Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1144/13/BK
z 18 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2013 r. (data wpływu 5 listopada 2013 r.) uzupełnionym w dniu 14 lutego 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności zbycia udziału we współwłasności nieruchomości– jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 listopada 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności zbycia udziału we współwłasności nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W 2014 r. zamierza Pan zbyć odpłatnie niezabudowaną nieruchomość gruntową (1/3 udziału we współwłasności), objętą księgą wieczystą kw….., prowadzoną przez Sąd Rejonowy…... Nieruchomość nabył Pan w dniu 13 marca 2008 r. na zasadach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej – Biuro handlowe………. Nieruchomość została nabyta od osób fizycznych, więc nie była to czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W związku z tym Panu i pozostałym wspólnikom nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowa nieruchomość nie została przyjęta do majątku spółki (nie wprowadzono jej do ewidencji środków trwałych spółki, ani też nie zwiększono wartości wkładów poszczególnych wspólników), lecz stanowiła majątki odrębne osób fizycznych – wspólników ww. spółki, na zasadach współwłasności łącznej. W dniu 16 września 2010 r. spółka została rozwiązana na mocy jednomyślnej uchwały zawartej w formie aktu notarialnego. Następnie, tego samego dnia, aktem notarialnym nastąpił podział nieruchomości w taki sposób, że została podzielona zgodnie z przepisami art. 875 § 1 Kodeksu cywilnego – na udziały we współwłasności w częściach ułamkowych. Z dniem 16 września 2010 r. stał się Pan właścicielem 1/3 udziału we współwłasności nieruchomości niezabudowanej, jako osoba fizyczna, która w 2014 r. udział ten zamierza odpłatnie zbyć. W międzyczasie, tj. w dniu 26 marca 2008 r., na podstawie aktu notarialnego, nastąpiła zmiana wspólnika ww. spółki i tym samym zmiana współwłaściciela przedmiotowej nieruchomości na zasadach współwłasności łącznej. Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przedmiotowa nieruchomość nie została uwzględniona w remanencie likwidacyjnym spółki, gdyż była współwłasnością osób fizycznych – wspólników spółki, a przede wszystkim, w momencie nabycia nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak wynika z uzupełnienia do wniosku z dnia 14 lutego 2014 r. zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego grunt jest umiejscowiony na terenach rolnych, przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe i usługowe. Prowadzi Pan działalność gospodarczą, lecz grunt nie jest wykorzystywana w tej działalności – należy do majątku odrębnego (prywatnego) Nie dokonywał Pan żadnych czynności przygotowujących grunt do sprzedaży. W celu sprzedaży gruntu będzie Pan szukał nabywcy w różny sposób, przede wszystkim poprzez poinformowanie rodziny oraz znajomych. Nabycie gruntu nie nastąpiło z zamiarem jego odsprzedaży. Był to jedyny nabyty grunt. Nie posiada Pan gruntów, które w przyszłości zamierza sprzedawać, ani też nie ma zamiaru w przyszłości nabywać gruntów w celu dalszej odsprzedaży.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy odpłatne zbycie przez Pana jako osobę fizyczną (niedziałającą jak podatnik) w 2014 r. 1/3 (jednej trzeciej) części udziału we współwłasności nieruchomości gruntowej niezabudowanej, objętej księgą wieczystą kw………, będzie zwolnione od podatku od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy – wyrażonym ostatecznie w uzupełnieniu do wniosku – w związku ze sprzedażą nieruchomości nie będzie występował w charakterze podatnika.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Żeby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług – w świetle powyższych przepisów – jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze, czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że zbycie 1/3 udziału we współwłasności nieruchomości, o której mowa we wniosku nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie wystąpi Pan w charakterze podatnika, ponieważ czynność ta nie będzie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy. W związku z tym, że z treści wniosku wynika, że nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej (została przeznaczona na cele osobiste) oraz nie podejmował Pan i nie zamierza podejmować żadnych zorganizowanych czynności mających na celu przygotowanie jej do sprzedaży, należy stwierdzić, że powyższe okoliczności wykluczają handlowy cel transakcji. W konsekwencji, sprzedając ww. udział będzie Pan korzystał z przysługującego prawa do rozporządzania majątkiem osobistym. Taka czynność sprzedaży oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Końcowo wskazuje się, że zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. W związku z tym niniejszą interpretację wydano wyłącznie na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, a załączone do niego dokumenty nie były przedmiotem merytorycznej analizy.


Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj