Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-822/13-2/PW
z 17 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20.11.2013 r. (data wpływu 26.11.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 26.11.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


  1. Opis Wnioskodawcy

Wnioskodawca („Wnioskodawca") jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej i tym samym nie jest wpisany do Rejestru Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT).


  1. Opis Spółki Zagranicznej A

Spółka pierwsza („Spółka Zagraniczna A”) jest spółką kapitałową prawa obcego (spółką będącą odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego) z siedzibą i zarządem za granicą (poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej), która podlega w państwie swojej siedziby i zarządu opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, z zastrzeżeniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest to państwo. Wnioskodawca nie jest właścicielem udziałów (udziałowcem) w Spółce Zagranicznej A oraz nie jest rzeczywistym właścicielem tych udziałów, ale Wnioskodawca stanie się nimi w przyszłości.


  1. Opis Spółki Zagranicznej B

Spółka druga („Spółka Zagraniczna B”) jest spółką kapitałową prawa obcego (spółką będącą odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego) z siedzibą i zarządem za granicą (poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej), która podlega w państwie swojej siedziby i zarządu opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, z zastrzeżeniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest to państwo. Wnioskodawca jest właścicielem 100% udziałów (udziałowcem) w Spółce Zagranicznej B oraz jest rzeczywistym właścicielem tych udziałów.


W majątku Spółki Zagranicznej B znajdują się akcje w spółce akcyjnej prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce („Spółka Akcyjna”), łącznie nieco ponad 6% akcji w tej spółce („Akcje”).


  1. Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca zamierza w przyszłości zbyć odpłatnie (prawdopodobnie w drodze sprzedaży na rzecz osoby trzeciej) opisane wyżej Akcje w Spółce Akcyjnej.


  1. Opis sposobu nabycia Akcji w Spółce Akcyjnej od Spółki Zagranicznej A oraz rozliczenia ceny za te Akcje w Spółce Akcyjnej

5.a Umowa będąca podstawą prawną nabycia Akcji w Spółce Akcyjnej


Wnioskodawca nabędzie własność Akcji w Spółce Akcyjnej na podstawie umowy sprzedaży Akcji zawartej ze Spółką Zagraniczną B będącą ich właścicielem. W tej umowie Wnioskodawca zobowiąże się wobec Spółki Zagranicznej B do zapłaty ceny równej ich wartości rynkowej z dnia zawarcia umowy sprzedaży Akcji.


5.b Sposób uregulowania przez Wnioskodawcę ceny za Akcje w Spółce Akcyjnej


Cena za Akcje w Spółce Akcyjnej zostanie uregulowana w następujący sposób:

  • Wierzytelność Spółki Zagranicznej B (jej wierzytelność własna) zostanie przeniesiona w całości po wartości rynkowej na Spółkę Zagraniczną A, w wyniku czego to Spółka Zagraniczna A będzie miała wierzytelność pieniężną wobec Wnioskodawcy do zapłaty ceny za Akcje w kwocie równej cenie wskazanej w umowie sprzedaży tych Akcji oraz odpowiadającej wartości rynkowej tych Akcji;
  • Z kolei Wnioskodawca będzie miał wierzytelność pieniężną wobec Spółki Zagranicznej A powstałą z tytułu umorzenia, za wynagrodzeniem, udziałów w Spółce Zagranicznej A należących do Wnioskodawcy i nabytych w przyszłości tytułem darowizny.
  • Wierzytelność Spółki Zagranicznej A wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty ceny za Akcje zostanie potrącona z wierzytelnością Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A z tytułu opisanego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem.


Wartość obu wierzytelności będzie taka sama w wyniku czego wygasną one w całości w wyniku opisanego potrącenia. Innymi słowy wartość wynagrodzenia Wnioskodawcy z tytułu umorzenia udziałów będzie równa wskazanej cenie za Akcje.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w kontekście Zdarzenia przyszłego, w sytuacji gdy cena za Akcje zostanie uregulowana w całości w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej A wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z wierzytelnością Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A z tytułu odpłatnego umorzenia udziałów w tej spółce, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że takiej sytuacji koszt zyskania przychodu dla Wnioskodawcy w przypadku odpłatnego zbycia Akcji w Spółce Akcyjnej w przyszłości stanowi cała kwota wierzytelności Spółki Zagranicznej A wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny, bowiem w całości podlega ona rozliczeniu w drodze potrącenia z wierzytelnością Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A z tytułu odpłatnego umorzenia udziałów w tej spółce?
  2. W którym momencie, w kontekście Zdarzenia przyszłego, w sytuacji gdy cena za Akcje zostanie uregulowana w całości w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej A wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z wierzytelnością Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A z tytułu odpłatnego umorzenia udziałów w tej spółce, wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy:


STANOWISKO WNIOSKODAWCY ODNOŚNIE DO PYTANIA NR 1:

Zgodnie z artykułem 22 ustęp 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. – o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity, Dz. U. z 2012 roku, poz. 361, zwanej dalej: „Ustawą o PIT”): kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w artykule 23.

Zgodnie natomiast z artykułem 23 ustęp 1 punkt 38 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W ramach Zdarzenia przyszłego objętego niniejszym wnioskiem Wnioskodawca w przyszłości zbędzie odpłatnie (prawdopodobnie w drodze sprzedaży na rzecz osoby trzeciej) Akcje w Spółce Akcyjnej. Rozliczenie wierzytelności z tytułu zapłaty ceny za te Akcje nastąpi w drodze opisanego w stanie faktycznym potrącenia wierzytelności.

Pytanie Wnioskodawcy sprowadza się do tego, czy w kontekście Zdarzenia przyszłego, w sytuacji gdy cena za Akcje zostanie uregulowana w całości w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej A wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z wierzytelnością Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A z tytułu umorzenia udziałów za wynagrodzeniem równym wskazanej cenie, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że w takiej sytuacji koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi w całości kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej B Akcje w Spółce Akcyjnej, gdyż w całości ulega potrąceniu z wierzytelnością pieniężną Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A.

Zdaniem Wnioskodawcy zapłata ceny w drodze opisanego potrącenia stanowi niewątpliwie „wydatek na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną”. Sam fakt uregulowania zobowiązania do zapłaty ceny za opisane Akcje w drodze potrącenia nie pozostaje w sprzeczności z twierdzeniem zawartym w zdaniu poprzednim. Potrącenie stanowi jedynie sposób uregulowania zobowiązania, alternatywę wobec zapłaty w gotówce lub w drodze przelewu bankowego, który często ułatwia wzajemne rozliczenia stron. Nie zmienia tego fakt, że uregulowanie zobowiązania do zapłaty ceny następuje na rzecz innego podmiotu niż sprzedający Akcje w Spółce Akcyjnej (w wyniku przeniesienia wierzytelności pomiędzy Spółką Zagraniczną A oraz Spółką Zagraniczną B), gdyż i tak Wnioskodawca uiszcza całą kwotę ceny poprzez potrącenie. Artykuł 23 ustęp 1 punkt 38 Ustawy o PIT nie przewiduje tutaj ograniczenia w tej postaci, że wydatek musi być poniesiony na rzecz podmiotu, od którego podatnik nabył udziały czy akcje. Podobnie nie ma znaczenia, że udziały w Spółce Zagranicznej A będące przedmiotem umorzenia zostały nabyte tytułem darowizny, znaczenie ma tylko to, że potrącenie dotyczy wierzytelności z tytułu odpłatnego umorzenia udziałów w Spółce Zagranicznej A, którego wartość pieniężna jest równa kwocie ceny za Akcje w Spółce Akcyjnej podlegającej potrąceniu.

Innymi słowy w wyniku potrącenia Wnioskodawca nie uzyskuje tej wartości środków pieniężnych z tytułu potrącenia, które mógłby uzyskać, gdyby potrącenie nie miało miejsca i to jest jego wydatek na nabycie Akcji w Spółce Akcyjnej.

Tym samym w kontekście Zdarzenia przyszłego, w sytuacji gdy cena za Akcje zostanie uregulowana w całości w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej A wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z wierzytelnością Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A z tytułu umorzenia udziałów za wynagrodzeniem równym wskazanej cenie, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że w takiej sytuacji koszt zyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi w całości kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej B Akcje w Spółce Akcyjnej, gdyż w całości ulega potrąceniu z wierzytelnością pieniężną Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A.


STANOWISKO WNIOSKODAWCY ODNOŚNIE DO PYTANIA NR 2:


Zgodnie z artykułem 23 ustęp 1 punkt 38 Ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.


Z powyższego wynika zdaniem Wnioskodawcy, że w sytuacji gdy cena za Akcje zostanie uregulowana w całości w formie potrącenia wierzytelności Spółki Zagranicznej A wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty tej ceny z wierzytelnością Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A z tytułu umorzenia udziałów za wynagrodzeniem równym wskazanej cenie, przepisy podatkowe powinny być interpretowane w ten sposób, że w takiej sytuacji koszt zyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi w całości kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej B Akcje w Spółce Akcyjnej, gdyż w całości ulega potrąceniu z wierzytelnością pieniężną Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A, przy czym jest ona kosztem uzyskania przychodu w momencie, w którym będzie mieć miejsce odpłatne zbycie tych Akcji w Spółce Akcyjnej przez Wnioskodawcę, a nie w momencie, w którym miało miejsce uregulowanie zobowiązania poprzez potrącenie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


Stosownie do art. 3 ust. 1a ww. ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca nabędzie w przyszłości, w drodze darowizny, udziały w Spółce Zagranicznej A.


Wnioskodawca jest właścicielem 100% udziałów w Spółce Zagranicznej B oraz jest rzeczywistym właścicielem tych udziałów. W majątku Spółki Zagranicznej B znajdują akcje w spółce akcyjnej prawa polskiego z siedzibą i zarządem w Polsce.


Wnioskodawca zamierza w przyszłości zbyć odpłatnie (w niesprecyzowany jeszcze sposób, prawdopodobnie w drodze sprzedaży na rzecz osoby trzeciej) ww. akcje w spółce akcyjnej prawa polskiego. Transakcja przebiegnie w następujący sposób: Wnioskodawca nabędzie własność Akcji w Spółce Akcyjnej na podstawie umowy sprzedaży Akcji zawartej ze Spółką Zagraniczną B będącą ich właścicielem. W tej umowie Wnioskodawca zobowiąże się wobec Spółki Zagranicznej B do zapłaty ceny równej ich wartości rynkowej z dnia zawarcia umowy sprzedaży Akcji. Następnie wierzytelność Spółki Zagranicznej B (jej wierzytelność własna) zostanie przeniesiona w całości po wartości rynkowej na Spółkę Zagraniczną A, w wyniku czego to Spółka Zagraniczna A będzie miała wierzytelność pieniężną wobec Wnioskodawcy do zapłaty ceny za akcje w kwocie równej cenie wskazanej w umowie sprzedaży tych akcji oraz odpowiadającej wartości rynkowej tych akcji. Wnioskodawca natomiast będzie miał wierzytelność pieniężną wobec Spółki Zagranicznej A powstałą z tytułu umorzenia, za wynagrodzeniem, udziałów w Spółce Zagranicznej A należących do Wnioskodawcy i nabytych w przyszłości tytułem darowizny. Wierzytelność Spółki Zagranicznej A wobec Wnioskodawcy z tytułu zapłaty ceny za akcje zostanie potrącona z wierzytelnością Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A z tytułu opisanego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem. Wartość obu wierzytelności będzie taka sama w wyniku czego wygasną one w całości w wyniku opisanego potrącenia. Innymi słowy wartość wynagrodzenia Wnioskodawcy z tytułu umorzenia udziałów będzie równa wskazanej cenie za akcje.

Wątpliwości wnioskodawcy dotyczą kwestii czy dokonana zapłata za akcje w formie potrącenia stanowi w całości koszt uzyskania przychodu, oraz w którym momencie tak poniesiony wydatek należy uwzględnić, jako koszt uzyskania przychodu.

Wzajemna kompensata wierzytelności, polegająca na zaliczeniu jednej wierzytelności na poczet drugiej – zwana również potrąceniem, w obrocie prawnym występuje w dwóch postaciach. Pierwsza – to kompensata, u której podstaw leży umowa pomiędzy zainteresowanymi stronami (tzw. kompensata umowna), natomiast druga – to kompensata ustawowa (potrącenie), oparta na przepisach art. 498 – 505 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), dokonywana w drodze jednostronnej czynności prawnej przez jednego z wierzycieli i skuteczna o tyle, o ile zachowane zostaną przesłanki określone w tych przepisach.

Wygaśnięcie zobowiązania przez potrącenie, czyli kompensata wierzytelności, następuje wówczas, jeżeli jedna strona jest w stosunku do drugiej dłużnikiem i jednocześnie wierzycielem, tj. ma zarówno wierzytelności, jak i zobowiązania względem tej drugiej strony. Na skutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej, a jeżeli są równe, umarzają się w całości. Nie dochodzi do efektywnej zapłaty w pieniądzu. Pomimo, że potrącenie dotyczy zobowiązania do świadczeń tego samego rodzaju, nie prowadzi do ich realizacji, a jedynie do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej, co w rezultacie skutkuje zaspokojeniem wierzyciela i osiągnięciem przez to celu zobowiązania. Potrącenie wierzytelności jest więc jedną z form wygaśnięcia zobowiązania w wyniku wykonania świadczenia poprzez umorzenie wzajemnych wierzytelności między stronami.

Organ podatkowy zauważa, że w postępowaniu dotyczącym wydawania interpretacji indywidualnych, nie jest zobowiązany do oceny czynności prawnej potrącenia z uwzględnieniem jej celu i zamiarów. Wnioskodawca we wniosku wskazał, że cena za akcje zostanie uregulowana w całości w formie potrącenia, tym samym organ przyjął, że potrącenie było alternatywą dla zapłaty za akcje w formie pieniężnej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w artykule 23.

Art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Art. 23 ust. 1 ptk 38 nie wyjaśnia w jaki sposób dochodzi do poniesienia wydatków na objęcie lub nabycie akcji. Zatem wydaje się słuszny pogląd, że zapłata za akcje w formie potrącenia, opisanego przez Wnioskodawcę, może zostać uznana za wydatek na objęcie lub nabycie akcji.

Wprawdzie udziały w spółce akcyjnej prawa polskiego znajdują się w majątku Spółki Zagranicznej B, to wierzytelność Spółki Zagranicznej B zostanie przeniesiona w całości po wartości rynkowej na Spółkę Zagraniczną A. W wyniku tego przeniesienia, Spółka Zagraniczna A będzie miała wierzytelność pieniężną wobec Wnioskodawcy do zapłaty ceny za akcje w kwocie równej cenie wskazanej w umowie sprzedaży tych akcji oraz odpowiadającej wartości rynkowej tych akcji. Art. 23 ust. 1 ptk 38 nie przewiduje ograniczenia polegającego na tym, że wydatek musi zostać poniesiony na rzecz podmiotu, od którego Wnioskodawca nabył akcje (Spółki Zagranicznej B).


Cena za nabyte akcje spółki akcyjnej prawa polskiego będzie potrącona w całości wierzytelnością pieniężną Wnioskodawcy wobec Spółki Zagranicznej A. W takiej sytuacji koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy stanowi w całości kwota ceny za nabyte od Spółki Zagranicznej B akcje w spółce akcyjnej prawa polskiego.


Momentem, w którym wydatek poniesiony na nabycie akcji staje się kosztem uzyskania przychodu, jest zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 38, moment odpłatnego zbycia tych akcji.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj