Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-638/13-2/PS
z 6 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08.08.2013 r. (data wpływu 14.08.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania odsetek wypłacanych przez Spółkę na rzecz podmiotu brytyjskiego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dnu 14.08.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania odsetek wypłacanych przez Spółkę na rzecz podmiotu brytyjskiego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki S.A. (dalej: Spółka) jest przerób ropy naftowej na benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne oraz wyroby petrochemiczne. W procesach produkcyjnych Spółka wykorzystuje znaczące ilości katalizatorów, których istotnym składnikiem są nadające się do odzysku metale szlachetne (platyna, pallad, srebro, ren).

Z uwagi na wysokie koszty oraz ryzyko związane z fizycznym transportem, metal szlachetny, przed wykorzystaniem przez Spółkę dla celów przemysłowych jako składnik katalizatora, jest przechowywany w formie zapisu na niealokowanym rachunku metalowym (ang. unallocated weight metal account) prowadzonym przez bank z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej: Bank). Bank nie jest podmiotem powiązanym ze Spółką w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.). Metal szlachetny stanowiący własność Spółki, w ilości odpowiadającej zapisowi na rachunku metalowym jest magazynowany fizycznie przez Bank w skarbcu. Cechą wyróżniającą rachunki niealokowane jest brak przypisania do nich konkretnej partii metalu będącego w posiadaniu Banku, która w przypadku rachunków alokowanych może być wyodrębniona numerem seryjnym, wagą oraz próbą. Jednostką rozliczeniową dla tych rachunków jest jednostka wagi danego metalu dla ściśle określonej próby wg obowiązującego standardu przyjętego przez uczestników rynku danego metalu (np. dla srebra jest to jedna uncja próby 999 sztabki srebra zgodnej ze standardem London Good Delivery). Po podjęciu decyzji przez Spółkę o przeznaczeniu metalu (np. użycie do produkcji nowego katalizatora), na wniosek Spółki, metal szlachetny może być wydany przez Bank fizycznie ze skarbca lub zostać wytransferowany (ang. paper/book transfer) na rachunek metalowy wskazany przez Spółkę, (np. poprzez uznanie rachunku należącego do producenta katalizatora).

Spółka, wykorzystując system kont metalowych, planuje wykonywanie w Wielkiej Brytanii różnych operacji (m.in. sprzedaż, kupno, pożyczka, leasing), które pozwolą optymalnie wykorzystać kapitał zgromadzony w metalach szlachetnych. Decyzja o kupnie, sprzedaży, pożyczce czy innej transakcji dotyczącej środków na rachunku metalowym, będzie podejmowana w siedzibie Spółki, a odpowiednie dyspozycje zostaną przekazane do Banku. Spółka nie będzie posiadała stałego miejsca prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii (w tym nie będzie posiadała personelu ani wyposażenia technicznego).

W kwietniu 2013 r. podpisano z Bankiem umowę dotyczącą pożyczki/udostępnienia określonej ilości metalu szlachetnego (dalej: Umowa) na okres czasu ustalony przez w Strony w Umowie. Udostępniony kapitał Banku w postaci zapisu na koncie metalowym, pierwszego dnia okresu pożyczki, został przetransferowany przez Bank na rachunek metalowy wskazany przez Spółkę. Spółka miała również w tym dniu możliwość odebrania pożyczonej ilości metalu w formie fizycznej, co wiązałoby się z poniesieniem przez Spółkę znaczących, dodatkowych kosztów.

Warunki Umowy przewidują wypłatę przez Spółkę wynagrodzenia na rzecz Banku w formie odsetek (dalej. Odsetki), ustalanych w oparciu o wysokość stopy procentowej, wskazanej w Umowie w skali roku, której podstawę stanowi wartość pożyczonego metalu. Kwota należnych Bankowi Odsetek została podana w treści Umowy w walucie USD z uwzględnieniem okresu na jaki została udzielona pożyczka oraz ilość pożyczonego metalu szlachetnego. Wartość pożyczonego metalu została oszacowana na bazie bieżących notowań giełdy metali szlachetnych, która udostępnia tzw. benchmarkowe kwotowania dla danego metalu (np. srebra jest to LBMA, a dla platyny i palladu giełda LPPM).

W dacie płatności Odsetek Spółka będzie dysponować aktualnym certyfikatem rezydencji Banku wydanym przez brytyjskie władze podatkowe. Wypłata Odsetek przez Spółkę nastąpi w dniu 27 września 2013 r., w którym Spółka jest zobowiązana do zwrotu pożyczonego kapitału, co zgodnie z Umową może nastąpić w formie fizycznej dostawy metalu szlachetnego. Jednakże z uwagi na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów, Spółka preferuje zwrot metalu w postaci uznania rachunku metalowego należącego do Banku. Kwota należnego wynagrodzenia w formie Odsetek za czasowe korzystanie z kapitału Banku, zostanie zapłacona w walucie USD.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy, mając na uwadze brzmienie art. 11 ust. 3 lit. d) Konwencji z dnia 20 lipca 2006r, między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250 poz. 1840), Odsetki wypłacane przez Spółkę na rzecz Banku będącego rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii należy uznać za odsetki wypłacane „z tytułu jakiejkolwiek pożyczki udzielonej przez bank”, które są opodatkowane wyłącznie w Wielkiej Brytanii?


Zdaniem Wnioskodawcy odsetki wpłacane przez Spółkę na rzecz Banku, stanowiące wynagrodzenie z tytułu pożyczki określonej ilości metalu szlachetnego w postaci zapisu na niealokowanym rachunku metalowym, należy uznać za odsetki „z tytułu jakiejkolwiek pożyczki udzielonej przez bank” zgodnie z postanowieniem art. 11 ust. 3 lit. d) polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W konsekwencji, stosownie do przepisów Umowy z Wielką Brytanią, Odsetki będą podlegać opodatkowaniu jedynie w państwie rezydencji Banku (tj. Wielkiej Brytanii).

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) (dalej: Ustawa o CIT), podatnicy jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 26 ust. 1 Ustawy o CIT osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1 Ustawy o CIT, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. W myśl art. 21 ust. 1 Ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski, przez podatników nieposiadających w Polsce siedziby ani zarządu, przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20% tych przychodów. Zgodnie z art. 22a Ustawy o CIT, przepisy art. 21 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W odniesieniu do stanu faktycznego, opisanego w niniejszym wniosku, zastosowanie znajdą postanowienia konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U z 2006r., Nr 250, poz. 1840) (dalej: Umowa z Wielką Brytanią). Zgodnie z art. 11 ust. 1 Umowy z Wielką Brytanią odsetki, które powstają w Polsce i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę

w Wielkiej Brytanii, mogą być opodatkowane w Wielkiej Brytanii. Jednakże, w myśl art. 11 ust. 2 Umowy z Wielką Brytanią, takie odsetki mogą być także opodatkowane w Polsce i zgodnie z polskim ustawodawstwem, lecz jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych odsetek. Na mocy art. 11 ust. 4 Umowy z Wielką Brytanią określenie oznacza dochód z wszelkiego rodzaju wierzytelności, zarówno zabezpieczonych, jak i niezabezpieczonych hipoteką lub prawem do uczestniczenia w zyskach dłużnika, a w szczególności dochody z pożyczek rządowych oraz dochody z obligacji lub skryptów dłużnych.

Zarówno postanowienia Umowy z Wielką Brytanią jak i Ustawa o CIT nie zawierają definicji, co należy rozumieć pod pojęciem pożyczki w rozumieniu Umowy z Wielką Brytanią, toteż należy odwołać się do przepisu art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia l964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Z przytoczonej definicji pożyczki wynika, że istotą pożyczki jest przeniesienie własności przedmiotu pożyczki na pożyczkodawcę, który przez okres trwania umowy pożyczki może swobodnie nim ozporządzać i jednocześnie zobowiązanie się pożyczkobiorcy do przeniesienia na pożyczkodawcę własności przedmiotu tego samego rodzaju po upływie określonego okresu czasu.

Pojęcie „pożyczki” dla celów przepisów Umowy z Wielką Brytanią, należy rozumieć szeroko, tj. przez pożyczkę, należy rozumieć wszelkiego rodzaju wierzytelności, również te, w ramach których Bank udostępnia określoną ilość metalu szlachetnego oznaczonego co do gatunku (również w formie uznania niealokowanego konta metalowego wskazanego przez pożyczkobiorcę), a Spółka może swobodnie rozporządzać przekazanym mu przez Bank metalem do czasu jego zwrotu. Taki sposób rozumienia „pożyczki” dla celów stosowania Umowy z Wielką Brytanią wynika, również z faktu, ze umowy o unikaniu podwójnemu opodatkowaniu są umowami międzynarodowymi zawieranymi między, zasadniczo, dwoma państwami, w których obowiązują odrębne systemy prawa wewnętrznego. Nie jest zatem możliwe szczegółowe wyliczenie tytułów, z których płatności odsetek są zwolnione z opodatkowania ze względu na różnicę i odrębność instytucji prawnych funkcjonujących w krajach podpisujących umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Należy zatem uznać, że celem obu stron Umowy z Wielką Brytanią było zwolnienie z opodatkowania w Państwie źródła wszelkich odsetek od kapitału udostępnionego przez bank, a więc zwolnienie również takich transakcji dokonywanych przez banki, których istotą jest przekazanie do swobodnego korzystania rzeczy, oznaczonych tylko co do gatunku, należących do banku, na określony czas, z obowiązkiem zwrotu tych rzeczy po upływie określonego okresu czasu. Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie sadów administracyjnych. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 2351/10) stwierdzono, iż w konwencji między Rzeczypospolitą Polską a Zjednoczonym królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r., jedynym kryterium, ze względu na które konieczne jest zwolnienie z opodatkowania odsetek wypłacanych w związku z pożyczkami, jest rodzaj podmiotu udzielającego „jakiejkolwiek” (wszelkiego rodzaju”) pożyczki. Jeśli podmiotem tym jest bank, państwo podmiotu będącego pożyczkobiorcą nie może opodatkować wypłaconych odsetek. Z kolei, zgodnie ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zaprezentowanym w wyroku z dnia 9 września 2009r. (sygn. akt III SA/Wa 310/09), sformułowanie „jakakolwiek pożyczka”/”pożyczka dowolnego rodzaju” należy odczytać jako każdy instrument prawny występujący w Państwie - Stronie Konwencji, na podstawie którego jeden z podmiotów odpłatnie (w zamian za odsetki) udostępnia drugiemu kapitał z obowiązkiem jego zwrotu.”


Na mocy umowy pożyczki zawartej z Bankiem Spółka uzyskuje własność określonej ilości metalu szlachetnego w formie zapisu na koncie metalowym, któremu nie jest przyporządkowana jakakolwiek oznaczona fizycznie ilość metalu przechowywana przez Bank w skarbcu. Wynagrodzenie za udostępnienie kapitału w tej formie wypłacane jest przez Spółkę w postaci Odsetek, które są obliczane:


  • według stopy procentowej określonej w stosunku do wartości pożyczonego metalu ustalanej na bazie bieżących notowań giełdy metali szlachetnych oraz
  • czasu korzystania z pożyczonego metalu szlachetnego przez Spółkę.

W świetle powyższego, należy uznać, ze transakcja udostępnienia metalu szlachetnego przez Bank, zrealizowana przy wykorzystaniu systemu kont metalowych, wykazuje cechy istotne dla pożyczki i w związku z szerokim rozumieniem „pożyczki” dla celów stosowania postanowień Umowy z Wielką Brytanią, powinna być uznana za udzielenie pożyczki przez Bank na rzecz Spółki. Odsetki wypłacone z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu w Polsce lecz wyłącznie w Państwie siedziby Banku - beneficjenta Odsetek.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –– tekst jednolity Dz.U.2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj