Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-862/13-2/KK
z 10 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką akcyjną (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”), polskim rezydentem podatkowym. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 175.000,00 zł


Spółka dokonała emisji obligacji, które zostały objęte przez spółkę X (dalej jako: „Obligatariusz”), będącą cypryjskim rezydentem podatkowym, na kwotę przewyższającą trzykrotność kapitału zakładowego spółki. Na moment objęcia obligacji Obligatariusz nie był akcjonariuszem ani spółką-siostrą wobec Wnioskodawcy.


Obligatariusz po udzieleniu pożyczki nabył od dotychczasowego Akcjonariusza, akcje Spółki przekraczające 25 % jej kapitału zakładowego.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy odsetki zapłacone przez Spółkę na rzecz Obligatariusza będącego min. 25% akcjonariuszem Spółki od spłaty obligacji, które zostały objęte przez Obligatariusza zanim Obligatariusz stał się min. 25% akcjonariuszem Spółki, stanowią w całości koszt uzyskania przychodu Spółki, niezależnie od stosunku zadłużenia wobec Obligatariusza do kapitału zakładowego Wnioskodawcy?


Zdaniem Wnioskodawcy odsetki zapłacone przez Spółkę na rzecz Obligatariusza będącego min. 25% akcjonariuszem Spółki od obligacji, która została objęte przez Obligatariusza zanim Obligatariusz stał się min 25% akcjonariuszem Spółki, stanowią w całości koszt uzyskania przychodu Spółki, niezależnie od stosunku zadłużenia wobec Obligatariusza do kapitału zakładowego Wnioskodawcy.


Zdaniem Spółki, w niniejszym przypadku nie znajdą zastosowania ograniczenia wynikające z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji, tj. z art. 16 ust 1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz 397 ze zm, dalej „Ustawa o CIT”).


Stosownie do treści art. 16 ust 1 pkt 60 Ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez jej akcjonariusza posiadającego nie mniej niż 25% akcji tej spółki albo akcjonariuszy posiadających łącznie nie mniej niż 25% akcji.


Zgodnie z zakreślonym powyżej stanem faktycznym Obligatariusz w chwili objęcia emisji obligacji nie posiadał jakichkolwiek akcji w kapitale zakładowym Spółki, dopiero zaś w dacie spłaty odsetek od obligacji jest jej akcjonariuszem posiadającym ponad 25% w kapitale zakładowym Spółki. Tym samym, odsetki od objętej emisji obligacji będą stanowić koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości, niezależnie od tego, czy na moment ich zapłaty do Obligatariusza (będącego akcjonariuszem Spółki) zadłużenie wobec Obligatariusza przekracza trzykrotność kapitału zakładowego, czy nie.


Wnioskodawca w chwili zawarcia emisji obligacji nie posiadał jakichkolwiek powiązań z Obligatariuszem. Powyższe jednoznacznie wskazuje iż zapłata odsetek na rzecz Obligatariusza będzie stanowić w całości koszty uzyskania przychodów dla Spółki. Bowiem jak zostało wskazane w indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 02 kwietnia 2013 roku w sprawie o sygn. akt ILPB3/423-17/13-4/EK „z literalnego brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika że dla oceny wystąpienia przesłanek zastosowania ograniczeń wynikających z tych przepisów należy brać pod uwagę (w pierwszej z wymienionych przesłanek) status udziałowca/akcjonariusza udzielającego pożyczki/kredytu, czyli pożyczkodawcy/kredytodawcy, a więc określa się go na dzień zawarcia umowy pożyczki/ kredytu”.


Wnioskodawca pragnie również zwrócić uwagę, na interpretację indywidualną z dnia 2 grudnia 2010 r. (sygn. IPPB5/423-582/10-2/IŚ, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie który wskazał, że: „(...) dla oceny czy przesłanka udzielenia pożyczki przez udziałowca została spełniona należy brać pod uwagę moment udzielenia pożyczki, a nie moment spłaty odsetek. Gdyby bowiem ustawodawca zamierzał nakazać badanie statusu pożyczkodawcy na moment spłaty odsetek od pożyczki, zamiast na moment jej udzielenia, odpowiednia wyraźna regulacja znalazłaby się w omawianych przepisach (analogicznie jak w przypadku kalkulacji zadłużenia spółki na moment spłaty odsetek)”.


W powołanej powyżej indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu zostało wskazane również, iż „fakt zbycia udziałów, nie ma wpływu na ocenę zastosowania ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”, zatem wnioskując a contrario należy uznać, iż nabycie przez Pożyczkodawcę 25% akcji Spółki, nie ma znaczenia w przedmiotowej sytuacji, bowiem w dniu emisji obligacji Obligatariusz nie posiadał jakichkolwiek akcji Spółki.


Wyłączenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaty odsetek wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 Ustawy o CIT uwarunkowane jest dwoma postulatami, które muszą istnieć w dniu zawarcia umowy pożyczki, tj. posiadaniem statusu akcjonariusza oraz progiem procentowym głosów na walnym zgromadzeniu. Żaden z obu powyżej wskazanych warunków w dniu zawarcia umowy pożyczki nie został spełniony.


Spłata odsetek od objętej emisji obligacji wraz z kwotą długu podstawowego w chwili posiadania przez Obligatariusza akcji Spółki, jak zostało wskazane powyżej nie ma znaczenia dla przedmiotowej sprawy, bowiem jak zostało wskazane w powołanej interpretacji, status akcjonariusza określa się na dzień zawarcia umowy pożyczki.


A zatem zapłacone odsetki stanowić będą koszty uzyskania przychodu.


Przedstawione przez Spółkę stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Ministra Finansów, m.in. w interpretacjach indywidualnych:


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj