Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-10/14-3/DS
z 7 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dywidendy wypłaconej przez Spółkę (pytanie nr 1):

  • jest prawidłowe – w zakresie działalności rolniczej,
  • jest nieprawidłowe – w zakresie działalności pozarolniczej.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony 28 marca 2014 r. o brakującą opłatę – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zwolnienia z opodatkowania dywidendy wypłaconej przez Spółkę (pytanie nr 1),
  • wypłaty dywidendy wyłącznie z zysku z działalności rolniczej (pytanie nr 2),
  • wypłaty dywidendy z zysku z działalności rolniczej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej (pytanie nr 3),
  • wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca z kapitału rezerwowego pochodzącego z działalności pozarolniczej (pytanie nr 4),
  • ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku utraty zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy (pytanie nr 5).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi rolniczą oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. Spółka pragnie jednocześnie wskazać, iż w ramach prowadzonej działalności operacyjnej wykonywana rolnicza działalność gospodarcza ma charakter dominujący.

Jedynym udziałowcem Spółki jest spółka kapitałowa będąca polskim rezydentem podatkowym, prowadząca tak jak Wnioskodawca zarówno rolniczą, jak i pozarolniczą działalność gospodarczą. Spółka jest częścią grupy kapitałowej, w skład której wchodzą podmioty prowadzące podobnie jak Spółka zarówno rolniczą, jak i pozarolniczą działalność gospodarczą. Działalność rolnicza każdego z podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej ma charakter dominujący, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Spółki.

W związku z dochodami osiąganymi z działalności pozarolniczej zarówno Spółka, jak i podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej, korzystają ze zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka w księgach rachunkowych wyodrębnia przychody dotyczące działalności rolniczej oraz przychody dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej, a także koszty związane z działalnością rolniczą i odrębnie koszty uzyskania przychodu z działalności pozarolniczej.

W związku z tym, także wynik bilansowy za dany rok obrotowy obejmuje sumę wyniku bilansowego uzyskanego z działalności rolniczej i wyniku bilansowego z działalności pozarolniczej za ten sam okres.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca chciałby wskazać, iż w roku 2012 Spółka osiągnęła zysk bilansowy z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zysk bilansowy z prowadzonej działalności rolniczej. W związku z powyższym, Spółka w ramach całości prowadzonej działalności gospodarczej (działalność rolnicza oraz działalność pozarolnicza) w roku 2012 osiągnęła zysk bilansowy.

Dochód podatkowy będący wynikiem działalności Spółki w roku 2012 wystąpił zarówno w przypadku prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i prowadzonej działalności rolniczej. Niemniej jednak, w przyszłości mogą wystąpić sytuacje, że Spółka ponosząc stratę na działalności rolniczej osiągnie dochód podatkowy z działalności pozarolniczej lub osiągnie zysk z działalności rolniczej przy jednoczesnej stracie z działalności pozarolniczej.

Co do zasady, Spółka w związku z planowaną wypłatą dywidendy na rzecz swojego udziałowca w trakcie roku podatkowego dokonuje wypłat zaliczek na poczet tejże dywidendy. Skuteczna uchwała zgromadzenia wspólników o wypłacie dywidendy z wypracowanego zysku bilansowego przez Spółkę podejmowana jest po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Spółki.

W 2012 roku wspólnik Spółki w związku z osiągniętym zyskiem bilansowym z całości prowadzonej działalności gospodarczej otrzymał zaliczkę na poczet dywidendy. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Spółki za rok 2012 została podjęta skuteczna uchwała zgromadzenia wspólników o wypłacie tejże dywidendy.

Wnioskodawca oraz jej udziałowiec mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka pragnie wskazać, że powyżej opisane zdarzenia mogą występować w przyszłości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy dywidenda wypłacona przez Spółkę korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy w sytuacji, w której Spółka osiągnęłaby zysk bilansowy wyłącznie z działalności rolniczej można przyjąć, iż źródłem wypłaconej dywidendy jest zysk wypracowany z działalności rolniczej i w związku z tym wypłata dywidendy nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  3. Czy w sytuacji opisanej w stanie faktycznym/opisie zdarzenia przyszłego, w której Spółka osiągnęła zysk bilansowy zarówno z prowadzonej działalności rolniczej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej, to Spółka jako podmiot wypłacający dywidendę może zadecydować o tym, zysk z której działalności (tj. rolniczej czy pozarolniczej) przeznaczany jest na wypłatę dywidendy?
  4. Czy wypłata dywidendy na rzecz udziałowca z kapitału rezerwowego, pochodzącego w części z zysku bilansowego z działalności pozarolniczej, skutkuje utratą zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do tej części dochodu podatkowego w roku podatkowym, w którym osiągnięty został dochód odpowiadający kwocie środków przeznaczonych na kapitał rezerwowy?
  5. Czy w przypadku przeznaczenia całości lub części zysku bilansowego (zarówno z działalności rolniczej, jak i pozarolniczej) wypracowanego w danym roku podatkowym na wypłatę dywidendy i utraty zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podstawę opodatkowania stanowić będzie kwota dochodu podatkowego odpowiadająca kwocie zysku bilansowego osiągniętego przez Spółkę z prowadzonej działalności pozarolniczej w części przeznaczonej na wypłatę dywidendy?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1 w zakresie stanu faktycznego oraz opisu zdarzenia przyszłego. Wniosek Spółki w zakresie pytań nr 2, nr 3, nr 4 i nr 5 w zakresie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi wydanymi 7 kwietnia 2014 r. odpowiednio nr: ILPB4/423-10/14-4/DS, ILPB4/423-10/14-5/DS, ILPB4/423-10/14-6/DS oraz ILPB4/423-10/14-7/DS.

Zdaniem Wnioskodawcy na podstawie art. 10 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji, w której osoba prawna uzyskuje przychody z działalności rolniczej oraz z innych źródeł przychodów, łączną kwotę dochodu, o którym mowa w ust. 1, zmniejsza się o dochód z działalności rolniczej, uzyskany za ten sam okres sprawozdawczy, z wyjątkiem dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Gdy ustalenie dochodu zmniejszającego jego łączną kwotę nie jest możliwe, dochód ten ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, w ogólnej kwocie przychodów.

Mając na uwadze powyższe Spółka pragnie wskazać, iż w nawiązaniu do art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu podatkiem od dywidend podlegać będzie, zgodnie z wyłączeniem zawartym w art. 10 ust. 1a przytoczonym powyżej, wyłącznie ta część dochodu, która została uzyskana z działalności pozarolniczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dywidendy wypłaconej z zysku z działalności pozarolniczej możliwe jest zastosowanie zwolnienia zawartego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Stosownie do treści art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, gdy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Z przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika, że warunkiem zwolnienia od podatku z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spełnienie przez Spółkę jednocześnie wszystkich przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze treść powyższego przepisu Spółka pragnie wskazać, iż:

  • Wnioskodawca jako podmiot wypłacający dywidendę jest spółką mającą siedzibę na terytorium RP,
  • Spółka otrzymująca dywidendy jest spółką podlegającą w RP opodatkowaniu podatkiem dochodowym w odniesieniu do działalności pozarolniczej,
  • Spółka otrzymująca dywidendę posiada bezpośrednio udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy w wysokości wyższej od 10% przez nieprzerwany okres dłuższy niż dwa lata,
  • Spółka otrzymująca dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, w odniesieniu do dochodów z działalności pozarolniczej (Spółka otrzymująca dywidendę korzysta ze zwolnienia wyłącznie w odniesieniu do części dochodów osiąganych przez Spółkę otrzymującą dywidendę, tj. dochodów z działalności pozarolniczej przeznaczanych na działalność rolniczą zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a nie od całości swoich dochodów, jak wskazuje wprost analizowany przepis).

Odnosząc, zatem powyższe do treści art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że na dzień wypłaty dywidendy spełnione zostaną podstawowe przesłanki zwolnienia z opodatkowania.

Reasumując, w opinii Spółki, wypłacona dywidenda:

  1. z zysków z działalności rolniczej nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób prawnych,
  2. z zysków z działalności pozarolniczej będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przy spełnieniu warunków wynikających z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przedstawieniu odpowiednich dokumentów wynikających z art. 26 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz opisu zdarzenia przyszłego uznaje się:

  • za prawidłowe – w zakresie działalności rolniczej,
  • za nieprawidłowe – w zakresie działalności pozarolniczej.

Zgodnie z przepisem art. 191 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.): wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1.

W myśl natomiast art. 193 § 1 Kodeksu spółek handlowych: uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

Ze stanu sprawy wynika, że Spółka należy do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą podmioty, które tak samo jak Spółka, prowadzą zarówno rolniczą, jak i pozarolniczą działalność gospodarczą.

Jak stanowi art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.): dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: (…).

Należy również podkreślić, że stosownie do treści art. 10 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: jeżeli podatnik uzyskuje przychody z działalności rolniczej oraz z innych źródeł przychodów, łączną kwotę dochodu, o którym mowa w ust. 1, zmniejsza się o dochód z działalności rolniczej, uzyskany za ten sam okres sprawozdawczy, z wyjątkiem dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Gdy ustalenie dochodu zmniejszającego jego łączną kwotę nie jest możliwe, dochód ten ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, w ogólnej kwocie przychodów.

Ponadto w sytuacji, gdy udziałowiec Spółki prowadzi oprócz działalności rolniczej również działalność pozarolniczą może on być zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym: wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej – w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności – w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Opisując stan faktyczny/zdarzenie przyszłe Spółka wskazała, że – w związku z planowaną wypłatą dywidendy na rzecz swojego udziałowca należącego do podatkowej grupy kapitałowej – w trakcie roku podatkowego dokonuje wypłat zaliczek na poczet tejże dywidendy. Jednocześnie po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Spółki za 2012 r. została podjęta uchwała o wypłacie tejże dywidendy.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Przepis art. 22 ust. 4 tejże ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. wskazuje, że: zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Natomiast po zmianie ustawy o podatku dochodowym odo osób prawnych, która obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., wstęp oraz pkt 1 ww. regulacji otrzymał brzmienie: zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pozostała część tego przepisu, jak również następnych nie uległa zmianie.

I tak, stosownie do treści art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W myśl art. 22 ust. 4b ww. ustawy: zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Z treści art. 22 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że: zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

  1. jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;
  2. w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:
    1. własności,
    2. innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Jednym z warunków zwolnienia dywidendy jest fakt niekorzystania przez spółkę otrzymującą dywidendę (tu: udziałowca Spółki) ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Oznacza to, że spółka wypłacająca dywidendę (tu: Wnioskodawca) musi żądać oświadczenia od spółki otrzymującej dywidendę, że jej dochody nie są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego. W przypadku korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od całości swoich dochodów przez spółkę otrzymującą dywidendę podatek zostanie pobrany. Warunek ten uniemożliwia stworzenie sytuacji, w której dywidenda nie byłaby nigdzie opodatkowana.

Tym samym, ponieważ spółka uzyskująca dywidendę (tu: udziałowiec Spółki) prowadzi działalność rolniczą, do której przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych się nie stosuje oraz ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania również dochodów z działalności pozarolniczej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e tej ustawy, to warunek, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4, nie może zostać uznany za spełniony.

Należy także wskazać na treść art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym: osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Powyższa treść tej regulacji obowiązuje od 1 stycznia 2014 r. Jednocześnie Organ odstąpił od przytoczenia jej treści obowiązującej w roku poprzednim, ponieważ zmiany te pozostają bez wpływu na sytuację Spółki jako płatnika wypłacającego dywidendę.

W myśl natomiast art. 26 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (brzmienie tego przepisu nie uległo zmianie): zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w ust. 1, nie pobiera się, jeżeli podatnicy, wymienieni w art. 17 ust. 1, korzystający ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, złożą płatnikowi najpóźniej w dniu dokonania wypłaty należności oświadczenie, że przeznaczą dochody z dywidend oraz z innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych – na cele wymienione w tym przepisie.

W przypadku podatników zwolnionych przedmiotowo z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy, konsekwentnie zwalnia się płatników (tu: Wnioskodawcę) z obowiązku pobrania podatku w sytuacji, w której podatnicy (tu: udziałowiec Spółki) korzystają ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w ustawie, o ile złożą oni płatnikowi (tu: Wnioskodawcy) oświadczenie o zamiarze przeznaczenia dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na cele wymienione w tym przepisie. Oświadczenie takie powinno być złożone płatnikowi (tu: Wnioskodawcy) najpóźniej w dniu dokonania wypłaty.

Reasumując – dywidenda wypłacona przez Spółkę z dochodu z działalności rolniczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Natomiast w części wypłaconej z dochodów z działalności pozarolniczej, jeżeli spółka otrzymująca dywidendę najpóźniej w dniu wypłaty dywidendy złoży oświadczenie spółce wypłacającej tę dywidendę (tu: Wnioskodawcy) oświadczenie o jej przeznaczeniu na działalność rolniczą, Wnioskodawca – jako płatnik – nie będzie miał obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

Jednocześnie należy podkreślić, że w przypadku niedobrania podatku z powyższych przyczyn, w razie jednak wydatkowania dochodów na inne cele niż wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółka otrzymująca dywidendę (tu: udziałowiec Spółki) obowiązana będzie do zapłaty podatku do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tego rodzaju wydatków.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj