Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1268/13/PSZ
z 13 marca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2013 r. (data wpływu 16 grudnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 marca 2014 r. (data wpływu 11 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodu i formy opodatkowania - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodu i formy opodatkowania.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 marca 2014 r. (data wpływu 11 marca 2014 r.).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Jest Pan rezydentem podatkowym w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Jest Pan członkiem zarządu spółki z o.o. Jest Pan specjalistą w zakresie planowania i wdrażania innowacji produkcyjnych i prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą. Spółka jest podmiotem prowadzącym produkcję stolarki okiennej i drzwiowej PCV oraz aluminiowej. W Spółce występuje Pan w dwóch rolach. Po pierwsze zarządza Spółką jako jej członek zarządu. Po drugie, działając w ramach własnej działalności gospodarczej jako niezależny konsultant świadczy na rzecz Spółki usługi mające charakter działalności kreatywnej. W ramach tych usług konsultacyjnych zajmuje się Pan planowaniem i wdrażaniem nowych produktów i technologii, innowacji produkcyjnych, organizacyjnych, informatycznych („Usługi Konsultacyjne”). Usługi wykonywane w roli konsultanta nie są w żaden sposób powiązane z zarządzaniem Spółką. Nie był Pan zatrudniony w ramach stosunku o pracę w Spółce ani w żadnym podmiocie na rzecz którego Spółka świadczy lub będzie świadczyła usługi.

Spółka współpracuje również z różnymi innymi osobami, konsultantami, podwykonawcami, którzy świadczą na rzecz Spółki usługi podobne do tych jakie świadczy Pan występując w roli konsultanta. Osoby te wystawiają na rzecz Spółki faktury z tytułu świadczonych usług. Zarówno Pan jak i pozostałe osoby współpracujące ze Spółką w ramach wykonywania Usług Konsultacyjnych same ponoszą ryzyko gospodarcze własnej działalności (świadczenia Usług Konsultacyjnych) oraz ponoszą odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat Usług Konsultacyjnych oraz ich wykonywanie. Ze Spółką zawarł Pan pisemną umowę określającą zasady świadczenia przez Pana Usług Konsultacyjnych oraz określenie ich zakresu.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że umowa, na podstawie której będą świadczone Usługi Konsultacyjne nie jest umową o zarządzanie przedsiębiorstwem ani inną podobną umową. Jej przedmiot nie będzie bowiem obejmował usług ani czynności dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem.

Czynności związane z planowaniem i wdrażaniem nowych produktów i technologii, innowacji produkcyjnych, organizacyjnych, informatycznych będą polegały na: udzielaniu konsultacji pracownikom i kontrahentom spółki w zakresie dotyczącym opracowywania i wdrażania nowych projektów, nowych produktów lub procesów technologicznych, informacyjnych, organizacyjnych; będą również obejmowały prowadzenie projektów rozwojowych i badań technicznych oraz opracowywanie wzorów i projektów nowych produktów. Jeżeli będzie to możliwe z uwagi na charakter danej czynności, będzie ona potwierdzana w formie pisemnej (raport, instrukcja, notatka, itp.).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przychody z tytułu świadczenia Usług Konsultacyjnych na rzecz Spółki stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które po spełnieniu przesłanek formalnych, będzie mógł Pan opodatkować zgodnie z art. 30c ww. ustawy stawką 19%, tj. tzw. podatkiem liniowym?


Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na charakter Usług Konsultacyjnych, jego przychody z tytułu świadczenia tych usług na rzecz Spółki na podstawie umowy o świadczenie usług stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które po spełnieniu przesłanek formalnych, będzie mógł opodatkować zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stawką 19%, tj. tzw. podatkiem liniowym.


Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Zgodnie z art. 9 ust. 2. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, tj. podatek liniowy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


W przypadku świadczenia Usług Konsultacyjnych przez Pana na rzecz Spółki, zgodnie z umową zawartą ze Spółką, to Pan ponosi ryzyko gospodarcze związane ze świadczeniem tych usług rzecz Spółki (ryzyko własne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą) również Pan ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultaty świadczonych Usług Konsultacyjnych. Zatem nie zostaną spełnione przez Pana przesłanki negatywne wymienione w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawiera m.in. wyłączenie przychodów uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poszczególne kategorie tych przychodów wymieniono w art. 13 ustawy.

Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Natomiast zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

O kwalifikacji wykonywanej działalności na gruncie prawa podatkowego do poszczególnego źródła przychodu decyduje rzeczywisty charakter wykonywanej działalności (faktyczny zakres świadczonych usług). W ramach Usług Konsultacyjnych nie będzie Pan wykonywał faktycznie żadnych czynności kierowania (zarządzania), a jedynie szereg czynności kreatywnych polegających przykładowo na przygotowywaniu szacunków budżetowych, analiz płynności finansów projektów budowlanych, analizie treści parametrów kontraktów budowlanych, itp. Czynności te będzie wykonywał w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej. Będzie Pan występował w Spółce w dwóch niezależnych, niepowiązanych rolach i tylko występując jako członek zarządu Spółki będzie wykonywał czynności zarządzania. Należy zatem uznać, iż Usług Konsultacyjnych nie można kwalifikować jako uzyskiwanych w ramach kontraktu menadżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze. Przedmiotowe usługi mają bowiem charakter doradczy, konsultacyjny, kreatywny i nie przewidują sprawowania zarządzania przedsiębiorstwem, nie są nawet w żaden sposób związane z usługami zarządzania.

W świetle powyższego należy wskazać, iż przychody podatnika uzyskiwane w Spółce w ramach Usług Konsultacyjnych stanowić będą przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który po spełnieniu przesłanek formalnych będzie mógł zostać opodatkowany przez Pana stawką 19% na podstawie art. 30C ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Wskazuje Pan, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone między innymi w następujących interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego:



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:


  • pkt 2 – działalność wykonywana osobiście,
  • pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza.


W myśl art. 5a pkt 6 ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Wyłączenie, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy. Poszczególne kategorie tych przychodów wymieniono w art. 13 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 13 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Istotą kontraktu menadżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem - zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże (cudzym) przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko.

O kwalifikacji wykonywanej działalności na gruncie prawa podatkowego do poszczególnego źródła przychodu decyduje rzeczywisty charakter wykonywanej działalności (faktyczny zakres świadczonych usług).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że jest Pan członkiem zarządu spółki z o.o. Jest Pan specjalistą w zakresie planowania i wdrażania innowacji produkcyjnych i prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą. W Spółce występuje Pan w dwóch rolach. Po pierwsze zarządza Spółką jako jej członek zarządu. Po drugie, działając w ramach własnej działalności gospodarczej jako niezależny konsultant świadczy na rzecz Spółki usługi mające charakter działalności kreatywnej. W ramach tych usług konsultacyjnych zajmuje się Pan planowaniem i wdrażaniem nowych produktów i technologii, innowacji produkcyjnych, organizacyjnych, informatycznych. („Usługi Konsultacyjne”). Usługi wykonywane w roli konsultanta nie są w żaden sposób powiązane z zarządzaniem Spółką. Nie był Pan zatrudniony w ramach stosunku o pracę w Spółce ani w żadnym podmiocie na rzecz którego Spółka świadczy lub będzie świadczyła usługi. Wskazuje, że Pan ponosi ryzyko gospodarcze własnej działalności (świadczenia Usług Konsultacyjnych) oraz ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat Usług Konsultacyjnych oraz ich wykonywanie. Ze Spółką zawarł Pan pisemną umowę określającą zasady świadczenia przez Pana Usług Konsultacyjnych oraz określenie ich zakresu. Umowa, na podstawie której będą świadczone Usługi Konsultacyjne nie jest umową o zarządzanie przedsiębiorstwem ani inną podobną umową. Jej przedmiot nie będzie bowiem obejmował usług ani czynności dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem.

Ponadto wskazał Pan, że czynności związane z planowaniem i wdrażaniem nowych produktów i technologii, innowacji produkcyjnych, organizacyjnych, informatycznych będą polegały na: udzielaniu konsultacji pracownikom i kontrahentom spółki w zakresie dotyczącym opracowywania i wdrażania nowych projektów, nowych produktów lub procesów technologicznych, informacyjnych, organizacyjnych; będą również obejmowały prowadzenie projektów rozwojowych i badań technicznych oraz opracowywanie wzorów i projektów nowych produktów. Jeżeli będzie to możliwe z uwagi na charakter danej czynności, będzie ona potwierdzana w formie pisemnej (raport, instrukcja, notatka, itp.).

Opierając się na opisie usług, które zamierza Pan świadczyć, a w szczególności na oświadczeniu, że Usług Konsultacyjnych nie będzie Pan wykonywał na podstawie kontraktu menadżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze, należy uznać, że przedmiotowych usług nie można zakwalifikować jako uzyskiwanych ze źródła, o którym mowa w art. 13 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Usługi, które będzie Pan wykonywał, w zakresie opisanym we wniosku można zatem zakwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 powołanej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. (uchylony),
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


W myśl art. 30c ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Reasumując, stwierdzić należy, że w przypadku osiągania przez Pana przychodów z tytułu Usług Konsultacyjnych innych niż usługi w zakresie zarządzania spółką kapitałową – o ile nie zachodzą okoliczności określone w art. 9a ust. 3 ww. ustawy – przychody te można traktować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Konsekwencją powyższego jest możliwość opodatkowania dochodu z wymienionych przez Pana usług stawką 19%, przewidzianą w art. 30c.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku. Mając powyższe na uwadze, tut. organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę tego, czy określone przez Pana czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej nie pokrywają się z zakresem obowiązków wynikających z pełnienia funkcji prezesa sp. z o.o. lub nie stanowią wykonywania kontraktu menadżerskiego.

Jeżeli w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 – 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj