, gdyż wszystkie, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, zostaną wniesione aportem do spółki osobowej. Ponadto transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, do których zalicza się aport, są „zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 6 ust. 1” ustawy o podatku od towarów i usług.


Stwierdził Pan, że obowiązki związane z likwidacją działalności gospodarczej w zakresie podatku od towarów i usług są unormowane w art. 14 i art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług i polegają na:


  • sporządzeniu spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu,
  • załączeniu informacji o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu,
  • zgłoszeniu naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT-Z).


Wskazał, że brak zgody któregoś z wierzycieli na zmianę dłużnika w przypadku dokonania aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej nie pozbawia aport przymiotu przedsiębiorstwa, o którym mowa w „ art. 6 ust. 1” ustawy o podatku od towarów i usług. W ustawie o podatku od towarów i usług w „ art. 5a pkt 3” ustawodawca w definicji przedsiębiorstwa odwołuje się do określeń zawartych w Kodeksie cywilnym. Zaznaczył Pan, że na podstawie art. 55¹ Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, które obejmuje w szczególności:


  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zauważył, że w powyższym katalogu, nie zostały wymienione zobowiązania, a użyte słowo „w szczególności” świadczy o tym, że katalog ten ma on charakter otwarty (przykładowy). Dopuszcza się więc jego poszerzenie o inne elementy. Dodanie jednak do niego zobowiązań nie zmieni faktu, że wyłączenie „niewielkich części zobowiązań” nie wpłynie na pozbawienie „podmiotu” cechy przedsiębiorstwa. Stwierdził, że zastosowanie podobnego stanowiska do tego, które zajął Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 12 maja 2011 r. (sygn. akt II FSK 2222/09) w sprawie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zasadne.

W Pana opinii, spółka cywilna, która otrzymała przedsiębiorstwo osoby fizycznej w postaci aportu, na postawie art. 93a Ordynacji podatkowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym, faktury wystawione na przedsiębiorstwo osoby fizycznej, a otrzymane po dniu dokonania aportu, uprawniają spółkę do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w tych fakturach na takich samych zasadach, jak odliczenie byłoby dokonywane gdyby aport nie miał miejsca.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.).


Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:


  1. osób prawnych
  2. osobowych spółek handlowych
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych


  • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek


W myśl § 2 powyższego artykułu, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:


  1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).


Stosownie do brzmienia art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:


  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej


  • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.


Według regulacji § 2 tego artykułu, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:


  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:


    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    2. spółki kapitałowej;


  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.


Z brzmienia art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej wynika, że w przypadku wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki niemającej osobowości prawnej dochodzi do sukcesji prawnopodatkowej.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na mocy art. 6 cyt. ustawy, z zakresu opodatkowania wyłączono pewne czynności. Do czynności tych – z uwagi na treść pkt 1 powołanego przepisu – należą transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów”, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Jak stanowi art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:


  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Należy zauważyć, że użyte w ww. przepisie określenie „w szczególności” wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, nie wymienione w tym artykule, a z drugiej - brak któregoś z tych elementów nie pozbawia zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa.

Wyłączenie więc ze zbycia istotnych elementów przedsiębiorstwa powoduje, że mamy do czynienia ze sprzedażą sumy składników majątkowych, a nie ze sprzedażą przedsiębiorstwa. Jeśli natomiast wyłączone ze zbycia składniki przedsiębiorstwa nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jako takiego, wówczas czynność taka na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uznana będzie za sprzedaż przedsiębiorstwa, chociaż nie obejmuje ona wszystkich jego składników.

Zgodnie z art. 55² Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, str. 1, z późn. zm.), w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.

W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.


Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:


  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.


Jak stanowi ust. 4 ww. artykułu, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Według ust. 5 tego artykułu, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Stosownie do brzmienia art. 86 ust. 1 tej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści powyższego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

W kwestii

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w związku z wniesieniem aportem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego do spółki cywilnej nie będzie Pan obowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług, ponieważ ww. czynność będzie wyłączona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. Należy wskazać, że powyższa regulacja znajdzie zastosowanie do aportu przedsiębiorstwa, chociaż planowana transakcja być może nie będzie obejmowała wszystkich składników tego przedsiębiorstwa, z uwagi na brak zgody któregoś z wierzycieli na zmianę dłużnika. Obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług nie powstanie również w związku z zaprzestaniem prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, o ile na moment zaprzestania przez Pana wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu – jak wskazano w treści wniosku – nie będzie na stanie towarów, które podlegałyby opodatkowaniu.

Należy stwierdzić, że w związku z wniesieniem przez Pana przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego do spółki cywilnej, będzie można mówić o sukcesji praw i obowiązków, zgodnie z art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, polegającej na tym, że spółka cywilna wstąpi we wszelkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki Pana przedsiębiorstwa. W konsekwencji, jako następca prawny, będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych na Pana przedsiębiorstwo, a otrzymanych już po wniesieniu przez Pana przedsiębiorstwa aportem do spółki.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj