Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-864/13-4/MG
z 22 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2013 r. (data wpływu 7 listopada 2013 r.) oraz w uzupełnieniu wniosku z dnia 9 grudnia 2013 r. (data wpływu 9 grudnia 2013 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 28 listopada 2013 r. Nr IPPB2/436-604/13-2/MZ (data nadania 28 listopada 2013 r., data doręczenia 2 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości, nabytego w drodze spadku po zmarłym w 1993 r. mężu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości, nabytego w drodze spadku po zmarłym w 1993 r. mężu.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Pani X – teściowa Wnioskodawcy zmarła w styczniu 2010 r. Spadkobiercy sprzedali po niej dom. Teść zmarł w 1977 r. Udziały w wyniku dziedziczenia nabyły dzieci Pani X. Jeden z synów – Pan Y zmarły 19 listopada 1993 r. to współmałżonek Wnioskodawcy.

W akcie notarialnym sprzedaży z dnia 7 października 2013 r. Repertorium A numer x wykazano, że Wnioskodawca nabył 9/384 części spadku w wyniku dziedziczenia po zmarłym współmałżonku.

Z Krajowej Informacji Podatkowej Wnioskodawca otrzymał informację, że z tytułu przedawnienia Wnioskodawca jest zwolniony z podatku. Dlatego Wnioskodawca prosi o potwierdzenie tego faktu na piśmie.

Przedmiotowy wniosek obarczony był brakami formalnymi, w związku z tym pismem z dnia 28 listopada 2013 r. Nr IPPB2/436-604/13-2/MZ (data nadania 28 listopada 2013 r., data doręczenia 2 grudnia 2013 r.), na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku m.in. poprzez:

  • wskazanie, czy interpretacja ma dotyczyć przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, czy też przepisów innej ustawy podatkowej.
  • jeżeli interpretacja ma dotyczyć także przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, wówczas należy:
  • szczegółowo opisać stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn,
  • sprecyzować pytanie podatkowe w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy w zakresie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem taktycznym i zadanym pytaniem.
  • jeżeli interpretacja ma być wydana w zakresie przepisów innej ustawy, to należy:
  • wskazać w zakresie przepisów jakiej ustawy ma być wydana interpretacja indywidualna,
  • szczegółowo opisać stan faktyczny mający być przedmiotem interpretacji indywidualnej,
  • sprecyzować pytanie podatkowe w zakresie przepisów tej ustawy oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym i zadanym pytaniem.


Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie (data wpływu 9 grudnia 2013 r.), w którym m.in. doprecyzował stan faktyczny przedstawiony we wniosku, informując, że w 1977 r. zmarł teść Wnioskodawcy Pan Z. W wyniku tego faktu współmałżonek Wnioskodawcy nabył po nim udziały w nieruchomości i budynku mieszkalnym, po przeprowadzeniu prawa spadkowego.

W 1993 r. zmarł współmałżonek Wnioskodawcy. Przeprowadzone zostało postępowanie spadkowe, w wyniku którego Wnioskodawca nabył udziały po współmałżonku.

W 2010 r. zmarła teściowa Wnioskodawcy, po której Wnioskodawca nic nie odziedziczył. W 2013 r. nieruchomość i budynek po teściowej został sprzedany. Zbyty został też udział Wnioskodawcy w takiej proporcji, w jakiej nastąpiło nabycie spadku po współmałżonku Wnioskodawcy (9/384 części).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca ma płacić podatek dochodowy z tytułu sprzedaży nabytego udziału w spadku po zmarłym mężu?


Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest zobowiązany do płacenia podatku dochodowego od sprzedaży nabytych udziałów po zmarłym w 1993 r. mężu. Od płacenia podatku zwalnia Wnioskodawcę przedawnienie sprawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma zatem moment i forma prawna jej nabycia.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.). Jednak z uwagi na treść art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. do odpłatnego zbycia tych nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i jego uzupełnienia wynika, że w 1977 r. zmarł teść Wnioskodawcy. Współmałżonek Wnioskodawcy nabył po zmarłym ojcu udziały w nieruchomości i budynku mieszkalnym. W dniu 19 listopada 1993 r. zmarł współmałżonek Wnioskodawcy i Wnioskodawca nabył po zmarłym udziały w przedmiotowej nieruchomości w wysokości 9/384 części. W 2010 r. zmarła była teściowa Wnioskodawcy, po której Wnioskodawca nic nie odziedziczył. W 2013 r. nieruchomość wraz z budynkiem została sprzedana, a tym samym Wnioskodawca zbył udział w nieruchomości w takiej proporcji, w jakiej nastąpiło nabycie spadku po zmarłym współmałżonku, tj. 9/384 części. W akcie notarialnym sprzedaży z dnia 7 października 2013 r. wykazano, że sprzedany przez Wnioskodawcę udział w nieruchomości w wysokości 9/384 części Wnioskodawca nabył w wyniku dziedziczenia po zmarłym współmałżonku.

Przepisy prawa w sposób jednoznaczny określają moment i podstawę prawną nabycia nieruchomości (udziałów w nieruchomości). W przypadku nabycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości w drodze spadku datą nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest data otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Zgodnie bowiem z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

Stosownie do art. 924 i 925 ww. ustawy spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobierców do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Z przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przy ocenie, czy w przypadku zbycia nieruchomości po stronie podatnika powstaje przychód podlegający opodatkowaniu decydujące jest to, czy od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, do daty sprzedaży upłynęło pięć lat.


Należy zatem stwierdzić, że sprzedaż w 2013 r. udziału w nieruchomości i budynku mieszkalnym nabytego przez Wnioskodawcę w 1993 r. w drodze spadku po zmarłym mężu nastąpiła po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie, co oznacza, że przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj