Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1090/13-2/AP
z 17 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki – przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2013 r. (data wpływu 25 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu zmniejszenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur korygujących in minus – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 25 października 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu zmniejszenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur korygujących in minus.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) prowadzi działalność w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych (czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług – zwanym dalej podatkiem VAT). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT, składającym kwartalne deklaracje VAT. Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nabywa usługi i towary, które wykorzystywane są do ww. sprzedaży opodatkowanej (w sposób bezpośredni bądź pośredni). M.in. Spółka dokonuje zakupu energii elektrycznej. Jednym z dostawców energii elektrycznej jest Y. Sp. z o.o. (zwana dalej Dystrybutorem). Dystrybutor ten jest dostawcą prądu do nieruchomości Spółki położonej w miejscowości …. Odpłatną dostawę energii elektrycznej, dokonywaną na rzecz Spółki, Dystrybutor dokumentuje fakturami sprzedaży, które zawierają informację jakiego okresu dotyczą. Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego określonego na ww. fakturach w rozliczeniu za okresy, w których przypada termin płatności (za dostawę energii elektrycznej).


W miesiącu czerwcu 2013 r. Spółka zauważyła pewne nieprawidłowości w naliczaniu przez Dystrybutora opłat za zużycie ww. energii. Nieprawidłowości te dotyczyły błędnego wskazania na fakturach sprzedaży ilości dostarczonej na rzecz Spółki energii elektrycznej (ilość ta została przez Dystrybutora zawyżona). Nieprawidłowości dotyczą okresu od września 2009 r. do sierpnia 2013 r. Wobec powyższego, Spółka wniosła o dokonanie prawidłowych przeliczeń i wystawienie na Jej rzecz faktur korygujących in minus (za okres od września 2009 r. do sierpnia 2013 r.). Dystrybutor, po przeanalizowaniu sytuacji, przychylił się do wniosku Spółki. W miesiącu październiku 2013 r. Spółka otrzymała od Dystrybutora faktury korygujące zmniejszające wartości wynikające z faktur wystawionych za ww. okres (w fakturach korygujących zmniejszono ilość nabytej energii przez Spółkę oraz należną cenę za jej dostawę). Spółka planuje dokonać obniżenia odliczonego uprzednio podatku naliczonego o kwoty wynikające z otrzymanych od Dystrybutora faktur korygujących in minus. Obniżenia, o którym mowa powyżej Spółka planuje dokonać w rozliczeniu (w deklaracji VAT za IV kwartał 2013 r.).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Spółka postąpi prawidłowo dokonując zmniejszenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z opisanych w stanie faktycznym faktur korygujących in minus (otrzymanych od dostawcy energii w październiku 2013 r.) w rozliczeniu za IV kwartał 2013 r.?


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe będzie dokonanie zmniejszenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z opisanych w stanie faktycznym faktur korygujących in minus (otrzymanych od dostawcy energii w październiku 2013 r.) w rozliczeniu za IV kwartał 2013 r.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z konstrukcji podatku od towarów i usług. Jedną z podstawowych zasad funkcjonowania podatku od towarów i usług jest zasada jego neutralności. Przez zasadę neutralności należy rozumieć opodatkowanie, którego ostateczny koszt ponosi konsument (nabywca towaru lub usługi), a nie podatnik VAT (pośredniczący w obrocie gospodarczym). Tym samym, zasada ta sprowadza się do zapewnienia podatnikowi tego podatku uniknięcia obciążenia kosztem naliczonego podatku, dzięki możliwości jego odliczenia. Podatnik VAT nie może być obarczony jego ekonomicznym kosztem.


Odnosząc się do treści przywołanego powyżej przepisu, należy wskazać, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W analizowanej sprawie oba warunki zostały spełnione. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT, jednocześnie wykorzystuje nabywaną energię elektryczną do czynności opodatkowanych. W miejscu tym należy zwrócić uwagę, że ustalenie czy dany zakup towaru lub usługi ma służyć działalności opodatkowanej powinno nastąpić już z chwilą dokonania jego/jej nabycia. W sprawie będącej przedmiotem wniosku zarówno zamiar wykorzystania nabytego towaru, jak i jego ostateczne zużycie, miały tożsamy przebieg – energia została zużyta do wykonywanych przez Spółkę czynności opodatkowanych (VAT).


W dalszej kolejności należy zdefiniować pojęcie podatku naliczonego. W art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, ustawodawca wylicza źródła podatku, który może podlegać odliczeniu jako podatek naliczony. W przypadku tzw. transakcji krajowych (dokonanych na terytorium Polski), gdzie podatnikiem (podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku) jest sprzedawca (czynny podatnik VAT), kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych od tego sprzedawcy z tytułu nabycia towarów i usług. Powyższe wynika bezpośrednio z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Zatem, w przypadku opisanym przez Spółkę (nabycie krajowe) podatek naliczony to podatek wynikający z faktury.


Zatem Spółce, w okresie od września 2009 r. do sierpnia 2013 r., przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Dystrybutora – w kwocie na jaką opiewały otrzymane faktury. Jak już bowiem wskazano, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku określona w fakturze (otrzymanej z tytułu nabycia towarów i usług).

Jednocześnie, w przypadku tzw. transakcji krajowych, prawo do odliczenia podatku naliczonego jest realizowane natychmiast, w momencie wskazanym przez ustawodawcę (oczywiście pod warunkiem posiadania faktury dokumentującej zakup). W przypadku nabycia energii elektrycznej, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności (art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT). W przypadku Spółki przesłanka ta została spełniona. Spółka otrzymywała w okresie od września 2009 r. do sierpnia 2013 r. faktury dokumentujące sprzedaż energii elektrycznej, które zawierały każdorazowo informację, jakiego okresu dotyczą. Zatem, Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w opisanej w stanie faktycznym sytuacji, w okresie od września 2009 r. do marca 2013 r. w kwocie na jaką opiewały otrzymane od Dystrybutora faktury. Przeciwne podejście powodowałoby, że Spółka zostałaby pozbawiona swojego podstawowego prawa. A tym samym, zachwiana byłaby podstawowa reguła konstrukcyjna systemu, jaką jest neutralność podatku VAT dla przedsiębiorców (podatników VAT czynnych). Tym bardziej, że Dystrybutor odprowadzał w okresie od września 2009 r. do marca 2013 r. względem budżetu państwa podatek należny wynikający z ww. faktur, a same faktury dokumentują obrót dokonany przez Dystrybutora (nie są tzw. fakturami pustymi; dokumentują rzeczywistą sprzedaż). Bez znaczenia pozostaje w niniejszym przypadku okoliczność, iż dostawca energii popełnił błąd przy wystawianiu faktur. Z uwagi na okoliczność, iż na gruncie podatku od towarów obowiązuje zasada natychmiastowego odliczenia podatku naliczonego, Spółka prawidłowo dokonała odliczenia podatku określonego na wskazanych powyżej fakturach, za okresy rozliczeniowe, w którym przypadał termin płatności za prąd.


Jednocześnie, w myśl art. 86 ust. 10a ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c (czyli fakturę korygującą in minus), jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzyma (...). Zatem, nabywca towarów lub usług otrzymujący fakturę korygującą in minus (zmniejszającą podstawę opodatkowania/ewentualnie kwotę podatku) ma obowiązek zmniejszenia odliczonego uprzednio podatku naliczonego (w wartości wynikającej z otrzymanej faktury korygującej in minus). Wskazanego zmniejszenia winien dokonać w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w którym otrzymano taką fakturę (korygującą in minus).


Spółka w miesiącu październiku 2013 r. otrzymała od Dystrybutora faktury korygujące zmniejszające wartości wynikające z faktur wystawionych za okres od września 2009 r. do marca 2013 r. Zatem, na Spółce spoczywa obecnie powinność rozliczenia otrzymanych od Dystrybutora korekt (powinność zmniejszenia odliczonego uprzednio podatku naliczonego). Ustawodawca wprost w ustawie określił moment w jakim czynności tej należy dokonać – w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma korektę faktury (in minus). Zdaniem Spółki, w świetle przepisu 86 ust. 10a ustawy o VAT, zobowiązana jest ona do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym wskazane w stanie faktycznym faktury korygujące otrzymała, tj. w rozliczeniu za czwarty kwartał 2013 r.


Powyższe, również w tym przypadku, będzie odpowiadało zasadzie neutralności podatku VAT. Dystrybutor dokona bowiem zmniejszenia wykazanego uprzednio podatku należnego (wykazanego w fakturach dokumentujących sprzedaż energii dokonanej na rzecz Spółki w okresie od września 2009 r. do marca 2013 r.) w rozliczeniu za okres, w którym wystawił faktury korygujące in minus, tj. na bieżąco (powyższe wynika z art. 29 ust. 4b ustawy o VAT).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 (ust. 2 pkt 1 lit. a ww. artykułu).


Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje zatem wówczas, gdy zostają spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.


Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi również w terminach określonych powołaną ustawą. I tak, na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 (tj. m.in. nabycia energii elektrycznej), jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności (pkt 3 powołanego przepisu).


Stosownie do art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego – ust. 13 ww. artykułu.


W myśl natomiast art. 86 ust. 10a ww. ustawy, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.


W tym miejscu należy przywołać art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.


Podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b – art. 29 ust. 4 ww. ustawy.


Stosownie do ust. 4a powołanego artykułu, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Przy czym – w myśl art. 29 ust. 4b pkt 3 cyt. ustawy, warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się w sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy.


Ponadto, przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy o VAT).


Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.


Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT (w tym faktur korygujących) uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360, z późn. zm.).


Zgodnie z § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą tę fakturę. Fakturę korygującą wystawia się również, gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 14 ust. 1 cyt. rozporządzenia).


Z opisu sprawy przedstawionego w złożonym wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT, składającym kwartalne deklaracje VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabywa usługi i towary, które – w sposób bezpośredni bądź pośredni – są wykorzystywane do ww. sprzedaży opodatkowanej. Wnioskodawca dokonuje m.in. zakupu energii elektrycznej. Odpłatną dostawę energii elektrycznej, dokonywaną na rzecz Spółki, Dystrybutor dokumentuje fakturami sprzedaży, które zawierają informację jakiego okresu dotyczą. Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego określonego na ww. fakturach w rozliczeniu za okresy, w których przypada termin płatności (za dostawę energii elektrycznej). W czerwcu 2013 r. Wnioskodawca zauważył pewne nieprawidłowości w naliczaniu przez Dystrybutora opłat za zużycie ww. energii. Nieprawidłowości te dotyczyły błędnego wskazania na fakturach sprzedaży ilości dostarczonej na rzecz Spółki energii elektrycznej (ilość ta została zawyżona). Nieprawidłowości dotyczą okresu od września 2009 r. do sierpnia 2013 r. Wobec powyższego, Spółka wniosła o dokonanie prawidłowych przeliczeń i wystawienie faktur korygujących in minus za ww. okres. Po przeanalizowaniu sytuacji Dystrybutor przychylił się do wniosku Spółki i w październiku 2013 r. Spółka otrzymała od niego faktury korygujące zmniejszające wartości wynikające z faktur wystawionych za ww. okres (w fakturach korygujących zmniejszono ilość nabytej energii przez Spółkę oraz należną cenę za jej dostawę). W odniesieniu do powyższego opisu, wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą uznania za prawidłowe postępowania Spółki polegającego na zmniejszenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z opisanych faktur korygujących in minus (otrzymanych od dostawcy energii w październiku 2013 r.) w rozliczeniu za IV kwartał 2013 r.


Z perspektywy podatku od towarów i usług, z uwagi na zmianę ilości dostarczonej na rzecz Spółki energii elektrycznej wykazanej na fakturach korygujących, dla Spółki – jako nabywcy – zmianie uległy kwoty podatku naliczonego VAT wynikające z poszczególnych faktur korygujących – kwoty te uległy zmniejszeniu w poszczególnych okresach. Tym samym, skoro Spółka dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych od Dystrybutora, to w sytuacji otrzymania faktur korygujących zmniejszających kwotę podatku naliczonego wynikającego z pierwotnych faktur – jest zobowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te korekty faktur otrzymała, zgodnie z art. 86 ust. 10a ustawy o VAT.


W świetle obowiązujących przepisów oraz przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że korekta rozliczeń z tytułu VAT (w niniejszej sprawie in minus) w związku z otrzymanymi fakturami korygującymi powinna nastąpić w okresie otrzymania faktur korygujących. Jeśli więc Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, składającym kwartalne deklaracje VAT, i w październiku 2013 r. otrzymała od Dystrybutora faktury korygujące zmniejszające wartości wynikające z faktur wystawionych za okres od września 2009 r. do sierpnia 2013 r. (w fakturach korygujących zmniejszono ilość nabytej energii przez Spółkę oraz należną cenę za jej dostawę), Wnioskodawca powinien dokonać zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za IV kwartał 2013 r.


Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Jednocześnie należy zauważyć, że ze względu na to, że złożony wniosek dotyczy okoliczności zaistniałych w 2013 r., oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy dokonano w oparciu o stan prawny obowiązujący w tym okresie, tj. do dnia 31 grudnia 2013 r.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj