Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-852/13-2/PW
z 17 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2.12.2013 r. (data wpływu 5.12.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 5.12.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł (nieograniczony obowiązek podatkowy) w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, Nr 361 – j.t.).


Wnioskodawca będzie właścicielem udziałów w spółce typu private company limited by shares będącej odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego tj. spółce kapitałowej prawa cypryjskiego z siedzibą i zarządem na terytorium Republiki Cypru, która podlega tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, z zastrzeżeniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Cypr. Jest to spółka utworzona według prawa cypryjskiego: "εταιρείες", jak określono w przepisach dotyczących podatku dochodowego, czyli jest wymieniona w Załączniku nr 3 do polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W dalszej części wniosku spółka jest nazywana „Spółką Cypryjską”.


Wnioskodawca, planuje stać się udziałowcem Spółki Cypryjskiej poprzez nabycie prawa własności udziałów w jej kapitale zakładowym. Udziały te podlegać będą procedurze umorzenia automatycznego zgodnie z prawem Republiki Cypru oraz stosownymi zapisami umowy Spółki Cypryjskiej - określającymi przesłanki i właściwą dla takiego umorzenia udziałów procedurę.

Wszystkie udziały w Spółce Cypryjskiej należące do Wnioskodawcy i jednocześnie podlegające umorzeniu Wnioskodawca otrzyma tytułem darowizny. W umowie darowizny wartość udziałów zostanie określona jako wartość odpowiadająca wartości rynkowej udziałów z dnia zawarcia umowy darowizny. Wartość rynkowa tych udziałów zostanie określona przez biegłego.


Udziały stanowić będą składnik majątku osobistego Wnioskodawcy.


Z tytułu umorzenia udziałów w Spółce Cypryjskiej należących do Wnioskodawcy, należne będzie mu wynagrodzenie niepieniężne.


W tym przypadku Wnioskodawcy będzie należne wynagrodzenie określone kwotowo, na podstawie wartości rynkowej aktywów Spółki Cypryjskiej z dnia umorzenia, zaś wydane w naturze (in specie) i Wnioskodawca nabędzie tytułem tego wynagrodzenia aktywa Spółki Cypryjskiej w formie będących jej własnością udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce. Przeniesienie własności tych udziałów nastąpi na podstawie przepisów prawa cypryjskiego, stosownych przepisów dotyczących umorzenia udziałów przewidzianych w umowie Spółki Cypryjskiej oraz umowy przeniesienia własności tych udziałów w spółce z o.o. (w wykonaniu umorzenia udziałów w Spółce Cypryjskiej).


Wnioskodawca zamierza w przyszłości zbyć odpłatnie (np. w drodze sprzedaży na rzecz osoby trzeciej, odpłatnego zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz tej spółki celem umorzenia) opisane wyżej udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce.

Skutki podatkowe wyżej opisanego odpłatnego zbycia udziałów są przedmiotem niniejszego


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Jak należy ustalić koszt uzyskania przychodów przy odpłatnym zbyciu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce nabytych przez Wnioskodawcę od Spółki Cypryjskiej w przedstawionych wyżej okolicznościach, w szczególności, czy Wnioskodawca ma prawo uznać za koszt uzyskania przychodów wartość wynagrodzenia określonego kwotowo, określonego na podstawie wartości rynkowej aktywów Spółki Cypryjskiej z dnia umorzenia, zaś wydanego w naturze (in specie) w postaci będących własnością Spółki Cypryjskiej udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zgodnie z artykułem 22 ustęp 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity, Dz. U. z 2012 roku, poz. 361, zwana dalej: „Ustawą o PIT”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


Zgodnie z artykułem 23 ustęp 1 punkt 38 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e;


W kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz zacytowanego przepisu może powstawać wątpliwość co stanowi „wydatek na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną”?


Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku opisanego we Wniosku zdarzenia przyszłego obejmującego odpłatne zbycie (np. w drodze sprzedaży na rzecz osoby trzeciej, odpłatnego zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz tej spółki celem umorzenia) opisanych wyżej udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce koszt uzyskania przychodu z tytułu tego odpłatnego zbycia udziałów należy ustalić biorąc pod uwagę sposób, w jaki udziały te zostaną nabyte.


I tak biorąc pod uwagę opisany we Wniosku sposób nabycia tych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce należy stwierdzić, że w tych przypadkach de facto dla Wnioskodawcy jego „wydatkiem na nabycie udziałów w spółce mającej osobowość prawną”, jak to zostało wskazane w artykule 23 ustęp 1 punkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest wartość wynagrodzenia określonego kwotowo, określonego na podstawie wartości rynkowej aktywów Spółki Cypryjskiej z dnia umorzenia, zaś wydanego w naturze (in specie) w postaci będących własnością Spółki Cypryjskiej udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj