Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-700/13-2/MZ
z 11 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 27 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 27 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka S.A. (dalej. Wnioskodawca, Spółka) jest spółką kapitałową, rezydentem podatkowym w Polsce. Wnioskodawca należy do Grupy kapitałowej M. (dalej: Grupa).

W ramach Grupy, do której należy Wnioskodawca, prowadzone są działania mające na celu zmianę relacji inwestorskich w ramach Grupy. W związku z realizacją powyższego procesu, Wnioskodawca nabył od innej spółki należącej do Grupy (będącej holenderskim rezydentem podatkowym, dalej: Spółka holenderska) akcje w spółce akcyjnej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka polska), będącej również członkiem Grupy.


Transakcja nabycia akcji została przeprowadzona za pośrednictwem profesjonalnego pośrednika - domu maklerskiego (dalej: Dom Maklerski).


Zgodnie ze złożonym oświadczeniem, Dom Maklerski:


  • prowadzi działalność inwestycyjną i świadczy usługi inwestycyjne w rozumieniu Dyrektywy 2004/39/We Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych zmieniającej dyrektywę Rady 85/611/EWG i 93/6/EWG i dyrektywę 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylającą dyrektywę Rady 93/22/EWG,
  • prowadzi działalność maklerską w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz. U. 2010 nr 211 poz. 1384, dalej: ustawa o obrocie instrumentami finansowymi). Działalność ta prowadzona jest w oparciu o zezwolenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.


Celem zaangażowania Domu Maklerskiego - jako podmiotu posiadającego doświadczenie oraz znajomość aktualnej praktyki w zakresie sprzedaży akcji - było zapewnienie, aby transakcja została przeprowadzona w zgodzie ze stosownymi przepisami obowiązującego prawa oraz obecną najlepszą praktyką w tym obszarze.


Zgodnie z umową zawartą z Domem Maklerskim, zakres jego obowiązków w związku z transakcją obejmował w szczególności:


  • zawarcie umowy nabycia akcji na rachunek Spółki jako nabywcy,
  • rozliczenie nabycia akcji przez Spółkę poprzez podjęcie czynności mających na celu przeniesienie akcji (w szczególności poprzez zastosowanie instytucji przekazania akcji będących przedmiotem transakcji do depozytu prowadzonego przez Dom Maklerski, a następnie wydania ich z tego depozytu na rzecz Spółki),
  • pośrednictwo w zapłacie ceny za nabycie akcji (poprzez zaangażowanie rachunku prowadzonego przez Dom Maklerski),
  • wystawienie potwierdzenia dokonania transakcji.


Dodatkowo, Dom Maklerski był zaangażowany w czynności pomocnicze bezpośrednio związane z umową sprzedaży akcji, w szczególności:


  • udział w przygotowaniu struktury transakcji (w szczególności w zakresie zasad przeprowadzenia transakcji sprzedaży lub przeniesienia akcji),
  • udział w przygotowaniu dokumentacji transakcji (w szczególności poprzez przyjmowanie/przekazywanie oświadczeń stron).


Za swoje usługi Dom Maklerski otrzymał wynagrodzenie kalkulowane w oparciu o warunki rynkowe.

Dla kompletności, Spółka pragnie wskazać, iż równolegle zawarta została też umowa pomiędzy Spółką holenderską (zbywcą akcji Spółki polskiej) a Domem Maklerskim, na podstawie której Spółka holenderska złożyła Domowi Maklerskiemu zlecenie dokonanie sprzedaży akcji Spółki polskiej na jej rachunek / wykonanie czynności pośrednictwa w związku ze sprzedażą tych akcji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy nabycie przez Wnioskodawcę akcji Spółki holenderskiej za pośrednictwem Domu Maklerskiego podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nabycie przez Spółkę akcji Spółki holenderskiej za pośrednictwem Domu Maklerskiego jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Uzasadnienie


Sprzedaż akcji, co do zasady, podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku odczynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zmianami) (dalej ustawa o PCC) jako sprzedaż praw majątkowych.


Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o PCC, zastosowanie w takich przypadkach ma stawka 1%, a podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa sprzedawanych praw majątkowych.

Jednocześnie, stosownie do regulacji zawartej w art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o PCC, od podatku zwolnione są transakcje sprzedaży praw majątkowych będących instrumentami finansowymi dokonywane za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Dla możliwości zastosowania tego zwolnienia konieczne jest zatem stwierdzenie, czy:


  • akcje mogą być uznane za instrumenty finansowe w świetle przepisów Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi;
  • dom maklerski pośredniczący w zbyciu akcji może zostać uznany za firmę inwestycyjną lub zagraniczną firmę inwestycyjną w świetle Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi;
  • sprzedaż akcji zostanie dokonana za pośrednictwem domu maklerskiego.

Przepis art. 2 ust. 1 pkt 1) Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi definiuje jako instrumenty finansowe przede wszystkim papiery wartościowe tymi zaś, stosownie do art. 3 pkt 1 Ustawy, są m. in. akcje. Tym samym, spełniony jest warunek przedmiotowy zastosowania zwolnienia z art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o PCC.

Ustawodawca zdefiniował również w przepisach Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi instytucję firmy inwestycyjnej oraz zagranicznej firmy inwestycyjnej. I tak, stosownie do art. 3 pkt 33) Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, za firmę inwestycyjną uważa się „dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską”.

Dom Maklerski, który będzie pośredniczył w przedmiotowej transakcji spełnia zatem powyższe warunki, został bowiem wprost wymieniony przez ustawodawcę jako jedna z firm inwestycyjnych w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiują pojęcia „sprzedaży za pośrednictwem”. Pojęcie sprzedaży zostało jednakże zdefiniowane w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 43, poz. 93 ze zmianami) (dalej Kodeks cywilny). Stosownie do art. 535 Kodeksu cywilnego, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę”. Ponadto, zgodnie z art. 555 Kodeksu Cywilnego, przepis ten stosuje się odpowiednio do sprzedaży praw.


W celu prawidłowego dokonania wykładni pojęcia „za pośrednictwem” odnieść można się przy tym do jego potocznego rozumienia (posługując się definicją zawartą w słowniku języka polskiego). Zgodnie zatem z definicją zawarta w Słowniku Języka Polskiego PWN (pod red. Mieczysława Szymczaka, wyd. PWN 1998), przez „pośrednictwo” należy rozumieć:


  • działalność osoby trzeciej mającą na celu porozumienie się między stronami lub załatwianie jakichś spraw dotyczących obu stron;
  • występowanie w roli łącznika;
  • załatwianie dla zarobku różnego rodzaju transakcji handlowych między dwiema stronami.


Z kolei, zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., wyd. internetowe pod adresem http://sjp.pwn.pl, przez pośrednictwo należy rozumieć:


  • działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron;
  • kojarzenie kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku pracy.


Podsumowując, sprzedażą akcji jest umowa zobowiązująca jedną stronę do przeniesienia praw wynikających z tych akcji, a drugą - do zapłaty określonej ceny. Pośrednictwem w takim przypadku jest natomiast uczestnictwo przy dokonywaniu tejże umowy, w szczególności zawarcie umowy w imieniu i na rachunek jednej ze stron.

W pojęciu pośrednictwa mieszczą się także czynności maklerskie określone w art. 69 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, zwłaszcza przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia lut zbycia instrumentów finansowych czy też wykonywanie takich zleceń na rachunek dającego zlecenie.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy przeprowadzona przez Spółkę transakcja zakupu akcji Spółki holenderskiej za pośrednictwem domu maklerskiego będzie spełniała hipotezę art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o pcc i będzie zwolniona z opodatkowania PCC. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że dla zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o PCC nie ma znaczenia uczestnictwo biura maklerskiego w czynnościach poprzedzających samą transakcję, w szczególności w poszukiwaniu samych kontrahentów do transakcji.

Stanowisko to znajduje swoje potwierdzenie w ustalonej linii wykładni organów podatkowych. Przykładowo, jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 14 października 2013 r. (lPPB2/436-446/13-2/EL): „Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży akcji ma miejsce w sytuacji, gdy firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcia pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez firmę inwestycyjną w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie; doradztwie i innych usługach w zakresie łączenia, podziału oraz przejmowania przedsiębiorstw, sporządzaniu analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych”.


Analogiczne stanowisko przyjęto również przykładowo:


  • w interpretacji z dnia 27 listopada 2012 r. (lPPB2/436-526/12-2/AF) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: „Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży akcji ma miejsce w analizowanej sytuacji, gdy Dom Maklerski uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy sprzedaży przez Dom Maklerski w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, tj. m.in.: wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie (art. 69 ust. 2 pkt 2 w wz. z pkt 1), doradztwie inwestycyjnym (art. 69 ust. 2 pkt 5,), doradztwie i innych usługach w zakresie łączenia, podziali oraz przejmowania przedsiębiorstw (art. 69 ust. 4 pkt 4,), sporządzaniu analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych (art. 69 ust. 4 pkt 6)”.
  • w interpretacji z dnia 16 września 2013 r. (lPPB2/436-451/13-2/MZ) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: „Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży papierów wartościowych ma miejsce w sytuacji, gdy firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez firmę inwestycyjną w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie”.


Ponadto, zgodnie z linią interpretacyjną prezentowaną przez organy skarbowe w indywidualnych interpretacjach podatkowych, „czynności wykonywane przez Dom Maklerski mogą nie obejmować znalezienia podmiotu gotowego (podmiotów gotowych) do sprzedaży akcji, ponieważ takie podmioty mogą zostać zidentyfikowane przez Spółkę, lub jej doradców, jeszcze przed zawarciem z Domem Maklerskim umowy o pośrednictwo w nabyciu akcji. Spółka może również zawrzeć bezpośrednio z posiadaczem (posiadaczami) akcji umowy poprzedzające umowę sprzedaży akcji, w szczególności list intencyjny, porozumienie w zakresie zasad współpracy, która umożliwi podjęcie przez Spółkę ostatecznej decyzji o nabyciu akcji (np. zasad badania przedtransakcyjnego, ustalenia wyłączności negocjacji na rzecz Spółki itp.), czy też umowę określającą dodatkowe zobowiązania wzajemne stron umowy sprzedaży akcji (np. umowę przedwstępną zobowiązującą do zawarcia późniejszej umowy sprzedaży)”. Na takim stanowisku stanął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 30 sierpnia 2010 r. (IPPB2/436-234/10-2/MZ), interpretacji indywidualnej z dnia 8 września 2010 r. (IPPB2/436-237/10-2/AF) oraz interpretacji indywidualnej z dnia 29 grudnia 2009 r. (IPPB2/436-390/09-2/MZ). Zgodnie z powyższym poglądem, dla możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wyłącznie sama transakcja sprzedaży powinna zostać zawarta za pośrednictwem domu maklerskiego - wszelkie czynności dodatkowe mogą zaś być przeprowadzone samodzielnie przez uczestników transakcji z ominięciem pośredników.

W świetle powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w sytuacji, w której transakcja sprzedaż akcji Spółki polskiej została dokonana za pośrednictwem Domu Maklerskiego (zgodnie z opisem stanu faktycznego przedstawionym w niniejszym wniosku), będzie ona zwolniona z opodatkowania, zgodnie z regulacją zawartą w przepisie art. 9 pkt 9 lit. b) Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Według art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu umowy sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych i ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.


W myśl art. 9 pkt 9 ww. ustawy zwalnia się od podatku sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi:


  1. firmom inwestycyjnym oraz zagranicznym firmom inwestycyjnym,
  2. dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych,
  3. dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego,
  4. dokonywaną poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne oraz zagraniczne firny inwestycyjne, jeżeli prawa te zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego


- w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, z późn. zm.).

Na podstawie art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na rzecz kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W powołanym przepisie jest mowa tylko o rzeczach podmiotach materialnych (art. 45 Kodeksu Cywilnego), jednakże zgodnie z art. 555 Kodeksu Cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii oraz praw. Ustawa Kodeks Cywilny nie zawiera w tym przedmiocie wyłączeń w odniesieniu do sprzedaży praw wynikających z papierów wartościowych.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 ze zm.), instrumentami finansowymi są papiery wartościowe. Natomiast art. 3 pkt 1 lit. a) ww. ustawy stanowi, że papierami wartościowymi są: akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

Zgodnie z art. 3 pkt 33 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ilekroć w ustawie jest mowa o firmie inwestycyjnej - rozumie się przez to dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską.

Stosownie do treści art. 3 pkt 9 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o obrocie zorganizowanym rozumie się przez to obrót papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi dokonywany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rynku regulowanym albo w alternatywnym systemie obrotu.

W związku z powyższym za sprzedaż papierów wartościowych, także w rozumieniu art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy uznać umowę zobowiązującą jedną stronę czynności do przeniesienia praw wynikających z papierów wartościowych (ewentualnie także innych czynności - np. wydania papierów wartościowych istniejących w formie dokumentów), a drugą stronę do zapłaty ceny (ewentualnie także innych czynności - np. odbioru papierów wartościowych istniejących w formie dokumentów).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka S.A. (dalej. Wnioskodawca, Spółka) jest spółką kapitałową, rezydentem podatkowym w Polsce. Wnioskodawca należy do Grupy kapitałowej M. (dalej: Grupa). W ramach Grupy, do której należy Wnioskodawca, prowadzone są działania mające na celu zmianę relacji inwestorskich w ramach Grupy. W związku z realizacją powyższego procesu, Wnioskodawca nabył od innej spółki należącej do Grupy (będącej holenderskim rezydentem podatkowym, dalej: Spółka holenderska) akcje w spółce akcyjnej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka polska), będącej również członkiem Grupy. Transakcja nabycia akcji została przeprowadzona za pośrednictwem profesjonalnego pośrednika - domu maklerskiego (dalej: Dom Maklerski). Zgodnie ze złożonym oświadczeniem, Dom Maklerski: prowadzi działalność inwestycyjną i świadczy usługi inwestycyjne w rozumieniu Dyrektywy 2004/39/We Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych zmieniającej dyrektywę Rady 85/611/EWG i 93/6/EWG i dyrektywę 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylającą dyrektywę Rady 93/22/EWG, prowadzi działalność maklerską w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz. U. 2010 nr 211 poz. 1384, dalej: ustawa o obrocie instrumentami finansowymi). Działalność ta prowadzona jest w oparciu o zezwolenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Celem zaangażowania Domu Maklerskiego - jako podmiotu posiadającego doświadczenie oraz znajomość aktualnej praktyki w zakresie sprzedaży akcji - było zapewnienie, aby transakcja została przeprowadzona w zgodzie ze stosownymi przepisami obowiązującego prawa oraz obecną najlepszą praktyką w tym obszarze. Zgodnie z umową zawartą z Domem Maklerskim, zakres jego obowiązków w związku z transakcją obejmował w szczególności: zawarcie umowy nabycia akcji na rachunek Spółki jako nabywcy, rozliczenie nabycia akcji przez Spółkę poprzez podjęcie czynności mających na celu przeniesienie akcji (w szczególności poprzez zastosowanie instytucji przekazania akcji będących przedmiotem transakcji do depozytu prowadzonego przez Dom Maklerski, a następnie wydania ich z tego depozytu na rzecz Spółki), pośrednictwo w zapłacie ceny za nabycie akcji (poprzez zaangażowanie rachunku prowadzonego przez Dom Maklerski), wystawienie potwierdzenia dokonania transakcji. Dodatkowo, Dom Maklerski był zaangażowany w czynności pomocnicze bezpośrednio związane z umową sprzedaży akcji, w szczególności: udział w przygotowaniu struktury transakcji (w szczególności w zakresie zasad przeprowadzenia transakcji sprzedaży lub przeniesienia akcji), udział w przygotowaniu dokumentacji transakcji (w szczególności poprzez przyjmowanie/przekazywanie oświadczeń stron). Za swoje usługi Dom Maklerski otrzymał wynagrodzenie kalkulowane w oparciu o warunki rynkowe. Dla kompletności, Spółka pragnie wskazać, iż równolegle zawarta została też umowa pomiędzy Spółką holenderską (zbywcą akcji Spółki polskiej) a Domem Maklerskim, na podstawie której Spółka holenderska złożyła Domowi Maklerskiemu zlecenie dokonanie sprzedaży akcji Spółki polskiej na jej rachunek / wykonanie czynności pośrednictwa w związku ze sprzedażą tych akcji.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż sprzedaż papierów wartościowych to szczególny typ umowy sprzedaży praw majątkowych i wobec tego podlega regulacjom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy czym, jeżeli dokonywana jest za pośrednictwem określonych podmiotów, wymienionych w art. 9 pkt 9 lit. b) ww. ustawy, to korzysta ze zwolnienia z tego podatku.

Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży papierów wartościowych ma miejsce w sytuacji, gdy firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez firmę inwestycyjną w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie.

A zatem, jeżeli nabycie przez Wnioskodawcę Akcji dokonane zostało za pośrednictwem Domu Maklerskiego, powyższa czynność korzystała ze zwolnienia zgodnie z art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj