Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1402/13-2/AMN
z 18 marca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2013 r. (data wpływu 20 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na prowadzeniu badań rynkowych usług marketingowych dla zagranicznych podmiotów gospodarczych chcących zainwestować kapitał w Polsce. Zainteresowany specjalizuje się w sektorze turystyki i nawiązał współpracę z Agencją (…) w zakresie sporządzania analiz marketingowych dla podmiotów zagranicznych. Wnioskodawca zamierza również realizować własne projekty badawcze w zakresie turystyki oraz efektywnego zarzadzania projektami i obiektami turystycznymi. Aby dobrze wykonywać swoje obowiązki Zainteresowany musi zwiększyć swój potencjał intelektualny, a także musi uzyskać najnowszą wiedzę z zakresu ważnych czynników mających wpływ na decyzje podmiotów zagranicznych o wejściu na rynek polski w sektor turystyczny. Dlatego też Wnioskodawca zdecydował się podjąć niestacjonarne studia doktoranckie III stopnia na Wydziale (…).

Program tych studiów uwzględnia aktualne tendencje w kształceniu ekonomicznym i biznesowym na świecie. Ponadto, studia doktoranckie i uzyskanie stopnia doktora zwiększy potencjał intelektualny Wnioskodawcy i stanowić będzie wartość dodaną, co zapewni Zainteresowanemu większe możliwości współpracy jako specjalisty w dziedzinie zarządzania w sektorze turystycznym w Polsce, co będzie miało bezpośredni wpływ na powstanie i utrzymanie przychodów w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności. Studia te umożliwiają Zainteresowanemu uzyskanie zaawansowanej wiedzy z najnowszych teorii ekonomicznych w dziedzinie ekonomii i zarządzania, co stanowi pogłębienie wiedzy, wykształcenia i doświadczenia już nabytego przez Wnioskodawcę w trakcie studiów magisterskich (marketing i zarządzanie), podyplomowych (controlling) i innych dodatkowych (zarzadzanie jakością i środowiskiem, zarządzanie projektem) - związanych z wykonywaną do tej pory pracą zawodową, a w chwili obecnej z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

Studia te przygotowują słuchaczy do samodzielnej działalności naukowo-badawczej, co spowoduje w przypadku Zainteresowanego dodatkowe korzyści i przychody poprzez możliwość prowadzenia badań naukowych i publikowania własnych prac w wydawnictwach tematycznych, organizacji i udziału w konferencjach naukowych, nawiązywanie współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi, urzędami, gminami itp.

Uzyskanie stopnia doktora w zakresie nauk ekonomicznych, zarządzania i turystyki umożliwi Wnioskodawcy prowadzenie działalności dydaktycznej w szkołach średnich i wyższych m.in. na Wydziale (…) a także na różnego rodzaju kursach (między innymi finansowanych ze środków Unii Europejskiej), co zapewni Zainteresowanemu dodatkowe przychody z prowadzonej działalności.

Sformułowana oferta programowa studiów doktoranckich zapewnia kształcenie dostosowane do potrzeb społeczno-gospodarczego rozwoju Polski, co jest ściśle związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością (wiedza i umiejętność dostosowania tych potrzeb do potrzeb i możliwości inwestorów zagranicznych).

Ponadto, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w P. - przeważająca działalność gospodarcza PKD 73.20.Z − badanie rynku i opinii publicznej. P., ze względu na swoje położenie, warunki naturalne oraz wysoki stopień bezrobocia, poszukuje inwestorów do ulokowania zasobów w mieście i gminie. Jednym z kierunków rozwoju miasta i gminy jest obszar turystyczny, ze względu na walory naturalne i przyrodnicze regionu. Zainteresowany zamierza przyczynić się do rozwoju miasta w tym kierunku i nawiązać współpracę z Urzędem Miasta oraz stowarzyszeniami mającymi na celu wspieranie idei samorządów terytorialnych, integrację wspólnot lokalnych oraz dążenie do gospodarczego, kulturowego i turystycznego rozwoju regionów chcących rozwijać swój potencjał turystyczny. Wnioskodawca zamierza występować z ofertami współpracy do ww. jednostek w zakresie pośredniczenia w inwestycjach zagranicznych, wykonywania badań, analiz itp. Ponadto, Zainteresowany zamierza proponować i wdrażać opracowane przez siebie systemy turystyczne. Współpraca ta przeniesie Wnioskodawcy również korzyści w postaci przychodów.

Studia te zapewniają Zainteresowanemu również doskonalenie języka obcego (angielskiego) w zakresie ekonomii i turystyki, co jest niezbędne do wykonywania działalności gospodarczej. Udoskonalenie języka obcego spowoduje bardziej profesjonalny kontakt z potencjalnymi inwestorami, co również wpłynie korzystnie na przychody Wnioskodawcy.

W związku z faktem, iż w ocenie Wnioskodawcy, studia te przyczyniają się bezpośrednio na poziom prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej, zwiększają wiedzę i umiejętności Wnioskodawcy w konkretnym kierunku związanym z prowadzoną działalnością, pozwalają na nawiązanie kontaktów biznesowych i wpływają na zwiększenie potencjału intelektualnego Wnioskodawcy, co będzie miało wpływ na powstanie, a także wzrost przychodów w tego rodzaju działalności gospodarczej, Zainteresowany zamierza wydatki związane z tymi studiami tj. czesne oraz pozostałe wydatki związane z tym kształceniem, zaliczać do kosztów podatkowych w prowadzonej działalności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy czesne i pozostałe wydatki związane ze studiami doktoranckimi w zakresie ekonomii, zarządzania i turystyki Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów swojej działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawcy wydatki ponoszone na studia doktoranckie są związane ze źródłem przychodów dlatego powinny być kwalifikowane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy jako koszty uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:

  • celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Wydatki związane ze zdobywaniem, czy też podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów (w tym doktoranckich) nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia wydatków ponoszonych z tytułu tych studiów do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Do stwierdzenia, czy poniesione opłaty za studia doktoranckie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest ustalenie:

  • czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
  • czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na prowadzeniu badań rynkowych usług marketingowych dla zagranicznych podmiotów gospodarczych chcących zainwestować kapitał w Polsce. Zainteresowany specjalizuje się w sektorze turystyki i nawiązał współpracę z Polską Agencją (…) w zakresie sporządzania analiz marketingowych dla podmiotów zagranicznych. Wnioskodawca zamierza również realizować własne projekty badawcze w zakresie turystyki oraz efektywnego zarzadzania projektami i obiektami turystycznymi.

Studia doktoranckie w przypadku Wnioskodawcy będą miały na celu zwiększenie potencjału intelektualnego Zainteresowanego, uzyskanie najnowszej wiedzy z zakresu ważnych czynników mających wpływ na decyzje podmiotów zagranicznych o wejściu na rynek polski w sektor turystyczny. Program tych studiów uwzględnia aktualne tendencje w kształceniu ekonomicznym i biznesowym na świecie. Ponadto, studia doktoranckie i uzyskanie stopnia doktora zwiększy potencjał intelektualny Wnioskodawcy i stanowić będzie wartość dodaną, co zapewni Zainteresowanemu większe możliwości współpracy jako specjalisty w dziedzinie zarządzania w sektorze turystycznym w Polsce. Studia te umożliwiają Zainteresowanemu uzyskanie zaawansowanej wiedzy z najnowszych teorii ekonomicznych w dziedzinie ekonomii i zarządzania, co stanowi pogłębienie wiedzy, wykształcenia i doświadczenia już nabytego przez Wnioskodawcę w trakcie studiów magisterskich, podyplomowych i innych dodatkowych - związanych w chwili obecnej z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Studia te dadzą Wnioskodawcy możliwość prowadzenia badań naukowych i publikowania własnych prac w wydawnictwach tematycznych, organizacji i udziału w konferencjach naukowych, nawiązywanie współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi, urzędami, gminami itp. Uzyskanie stopnia doktora w zakresie nauk ekonomicznych, zarządzania i turystyki umożliwi Wnioskodawcy prowadzenie działalności dydaktycznej w szkołach średnich i wyższych, a także na różnego rodzaju kursach. Sformułowana oferta programowa studiów doktoranckich zapewnia kształcenie dostosowane do potrzeb społeczno-gospodarczego rozwoju Polski, co jest ściśle związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością (wiedza i umiejętność dostosowania tych potrzeb do potrzeb i możliwości inwestorów zagranicznych). Jednocześnie studia te dadzą Wnioskodawcy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, możliwość występowania z ofertami współpracy do urzędu miasta, stowarzyszeń w zakresie pośredniczenia w inwestycjach zagranicznych, wykonywania badań, analiz oraz możliwość proponowania i wdrażania opracowanych przez siebie systemów turystycznych. Jednocześnie studia te zapewniają Zainteresowanemu również doskonalenie języka obcego w zakresie ekonomii i turystyki, co jest niezbędne do wykonywania działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że wydatki ponoszone na ww. studia doktoranckie (czesne i pozostałe wydatki związane ze studiami doktoranckimi w zakresie ekonomii, zarządzania i turystyki) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem należytego ich udokumentowania.

Zauważyć również należy, że to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj