Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-36/14-2/EK
z 24 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2014 r. (data wpływu 14 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14 stycznia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością I. S.K.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką osobową, w której wspólnikami są spółki: T. sp. z o.o. (dalej: T.) i T.O.P. Sp. z o.o. (dalej: TOP). Spółki te należą do międzynarodowej Grupy farmaceutycznej T. (dalej: Grupa). Siedziby obydwu wspólników znajdują się w W.


Przedmiot działalności Spółki obejmuje m.in. nabywanie, zbywanie, udostępnianie, licencjonowanie znaków handlowych, nazw marek, znaków towarowych oraz innych praw własności przemysłowej i własności intelektualnej, przy czym zgodnie ze statutem Spółki może ona prowadzić tę działalność zarówno usługowo, jak i na rachunek własny oraz w pośrednictwie. Szczegółowe wskazanie przedmiotu działalności znajduje się w statucie Spółki (klasyfikacja usług wg PKD) i obejmuje m.in.:


  • Pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD.64.19.Z);
  • Pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 64.92.7).


Zawiązanie i działalność Spółki stanowi element strategii Grupy, która zgodnie z panującą obecnie na świecie tendencją do specjalizacji działalności poszczególnych spółek należących do danej grupy kapitałowej ze względów biznesowych, także podejmuje działania mające na celu wyodrębnienie / konsolidację poszczególnych funkcji w ramach jednego podmiotu. Jednym z obszarów takiego wyodrębnienia/ konsolidacji jest zarządzanie prawami własności intelektualnej.

W związku z rozważanymi działaniami restrukturyzacyjnymi w ramach Grupy, planowane jest wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci praw własności intelektualnej (dalej: Wnoszone PWI) przez TOP do Spółki.

Wniesione przez TOP aktywa do Spółki będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej m.in. na odpłatnym licencjonowaniu oraz zbywaniu PWI.

Zgodnie z założeniami planowanej restrukturyzacji, po wniesieniu PWI w drodze aportu do Spółki nastąpi ich inwentaryzacja i podział na kluczowe PWI używane w bieżącej działalności operacyjnej Grupy w Polsce oraz na PWI, które w przyszłości prawdopodobnie nie będą wykorzystywane w tej działalności lub wiążą się z potencjalnym ryzykiem biznesowym. Pierwsza (prawdopodobnie liczniejsza) grupa PWI, to jest grupa kluczowych składników majątkowych Spółki, zostanie następnie przeniesiona do podmiotu, który docelowo będzie się zajmował zarządzaniem i rozwojem PWI w ramach Grupy w Polsce (dalej: Sprzedawane PWI). Druga grupa PWI pozostanie w Spółce (w przyszłości, w zależności od uwarunkowań biznesowych, możliwa jest ewentualna sprzedaż PWI lub podmiotu posiadającego te PWI).

Planowana jest sprzedaż Sprzedawanych PWI oraz przeniesienie związanych z nimi umów licencyjnych (w zakresie w jakim prawa oraz zobowiązania umowne z umów licencji zostały wcześniej przeniesione do Spółki), przez Spółkę do innej spółki, która będzie wchodziła w skład Grupy, tj. F.

Spółka zamierza także udzielać pożyczek podmiotom z Grupy. Pożyczki będą udzielane odpłatnie - zgodnie z umową pożyczki pożyczkodawca, tj. Wnioskodawca, będzie uprawniony do wynagrodzenia w formie odsetek. Obecnie planowane jest, że Wnioskodawca udzieli pożyczki innej spółce z Grupy, tj. F. W przyszłości, w zależności od uwarunkowań biznesowych Wnioskodawca może udzielić lub też nie kolejnych pożyczek.

W przyszłości, odsetki uzyskane przez Spółkę lub kwoty pochodzące ze spłaty kapitału pożyczki mogą być wykorzystane w dalszej działalności pożyczkowej.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce.

Spółka składa niniejszy wniosek celem potwierdzenia ewentualnych konsekwencji podatkowych w zakresie podatku VAT, jakie powstaną w związku z planowaną czynnością udzielania przez Spółkę pożyczek innym podmiotom z Grupy. Wnioskodawca informuje, że również F. wystąpiła z wnioskiem o interpretację indywidualną w celu potwierdzenia traktowania transakcji na gruncie PCC.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy udzielenie przez Wnioskodawcę planowanej pożyczki do F. oraz ewentualnych dalszych pożyczek do podmiotów z Grupy będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, ale zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy, udzielenie planowanej pożyczki do F. raz ewentualnych dalszych pożyczek do podmiotów z Grupy będzie czynnością podlegającą co do zasady opodatkowaniu VAT, ale zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:


Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dana czynność jest opodatkowana VAT jeśli:

  • jest wykonana przez podatnika VAT działającego w takim charakterze,
  • spełnia definicję czynności opodatkowanej VAT.

Poniżej Wnioskodawca wykaże, że oba powyższe warunki są spełnione w przypadku działalności polegającej na udzieleniu pożyczki na rzecz innego podmiotu z Grupy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w Ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W przedmiotowej sytuacji nie ulega wątpliwości, iż działalność Wnioskodawcy jako pożyczkodawcy będzie stanowić element prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Spółka, udzielając finansowania podmiotowi z Grupy, przyjmie na siebie ryzyko ekonomiczne braku otrzymania spłaty, np. w sytuacji pogorszenia sytuacji finansowej pożyczkobiorcy. Wynagrodzeniem Spółki z tytułu przyjęcia ryzyka oraz udostępnienia finansowania będą ustalone przez strony umownie odsetki. Udzielenie przez Spółkę pożyczki będzie zatem dokonane w celu osiągnięcia zysku, co wypełnia przesłanki prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej. Jest to odpowiednio potwierdzone poprzez wpisy w KRS Spółki. Przedmiot działalności Spółki określony w statucie Spółki i w KRS uwzględnia bowiem m.in. pośrednictwo pieniężne oraz pozostałe formy udzielania kredytów.

W konsekwencji należy uznać, że w przypadku Wnioskodawcy wymogi zawarte w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT będą spełnione i w rezultacie, w związku z działalnością polegającą na udzielaniu pożyczek na rzecz innych podmiotów z Grupy Spółka powinna być traktowana jako podatnik VAT.

Jak stanowi z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ze wskazanych przepisów wynika, iż właściwie każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi co do zasady usługę w rozumieniu ustawy o VAT.


W świetle powyższych przepisów oraz zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TS UE), przykładowo w sprawie C-16/93 (Tolsma), czy w sprawie C-102/86 (Apple & Pear), aby doszło do odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT muszą zostać spełnione poniższe warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).


W przedmiotowej sytuacji, nie powinno budzić wątpliwości, iż działalność Wnioskodawcy polegająca na udzielaniu oprocentowanej pożyczki na rzecz podmiotu z Grupy stanowi odpłatne świadczenie usług (zgodnie z przepisami ustawy o VAT). W tym przypadku bowiem:

  • przedmiotem świadczenia nie są towary, lecz świadczenie polega na czasowym finansowaniu przez Spółkę;
  • istnieje bezpośredni beneficjent świadczenia Spółki, czyli pożyczkobiorca (podmiot z Grupy, który oczekuje finansowania);
  • w zamian za czasowe finansowanie, umowa pożyczki przewiduje wynagrodzenie w postaci odsetek na rzecz Spółki.


Reasumując, działalność Wnioskodawcy polegająca na udzieleniu pożyczki na rzecz podmiotu z Grupy stanowić będzie odpłatne świadczenie usług w świetle przepisów ustawy o VAT i w związku z tym będzie czynnością opodatkowaną VAT.


Co do zasady, stosownie do art. 41 ust. 1 w zw. z art. 1 46a pkt 1 ustawy o VAT, stawka podatku VAT wynosi 23%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi podatku VAT lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwalnia się z podatku od towarów i usług usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, planowane udzielenie pożyczki będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, lecz zwolnioną z opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT jako usługa udzielania pożyczek pieniężnych.


Przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisku znajduje również potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Ministra Finansów, m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 września 2013 r., sygn. ILPP2/443-552/13-2/MN,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 maja 2013 r., sygn. IBPP2/443-158/13/IK,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 sierpnia 2012 r., sygn. IPTPP2/443-561/12-3/PR,
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 czerwca 2012 r., sygn. ILPP1/443-332/12-2/AL,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 26 kwietnia 2012 r., sygn. IPTPP1/443-111/12-2/MW,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 kwietnia 2013 r., sygn. IBPP2/443-23/13/IK,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. IPPP1/443-145/12-2/IGo.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jednocześnie Organ zauważa, że z dniem 1 kwietnia 2013 r. zmianie uległa treść art. 15 ust. 2 ustawy, zgodnie z którą „działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych”. Powyższa zmiana pozostaje jednak bez wpływu na niniejsze rozstrzygniecie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj