Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-617/13-2/KT
z 3 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03.07.2013 r. (data wpływu 05.07.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług budowlanych w stanie prawnym obowiązującym od dnia 01.01.2014 r. - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 05.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług budowlanych w stanie prawnym obowiązującym od dnia 01.01.2014 r.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka S.A. jest spółką, która świadczy różnego rodzaju usługi budowlane. Przedmiotowe usługi wykonywane są na podstawie zawieranych umów z inwestorem publicznym jak i prywatnym. Obecnie obowiązek w podatku VAT w Spółce powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy VAT, tj. w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi.

W opisanym stanie faktycznym i prawnym, pomijając przypadek zapłaty całościowej i częściowej - obowiązek podatkowy powstaje 30 dnia od dnia wykonania usługi. Dniem wykonania usługi jest dzień podpisania - odbioru robót przez zamawiającego w dokumencie odbiorowym. Jak można zauważyć, obowiązek w przypadku usług budowlanych powstaje nie w momencie wystawienia faktury, lecz 30 dnia od daty wykonania usługi, tj. od daty podpisania dokumentu odbiorowego robót (protokół, itp.)

Od dnia 01.01.2014 r. obowiązek w podatku VAT będzie, zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy zmieniającej, powstawał przede wszystkim z chwilą wystawienia faktury w przypadkach określonych w art. 106b ustawy zmieniającej. Chyba, że zgodnie z ustępem 8 art. 19a ustawy zmieniającej, przed wykonaniem usługi budowlanej otrzymana zostanie zapłata częściowa, całościowa, to wówczas obowiązek powstanie z chwilą otrzymania zapłaty.

W art. 19a ust. 7 ustawy zmieniającej, ustawodawca określił, iż w przypadku między innymi usług budowlanych, gdy podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu wystawienia faktury, w przypadku usług budowlanych jest to nie później, niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.

W świetle przytoczonych przepisów z zakresu obowiązku w podatku VAT, które mają wejść w życie od 01.01.2014 r., w przypadku świadczenia usług budowlanych, kiedy nie otrzymano zapłaty, obowiązek będzie powstawał w momencie wystawienia faktury, najpóźniej 30 dnia od daty wykonania usługi - bez względu czy wystawiono fakturę czy też nie.

Przykładowo - protokół odbioru robót będzie podpisany 25 maja 2014 r., tj. data wykonania usługi, faktura będzie wystawiona 27 maja 2014 r., z datą wykonania - sprzedaży 25 maja 2014r. W świetle przytoczonych danych i przepisów zmieniających, obowiązek w podatku VAT powstanie 27 maja 2014 r. Gdyby natomiast wystawiono fakturę, w opisywanym przykładzie, 5 czerwca 2014 r., to obowiązek w podatku VAT powstanie 5 czerwca 2014 r. Dla pełnego obrazu zdarzeń mogących wystąpić, należy również przytoczyć przykład, kiedy protokół może być podpisany 25 maja 2014 r. i nie będzie wystawiona faktura - w takim razie obowiązek w podatku VAT powstanie 24 czerwca 2014 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w świetle art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy zmieniającej VAT, od 01.01.2014 r. obowiązek w podatku VAT, w przypadku świadczenia usług budowlanych, będzie powstawał w dniu wystawienia faktury, tj. w dowolnym dniu w okresie 30 dni od daty wykonania usługi?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem Spółki, w świetle art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy zmieniającej, od 01.01.2014 r. obowiązek w podatku VAT w zakresie usług budowlanych będzie powstawał przede wszystkim w momencie wystawienia faktury, chyba, że podatnik nie wystawi faktury w przedziale 30 dni od daty wykonania usługi (pomijając przypadek zapłaty). Na moment powstania obowiązku z chwilą wystawienia faktury wskazuje również hipoteza art. 19a ust. 7 ustawy zmieniającej - powołany przepis stanowi‚ że w przypadku niewystawienia faktury zgodnie z ust. 5 pkt 3, obowiązek VAT w przypadku usług budowlanych będzie powstawał nie później niż 30 dnia od daty wykonania usługi - podpisania dokumentu odbiorowego robót przez zamawiającego.

Mając na uwadze przytoczone przepisy, które zaczną obowiązywać w podatku od towarów i usług od 01.01.2014 r., należy przyjąć, iż obowiązek w podatku VAT w przypadku usług budowlanych będzie powstawał przede wszystkim w momencie wystawienia faktury, w dowolnym dniu 30 dniowego przedziału czasowego powstałego od momentu wykonania usługi.

Jak można zauważyć, przyszły obowiązek w podatku VAT różni się od obecnie obowiązującego, bowiem w 2013 r. obowiązek w podatku VAT w przypadku usług budowlanych powstaje 30 dnia od momentu wykonania usługi (pomijając przypadek zapłaty), bez znaczenia jest dla obowiązku podatkowego wystawienie faktury.

Zbieżność obecnego obowiązku i przyszłego w zakresie usług budowlanych powstanie tylko wtedy, gdy faktura będzie w 2014 r. wystawiona 30 dnia od daty wykonania usługi i w drugim przypadku, gdy faktura nie będzie wystawiona w ciągu trzydziestu dni.

Mając na uwadze przytoczone argumenty, Spółka wnosi o potwierdzenie zaprezentowanego stanowiska w podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku, w przypadku świadczenia usług budowlanych od 01.01.2014 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności zdefiniowany został odpowiednio w art. 7 i art. 8 ww. ustawy.

Przez świadczenie usług, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z wniosku wynika, że w ramach powadzonej działalności Wnioskodawca (Spółka) świadczy różnego rodzaju usługi budowlane, wykonywane na podstawie umów zawieranych z inwestorami. Obecnie obowiązek w podatku VAT w Spółce powstaje zgodnie z art. 19 ust 13 pkt 2 ustawy VAT, tj. w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi. W opisanym stanie faktycznym i prawnym, pomijając przypadek zapłaty całościowej i częściowej - obowiązek podatkowy powstaje 30 dnia od dnia wykonania usługi. Dniem wykonania usługi jest dzień podpisania - odbioru robót przez zamawiającego w dokumencie odbiorowym. Zatem, obecnie obowiązek w przypadku usług budowlanych powstaje dla Spółki nie w momencie wystawienia faktury, lecz 30 dnia od daty wykonania usługi, tj. od daty podpisania dokumentu odbiorowego robót (protokół, itp.). Wnioskodawca wskazuje na przepisy z zakresu obowiązku w podatku VAT, które mają wejść w życie od dnia 01.01.2014 r., na podstawie których Spółka uznała, ze w przypadku świadczenia usług budowlanych, kiedy nie otrzymano zapłaty, obowiązek będzie powstawał w momencie wystawienia faktury, najpóźniej 30 dnia od daty wykonania usługi (bez względu czy wystawiono fakturę czy też nie).

W odniesieniu do powyższego, przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r. w przypadku świadczenia opisanych usług budowlanych (w sytuacji, gdy nie otrzymano zapłaty).

Należy wskazać, iż z dniem 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące m.in. powstania obowiązku podatkowego, wprowadzone ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 35 - ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 26.07.2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2013 r. poz. 1027), zwanej dalej ustawą zmieniającą.

Przepis art. 1 pkt 16 ustawy zmieniającej, z dniem 1 stycznia 2014 r. uchyla art. 19 ustawy o VAT i art. 1 pkt 17 wprowadza do obecnie obowiązującej ustawy o VAT art. 19a.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 zmienionej ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, iż podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

Wskazana powyżej regulacja jest zgodna z art. 63 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347/1 ze zm.), zgodnie z którym zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług.

W tym miejscu zauważyć trzeba, że w ust. 5 ww. art. 19a ustawy zmienionej, ustawodawca w sposób szczególny uregulował powstanie obowiązku podatkowego dla niektórych usług.

I tak, stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1, z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Zgodnie z art. 19a ust. 7 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku, gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności.

Przepisy art. 106 ustawy, regulujące zasady wystawiania faktur VAT do dnia 31.12.2013 r., z dniem 1 stycznia 2014 r. zostaną uchylone na mocy ww. ustawy zmieniającej z dnia 7 grudnia 2012 r., natomiast, zgodnie z brzmieniem art. 1 pkt 50 ustawy zmieniającej, od dnia 1 stycznia 2014 r. w zakresie wystawiania faktur VAT obowiązywać będą przepisy art. 106a-106q ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Na podstawie art. 106i ust. 1 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.


Stosownie do art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usług - w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a.


Zatem, mając na uwadze brzmienie powołanych przepisów wprowadzonych ww. ustawą zmieniającą, należy stwierdzić, że w odniesieniu do usług budowlanych obowiązek podatkowy - od dnia 1 stycznia 2014 r. – powstanie, co do zasady, z chwilą wystawienia faktury, a w przypadku, gdy podatnik nie wystawił faktury, z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. 30 dni od dnia wykonania usługi - stosownie do cyt. art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) oraz art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy zmienionej.

Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy, należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że w sytuacji wystawienia przez Spółkę faktury z tytułu świadczonych usług budowlanych – o ile faktura ta zostanie wystawiona do 30 dni od daty wykonania usługi (za którą można uznać datę podpisania protokołu odbioru robót), obowiązek podatkowy – w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. - powstanie z chwilą wystawienia tej faktury, stosownie do cyt. art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) oraz art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy zmienionej.


Natomiast w przypadku, gdy Spółka nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy, w oparciu o art. 19a ust. 7 ustawy, powstanie w momencie upływu 30-dniowego terminu na wystawienie faktury, określonego w ww. art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy.


Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie uznaje się za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj