Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1100a/13/AD
z 23 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu 25 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania przychodów z najmu uzyskiwanych przez osobę małoletnią - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania przychodów z najmu uzyskiwanych przez osobę małoletnią.


W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni jest opiekunem prawnym a zarazem rodziną zastępczą małoletnich dzieci. Z dziećmi nie łączy jej żadne pokrewieństwo. Jest dla nich osobą obcą. Dzieci odziedziczyły po zmarłym ojcu mieszkanie. Mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym w wysokości 120.000 zł. Za zgodą Sądu Rodzinnego Wnioskodawczyni zamierza wynająć powyższe mieszkanie, a przychody uzyskane z tego tytułu opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5%. Uzyskane w ten sposób środki pieniężne zamierza przeznaczyć na spłatę rat kredytu.


W związku z powyższym zadano m.in. pytania sprowadzające się do kwestii:


  1. Czy Wnioskodawczyni ma obowiązek doliczenia dochodów z wynajmu ww. mieszkania do swoich dochodów – na zasadzie art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Kto powinien złożyć zeznanie podatkowe?


Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawczyni wskazuje, że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Zdaniem Wnioskodawczyni, nie spełnia Ona warunków wymienionych w ww. przepisie, tj. ponieważ nie są to Jej dzieci jak również nie są to dzieci przysposobione, a po drugie nie pobiera pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Środki pieniężne uzyskane z najmu przeznaczone będą na spłatę kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty na zakup odziedziczonego przez dzieci mieszkania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Należy zwrócić uwagę, że zacytowany powyżej przepis art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regułę zaliczania dochodów dzieci do dochodów rodziców odnosi wyłącznie do dochodów małoletnich dzieci własnych lub przysposobionych.

Natomiast instytucja opiekuna prawnego dziecka określona została w art. 94 § 3 i art. 145 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z art. 94 § 3 tej ustawy, jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani, ustanawia się dla dziecka opiekę. W myśl art. 145 § 1 i § 2 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, opiekę ustanawia się dla małoletniego w wypadkach przewidzianych w tytule II niniejszego kodeksu. Opiekę ustanawia sąd opiekuńczy, skoro tylko poweźmie wiadomość, że zachodzi prawny po temu powód.

Z kolei uregulowania prawne w zakresie rodzin zastępczych uregulowane zostały w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135 z późn. zm.). Rodzina zastępcza to forma rodzinnej pieczy zastępczej dla dziecka pozbawionego całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Jest formą zastępczego środowiska rodzinnego, która nie stanowi stałej, a tylko czasową formę opieki nad dzieckiem.

Mając na uwadze treść przytoczonych przepisów stwierdzić należy, że jeżeli podatnik stanowi rodzinę zastępczą dla małoletniego dziecka czy też jest jego opiekunem prawnym, to nie ma do niego zastosowanie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie ma więc obowiązku doliczenia dochodów uzyskanych przez małoletnie dziecko, nad którym sprawuje opiekę prawną do swoich dochodów.

Jak wskazano we wniosku Wnioskodawczyni stanowi rodzinę zastępczą dla małoletnich dzieci, będąc jednocześnie opiekunem prawnym tych dzieci. Jest dla nich osobą obcą. Dzieci odziedziczyły po zmarłym ojcu mieszkanie. Za zgodą Sądu Rodzinnego Wnioskodawczyni zamierza wynająć powyższe mieszkanie.

W świetle powyższych uregulowań na tle przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że przychody z najmu mieszkania podlegają wykazaniu w zeznaniu sporządzonym na imię i nazwisko każdego z dzieci. Zeznanie wypełnia i podpisuje w imieniu osoby małoletniej jej opiekun prawny.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj