Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/436-276/13-3/WS
z 8 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko z dnia 3 października 2013 r. (data wpływu 9 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania nieruchomości przez spółkę jawną wspólnikom – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania nieruchomości przez spółkę jawną wspólnikom.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 28 czerwca 2010 r. spółka jawna nabyła nieruchomość. Nieruchomość wprowadzona jest do ewidencji środków trwałych spółki. Wspólnicy spółki jawnej pragną nieodpłatnie przekazać prawo własności ww. nieruchomości wspólnikom spółki jawnej. Nadmienić należy, że z wycofaniem nieruchomości z majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólników związane będzie obniżenie wartości wkładu wniesionego do tej spółki. W wyniku nieodpłatnego przeniesienia własności wspólnicy staną się współwłaścicielami ww. nieruchomości i obejmą następujące udziały w przedmiotowej nieruchomości (tożsame do posiadanych udziałów w spółce jawnej).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania w odniesieniu do podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy w związku z nieodpłatnym przekazaniem nieruchomości przez spółkę jawną wspólnikom powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? Czy wycofanie na współwłasność wyżej opisanej nieruchomości z majątku spółki jawnej wraz ze zmniejszeniem udziału kapitałowego w części odpowiadającej posiadanym udziałom w spółce do udziału w majątku osobistym wspólnika podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że nie podlegają temu podatkowi m.in. czynności zwolnione z podatku VAT z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość.

Nieodpłatne wycofanie nieruchomości nie jest ani sprzedażą, ani zamianą, a w świetle ustawy o podatku VAT korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, w związku z czym w opisanej sytuacji wspólnicy nie powinni płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.

Art. 1 ust. 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymienia katalog zamknięty czynności podlegających opodatkowaniu tymże podatkiem. Skoro czynność wycofania środka trwałego ze spółki i jego nieodpłatne przekazanie na potrzeby własne wspólników nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to czynność opisana w przedmiotowym wniosku nie będzie podlegała opodatkowaniu tymże podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Szczegółowe określenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zasadę numerus clausus czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że wspólnicy spółki jawnej pragną nieodpłatnie przekazać prawo własności nieruchomości, wprowadzonej do ewidencji środków trwałych spółki, wspólnikom spółki jawnej. Z wycofaniem nieruchomości z majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólników związane będzie obniżenie wartości wkładu wniesionego do tej spółki. W wyniku nieodpłatnego przeniesienia własności wspólnicy staną się współwłaścicielami ww. nieruchomości i obejmą udziały w przedmiotowej nieruchomości, tożsame do posiadanych udziałów w spółce jawnej.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz obowiązujący stan prawny, należy stwierdzić, że planowana czynność wycofania nieruchomości z majątku spółki i nieodpłatnego przekazania prawa własności tej nieruchomości wspólnikom spółki nie została wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych wskazanych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj