Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-451/13-2/ŁM
z 18 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2013 r. (data wpływu 21 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji podatkowej znaku towarowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji podatkowej znaku towarowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z planowaną restrukturyzacją prowadzonych przedsięwzięć biznesowych do Spółki może zostać wniesiony w przyszłości wkład niepieniężny w postaci wartości niematerialnych i prawnych, tj. znaku towarowego, który zostanie zarejestrowany w Urzędzie Patentowym. Na znak towarowy zostanie udzielone prawo ochronne, zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. Nr 49, poz. 508 ze zm.; dalej: PWP) (dalej: w odniesieniu do praw ochronnych na znak towarowy).

Znak Towarowy wchodzi obecnie w skład przedsiębiorstwa przyszłego udziałowca – jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: Przyszły Udziałowiec). Znak Towarowy nie został nabyty przez Przyszłego Udziałowca (tj. nie został spełniony warunek określony w art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio w art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), lecz wytworzony. W konsekwencji Znak Towarowy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (dalej: WNiP) Przyszłego Udziałowca.

Przyszły Udziałowiec przewiduje, iż Znak Towarowy może zostać w przyszłości wniesiony do Spółki w formie wkładu niepieniężnego. Przyszły Udziałowiec rozważa wniesienie aportu przy wykorzystaniu mechanizmu agio.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy otrzymany w drodze wkładu niepieniężnego Znak Towarowy stanowić będzie po stronie Spółki wartość niematerialną i prawną, od której Spółka będzie mogła dokonywać podatkowych odpisów amortyzacyjnych, zaś wartość początkową Znaku Towarowego w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki (dalej: Ewidencja) stanowić będzie wartość ustalona na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa od ich wartości rynkowej?

Zdaniem Wnioskodawcy mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, należy uznać, iż otrzymany w drodze wkładu niepieniężnego Znak Towarowy stanowić będzie po stronie Spółki wartość niematerialną i prawną, podlegającą amortyzacji podatkowej na mocy art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których wartość początkowa zostanie określona na dzień wkładu niepieniężnego na poziomie nie wyższym od wartości rynkowej Znaku Towarowego – na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tym kontekście Spółka zauważa, iż dla celów określenia wartości początkowej Znaku Towarowego bez znaczenia pozostanie fakt, czy Przyszły Udziałowiec wniesie je w formie aportu przy wykorzystaniu mechanizmu agio, czy też mechanizm ten nie znajdzie zastosowania w tym przypadku (Spółka pozostaje świadoma, iż w przypadku wniesienia Znaku Towarowego przy wykorzystaniu mechanizmu agio, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Znaku Towarowego nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu od tej części jego wartości, która nie zostanie przekazana na podwyższenie/utworzenie kapitału zakładowego).v

Uzasadnienie stanowiska Spółki.

WNiP.

Zdaniem Spółki, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, otrzymany przez Spółkę Znak Towarowy (tj. prawo ochronne do znaku towarowego) stanowić będzie w Spółce WNiP podlegającą amortyzacji podatkowej, albowiem spełnione zostaną warunki przewidziane w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mianowicie:

  • Znak Towarowy mieści się w katalogu art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako prawa określone w ustawie o PWP (pkt 6);
  • Znak Towarowy zostanie przez Spółkę nabyty (w formie wkładu niepieniężnego) i będzie nadawał się do gospodarczego wykorzystania w dniu jego przyjęcia do używania;
  • Znak Towarowy będzie wykorzystywany przez Spółkę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (przewidywany okres przekracza rok).

Mając na uwadze powyższe, Spółka uważa, że będzie uprawniona do ujęcia ww. Znaku Towarowego w Ewidencji oraz do dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych od Znaku Towarowego.

Ustalenie wartości początkowej.

Przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych oraz WNiP, nabytych poprzez wkład niepieniężny, zastosowanie znajdzie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z brzmieniem tej regulacji „Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, (...), uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej (...) – ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej”.

Nie ulega wątpliwości, iż dyspozycje zawarte w przywołanej regulacji obejmują swoim zakresem sytuację przedstawioną w analizowanym zdarzeniu przyszłym, ponieważ:

  • Znak Towarowy stanowi wartość niematerialną i prawną,
  • Znak Towarowy zostanie nabyty przez Spółkę w formie wkładu niepieniężnego (aport),
  • aport zostanie wniesiony do spółki kapitałowej.

Mając powyższe na uwadze, należy uznać, iż na mocy dyspozycji art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Znak Towarowy zostanie przyjęty w Ewidencji w wartości ustalonej przez Spółkę na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego, jednakże nie wyższej niż jego wartość rynkowa.

Pogląd taki wynika z literalnego brzmienia przepisów i został również potwierdzony w doktrynie prawa podatkowego. Przykładowo, w Komentarzu Wojciecha Dmocha czytamy „Ostatnim z przytoczonych powyżej przypadków, gdy za wartość początkową danego środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) uznaje się wartość rynkową jest ten, gdy środek trwały (wartość niematerialna i prawna) został wniesiony aportem do podatnika będącego spółką kapitałową. Wtedy, podatnik ten rozpozna wartość początkową środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) w swojej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w następującej wysokości:

  • gdy w uchwale wspólników stanowiącej podstawę wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) wartość środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) ustalono poniżej wartości rynkowej, w wysokości wynikającej z tej uchwały,
  • gdy w uchwale wspólników stanowiącej podstawę wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) wartość środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) ustalono powyżej wartości rynkowej, w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej,
  • gdy w uchwale wspólników stanowiącej podstawę wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) wartość środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) ustalono w wartości rynkowej, w wysokości wynikającej z tej uchwały” (Wojciech Dmoch, Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, C.H. Beck).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje się, że – na podstawie ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz.U. z 2013 r., poz. 1387) – art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymał następujące brzmienie: za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki, a także wkładu w spółdzielni – ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Jednocześnie wprowadzono nowe definicje w art. 4a tej ustawy, tj. zgodnie z pkt 21 tego przepisu: ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to spółkę będącą podatnikiem.

Jednak zmiany te nie mają wpływu na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie.


Ponadto odwołanie się do publikacji podatkowej, jako że co do zasady nie stanowi ona źródła prawa, nie jest wiążące dla organu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj