Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1151/13-4/TW
z 28 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2013 r. (data wpływu 14 października 2013 r.), uzupełnionym w dniu 14 stycznia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 30 grudnia 2013 r. znak ILPP2/443-994/13-2/MN i ILPB1/415-1151/13-2/TW na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 2 stycznia 2014 r., a w dniu 14 stycznia 2014 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 9 stycznia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Działalność gospodarczą prowadzi od l października 2012 r. Wnioskodawca prowadzi handel za pośrednictwem sklepu internetowego w systemie „XXXX”, uruchomionego za pośrednictwem portalu (…). Kasa rejestrująca została zainstalowana 16 stycznia 2013 r. Wnioskodawca dokonuje wysyłkowych dostaw towarów handlowych, korzystając z obsługi dokonywanej przez firmy logistyczne za pośrednictwem kurierów. Płatności za przesyłki dokonywane są w formie pobraniowej lub „A”. W przypadku zarówno przesyłek pobraniowych, jak i „A”, w momencie kiedy przesyłka jest gotowa do realizacji, po otrzymaniu zamówionego towaru, wystawiana jest faktura oraz list przewozowy, które klient otrzymuje razem z przesyłką. Co do zasady, data wystawienia faktury jest datą nadania przesyłki - odbioru jej przez kuriera. Przesyłka pobraniowa to przesyłka kurierska, do której została wykupiona dodatkowa usługa zwana pobraniem. Pobranie polega na tym, że klient ustala, iż w momencie dostarczania przesyłki do odbiorcy, za przesyłkę ma zapłacić kurierowi. Pieniądze trafiają do kasy firmy kurierskiej, która dokonuje przelewu pieniędzy na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Pieniądze zostają przelane na wskazane konto w różnych terminach. Przeważnie klient otrzymuje/odbiera przesyłkę następnego dnia - choć należy podkreślić, że zdarzają się sytuacje, kiedy nie ma przy sobie odpowiedniej ilości pieniędzy, przez co kurier jedzie do klienta następnego dnia. Ponadto, kurier może nie zastać danej osoby pod podanym adresem i zostawia awizo i podobnie jak w sytuacji braku pieniędzy, musi do niego jechać jeszcze raz. Z ewidencji i dowodów dokumentujących dostawę towarów jednoznacznie wynika, jakiej konkretnej transakcji zapłata dotyczy. Przy każdym zwrocie pobrań na konto, Wnioskodawca otrzymuje specyfikację jakich przesyłek dotyczy przelew. W systemie „A” zapłata za towar otrzymywana jest praktycznie od razu przy złożeniu zamówienia poprzez X. Zdarzają się przesunięcia kilku dni między zakupem i zapłatą. Ponadto, istnieje na „A” opcja „płacę przelewem tradycyjnym” i w przeciwieństwie do pozostałych metod płatności, dzięki którym od razu po wykonaniu przelewu widać, że klient dokonał płatności - wpłata jest księgowana na koncie „A”, w momencie, kiedy środki wpłyną do X. Środki mogą być wypłacane na żądanie, bądź w ustalonym terminie, np. raz w tygodniu w wybrany dzień - obecnie środki są przelewane w poniedziałki i księgowane na koncie we wtorki. Wnioskodawca nie dokonuje jakiejkolwiek dostawy towarów i nie świadczy jakiekolwiek usługi wymienionej w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2012 r., poz. 1382). Sprzedaż w przeważającej części dokonywana jest na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kiedy powstaje przychód podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży towarów przesyłką pobraniową, a kiedy w przypadku płatności „A”, uwzględniając wszystkie przypadki przedstawione w stanie faktycznym...

Zdaniem Wnioskodawcy, dzień dokonania wysyłki jest zarazem dniem wydania rzeczy. W tym samym dniu występuje również wystawienie faktury. W sytuacji, gdy podatnik przed tym dniem nie otrzymał należności to, stosując art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, za datę powstania przychodu należy uznać dzień dokonania wysyłki, bowiem zgodnie ze wskazanym przepisem, dochód powstaje w dniu wydania rzeczy, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. O tym, które z zaistniałych zdarzeń będzie uznane za moment uzyskania przychodu decyduje data najwcześniejszego zdarzenia, z którym ustawa wiąże powstanie przychodu. W świetle powołanego art. 14 ust. 1c ustawy PIT, przychód z działalności gospodarczej - co do zasady - powstaje w dniu wydania towaru lub wykonania usługi, chyba że wcześniej podatnik wystawił fakturę albo uzyskał należność. O tym, które z zaistniałych powyższych zdarzeń będzie uznane za moment uzyskania przychodu decyduje data powstałego najwcześniej. Biorąc pod uwagę powyższy stan prawny, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przedstawionym stanie faktycznym, przy założeniu, że data wydania towaru (wysyłki) zgodna jest z datą wystawienia faktury VAT, w sytuacji gdy zapłata za zamówiony towar następuje przed wysłaniem towaru wraz z dokumentem sprzedaży - datą powstania przychodu jest dzień otrzymania należności. Jeżeli wydanie towaru wraz z fakturą VAT następuje przed otrzymaniem zapłaty za towar, datą powstania przychodu będzie dzień wydania towaru. Zatem jeżeli przed dniem wydania rzeczy Wnioskodawca nie wystawił faktury lub nie otrzymał należności, to za dzień uzyskania przychodu należy uznać dzień dokonania wysyłki (wydania rzeczy). Tym samym fakt uregulowania należności po dniu wydania rzeczy albo wystawienia po tym dniu faktury, w obecnie obowiązującym stanie prawnym, pozostaje bez znaczenia dla ustalenia daty powstania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ww. ustawy, ustawodawca dokonał podziału przysporzeń majątkowych uzyskiwanych przez podatników na różne źródła przychodów. Zgodnie z tym przepisem odrębnym źródłem przychodów jest wymieniona w ust. 1 pkt 3 ww. artykułu pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W konsekwencji powyższego, odnosząc się do kwestii ustalenia właściwego momentu powstania przychodu z tytułu transakcji opisanych we wniosku wyjaśnić należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzyjnie określają moment powstania przychodu ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, (pozarolniczej działalności gospodarczej) uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przy czym, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie natomiast do art. 14 ust. 1i ww. ustawy, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika generalna zasada, iż przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku zbycia towarów handlowych powstaje w dniu wydania rzeczy nabywcy. Wyjątek od tej zasady stanowi:

  • wystawienie faktury w terminie wcześniejszym niż faktyczne wydanie tej rzeczy - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
  • uregulowanie należności przed wydaniem rzeczy - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - handel za pośrednictwem sklepu internetowego. Wnioskodawca dokonuje wysyłkowych dostaw towarów handlowych, korzystając z obsługi dokonywanej przez firmy logistyczne za pośrednictwem kurierów.

Płatności za przesyłki dokonywane są w formie pobraniowej lub „A”. W przypadku zarówno przesyłek pobraniowych, jak i „A”, w momencie kiedy przesyłka jest gotowa do realizacji, po otrzymaniu zamówionego towaru, wystawiana jest faktura oraz list przewozowy, które klient otrzymuje razem z przesyłką. Co do zasady, data wystawienia faktury jest datą nadania przesyłki - odbioru jej przez kuriera.

Przesyłka pobraniowa to przesyłka kurierska, do której została wykupiona dodatkowa usługa zwana pobraniem. Pobranie polega na tym, że klient ustala, że w momencie dostarczania przesyłki do odbiorcy, za przesyłkę ma zapłacić kurierowi. Pieniądze trafiają do kasy firmy kurierskiej, która dokonuje przelewu pieniędzy na rachunek bankowy Wnioskodawcy.

W systemie „A” zapłata za towar otrzymywana jest praktycznie od razu przy złożeniu zamówienia poprzez X. Zdarzają się przesunięcia kilku dni między zakupem i zapłatą. Ponadto, istnieje na „A” opcja „płacę przelewem tradycyjnym” i w przeciwieństwie do pozostałych metod płatności, dzięki którym od razu po wykonaniu przelewu widać, że klient dokonał płatności - wpłata jest księgowana na koncie „A”, w momencie, kiedy środki wpłyną do X. Środki mogą być wypłacane na żądanie, bądź w ustalonym terminie, np. raz w tygodniu w wybrany dzień - obecnie środki są przelewane w poniedziałki i księgowane na koncie we wtorki.

Mając na względzie ww. przepisy w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, stwierdzić należy, że ustalenie momentu uzyskania przez Wnioskodawcę przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, a w konsekwencji również obowiązków ewidencyjnych w tym zakresie, winno nastąpić zgodnie z ogólnymi zasadami uzyskiwania przychodu z tego źródła przychodów, określonymi w ww. art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, że moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w ww. przepisie, tj. z wydaniem rzeczy, wystawieniem faktury, albo uregulowaniem należności.

Mając na względzie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że w opisanym stanie faktycznym za moment uzyskania przychodu z tytułu transakcji opisanych we wniosku przy sprzedaży towarów za tzw. przesyłką za pobraniem oraz przy sprzedaży towarów i płatności za nie przez internetowy system płatniczy „A”:

  • gdy data wydania towaru (wysyłki) zgodna jest z datą wystawienia faktury VAT, a wydanie towaru następuje przed dniem otrzymania zapłaty za zamówiony towar - należy uznać dzień wydania towaru;
  • gdy data wydania towaru (wysyłki) zgodna jest z datą wystawienia faktury VAT, a wydanie towaru następuje po dniu otrzymania zapłaty za zamówiony towar - należy uznać dzień otrzymania należności;
  • gdy przed dniem wydania towaru nie wystawiono faktury lub nie uregulowana należności - należy uznać dzień wydania towaru.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Informuje się, że wniosek dotyczący ustawy o podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnymi pismami.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj