Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-1411/13/JP
z 13 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 października 2013 r. (data wpływu 8 listopada 2013 r.), uzupełnionym pismem z 31 stycznia 2014 r. (data wpływu 4 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • nieprawidłowe w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla opisanych we wniosku czynności na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 6,
  • prawidłowe w zakresie uznania, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty oraz że momentem otrzymania zapłaty jest wpływ środków pieniężnych na konto ...

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla opisanych we wniosku czynności na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 6, uznania, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty oraz że momentem otrzymania zapłaty jest wpływ środków pieniężnych na konto .... Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 31 stycznia 2014 r. (data wpływu 4 lutego 2014 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 27 stycznia 2014 r., nr IBPP3/443-1411/13/JP.

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z 31 stycznia 2014 r., został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego .... Wydanie rzeczy następuje z chwilą, kiedy wystawiony w systemie aukcyjnym towar zostanie przez nabywcę opłacony. Precyzując – wydanie towaru następuje po otrzymaniu e-maila z informacją o zapłacie. Dla tych transakcji Wnioskodawca stosuje na fakturach formę płatności – przelew. Dla transakcji sprzedaży dokonywanych za pośrednictwem internetowego systemu aukcyjnego ... nie jest stosowana forma płatności „ za zaliczeniem”.

W momencie zaewidencjonowania środków pieniężnych na koncie ... Wnioskodawca otrzymuje informację o tym zdarzeniu. Jednakże w tym momencie Wnioskodawca nie ma możliwości swobodnego dysponowania środkami pieniężnymi np. dokonania zapłaty za inne towary czy usługi. Dopiero bowiem wpływ pieniędzy na rachunek bankowy daje tę możliwość.

Sprzedaż dokonywana za pośrednictwem internetowego systemu aukcyjnego ... dokumentowana jest fakturami VAT, a w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej dodatkowo wystawiany jest paragon fiskalny .

Sytuacja opisana we wniosku nie dotyczy sprzedaży dokonywanej „za zaliczeniem pocztowym”.

Sprzedaż „za zaliczeniem pocztowym” nie jest przedmiotem wniosku, albowiem dla tych transakcji Wnioskodawca jest w stanie ustalić moment obowiązku podatkowego.

Dokonywanie zapłaty w systemie ... za towary sprzedane za pośrednictwem internetowego systemu aukcyjnego ... polega na przelaniu przez nabywcę należności i uznaniu konta Wnioskodawcy prowadzonego przez system .... Konto w systemie ... nie jest kontem bankowym, jest kontem na stronie internetowej ..., gdzie gromadzone są informacje o dokonanych wpłatach z tytułu sprzedaży internetowej i stanie środków pieniężnych, które zostaną przelane na rachunek bankowy Wnioskodawcy. W momencie dokonania zapłaty (uznania konta ...) Wnioskodawca ma pewność, że zapłatę otrzymał, otrzymuje bowiem informację w postaci e-maila generowanego przez system ... o uiszczeniu zapłaty przez kupującego za wystawiony w systemie aukcyjnym towar. Wnioskodawca wie jaka wpłata jakiej konkretnej transakcji dotyczy.

W momencie złożenia wniosku środki gromadzone na koncie Wnioskodawcy w ... przelewane były jeden raz w tygodniu. Informację o przelewie otrzymywano w przeddzień uznania rachunku bankowego. W chwili obecnej środki przelewane są po każdej transakcji.

Regulamin ... przewiduje wybór częstotliwości wypłat. Wypłaty mogą być dokonywane:

  • automatycznie po każdej transakcji,
  • zbiorczo, raz w tygodniu,
  • na żądanie.

Regulamin przewiduje przelew na rachunek bankowy najpóźniej do końca następnego dnia roboczego po zleceniu wypłaty. Obecnie częstotliwość wypłat ustalona została na „automatycznie po każdej transakcji”. W praktyce oznacza to wpływ środków na rachunek bankowy w dniu następnym po zleceniu wypłaty. Wnioskodawca może dokonywać wypłaty z konta ... w każdej chwili, lecz możliwość dysponowania środkami uzyskuje dopiero z chwilą uznania rachunku bankowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla opisanych we wniosku czynności zastosowanie ma art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT i czy w związku z tym za chwilę otrzymania zapłaty należy uznać moment zaewidencjonowania środków pieniężnych na koncie ... czy też moment wpływu pieniędzy na rachunek bankowy?

Zdaniem Wnioskodawcy, dla opisanych w niniejszym wniosku czynności ustawa przewiduje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego (art. 19 ust. 13 pkt 6). Oznacza to, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wpływ środków pieniężnych na konto ... jest momentem otrzymania zapłaty, bez znaczenia pozostaje fakt, iż przelew z konta ... na rachunek bankowy Wnioskodawcy następuje w terminie późniejszym. Mimo braku możliwości swobodnego dysponowania środkami pieniężnymi zapłata została otrzymana.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest:

  • nieprawidłowe w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla opisanych we wniosku czynności na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 6,
  • prawidłowe w zakresie uznania, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty oraz że momentem otrzymania zapłaty jest wpływ środków pieniężnych na konto ....

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja indywidualna została wydana na podstawie przepisów w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 r., ponieważ wniosek dotyczy stanu faktycznego, a został złożony 8 listopada 2013 r.

W myśl ogólnej zasady zawartej w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Nadmienić należy, że ustawodawca nie wyszczególnia wysokości zaliczki czy przedpłaty, co oznacza, że opodatkowaniu podlega każda z dokonanych zaliczek, przedpłat (także ta obejmująca 100% należności).

W myśl natomiast art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT, w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, co do zasady obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jednocześnie ustawodawca zastrzegł m.in., że otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności w postaci, np. zaliczki, przedpłaty, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy).

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „zaliczka” i „przedpłata”, w związku z tym należy posiłkować się znaczeniem słownikowym.

Zgodnie z definicją zawartą w „Słowniku języka polskiego PWN” (www.sjp.pwn.pl), „zaliczka” to część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet należności. Natomiast „przedpłata” to określona suma pieniędzy, stanowiąca część ceny towaru lub usługi, wypłacona z góry w celu uzyskania gwarancji zakupu lub wykonania usługi w określonym terminie.

Z przytoczonych definicji wynika, że otrzymanie zaliczki lub przedpłaty wiąże się z przekazaniem kontrahentowi środków pieniężnych do jego dyspozycji. Cechą charakterystyczną zaliczki i przedpłaty jest to, że są one częścią należności wpłacaną z góry na poczet należności.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego .... Wydanie rzeczy następuje z chwilą, kiedy nadana przesyłka zostanie przez nabywcę opłacona. Wydanie towaru następuje po otrzymaniu e-maila z informacją o zapłacie. W momencie zaewidencjonowania środków pieniężnych na koncie ... Wnioskodawca otrzymuje informację o tym zdarzeniu. Jednakże w tym momencie Wnioskodawca nie ma możliwości swobodnego dysponowania środkami pieniężnymi np. dokonania zapłaty za inne towary czy usługi. Dopiero bowiem wpływ pieniędzy na rachunek bankowy daje tę możliwość. Częstotliwość wypłat ustalona została na „automatycznie po każdej transakcji”. W praktyce oznacza to wpływ środków na rachunek bankowy w dniu następnym po zleceniu wypłaty. Wnioskodawca może dokonywać wypłaty z konta ... w każdej chwili, lecz możliwość dysponowania środkami uzyskuje dopiero z chwilą uznania rachunku bankowego

Wnioskodawca wskazał, że sytuacja opisana we wniosku nie dotyczy sprzedaży dokonywanej „za zaliczeniem pocztowym”.

W tak przedstawionym opisie stanu faktycznego wątpliwości Wnioskodawcy budzi czy w przedstawionej sytuacji w celu określenia momentu powstania obowiązku podatkowego znajdzie zastosowanie art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że cyt. art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT odnosi się do momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym.

Przez zapłatę za zaliczeniem pocztowym rozumie się sytuację, w której odbiór towaru jest możliwy po zapłaceniu wskazanej przez nadawcę kwoty w momencie jego doręczenia.

Wnioskodawca w treści wniosku jednoznacznie wskazał, że opisana sytuacja nie dotyczy sprzedaży dokonywanej „za zaliczeniem pocztowym”.

Zatem cyt. art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie. Nie jest bowiem spełniony warunek, o którym mowa w art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT, tj. dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym. Tym samym powyższy przepis dotyczący obowiązku podatkowego na zasadach szczególnych, określonych w art. 19 ust. 13 pkt 6 nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Jak już wyżej zauważono, uiszczona kwota związana jest z przyszłą transakcją (wydanie rzeczy następuje z chwilą, kiedy nadana przesyłka zostanie przez nabywcę opłacona), co pozwala ją traktować dla potrzeb podatku od towarów i usług jak zaliczkę w rozumieniu art. 19 ust. 11 ustawy. W konsekwencji, Wnioskodawca zobowiązany jest traktować wpłatę jak zaliczkę, co powoduje z kolei powstanie obowiązku podatkowego z chwilą jej otrzymania  dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przedmiotowej sprawie należy przyjąć art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczki. Pomimo, że płatność następuje w wysokości pełnej kwoty należności i nie jest w standardowym znaczeniu tego pojęcia zaliczką, to dla celów podatku VAT i określenia momentu powstania obowiązku podatkowego należy ją zakwalifikować jako zaliczkę.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe w części dotyczącej określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności opisanych we wniosku na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 6.

Kolejną kwestią objętą pytaniem jest czy za chwilę otrzymania zapłaty należy uznać moment zaewidencjonowania środków pieniężnych na koncie ... czy też moment wpływu pieniędzy na rachunek bankowy.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że dokonywanie zapłaty w systemie ... za towary sprzedane za pośrednictwem internetowego systemu aukcyjnego ... polega na przelaniu przez nabywcę należności i uznaniu konta Wnioskodawcy prowadzonego przez system .... W momencie dokonania zapłaty (uznania konta ...) Wnioskodawca ma pewność, że zapłatę otrzymał, otrzymuje bowiem informację w postaci e-maila generowanego przez system ... o uiszczeniu zapłaty przez kupującego za wystawiony w systemie aukcyjnym towar. Wnioskodawca wie jaka wpłata jakiej konkretnej transakcji dotyczy.

Zatem w prezentowanym przez Wnioskodawcę modelu rozliczenia płatności dokonywanych w systemie ... należy uznać, że w momencie wpływu środków na konto ... staje się on faktycznym dysponentem wpłaconych środków. Za moment otrzymania zapłaty należy uznać moment jej wpływu na konto .... Bez znaczenia dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego pozostaje data faktycznego wpływu należności na rachunek bankowy Wnioskodawcy.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wpływ środków pieniężnych na konto ... jest momentem otrzymania zapłaty, jest prawidłowe.

Zatem biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego należy stwierdzić, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej dokonywanej przez Wnioskodawcę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty, a momentem otrzymania zapłaty jest jej wpływ na konto ....

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz.U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj