Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-19/14-4/MKw
z 7 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.) uzupełnionym w dniu 29 stycznia 2014 r. (data wpływu 30 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 10 stycznia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu.


Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 28 stycznia 2014 r., złożonym w dniu 29 stycznia 2014 r. (data wpływu 30 stycznia 2014 r.).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Stowarzyszenie, jako organizacja pożytku publicznego jest zrzeszeniem osób społecznych, fizycznych i prawnych działających dla dobra rodziny, a przede wszystkim dzieci i osób niepełnosprawnych. Głównym założeniem Stowarzyszenia jest prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej dla 45 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Stowarzyszenie pracuje nieodpłatnie. Swoją działalność prowadzi z darowizn składek członkowskich. Nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem podatku VAT. Celem Stowarzyszenia jest promowanie polityki prorodzinnej, upowszechnianie i ochrona praw dziecka, osób niepełnosprawnych, podejmowanie działań mających na celu integrację oraz wspomaganie rodziny w wypełnianiu podstawowych funkcji, wynikających z ich potrzeb.

Stowarzyszenie uczestniczy w rożnych programach z Centrum Polityki Społecznej, Wojewody, Marszałka Województwa, PFRON. Organizuje festyny, choinki dla osób potrzebujących. W ramach małych projektów 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Stowarzyszenie zobowiązało się do realizacji operacji pt.: Poprawa jakości życia mieszkańców wsi poprzez wyposażenie świetlicy wiejskiej „Multimedia oknem na świat”, której celem jest wzrost aktywności lokalnej społeczności wiejskiej poprzez udostępnienie, wyremontowanie i wyposażenie świetlicy wiejskiej. W celu wyrównywania szans i braków ludności wiejskiej, zakupiono sprzęt multimedialny, który wyrównuje dysproporcje edukacyjną dzieci i młodzieży wiejskiej.

W związku z tym Stowarzyszenie wystąpiło do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie pomocy w ramach małych projektów, gdyż nie dysponuje takimi środkami finansowymi, aby w całości pokryć koszty realizacji projektu. Wniosek został zakwalifikowany i zrealizowany, została przyznana pomoc w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”.

W związku z tym, że Wnioskodawca nie jest płatnikiem podatku VAT i podatek jest kosztem, Wnioskodawca prosi o interpretację indywidualną o tym, że nie przysługuje mu odliczenie podatku VAT. Stowarzyszenie pracuje nieodpłatnie swoją działalność prowadzi z darowizn i składek członkowskich.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 28 stycznia 2014 r.:


Czy Stowarzyszeniu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu organizowanego przez Urząd Marszałkowski „Multimedia oknem na świat”?


Zdaniem Wnioskodawcy sformułowanym w uzupełnieniu wniosku z dnia 28 stycznia 2014 r.:


Wnioskodawcy, nie przysługuje odpis podatku VAT, Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest płatnikiem podatku VAT. Realizacja programu ma na celu bezpłatne udostępnienie mieszkańcom wyposażonej w multimedia Świetlicy Wiejskiej. Świetlica działa i będzie działać nieodpłatnie, służyć będzie czynnościom nieopodatkowanym. Z tego tytułu Stowarzyszenie nie pobiera i nie będzie pobierało żadnych opłat. Stowarzyszenie nie posiada prawa do odliczenia podatku w związku z realizacją projektu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z kolei, stosowanie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie zaś z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, że Stowarzyszenie zobowiązało się do realizacji operacji pt.: Poprawa jakości życia mieszkańców wsi poprzez wyposażenie świetlicy wiejskiej „Multimedia oknem na świat”, której celem jest wzrost aktywności lokalnej społeczności wiejskiej poprzez udostępnienie, wyremontowanie i wyposażenie świetlicy wiejskiej. W celu wyrównywania szans i braków ludności wiejskiej, zakupiono sprzęt multimedialny, który wyrównuje dysproporcje edukacyjną dzieci i młodzieży wiejskiej. W związku z tym Stowarzyszenie wystąpiło do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie pomocy w ramach małych projektów, gdyż nie dysponuje takimi środkami finansowymi, aby w całości pokryć koszty realizacji projektu. Wniosek został zakwalifikowany i zrealizowany, została przyznana pomoc w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Ponadto, Stowarzyszenie pracuje nieodpłatnie. Swoją działalność prowadzi z darowizn składek członkowskich. Nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem podatku VAT. Celem Stowarzyszenia jest promowanie polityki prorodzinnej, upowszechnianie i ochrona praw dziecka, osób niepełnosprawnych, podejmowanie działań mających na celu integrację oraz wspomaganie rodziny w wypełnianiu podstawowych funkcji, wynikających z ich potrzeb.

Z uwagi na przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w opisanej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług – związek nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej, a nabywane towary i usługi nie będą wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem, Stowarzyszenie nie ma prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT poniesionego w związku z realizacją projektu pt.: Poprawa jakości życia mieszkańców wsi poprzez wyposażenie świetlicy wiejskiej „Multimedia oknem na świat”.


Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj