Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/436-323/13-2/TR
z 28 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2013 r. (data wpływu 4 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zaliczenia do I grupy podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zaliczenia do I grupy podatkowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni miała 14 lat, kiedy matka - po śmierci ojca Zainteresowanej - poślubiła brata ojca Zainteresowanej. Tak więc, brat ojca stał się ojczymem Wnioskodawczyni, a Wnioskodawczyni - pasierbicą ojczyma. Ojczym łożył na utrzymanie Zainteresowanej, a Zainteresowana traktowała go jak ojca. Od 30 lat, do chwili śmierci ojczyma mieszkali jako rodzina wspólnie w domu. Ten dom został wybudowany w 1935 r. przez dziadków Wnioskodawczyni.

Zainteresowana jest ostatnią z rodziny, która ma prawo do tego domu. Matka Wnioskodawczyni, która jest osobą starszą i chorą odrzuciła spadek po zmarłym na rzecz Wnioskodawczyni, uważając, że jako żona zmarłego i pasierbica są w pierwszej grupie podatkowej.

Przedmiotem dziedziczenia jest 1/6 części nieruchomości. Obecnie Zainteresowana jest właścicielką 1/12 tejże nieruchomości. W tym domu Wnioskodawczyni mieszka - z małą przerwą - 37 lat i zamierza mieszkać dalej. Dom wymaga remontu, m.in. wymiany rur wod.-kan., budowy nowych kominów i naprawy dachu. Klatka schodowa nie była remontowana ponad 30 lat.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy - w rozumieniu przepisów podatkowych - Wnioskodawczyni dziedziczy po zmarłym ojczymie jako pasierbica, czy bratanica?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zmarły był dla Wnioskodawczyni nie tylko stryjem, lecz przede wszystkim ojcem, wychowywał, łożył na utrzymanie. Przez związek z matką stał się ojczymem Zainteresowanej.

W związku z powyższym, Wnioskodawczyni oczekuje, że zostanie zakwalifikowana do I grupy podatkowej jako pasierbica.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zagadnienia dotyczące grup podatkowych na gruncie podatku od spadków i darowizn zostały uregulowane w przepisach art. 14 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.

Z kolei na podstawie art. 14 ust. 2 ww. ustawy, zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Z analizy przedmiotowego wniosku wynika, że Zainteresowana - jako pasierbica - odziedziczyła spadek po swoim ojczymie. Wątpliwości Wnioskodawczyni w opisanej sytuacji wzbudza to, do której grupy podatkowej winna być zaliczona w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

W myśl natomiast art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

  1. do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  2. do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  3. do grupy III - innych nabywców.

Za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych (art. 14 ust. 4 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika zatem, że pasierb został zaliczony przez ustawodawcę do I grupy podatkowej. Pasierb jest dzieckiem męża lub żony z poprzedniego małżeństwa. Mąż lub żona rodzica tego dziecka jest więc dla niego odpowiednio ojczymem lub macochą.

Reasumując: na gruncie niniejszej sprawy Zainteresowana - jako pasierbica spadkodawcy (ojczyma) - podlega zaliczeniu do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo informuje się również, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony, do oceny dokumentów załączonych do wniosku; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego, bądź zdarzenia przyszłego, przedstawionym przez Zainteresowaną i stanowiskiem Zainteresowanej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj