Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-487a/13/AT
z 2 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2013 r. (data wpływu 9 października 2013 r.), uzupełnionym w dniach 5 grudnia 2013 r. i 16 grudnia 2013 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działek nr … i … w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 października 2013 r. złożono ww. wniosek, uzupełniony w dniach 5 grudnia 2013 r. i 16 grudnia 2013 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działek nr … i … w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

We wniosku oraz jego uzupełnieniach ostatecznie przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 6 stycznia 2001 r. wraz z małżonką nabył Pan na prawie współwłasności ustawowej prawo wieczystego użytkowania nieruchomości stanowiącej działki gruntu:


  1. nr … o obszarze … m² położonej w ….;
  2. nr … o obszarze … m² położonej w ….


Ww. działki stanowiły nieruchomość niezabudowaną i stanowiły majątek Pana i małżonki. Zakup ww. nieruchomości nie był związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W dniu 7 lutego 2011 r. na swoje imię i nazwisko rozpoczął Pan działalność gospodarczą w oparciu o ustawę o „działalności gospodarczej”, jednocześnie będąc w związku małżeńskim, w którym obowiązywała wspólność majątkowa. Przedmiotem działalności miała być realizacja projektów budowlanych związanych z wznoszeniem budynków. Na działce nr … i … rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy obiektu usługowo-handlowego z częścią mieszkalną, który w przyszłości miał stać się wyrobem gotowym do sprzedaży. Nakłady, które Pan poniósł, to m.in.: prace archeologiczne, usługi projektowe, drobne roboty ziemne i materiały pod budowę ogrodzenia, wypożyczenie narzędzi. VAT naliczony od poniesionych nakładów został odliczony przez Pana i zwrócony przez Urząd Skarbowy.

W związku z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. „w sprawie prowadzenia książki przychodów i rozchodów” do materiałów podstawowych zaliczał Pan: koszt nabycia wieczystego użytkowania gruntu oraz koszty związane z pracami archeologicznymi, materiałami budowlanymi, itp.

We wrześniu 2013 r. wraz z małżonką dokonał Pan przed notariuszem podziału wspólnego majątku. Podział nastąpił w stosunku „50% do 50%”, tzn., że podatnicy podzielili się ww. nieruchomościami po połowie. Nie doszło do fizycznego podziału ww. nieruchomości.

Mimo, że podatnicy dokonali „podziału wspólnego ww. nieruchomości” określili ustnie sposób korzystania z rzeczy wspólnej, tzn. działek … i … w sposób wyłączny dla Pana w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Kontynuował Pan prace przygotowawcze, związane z budową obiektu.

Zamierza Pan zrezygnować z planowanej inwestycji, zamknąć działalność gospodarczą. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, złoży Pan deklaracje korygujące za okresy, w których wykazał VAT naliczony do zwrotu. Zwróci właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego otrzymany podatek.

Obecnie wraz z małżonką zamierza Pan dokonać sprzedaży nieruchomości nr … oraz ….

Zaznacza Pan, że zarówno grunt …, jak i … są terenami niezabudowanymi przeznaczonymi na cele budowlane.

Zmieniony został stan faktyczny, co do działki nr …. Działka ta została również wykorzystana w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Pana. Obecnie na ww. działce trwają badania archeologiczne.


W związku z powyższym opisem ostatecznie zadano następujące pytania:


  1. Czy zbycie prawa użytkowania nieruchomości stanowiącej działkę o numerze … i … w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej będzie stanowiło na gruncie ustawy o VAT dostawę towarów, co wynika z przepisów art. 7 ust. 1 pkt 7 tej ustawy...
  2. Czy zbycie w ramach działalności gospodarczej nieruchomości stanowiącej działkę o numerze … i … będzie stanowiło dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 7 od całej wartosci ze sprzedaży, czy tylko od 50%, której Wnioskodawca jest właścicielem...


Na tle powyższego ostatecznie wyraził Pan:


Stanowisko do pytania numer 1:


Traktował Pan działkę nr … i … jako materiał, który w przyszłości, w przypadku prowadzenia działalności deweloperskiej wraz z wybudowanym budynkiem, stanowiłby wyrób gotowy.

Wobec tego uważa Pan, że zbycie stanowiłoby dostawę towarów, co wynika z przepisu art. 7 ust. 1 pkt 7 i podlegało opodatkowaniu stawką VAT 23%.


Stanowisko do pytania numer 2:


Według Pana, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu … i … w trakcie wykorzystania przez Pana w całości do działalności gospodarczej będzie stanowiło dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 7 i tym samym opodatkowane stawką 23% VAT od całej wartosci ze sprzedaży.

Zajęte w sprawie stanowisko uzasadnia Pan faktem, że mimo dokonania podziału wspólnego majątku małżonkowie określili ustnie, że będzie Pan korzystać z rzeczy wspólnej, tj. działek … i … w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) – zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Jak stanowi art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:


  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stawka podatku, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 31 grudnia 2013 r., w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

W złożonym wniosku poinformowano, że w dniu 6 stycznia 2001 r. wraz z małżonką nabył Pan na prawie współwłasności ustawowej prawo wieczystego użytkowania nieruchomości stanowiącej działki gruntu: nr … o obszarze … m² położonej w …. oraz nr … o obszarze … m² położonej w …. Działki te stanowiły nieruchomość niezabudowaną i stanowiły majątek Pana i małżonki. Zakup ww. nieruchomości nie był związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. W dniu 7 lutego 2011 r. na swoje imię i nazwisko rozpoczął Pan działalność gospodarczą w oparciu o ustawę o „działalności gospodarczej”, jednocześnie będąc w związku małżeńskim, w którym obowiązywała wspólność majątkowa. Przedmiotem działalności miała być realizacja projektów budowlanych związanych z wznoszeniem budynków. Na działce nr … i … rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy obiektu usługowo-handlowego z częścią mieszkalną, który w przyszłości miał stać się wyrobem gotowym do sprzedaży. Nakłady, które Pan poniósł, to m.in.: prace archeologiczne, usługi projektowe, drobne roboty ziemne i materiały pod budowę ogrodzenia, wypożyczenie narzędzi. VAT naliczony od poniesionych nakładów został odliczony przez Pana i zwrócony przez Urząd Skarbowy. We wrześniu 2013 r. wraz z małżonką dokonał Pan przed notariuszem podziału wspólnego majątku. Podział nastąpił w stosunku „50% do 50%”, tzn., że podatnicy podzielili się ww. nieruchomościami po połowie. Nie doszło do fizycznego podziału ww. nieruchomości. Mimo, że podatnicy dokonali „podziału wspólnego ww. nieruchomości” określili ustnie sposób korzystania z rzeczy „wspólnej, tzn. działek … i …” w sposób wyłączny dla Pana w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Kontynuował Pan prace przygotowawcze, związane z budową obiektu. Zamierza Pan zrezygnować z planowanej inwestycji, zamknąć działalność gospodarczą. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, złoży Pan deklaracje korygujące za okresy, w których wykazał VAT naliczony do zwrotu. Zwróci właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego otrzymany podatek. Obecnie wraz z małżonką zamierza Pan dokonać sprzedaży nieruchomości nr … oraz …. Zaznacza Pan, że zarówno grunt …, jak i … są terenami niezabudowanymi przeznaczonymi na cele budowlane.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa w powiązaniu z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym należy stwierdzić, że czynność sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działek nr … i … wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności i dokonana w trakcie jej prowadzenia stanowi – po Pana stronie – czynność podlegającą opodatkowaniu jako odpłatna dostawa towarów. W tej sytuacji dostawa ta podlega opodatkowaniu według 23% stawki VAT. Zaznaczyć należy, że w tej sytuacji dostawa towarów dotyczyć będzie całego prawa wieczystego użytkowania tych działek, niezależnie od wskazanego we wniosku podziału majątku wspólnego małżonków „w stosunku 50% do 50%” skoro działki te wykorzystywane są w całości w prowadzonej przez Pana działalności, co wynika z określonego ustnie przez Pana i małżonkę sposobu korzystania z tych działek.

Zaznacza się, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków podatkowoprawnych po stronie Pana małżonki.

Końcowo, informuje się, że w zakresie pytania „Czy zbycie nieruchomości stanowiącej działkę o numerze … i … po likwidacji działalności gospodarczej nie będzie stanowiło dostawy towarów w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 1 pkt 7 i tym samym nie będzie podlegało opodatkowaniu 23% VAT...”, w dniu 2 stycznia 2014 r. wydano odrębne rozstrzygnięcie znak ITPP3/443-487b/13/AT.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj