Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1575/11/AZb
z 6 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1575/11/AZb
Data
2012.02.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czasopisma
członkowie
działalność statutowa
przekazanie nieodpłatne
stawki podatku
szkolenie
usługi szkoleniowe


Istota interpretacji
Czy wydawanie zeszytów naukowych oraz organizowanie konferencji naukowo-szkoleniowej przez Stowarzyszenie korzysta ze zwolnienia?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2011r. (data wpływu 21 października 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 stycznia 2012r. (data wpływu 26 stycznia 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy świadczone przez Stowarzyszenie usługi spełniają warunki do uznania ich za ściśle związane z usługami w zakresie kształcenia zawodowego, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 29 oraz czy Stowarzyszenie jako podmiot, który przeznacza zysk w całości na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 31b oraz art. 43 ust. 18 może korzystać ze stawki zwolnionej, w całości lub części – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy świadczone przez Stowarzyszenie usługi spełniają warunki do uznania ich za ściśle związane z usługami w zakresie kształcenia zawodowego, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 29 oraz czy Stowarzyszenie jako podmiot, który przeznacza zysk w całości na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 31b oraz art. 43 ust. 18 może korzystać ze stawki zwolnionej, w całości lub części.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 stycznia 2012r. (data wpływu 26 stycznia 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 24 stycznia 2012r. (data wpływu 26 stycznia 2012r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawcą jest Stowarzyszenie, które zostało powołane na wniosek Komisji (…). Stowarzyszenie działa przy oddziale (…), a jego członkami są pracownicy naukowi uczelni (…) i innych miast w Polsce.

Zarząd Stowarzyszenia nadzoruje działalność wydawniczą powołując redakcję czasopisma naukowego „(…)” w porozumieniu z Komisją.

Zgodnie z zapisami § 5 Statutu Stowarzyszenia, do podstawowych jego celów należy:

  1. popularyzacja wiedzy o obszarach wiejskich, w szczególności poświęcona:
    • rozwojowi wiejskiej infrastruktury technicznej (projektowanie, wykonawstwo, technologie, ekonomia, doświadczenie i ekspertyzy badawcze),
    • planowaniu przestrzennemu i zagospodarowaniu terenów wiejskich,
    • ekologii i ochronie środowiska wiejskiego,
  2. upowszechnianie i promowanie wyników badań naukowych,
  3. prezentacja polskich doświadczeń i osiągnięć za granicą,
  4. wspieranie rozwoju naukowego kadry akademickiej i inżynierskiej,
  5. stwarzanie możliwości rozwoju i ciągłej pracy twórczej wszystkim członkom Stowarzyszenia.

Zgodnie z § 6 Statutu Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

  • działalność wydawniczą,
  • organizowanie seminariów i konferencji naukowych.

Zgodnie z § 7 Statutu, Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów Stowarzyszenia i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

W celu wykonywania ww. działalności wydawniczej, powołana przez Stowarzyszenie redakcja wydaje zeszyty naukowe pod nazwą „(…)” z recenzowanymi artykułami, monografiami, pracami naukowymi doktorskimi i habilitacyjnymi w języku polskim i angielskim, które przyczyniają się do rozwoju kształcenia kadry naukowej na poziomie wyższym.

Zeszyty naukowe uzyskały numer ISSN, oraz numer PKUWiU 58.14.1. W ciągu roku wydawanych jest od 12 do 14 zeszytów naukowych w nakładzie 150 egzemplarzy każdy. Zeszyty znajdują się na liście rankingowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Egzemplarze są bezpłatnie rozsyłane zarówno do uczelni wyższych, jak również do krajowych i zagranicznych bibliotek uczelni wyższych.

Koszty publikacji artykułów pokrywane są z opłat wnoszonych przez uczelnie wyższe i inne ośrodki naukowe.

Realizując zadania naukowo-dydaktyczne Stowarzyszenie organizuje konferencje naukowo-szkoleniowe służące podwyższaniu kwalifikacji zawodowych kadry akademickiej. Uczestnikami konferencji są, pracownicy naukowo-dydaktyczni, kadra profesorska oraz nauczyciele akademiccy z uczelni i ośrodków badawczych z kraju i zza granicy. Koszty konferencji pokrywane są z opłat wnoszonych przez te uczelnie i ośrodki.

Głównym celem publikacji zeszytów naukowych jak i konferencji jest cel edukacyjny – upowszechnianie najnowszych wyników badań naukowych, wymiana informacji, myśli, doświadczeń i poglądów w celu zapewnienia postępu nauki i rozwoju dydaktyki oraz przyczynianie się do rozwoju tych kierunków w nauce, które są potrzebne w praktyce gospodarczej. Są to cele mieszczące się w podstawowych zadaniach, do wypełniania których zostało zobowiązane Stowarzyszenie zapisami Statutu i w takim zakresie publikacja zeszytów naukowych jak i organizacja konferencji są niezbędne do wykonania usługi głównej, którą jest kształcenie i rozwój pracowników naukowych i nauczycieli akademickich.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 24 stycznia 2012r. Wnioskodawca wyjaśnił, że organizacją, która powołała Stowarzyszenie jest Komisja (…) działająca w ramach Oddziału (…). Stowarzyszenie zostało powołane, formalnie, na drodze postępowania sądowego, wyłącznie po to, aby Komisja mogła prowadzić działalność wydawniczą (wydawanie czasopisma naukowego pt. „(…)”) oraz tzw. organizacyjną, przejawiającą się w organizowaniu konferencji naukowo-szkoleniowych, przeznaczonych dla krajowej kadry naukowej i praktyków, co daje uczestnikom szanse wymiany poglądów i doświadczeń, czyli wzajemnego dokształcania.

Stowarzyszenie powołało Redakcję czasopisma, formalnie zalegalizowało swoje istnienie, posiada statut, pieczątkę, konto i niezbędne rejestracje.

Ponieważ Oddział — nie posiada środków na prowadzenie tego typu działalności, Stowarzyszenie działając w systemie non profit zaczęło wydawać czasopismo za środki własne Autorów, głównie pracowników naukowych Uczelni i innych Instytucji Naukowych z kraju i zagranicy. Stowarzyszenie wydaje około 10-12 zeszytów rocznie, w tym 1-2 w języku angielskim. Ma to szczególne znaczenie dla popularyzacji nauki w środowisku nauki światowej. Autorzy za artykuł w języku polskim płacą 500 PLN, natomiast za artykuł w języku angielskim 700 PLN.

Ponadto, Wnioskodawca corocznie organizuje jedną konferencję naukowo-szkoleniową, w stałym terminie, w końcu czerwca, 3-dniową, gdzie Autorzy przedstawiają swoje, wcześniej wydrukowane artykuły, recenzowane, mając przy okazji prezentacji doskonalić swój warsztat naukowy i dydaktyczny, wymienić doświadczenia i, przede wszystkim, dać się poznać w środowisku naukowym i praktyków. W konferencjach uczestniczą przedstawiciele nauki europejskiej, co daje asumpt do prowadzenia obrad w obcych językach. Koszt uczestnictwa w konferencji, do tego roku, wynosił 370 PLN (noclegi, wyżywienie, zajęcia terenowe, wynajęcie sal obrad, obsługa aparatury audiowizualnej).

Wnioskodawca wyjaśnia, że nikt z członków Redakcji nie bierze wynagrodzenia za prowadzenie wydawnictwa. Redakcja płaci za wszystkie usługi poza redakcyjne, jak: recenzje, korekta przed składem i po składzie, skład komputerowy, druk cyfrowy, oprawa. Od bieżącego roku Wnioskodawca zobowiązany jest do wykonywania dwóch recenzji, przez dwóch anonimowych Recenzentów (z tytułem profesorskim każdy).

Również, za organizowanie konferencji członkowie Stowarzyszenia nie pobierają apanaży, z wyjątkiem pokrywania wszystkich kosztów świadczonych usług.

W odpowiedzi na pytania zawarte w wezwaniu tut. organu Wnioskodawca wskazał, że:

  1. Nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.
  2. Wnioskodawca jest organizacją powołaną do realizacji celów obywatelskich.
  3. Wnioskodawca nie jest objęty systemem oświaty w ramach ustawy.
  4. Stowarzyszenie działa jako agenda komórki naukowej, Oddział (…) i dokształca na poziomie wyższym. Publikowanie jest obowiązkiem każdego pracownika nauki.
  5. Usługi szkoleniowe świadczą dla siebie sami uczestnicy konferencji, wygłaszając swoje referaty. Stowarzyszenie ponosi koszty bytowe uczestników konferencji (noclegi, wyżywienie, sale wykładowe).
    • Samo wydawanie (pisanie i dochodzenie do prawdy) artykułu jest dla Autora „kształceniem”, szczególnie w połączeniu z możliwością publicznego przedstawienia wyników. Jest to czynność zasadnicza działalności naukowej. Celem Wnioskodawcy nie jest osiągnięcie „dodatkowego dochodu”. Celem Wnioskodawcy jest danie, szczególnie młodym pracownikom nauki, szansy na przedstawienie publiczne (w druku i w bezpośrednim wystąpieniu) swojego dorobku naukowego. To jest istota rzeczy.
    • Według art. 43 ust. l pkt 31b i art. 43 ust. 18 – usługa jest zwolniona od podatku VAT.
    • Czynność ta jest ściśle związana z rozwojem kadry naukowej na poziomie wyższym.
    • Głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika oraz prowadzenie działalności konkurencyjnej.
  6. Realizowane przez Wnioskodawcę czynności będące przedmiotem zapytania, stanowią usługę kształcenia zawodowego inną, niż wymienioną w art. 43 ust. l pkt 26 ustawy o VAT i ma na celu uaktualnienie wiedzy zawodowej.
  7. W odpowiedzi na pytanie zawarte w wezwaniu tut. organu, czy realizowane przez Wnioskodawcę czynności będące przedmiotem zapytania (jeśli stanowią usługi kształcenia) prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, jeżeli tak, to należy wskazać z których dokładnie przepisów (artykuł, paragraf oraz nazwa aktu prawnego) wynikają te formy i zasady, Wnioskodawca wskazał, że są to usługi kształcenia.
  8. Wnioskodawca nie posiada akredytacji.
  9. i 11. Usługi nie są finansowane ze środków publicznych.
  10. Czynności będące przedmiotem zapytania Wnioskodawca wykonuje z zachowaniem następujących warunków:
    • Stowarzyszenie wykonuje czynności w zakresie interesu zbiorowego swoich członków.
    • Nie, czynności nie są wykonywane na rzecz swoich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych Wnioskodawcy,
    • Ewentualne zwolnienie nie ma charakteru konkurencyjnego.
    • Tak, Wnioskodawca jest podmiotem, który nie jest nastawiony na osiąganie zysków.
  11. Osiągnięte zyski Wnioskodawca przeznacza na koszty administracyjne i materiałowe, które umożliwiają mu działalność (znaczki pocztowe, artykuły papiernicze, materiały eksploatacyjne do komputerów, sprzęt komputerowy, itp.).
  12. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku należnego naliczonego w związku z publikacjami artykułów w zeszytach naukowych.
  13. Wnioskodawca jest wydawnictwem, nie posiada drukarni.
  14. Prawami autorskimi dysponuje Stowarzyszenie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 24 stycznia 2012r.):

Wnioskodawca wyjaśnił, że swoją działalność dzieli na dwie części:

  • Wydawanie zeszytów naukowych w języku polskim i angielskim, w których mają możliwość publikacji zarówno członkowie Stowarzyszenia jak i osoby inne. Warunkiem publikacji jest wniesienie opłaty za publikację i spełnienie warunków jakościowych, określonych przez Redakcję, poprzez merytoryczna ocenę dwóch Recenzentów. Zeszyty, wydawane w 150 egzemplarzach są przekazywane bezpłatnie: autorom, bibliotekom centralnym i uniwersyteckim z listy tzw. egzemplarza obowiązkowego, innym bibliotekom zgodnie z zapotrzebowaniem.
  • Organizowanie, w wybranym miejscu, konferencji naukowo-szkoleniowej, w której mogą uczestniczyć członkowie Stowarzyszenia oraz inne osoby, które wniosły opłatę za uczestnictwo w konferencji.

W świetle tak opisanych czynności, Wnioskodawca zapytuje:

Czy świadczone przez Stowarzyszenie usługi, opisane wyżej, spełniają warunki do uznania ich za ściśle związane z usługami w zakresie kształcenia zawodowego, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 29, czy Stowarzyszenie jako podmiot, który przeznacza zysk w całości na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 31b oraz art. 43 ust. 18 może korzystać ze stawki zwolnionej, w całości lub części...

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 43 ust. l pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług, uprawnia Stowarzyszenie do stosowania stawki zwolnionej podatku od towarów i usług w przypadku usług w zakresie kształcenia zawodowego oraz do dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych, a także wypełniając treść art. 43 ust 1 pkt 31 b ustawy, uprawnia Stowarzyszenie do stosowania stawki zwolnionej, w związku z tym, ze jest to organizacja nie nastawiona na osiąganie zysków.

Dodatkowo art. 43 ust. 18 ustawy określa, iż zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 31 stosuje się w przypadku podmiotów wykonujących czynności, o których mowa w tych przepisach, gdy osiągnięty zysk przeznaczony jest w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Głównym celem publikacji naukowych oraz szkoleń jest cel edukacyjny, są to cele do wypełnienia których zobowiązane zostało Stowarzyszenie zapisami statutowymi i w takim zakresie zarówno publikacje jak i konferencje są niezbędne do wykonania usług, którymi jest kształcenie i rozwój naukowy kadry akademickiej i inżynieryjnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy. Zauważyć również należy, iż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT – dodanego do tej ustawy od dnia 1 stycznia 2011r. – w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo – rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

– oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

– oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 31 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, realizowane przez:

  1. kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku Państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych,
  2. organizacje powołane do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym, patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym lub obywatelskim

– w zakresie interesu zbiorowego swoich członków, wykonywane na rzecz ich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów, pod warunkiem że podmioty te nie są nastawione na osiąganie zysków, jeżeli zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji.

Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 17 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 marca 2011r.), zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub
  2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 17 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011r., zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub
  2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Ponadto w art. 43 ust. 17a ww. ustawy dodanym do ustawy o VAT od dnia 1 kwietnia 2011r., ustawodawca doprecyzował zwolnienie dotyczące dostawy towarów i świadczenia usług związanych z usługami wymienionymi m. in. w art. 43 ust. 1 pkt 28, wskazując, że zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Na podstawie art. 43 ust. 18 ww. ustawy, zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 31, 32 i 33 lit. a, stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tych przepisach, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Natomiast w myśl § 13 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.) obowiązującego od dnia 6 kwietnia 2011r., zwalnia się od podatku usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane;

W tym miejscu wskazać należy, iż w dniu 1 lipca 2006r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 288 s. 1). Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 wiąże wszystkie państwa członkowskie i jest stosowane bezpośrednio. Oznacza to, iż przepisy tego rozporządzenia z dniem 1 lipca 2006r. stają się częścią porządku prawnego, obowiązującego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bez konieczności ich implementacji w drodze ustawy. Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 przyjęte zostało w celu jednolitego stosowania przez wszystkie państwa członkowskie systemu podatku od wartości dodanej, opartego na postanowieniach Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych – Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG ze zm.).

Przepis art. 14 ww. rozporządzenia nr 1777/2005 wyjaśnia, co należy rozumieć przez usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania. W myśl tego przepisu usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zapewniane na warunkach określonych w art. 13 część A ust. 1 lit. i) Dyrektywy 77/388/EWG (analogiczne zwolnienie zawiera art. 132 ust. 1 lit. i obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – Dz. Urz. UE L 347, s. 1 ze zm.), obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia do tego celu.

Od dnia 1 lipca 2011r. obowiązuje natomiast rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) Nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011r., ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 77, s. 1). Zgodnie z art. 44 tego rozporządzenia, usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania nie ma w tym przypadku znaczenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że organizacją, która powołała Stowarzyszenie jest Komisja działająca w ramach Oddziału (…). Stowarzyszenie działa przy oddziale (…), a jego członkami są pracownicy naukowi uczelni (…) i innych miast w Polsce.

Zgodnie z zapisami Statutu Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

  • działalność wydawniczą,
  • organizowanie seminariów i konferencji naukowych.

Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach, zaś dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów Stowarzyszenia i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Realizując zadania naukowo-dydaktyczne Stowarzyszenie organizuje konferencje naukowo-szkoleniowe służące podwyższaniu kwalifikacji zawodowych kadry akademickiej. Uczestnikami konferencji są, pracownicy naukowo-dydaktyczni, kadra profesorska oraz nauczyciele akademiccy z uczelni i ośrodków badawczych z kraju i zza granicy. Koszty konferencji pokrywane są z opłat wnoszonych przez te uczelnie i ośrodki.

Wnioskodawca corocznie organizuje jedną konferencję naukowo-szkoleniową, w stałym terminie, w końcu czerwca, 3-dniową, gdzie Autorzy przedstawiają swoje, wcześniej wydrukowane artykuły, recenzowane, mając przy okazji prezentacji doskonalić swój warsztat naukowy i dydaktyczny, wymienić doświadczenia i, przede wszystkim, dać się poznać w środowisku naukowym i praktyków. W konferencjach uczestniczą przedstawiciele nauki europejskiej, co daje asumpt do prowadzenia obrad w obcych językach. Koszt uczestnictwa w konferencji, do tego roku, wynosił 370 PLN (noclegi, wyżywienie, zajęcia terenowe, wynajęcie sal obrad, obsługa aparatury audiowizualnej).

Za organizowanie konferencji członkowie Stowarzyszenia nie pobierają apanaży, z wyjątkiem pokrywania wszystkich kosztów świadczonych usług.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy świadczone przez Stowarzyszenie usługi, spełniają warunki do uznania ich za ściśle związane z usługami w zakresie kształcenia zawodowego, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 29, czy Stowarzyszenie jako podmiot, który przeznacza zysk w całości na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 31b oraz art. 43 ust. 18 może korzystać ze stawki zwolnionej, w całości lub części.

Wnioskodawca odniósł swoje zapytanie do czynności organizowania, w wybranym miejscu, konferencji naukowo-szkoleniowej, w której mogą uczestniczyć członkowie Stowarzyszenia oraz inne osoby, które wniosły opłatę za uczestnictwo w konferencji.

Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego wskazać należy, iż Wnioskodawca nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT. Wnioskodawca stwierdził bowiem, że nie jest objęty systemem oświaty w ramach ustawy.

Wnioskodawca wskazał, że Stowarzyszenie działa jako agenda komórki naukowej Oddział (…) i dokształca na poziomie wyższym.

W tym miejscu przytoczyć należy przepis art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619 ze zm.), zgodnie z którym Akademia działa poprzez:

  1. organy oraz korporację uczonych;
  2. utworzone przez Akademię instytuty naukowe i pomocnicze jednostki naukowe, zwane dalej „jednostkami naukowymi Akademii”;
  3. utworzone przez Akademię inne jednostki organizacyjne.

Jak stanowi art. 42 ww. ustawy, podstawową jednostką naukową Akademii jest instytut naukowy, zwany dalej „instytutem”.

W myśl art. 68 ust. 1 ww. ustawy, pomocniczymi jednostkami naukowymi Akademii są w szczególności: archiwa, biblioteki, muzea, ogrody botaniczne i zagraniczne stacje naukowe.

Natomiast ust. 2 tegoż artykułu stanowi, że pomocnicze jednostki naukowe Akademii tworzy, łączy, dzieli, reorganizuje i likwiduje Prezydium Akademii na wniosek Prezesa Akademii, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw nauki, z zastrzeżeniem ust. 3 (…).

W świetle powyższego stwierdzić należy, że z opisu przedstawionego we wniosku nie wynika, żeby Wnioskodawca był podmiotem (uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk lub jednostką badawczo – rozwojową, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym), o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT.

Tym samym Wnioskodawca nie spełnia wymogów dla zwolnienia od podatku określonych w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT ani też wynikających z § 13 ust. 1 pkt 19 ww. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zauważyć, iż powołane wyżej przepisy prawa podatkowego przewidują również zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowane w całości ze środków publicznych.

Jak zatem wynika z powołanych wyżej regulacji, dla zastosowania zwolnienia od podatku w pierwszej kolejności istotne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego przepisu, tj. prowadzenie danego szkolenia w formie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub uzyskanie akredytacji na dany rodzaj szkolenia lub finansowanie danego szkolenia w całości ze środków publicznych.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że konferencje naukowo-szkoleniowe służą podwyższaniu kwalifikacji zawodowych kadry akademickiej, zaś głównym ich celem jest cel edukacyjny – upowszechnianie najnowszych wyników badań naukowych, wymiana informacji, myśli, doświadczeń i poglądów w celu zapewnienia postępu nauki i rozwoju dydaktyki oraz przyczynianie się do rozwoju tych kierunków w nauce, które są potrzebne w praktyce gospodarczej.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że realizowane przez niego czynności będące przedmiotem zapytania, stanowią usługę kształcenia zawodowego inną, niż wymienioną w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT i mają na celu uaktualnienie wiedzy zawodowej.

Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego wskazać należy, że w sytuacji gdy wiedza przekazywana na konferencjach ma na celu uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, wówczas przedmiotowe usługi należy uznać za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednakże w treści wniosku Wnioskodawca nie wskazał, aby zasady i formy konferencji naukowo-szkoleniowych przeprowadzanych przez Wnioskodawcę były uregulowane odrębnymi przepisami.

Ponadto Wnioskodawca zaznaczył, że nie posiada akredytacji, zaś przedmiotowe usługi nie są finansowane ze środków publicznych.

Powyższe oznacza to, że nie zostały spełnione przesłanki umożliwiające korzystanie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.

Jednocześnie zauważyć należy, że nie sposób uznać, aby przeprowadzanie konferencji naukowo-szkoleniowych stanowiło usługę ściśle związaną z usługami w zakresie kształcenia zawodowego zgodnie z art. 43 ust. l pkt 29 ustawy.

Wnioskodawca wskazał, że organizacja konferencji jest niezbędna do wykonania usługi głównej, którą jest kształcenie i rozwój pracowników naukowych i nauczycieli akademickich.

W odpowiedzi na wezwanie tut. organu, kto jest wykonawcą usługi głównej – „kształcenie i rozwój pracowników naukowych i nauczycieli akademickich” tj. czy podmiotem świadczącym usługę główną jest Wnioskodawca i na czym w istocie ta usługa polega Wnioskodawca wyjaśnił, że samo wydawanie (pisanie i dochodzenie do prawdy) artykułu jest dla Autora „kształceniem”, szczególnie w połączeniu z możliwością publicznego przedstawienia wyników. Jest to czynność zasadnicza działalności naukowej. Celem Wnioskodawcy nie jest osiągnięcie „dodatkowego dochodu”. Celem Wnioskodawcy jest danie, szczególnie młodym pracownikom nauki, szansy na przedstawienie publiczne (w druku i w bezpośrednim wystąpieniu) swojego dorobku naukowego.

Wnioskodawca uznał przedmiotową czynność za czynność ściśle związaną z rozwojem kadry naukowej na poziomie wyższym.

W tym miejscu wyjaśnienia wymaga, że art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT przewiduje także zwolnienie od podatku dla świadczenia usług i dostawy towarów ściśle związanych z usługami wymienionymi w tym przepisie.

Warunki, które powinny być spełnione, aby zwolnienie mogło zostać zastosowane, znaleźć można m.in. w wyroku w sprawie C-434/05 (Stichting Regionaal Opleidingen Centrum Noord-Kennemerland/West-Frlesland – Horizon College).

Po pierwsze, zarówno działalność edukacyjna, jak i dostawa towarów lub świadczenie usług muszą być wykonywane przez podmiot, który jest uprawniony do zastosowania zwolnienia z VAT (odpowiedni podmiot prawa publicznego lub inna instytucja działająca w dziedzinie kształcenia).

Po drugie, zwolnienie z VAT przysługuje dla świadczeń, które są konieczne do wykonywania transakcji podlegających zwolnieniu. Przykładowo bez wykorzystania tych towarów i usług nie byłoby gwarancji, że nauczanie miałoby taką samą wartość.

Po trzecie, świadczenie usług i dostawa towarów są wyłączone z zakresu zwolnienia, jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu poprzez dokonywanie transakcji stanowiących bezpośrednią konkurencję w stosunku do działalności przedsiębiorstw opodatkowanych VAT.

Polski ustawodawca, redagując art. 43 ust. 17 i ust. 17a w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, uwzględnił wnioski wypływające z orzecznictwa TSUE. Zgodnie z tą regulacją zwolnienia dotyczące dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi (przykładowo edukacyjnymi) mają zastosowanie, jeżeli:

  • świadczenie usług i dostawa towarów są ściśle związane z usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego,
  • świadczone usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, z którymi świadczenie usług lub dostawa towarów są ściśle związane, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT,
  • świadczenie usług i dostawa towarów są wykonywane przez podmiot świadczący usługi podstawowe,
  • świadczenie usług i dostawa towarów są niezbędne do wykonania usługi podstawowej,
  • głównym celem świadczenia usług i dostawy towarów nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zdaniem organu, w niniejszej sprawie, wymienione warunki nie zostaną spełnione, gdyż w istocie Wnioskodawca nie świadczy na rzecz uczestników konferencji odrębnej „usługi głównej” polegającej na kształceniu i rozwoju pracowników naukowych i nauczycieli akademickich, z którą to usługą ściśle związana miałaby być usługa kształcenia zawodowego realizowana w formie konferencji. Wnioskodawca wyjaśnił bowiem, że „samo wydawanie (pisanie i dochodzenie do prawdy) artykułu (…) w połączeniu z możliwością publicznego przedstawienia wyników” jest dla Autora danej publikacji „kształceniem”, zaś Wnioskodawca stwarza szansę na przedstawienie publiczne swojego dorobku naukowego.

Zatem w przedmiotowej sprawie należy uznać, iż czynność organizacji konferencji nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, gdyż nie stanowi usługi ściśle związanej z usługa podstawową – zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT.

Odnosząc się natomiast do kwestii zastosowania zwolnienia od podatku dla czynności polegających na organizacji konferencji naukowo-szkoleniowych na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b) oraz art. 43 ust. 18 wskazać należy, że z cyt. wyżej przepisów wynika, że zwolnienie od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b) ustawy o VAT przysługuje, gdy spełnione są następujące warunki:

  • usługi oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana, realizowane są wyłącznie przez organizacje powołane do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym, patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym lub obywatelskim,
  • usługi wykonywane są na rzecz swoich członków, w ich zbiorowym interesie w zamian za składki,
  • wysokość i zasady ustalania składek wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów,
  • podmioty te nie są nastawione na osiąganie zysków i nie osiągają zysków w sposób systematyczny,
  • zastosowanie zwolnienia nie powoduje zakłóceń konkurencji.

W treści wniosku Wnioskodawca zaznaczył, że jest organizacją powołaną do realizacji celów obywatelskich. Czynności będące przedmiotem zapytania Wnioskodawca wykonuje z zachowaniem następujących warunków:

  • Stowarzyszenie wykonuje czynności w zakresie interesu zbiorowego swoich członków,
  • czynności nie są wykonywane na rzecz swoich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych Wnioskodawcy,
  • ewentualne zwolnienie nie ma charakteru konkurencyjnego.
  • Wnioskodawca jest podmiotem, który nie jest nastawiony na osiąganie zysków.

Osiągnięte zyski Wnioskodawca przeznacza na koszty administracyjne i materiałowe, które umożliwiają mu działalność (znaczki pocztowe, artykuły papiernicze, materiały eksploatacyjne do komputerów, sprzęt komputerowy, itp.).

Tak więc z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż nawet jeśli Wnioskodawca rzeczywiście jest organizacją powołaną do realizacji celów o charakterze obywatelskim, to jednak przepis art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b ustawy o VAT nie może mieć zastosowania w niniejszej sprawie, bowiem przedmiotowe czynności nie są wykonywane na rzecz swoich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych Wnioskodawcy. Tym samym do czynności polegających na organizacji konferencji naukowo-szkoleniowych nie znajduje zastosowania zwolnienie od podatku wynikające z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b) w związku z art. 43 ust. 18 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż czynności organizowania przez Wnioskodawcę konferencji naukowo-szkoleniowych nie korzystają ze zwolnienia od podatku, gdyż Wnioskodawca nie spełnia żadnego z warunków uprawniających do takiego zwolnienia określonego w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług ani przepisach wykonawczych do tej ustawy, zatem zastosowanie znajdzie podstawowa stawka podatku w wysokości 23%.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika również, że Zarząd Stowarzyszenia nadzoruje działalność wydawniczą powołując redakcję czasopisma naukowego w porozumieniu z Komisją (…).

W celu wykonywania działalności wydawniczej, powołana przez Stowarzyszenie redakcja wydaje zeszyty naukowe pod nazwą „(…)” z recenzowanymi artykułami, monografiami, pracami naukowymi doktorskimi i habilitacyjnymi w języku polskim/angielskim, które przyczyniają się do rozwoju kształcenia kadry naukowej na poziomie wyższym.

Zeszyty naukowe uzyskały numer ISSN, oraz numer PKUWIU 58.14.1. W ciągu roku wydawanych jest od 12 do 14 zeszytów naukowych w nakładzie 150 egzemplarzy każdy. Zeszyty znajdują się na liście rankingowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Egzemplarze są bezpłatnie rozsyłane zarówno do uczelni wyższych, jak i również do krajowych i zagranicznych bibliotek uczelni wyższych.

Koszty publikacji artykułów pokrywane są z opłat wnoszonych przez uczelnie wyższe i inne ośrodki naukowe.

Z uzupełnienia wniosku wynika, że ponieważ Oddział nie posiada środków na prowadzenie tego typu działalności, Stowarzyszenie działając w systemie non profit zaczęło wydawać czasopismo za środki własne Autorów, głównie pracowników naukowych Uczelni i innych Instytucji Naukowych z kraju i zagranicy. Stowarzyszenie wydaje około 10-12 zeszytów rocznie, w tym 1-2 w języku angielskim. Ma to szczególne znaczenie dla popularyzacji nauki w środowisku nauki światowej. Autorzy za artykuł w języku polskim płacą 500 PLN, natomiast za artykuł w języku angielskim 700 PLN.

Wnioskodawca wyjaśnia, że nikt z członków Redakcji nie bierze wynagrodzenia za prowadzenie wydawnictwa. Redakcja płaci za wszystkie usługi poza redakcyjne, jak: recenzje, korekta przed składem i po składzie, skład komputerowy, druk cyfrowy, oprawa. Od bieżącego roku Wnioskodawca zobowiązany jest do wykonywania dwóch recenzji, przez dwóch anonimowych Recenzentów (z tytułem profesorskim każdy).

Wnioskodawca odniósł swoje zapytanie dotyczące możliwości zastosowania zwolnienia od podatku do działalności obejmującej wydawanie zeszytów naukowych w języku polskim i angielskim, w których mają możliwość publikacji zarówno członkowie Stowarzyszenia jak i osoby inne. Warunkiem publikacji jest wniesienie opłaty za publikację i spełnienie warunków jakościowych, określonych przez Redakcję, poprzez merytoryczna ocenę dwóch Recenzentów. Zeszyty, wydawane w 150 egzemplarzach są przekazywane bezpłatnie: autorom, bibliotekom centralnym i uniwersyteckim z listy tzw. egzemplarza obowiązkowego, innym bibliotekom zgodnie z zapotrzebowaniem.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi, czy świadczone przez Stowarzyszenie usługi, opisane wyżej, spełniają warunki do uznania ich za ściśle związane z usługami w zakresie kształcenia zawodowego, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 29, czy Stowarzyszenie jako podmiot, który przeznacza zysk w całości na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług, zgodnie z art. 43 ust. l pkt 31b oraz art. 43 ust. 18 może korzystać ze stawki zwolnionej, w całości lub części.

Odnosząc się do kwestii nieodpłatnego wydania zeszytów naukowych autorom, bibliotekom centralnym i uniwersyteckim z listy tzw. egzemplarza obowiązkowego oraz innym bibliotekom zgodnie z zapotrzebowaniem stwierdzić należy, że zgodnie z powołanym wyżej art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Z treści wniosku wynika, że Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku należnego naliczonego w związku z publikacjami artykułów w zeszytach naukowych.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku należy stwierdzić, iż czynności nieodpłatnego przekazania własnych wydawnictw Wnioskodawcy autorom, bibliotekom centralnym i uniwersyteckim z listy tzw. egzemplarza obowiązkowego oraz innym bibliotekom zgodnie z zapotrzebowaniem, w sytuacji gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części, nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, tym samym czynność ta pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Ustosunkowując się natomiast do kwestii ewentualnego zastosowania zwolnienia od podatku dla czynności publikacji artykułów w zeszytach naukowych stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT. Wnioskodawca stwierdził bowiem, że nie jest objęty systemem oświaty w ramach ustawy. Ponadto, jak już wskazano powyżej, z opisu przedstawionego we wniosku nie wynika, żeby Wnioskodawca był podmiotem (uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk lub jednostką badawczo – rozwojową, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym), o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT.

Tym samym Wnioskodawca nie spełnia wymogów dla zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT dla ww. czynności publikacji artykułów w zeszytach naukowych.

Jednocześnie, w ocenie tut. organu, przedmiotowe czynności nie stanowią usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, tj. usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, innych niż wymienione w pkt 26 tegoż przepisu.

Wprawdzie Wnioskodawca zaznaczył, że realizowane przez niego czynności będące przedmiotem zapytania, stanowią usługę kształcenia zawodowego inną, niż wymienioną w art. 43 ust. l pkt 26 ustawy o VAT i mają na celu uaktualnienie wiedzy zawodowej, jednakże z treści wniosku wynika, że „samo wydawanie (pisanie i dochodzenie do prawdy) artykułu jest dla Autora „kształceniem””. Tak więc nie sposób uznać, że Wnioskodawca umożliwiający Autorowi opublikowanie (za odpłatnością wnoszoną przez Autora na rzecz Wnioskodawcy) artykułu w czasopiśmie naukowym i w konsekwencji przedstawienie publiczne („w druku”) swojego dorobku naukowego, świadczy na jego rzecz usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.

Odnosząc przedstawione okoliczności sprawy do przytoczonych wyżej przepisów prawa stwierdzić należy, że przedmiotowe usługi publikacji artykułów w zeszytach naukowych nie stanowią również usług korzystających ze zwolnienia od podatku jako usługi ściśle związane z usługami w zakresie kształcenia zawodowego zgodnie z art. 43 ust. l pkt 29 ustawy.

Wnioskodawca wprawdzie wskazał, że publikacja zeszytów naukowych jest niezbędna do wykonania usługi głównej, którą jest kształcenie i rozwój pracowników naukowych i nauczycieli akademickich, jednak w kontekście udzielonych przez Wnioskodawcę wyjaśnień należy stwierdzić, że w istocie Wnioskodawca nie świadczy na rzecz Autorów odrębnej „usługi głównej” – zwolnionej, polegającej na kształceniu i rozwoju pracowników naukowych i nauczycieli akademickich, z którą to usługą ściśle związana miałaby być usługa kształcenia zawodowego realizowana w formie publikacji artykułów w zeszytach naukowych. Jak już wskazano powyżej, skoro „samo wydawanie (pisanie i dochodzenie do prawdy) artykułu (…) w połączeniu z możliwością publicznego przedstawienia wyników” jest dla Autora danej publikacji „kształceniem”, to nie można uznać, że to Wnioskodawca świadczy na rzecz Autora – oprócz usługi publikacji artykułów w zeszytach naukowych – odrębną usługę kształcenia, zwolniona od podatku.

Przyjmując nawet, że czynność publikacji artykułów w zeszytach naukowych jest ściśle związana z usługą organizowania konferencji naukowo-szkoleniowych, to – jak już stwierdzono powyżej – skoro usługa organizowania konferencji naukowo-szkoleniowych nie korzysta ze zwolnienia od podatku, to z takiego zwolnienia nie może również korzystać usługa publikacji artykułów w zeszytach naukowych.

Zatem w przedmiotowej sprawie należy uznać, iż czynność publikacji artykułów w zeszytach naukowych nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, gdyż nie stanowi usługi ściśle związanej z usługa podstawową – zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT.

Odnosząc się natomiast do kwestii zastosowania zwolnienia od podatku dla czynności publikacji artykułów w zeszytach naukowych na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b) oraz art. 43 ust. 18 wskazać należy, jak już uprzednio zaznaczono, że zwolnienie od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b) ustawy o VAT przysługuje, gdy spełnione są następujące warunki:

  • usługi oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana, realizowane są wyłącznie przez organizacje powołane do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym, patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym lub obywatelskim,
  • usługi wykonywane są na rzecz swoich członków, w ich zbiorowym interesie w zamian za składki,
  • wysokość i zasady ustalania składek wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów,
  • podmioty te nie są nastawione na osiąganie zysków i nie osiągają zysków w sposób systematyczny,
  • zastosowanie zwolnienia nie powoduje zakłóceń konkurencji.

W treści wniosku Wnioskodawca zaznaczył, że jest organizacją powołaną do realizacji celów obywatelskich. Czynności będące przedmiotem zapytania Wnioskodawca wykonuje z zachowaniem następujących warunków:

  • Stowarzyszenie wykonuje czynności w zakresie interesu zbiorowego swoich członków,
  • czynności nie są wykonywane na rzecz swoich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych Wnioskodawcy,
  • ewentualne zwolnienie nie ma charakteru konkurencyjnego.
  • Wnioskodawca jest podmiotem, który nie jest nastawiony na osiąganie zysków.

Osiągnięte zyski Wnioskodawca przeznacza na koszty administracyjne i materiałowe, które umożliwiają mu działalność (znaczki pocztowe, artykuły papiernicze, materiały eksploatacyjne do komputerów, sprzęt komputerowy, itp.).

Tak więc z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż nawet jeśli Wnioskodawca rzeczywiście jest organizacją powołaną do realizacji celów o charakterze obywatelskim, to jednak przepis art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b ustawy o VAT nie może mieć zastosowania w niniejszej sprawie, bowiem przedmiotowe czynności nie są wykonywane na rzecz swoich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych Wnioskodawcy. Tym samym do czynności polegających na publikacji artykułów w zeszytach naukowych nie znajduje zastosowania zwolnienie od podatku wynikające z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. b) w związku z art. 43 ust. 18 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż czynności publikacji artykułów w zeszytach naukowych nie korzystają ze zwolnienia od podatku, gdyż Wnioskodawca nie spełnia żadnego z warunków uprawniających do takiego zwolnienia określonego w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług ani przepisach wykonawczych do tej ustawy, zatem czynności te podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla przedmiotu czynności.

Zauważyć w tym miejscu należy, iż jak wyżej wykazano, co do zasady, świadczenie wskazanych przez Wnioskodawcę usług organizowania konferencji naukowo-szkoleniowych oraz usług publikacji artykułów w zeszytach naukowych podlega opodatkowaniu według stawek właściwych dla danej czynności, jednak z wniosku wynika, iż Wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W związku z powyższym do czasu rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT lub do czasu przekroczenia obrotu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, świadczone przez Wnioskodawcę usługi związane z organizowaniem konferencji naukowo-szkoleniowych oraz usługi publikacji artykułów w zeszytach naukowych również będą objęte tym zwolnieniem.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj