Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-815/13-2/MK
z 11 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2013 r. (data wpływu 25 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu w informacji PIT-8C w przypadku sprzedaży papierów wartościowych z indywidualnego rachunku maklerskiego zapisanych po przeniesieniu ich z rachunku wspólnego małżeńskiego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu w informacji PIT-8C w przypadku sprzedaży papierów wartościowych z indywidualnego rachunku maklerskiego zapisanych po przeniesieniu ich z rachunku wspólnego małżeńskiego

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Dom Maklerski X (dalej: XX”) z uwagi na przejęcie klientów innych domów maklerskich otrzymuje transfery papierów wartościowych z rachunków wspólnych założonych w innych domach maklerskich (małżeńskich). W związku z tym, że XX nie posiada w swojej ofercie możliwości otwierania rachunków maklerskich wspólnych dla małżonków, będących w ustawowej wspólnocie majątkowej, XX księguje przychodzący transfer na rachunku indywidualnym (jednego ze współmałżonków) w oparciu o oświadczenie o wspólności majątkowej, które jest dołączane do transferu papierów wartościowych, z uwzględnieniem kosztów nabycia całości transferowanych papierów wartościowych.

W momencie sprzedaży transferowanych akcji, XX będzie wystawiać deklarację PIT-8C na właściciela papierów wartościowych (właściciela rachunku maklerskiego), a więc tylko na jednego ze współmałżonków. W wystawianym PIT-8C XX zamierza wykazywać koszty nabycia w pełnej wysokości wydatków poniesionych przez posiadacza konta i jego współmałżonka na ich zakup. Na podstawie tak wystawionej deklaracji PIT-8C, klient w rozliczeniu rocznym będzie mógł uwzględnić całość poniesionych kosztów, także w części przypadającej na współmałżonka.

Wnioskodawca stosuje powyższy schemat rozliczeń także w przypadku, gdy małżonkowie dokonują transferu akcji pomiędzy swoimi rachunkami maklerskimi.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku sprzedaży papierów wartościowych znajdujących się na indywidualnym rachunku maklerskim posiadacza, które zostały na nim zapisane w wyniku przeniesienia ich ze wspólnego rachunku małżeńskiego, prawidłowe jest wykazywanie przez dom maklerski w deklaracji PIT-8C kosztów nabycia przedmiotowych papierów wartościowych w pełnej wysokości?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi prawa ze zdematerializowanych papierów wartościowych powstają z chwilą zapisania ich po raz pierwszy na rachunku papierów wartościowych i przysługują osobie będącej posiadaczem tego rachunku. Podmiotem uprawnionym z akcji jest zatem posiadacz rachunku papierów wartościowych, na którym zapisane są dane akcje. Powyższa teza nie wydaje się jednak oczywista w świetle przepisów innych dziedzin prawa. Zgodnie bowiem z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny), a zatem przedmioty majątkowe (a więc również akcje) nabyte przez któregokolwiek z małżonków stają się współwłasnością obojga małżonków, chyba że umowa regulująca majątkowy ustrój małżeński stanowi inaczej. Pozbawienie drugiego małżonka statusu akcjonariusza, w związku z zapisaniem ich na rachunku papierów wartościowych, należącym do drugiego małżonka, nie oznacza jednak, że akcje wejdą w skład majątku odrębnego małżonka będącego akcjonariuszem. Akcje stanowią bowiem przedmiot współwłasności małżeńskiej, a tym samym drugi małżonek jest beneficjentem korzyści wynikających z tych akcji. W momencie przeniesienia akcji na indywidualny rachunek papierów wartościowych jednego z małżonków nabywa on wyłącznie tzw. prawa korporacyjne do których należy m. in. prawo głosu czy też prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Wykonywanie uprawnień korporacyjnych należy odróżnić jednak od stosunków majątkowych. Fakt wykonywania uprawnień korporacyjnych przez tylko jednego z małżonków nie zmienia jego relacji majątkowych w stosunku do drugiego z małżonków. W związku z powyższym gdyby doszło do ustania wspólności majątkowej papiery wartościowe zapisane na rachunku papierów wartościowych jednego z małżonków stałyby się przedmiotem podziału pomiędzy małżonkami.

Należy pamiętać, że o ile dom maklerski realizując zlecenia kupna/sprzedaży nie ma obowiązku badać, czy małżonek posiadacza rachunku papierów wartościowych zgadza się na wykonanie danego zlecenia, o tyle w relacjach pomiędzy samymi małżonkami cały czas istnieje obowiązek współdziałania w zarządzie majątkiem wspólnym. Małżonek posiadacza rachunku papierów wartościowych może np. skutecznie złożyć drugiemu małżonkowi sprzeciw w stosunku do danego zlecenia, który będzie skuteczny również w odniesieniu do domu maklerskiego.

Ponadto, jeżeli małżonek będący posiadaczem rachunku papierów wartościowych wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązania przez drugiego małżonka, wierzyciel dochodzący zaspokojenia w związku z tym zobowiązaniem może skierować egzekucję także do rachunku papierów wartościowych (w tym do rachunku pieniężnego). Tym samym przeniesienie akcji na rachunek papierów wartościowych jednego tylko małżonka, o ile pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, powinno skutkować uwzględnieniem pełnego kosztu nabycia akcji.

Zakwestionowanie stanowiska przyjętego przez XX - uwzględnienie jedynie 50% kosztów nabycia papierów wartościowych skutkujące faktyczną utratą 50% tych kosztów, należałoby uznać za nie mające ekonomicznego uzasadnienia, prowadziłoby bowiem do sytuacji, gdy podatnik wykazuje przychód w 100% wartości zbywanych papierów wartościowych, jednocześnie uwzględnia koszt nabycia jedynie w stosunku do części z nich, co stanowiłoby znaczące pokrzywdzenie podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z uwagi na powyższe na płatniku ciążą trzy podstawowe obowiązki podatkowe, tj.:

  1. obliczenie,
  2. pobranie,
  3. wpłacenie

- podatku, zaliczki lub raty.

Z kolei płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8 Ordynacji podatkowej, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony, o czym stanowi art. 30 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.


Przechodząc na grunt przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl przepisów art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy, sporządzone według ustalonego wzoru (informacje PIT-8C).


Z treści powyższego przepisu wynika, iż warunkiem istnienia obowiązków informacyjnych dla określonego podmiotu jest fakt dokonywania świadczeń przez ten podmiot na rzecz tych osób.


Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca z uwagi na przejęcie klientów innych domów maklerskich otrzymuje transfery papierów wartościowych z rachunków wspólnych założonych w innych domach maklerskich (małżeńskich). W związku z tym, że Wnioskodawca nie posiada w swojej ofercie możliwości otwierania rachunków maklerskich wspólnych dla małżonków, będących w ustawowej wspólnocie majątkowej, księguje przychodzący transfer na rachunku indywidualnym (jednego ze współmałżonków) w oparciu o oświadczenie o wspólności majątkowej. które jest dołączane do transferu papierów wartościowych, z uwzględnieniem kosztów nabycia całości transferowanych papierów wartościowych.

W związku z zaistniałą sytuacją powstała wątpliwość w jakiej wysokości należy wykazywać w wystawianej na jednego ze współmałżonków (właściciela rachunku maklerskiego).informacji PIT-8C koszty nabycia papierów wartościowych poniesione przez współmałżonków (będących w ustawowej wspólnocie majątkowej), w momencie sprzedaży transferowanych akcji.

Stosunki majątkowe między małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).


Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Listę przedmiotów majątkowych stanowiących odrębny majątek każdego z małżonków zawiera art. 33 ww. ustawy.


Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest wspólnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego małżonków. Zgodnie z art. 43 § 1 cytowanej ustawy, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Współwłasność bowiem, skoro nie została wyłączona, ani zniesiona prawomocnym wyrokiem sądu, bądź umową majątkową małżeńską – rodzi prawo korzystania z rzeczy na równych zasadach przez każdego z małżonków, w tym pobierania pożytków i innych przychodów oraz ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z rzeczą wspólną.

Zatem, jeśli papiery wartościowe zostały nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej i nie stanowią odrębnego majątku danego małżonka, stanowią one dorobek małżonków. Współmałżonkowie będący współwłaścicielami mają równe prawo do pobierania pożytków i innych przychodów oraz ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z rzeczą wspólną.

W dacie zakupu papierów wartościowych z racji łączącej małżonków wspólności majątkowej każde z nich nabywa udział wynoszący 1/2 we wszystkich nabytych papierach wartościowych (akcjach). Fakt, iż współmałżonek jest jako właściciel rachunku maklerskiego właścicielem papierów wartościowych w odniesieniu do wszystkich nabytych akcji, nie skutkuje bynajmniej tym, że jest on jedynym właścicielem tych udziałów. Powyższe wynika z tego, że w trakcie trwania małżeństwa wydatkując środki z majątku wspólnego, mimo że osobą obejmującą akcje jest tylko jeden z małżonków, to de facto środki wydatkowane były z jednej, wspólnej puli stanowiącej majątek wspólny obojga małżonków. Akcje objęte przez każdego z małżonków stanowią majątek wspólny małżonków, tak jak i wydatek na ich objęcie pochodził z majątku wspólnego.


W konsekwencji w przypadku sprzedaży papierów wartościowych zapisanych w wyniku przeniesienia ich ze wspólnego rachunku małżeńskiego na indywidualnym rachunku maklerskim posiadacza będącego w ustawowej wspólnocie majątkowej, w sytuacji gdy Wnioskodawca posiada takie informacje, Wnioskodawca wykaże w deklaracji PIT-8C koszty nabycia przedmiotowych papierów wartościowych w pełnej wysokości.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj