Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-886/13-2/PS
z 28 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie konfekcjonowania kosmetyków z materiałów powierzonych.

Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE.

Z kontrahentem z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga, który jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a uptu. Wnioskodawczyni zawarła ogólną umowę o współpracy, na podstawie której Wnioskodawczyni wykonuje na rzecz kontrahenta z Wielkiego Księstwa Luksemburga usługę konfekcjonowania lakierów do paznokci z powierzonych komponentów. 100 % komponentów niezbędnych do wykonania usługi konfekcjonowania jest powierzona przez kontrahenta z Wielkiego Księstwa Luksemburga. Koszt dostarczenia komponentów do wykonania usługi konfekcjonowania ponosi Wnioskodawczyni. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. W umowie zawarte są postanowienia w przedmiocie współpracy a w szczególności procesu konfekcjonowania. Istotnym jest, że umowa nie zawiera postanowień dotyczących terminu wykonania usługi przez Wnioskodawczynię. Przyjęcie komponentów oraz termin wykonania usługi odbywa się na podstawie jednorazowego zamówienia składanego każdorazowo przez kontrahenta z Wielkiego Księstwa Luksemburga. Termin płatności za wykonane usługi na rzecz Wnioskodawczyni ustalono na 30 dni po wykonaniu usługi konfekcjonowania i dostarczeniu gotowego wyrobu. Po wykonaniu usługi konfekcjonowania Wnioskodawczyni organizuje transport na warunkach ddp (dell vered duty pad). Wnioskodawczyni stosuje stawkę podatku np (nie podlega opodatkowaniu) w dniu wydania wyrobu z magazynu po zakończonej usłudze, w tym też dniu wystawa fakturę oraz rozpoznaje przychód dla podatku dochodowego oraz obowiązek podatkowy dla podatku VAT.

W związku z powyższym stanem faktycznym Wnioskodawczyni składa niniejszym pytania dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego od stycznia 2014 r. w podatku od towarów i usług oraz na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. W jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy dla spółki będącej Wnioskodawczynią, biorąc pod uwagę stan prawny, który będzie obowiązywał od 0l.01.2014 r. na gruncie podatku od towarów i usług ...
  2. W jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy od 0l.01.2014 r. dla spółki będącej Wnioskodawczynią na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych ...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.

W kwestiach dotyczących podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: „updop”), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jak stanowi art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p. za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności, zatem przychód powstaje - w zależności od tego, które ze zdarzeń wystąpiło najwcześniej - z chwilą wykonania usługi, wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W przedmiotowym stanie faktycznym biorąc pod uwagę fakt, że usługa świadczona przez Wnioskodawczynię może być traktowana jako wykonana w całości dopiero w momencie dostarczenia wyrobów gotowych do kontrahenta w Wielkim Księstwie Luksemburgu to przyjąć należy, że przychód powstanie w dniu dostarczenia wyrobów gotowych na warunkach ddp do klienta (bez względu na to kiedy wyroby gotowe zostaną wydane z magazynu Wnioskodawczyni).

W ocenie Wnioskodawcy, na gruncie p.d.o.p. moment powstania obowiązku podatkowego jest dniem dostarczenia wyrobu gotowego do kontrahenta w Wielkim Księstwie Luksemburga, począwszy od 01.01.2014 r. W tymże dniu Wnioskodawczyni będzie rozpoznawała przychód i wystawiała faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm., dalej: „updop”), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, wartość otrzymanych rzeczy i praw, wartość otrzymanych świadczeń i inne definitywne przysporzenia podatnika, powiększające jego aktywa, którymi może on rozporządzać jak własnymi. Co do zasady przychody powstają z momentem ich faktycznego otrzymania. Wyjątek od tej reguły wprowadza art. 12 ust. 3 powołanej ustawy, w myśl którego, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przepis ten pozwala ujmować dla celów podatkowych przychody, które jeszcze nie zostały otrzymane przez podatnika, ale są mu należne, tj. stanowią przedmiot wymagalnych świadczeń. Możliwość ta dotyczy jednak wyłącznie przychodów związanych z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej.

Na mocy art. 12 ust. 3a tej ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w powyższym przepisie, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Jak wynika z powołanego przepisu, przychód osiągany przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą co do zasady powstaje w dacie zaistnienia najwcześniejszego z wymienionych zdarzeń:

  • w zależności od przedmiotu tej działalności – wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi,
  • wystawienia faktury,
  • uregulowania należności przez nabywcę.

Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wskazanych w przepisie art. 12 ust. 3a updop zdarzeń, a jeżeli występują one po dniu wystawienia faktury czy po dniu dokonania zapłaty należności, te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia, decydują o momencie powstania przychodu.

Tym samym jeżeli nawet nie nastąpiło jeszcze wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego lub przynajmniej częściowe wykonanie usługi, ale miało miejsce wystawienie faktury, względnie uregulowanie należności - to z tym dniem podatnik obowiązany jest wykazać przychód.

W świetle powyższej regulacji, podatnik nie może wykazywać przychodów po wystawieniu faktury albo uregulowaniu należności, nawet jeżeli wydanie rzeczy lub wykonanie usługi nastąpiło po tym fakcie.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zawarła z kontrahentem z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga, ogólną umowę o współpracy, na podstawie której Wnioskodawczyni wykonuje na rzecz kontrahenta z Wielkiego Księstwa Luksemburga usługę konfekcjonowania lakierów do paznokci z powierzonych komponentów. W umowie zawarte są postanowienia w przedmiocie współpracy a w szczególności procesu konfekcjonowania. Istotnym jest, że umowa nie zawiera postanowień dotyczących terminu wykonania usługi przez Wnioskodawczynię. Przyjęcie komponentów oraz termin wykonania usługi odbywa się na podstawie jednorazowego zamówienia składanego każdorazowo przez kontrahenta z Wielkiego Księstwa Luksemburga. Termin płatności za wykonane usługi na rzecz Wnioskodawczyni ustalono na 30 dni po wykonaniu usługi konfekcjonowania i dostarczeniu gotowego wyrobu. Po wykonaniu usługi konfekcjonowania Wnioskodawczyni organizuje transport na warunkach ddp (dell vered duty pad). Wnioskodawczyni stosuje stawkę podatku np (nie podlega opodatkowaniu) w dniu wydania wyrobu z magazynu po zakończonej usłudze, w tym też dniu wystawa fakturę oraz rozpoznaje przychód dla podatku dochodowego oraz obowiązek podatkowy dla podatku VAT.

W konsekwencji, odnosząc powyższe uwarunkowania prawne do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że najwcześniejszym ze zdarzeń określonym w przepisie art. 12 ust. 3a (wydanie towaru, wystawienie faktury, zapłata należności) jest wystawienie faktury, Spółka powinna rozpoznać moment powstania przychodu w dniu wystawienia faktury.

W tym stanie rzeczy stanowisko Spółki należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj