Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-340/12-2/KR
z 17 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-340/12-2/KR
Data
2012.07.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
likwidacja
przychód
przychód z działalności gospodarczej
składnik majątkowy
spółka komandytowo-akcyjna
spółka osobowa
środki pieniężne


Istota interpretacji
Czy w związku z likwidacją SKA, której Wnioskodawca będzie akcjonariuszem, nie powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku



Wniosek ORD-IN 162 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2012 r. (data wpływu 7 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem środków pieniężnych i składników majątku z tytułu likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem środków pieniężnych i składników majątku z tytułu likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną (dalej „Wnioskodawca”) jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej oraz w przyszłości będzie posiadał także akcje innych spółek komandytowo-akcyjnych (dalej „SKA”).

Wnioskodawca przewiduje, iż w przyszłości niektóre z SKA, których jest oraz będzie On akcjonariuszem zostaną zlikwidowane. Wskutek likwidacji SKA, Wnioskodawca może otrzymać środki pieniężne, jak i składniki majątku o charakterze niepieniężnym (składniki majątku ruchomego lub nieruchomego SKA). Likwidator po ściągnięciu długów oraz spłacie należności, pozostały majątek wyda (w przypadku składników majątkowych) lub wypłaci (w przypadku środków pieniężnych) Wnioskodawcy oraz pozostałym wspólnikom SKA (komplementariuszom oraz akcjonariuszom).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z likwidacją SKA, której Wnioskodawca będzie akcjonariuszem, nie powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z likwidacją SKA, której będzie akcjonariuszem, nie powstanie po Jego stronie obowiązek zapłaty podatku.

Wnioskodawca wskazuje, że spółka komandytowo-akcyjna, zgodnie z przepisem art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm. dalej „KSH”), jest spółką osobową, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Stosownie natomiast do brzmienia przepisu art. 8 § 1 KSH spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawe rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Ma zatem zdolność do czynności prawnej, ale nie posiada osobowości prawnej.

Zgodnie z przepisem art. 150 KSH w zakresie likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się odpowiednio przepisy o likwidacji spółki akcyjnej. Fakt ten nie ma jednak wpływu na sposób opodatkowania wspólników w przypadku likwidacji tej spółki. Dzieje się tak ze względu na fakt, że spółka komandytowo-akcyjna jest osobową spółką prawa handlowego, mimo licznych różnic występujących w stosunku do pozostałych spółek osobowych.

Spółka komandytowo-akcyjna nie jest również podmiotem praw i obowiązków w zakresie podatku dochodowego. Podmiotami tymi są zaś jej wspólnicy, którzy podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Zgodnie z przepisem art. 5b ust 2 ustawy PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast stosownie do przepisu art. 5a pkt 25 ustawy PIT, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie przepisu art. 14 ust. 1 ustawy PIT, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów oraz udzielonych bonifikat i skont. Natomiast w katalogu przychodów z działalności gospodarczej, wskazanych w przepisie art. 14 ust. 2 ustawy PIT, znajduje się m.in. przychód z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

W przepisie art. 14 ust. 3 ustawy PIT określone są z kolei kategorie przysporzeń majątkowych, które nie stanowią przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. W tej kategorii mieszczą się środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki (art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy PIT). Ze względu na treść tego przepisu, w ocenie Wnioskodawcy, nie budzi wątpliwości fakt, że otrzymanie przez Niego środków pieniężnych na skutek likwidacji SKA nie będzie powodowało po Jego stronie powstania przychodu do opodatkowania.

Jeżeli natomiast w wyniku przeprowadzenia likwidacji SKA otrzyma On inne składniki majątku to nie osiągnie On przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na dzień ich otrzymania. Będzie natomiast podlegał opodatkowaniu w momencie, ewentualnego odpłatnego zbycia otrzymanych w wyniku likwidacji spółki składników majątku, z zastrzeżeniem warunków, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy PIT.

Reasumując, Wnioskodawca stwierdza, iż w przedstawionym wyżej zdarzeniu przyszłym, polegającym na likwidacji SKA, nie powstanie po Jego stronie obowiązek zapłaty podatku. Zdaniem Wnioskodawcy wszelki przychód i dochód jaki powstanie po Jego stronie w związku z likwidacją SKA nie stanowi dla Niego przychodu na podstawie przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 oraz przepisu art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy PIT.

Również powstania jakiegokolwiek przychodu w takim przypadku nie przewiduje art. 11 ust. 1, art. 14 ust. 1, art. 14 ust. 2 ustawy PIT. W związku z powyższym na podstawie art. 45 ust. 1 i ust. 1a nie będzie On zobowiązany do zapłaty podatku za rok podatkowy w którym otrzyma jakiekolwiek środki pieniężne, składniki majątkowe i wszelkie przysporzenia majątkowe w związku z likwidacją spółki komandytowo-akcyjnej.

Wnioskodawca końcowo wskazuje, iż Jego stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych przez Ministra Finansów. Przykładowo wskazał interpretację indywidualną z dnia 24 października 2011 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2012 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu .

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - określanego dalej skrótem K.s.h.), spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podlegają natomiast opodatkowaniu dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Stosownie natomiast do treści art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

W związku z powyższym, zarówno przychody jaki i koszty związane z działalnością spółki osobowej, wspólnicy powinni określać proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku spółki.

Jak podaje przepis art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Stosownie do treści art. 14 ust 2 pkt 17 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

  1. pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
  2. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

A zatem, stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymanie środków pieniężnych, w związku z likwidacją spółki komandytowo-akcyjnej, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Stosowanie natomiast do treści art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

  1. pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
  2. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki

- jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W przypadku gdy w wyniku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej, Wnioskodawca otrzyma określone składniki majątku (składniki majątku ruchomego lub nieruchomego SKA), w chwili wystąpienia ze spółki, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z działalności gospodarczej. Przychód ten, powstanie dopiero w momencie, ewentualnego odpłatnego zbycia otrzymanych w wyniku likwidacji spółki składników majątku z zastrzeżeniem warunków, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione informacje oraz powołane przepisy prawa, wskazać należy, iż w razie otrzymania środków pieniężnych oraz składników majątku w toku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej w ramach zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku, Wnioskodawca na dzień otrzymania nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W rezultacie otrzymanie przez Wnioskodawcę środków pieniężnych oraz składników majątku z tytułu likwidacji spółki osobowej (spółki komandytowo-akcyjnej) nie wywołuje skutków prawnych w postaci powstania przychodu podatkowego, gdyż na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Z uwagi na fakt, iż ilość zdarzeń przyszłych była mniejsza, niż ilość wniesionych opłat, uiszczona w dniu 27 kwietnia 2012 r. na konto bankowe Izby Skarbowej w Łodzi opłata w wysokości 120,00 zł, zostanie zwrócona zgodnie z art. 14f § 2a ustawy Ordynacja podatkowa, na adres wskazany przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj