Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-738/13-2/DP
z 5 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2013 r. (data wpływu 18 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • konsekwencji podatkowych jakie poniesie spółka kapitałowa w wyniku przekształcenia w spółkę osobową – jest prawidłowe,
  • konsekwencji podatkowych związanych ze sprzedażą znaku towarowego przez spółkę osobową po przekształceniu ze spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych jakie poniesie spółka kapitałowa w wyniku przekształcenia w spółkę osobową i późniejszej sprzedaży przez tę spółkę znaku towarowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zarządzania znakami towarowymi oraz innymi składnikami majątkowymi. Obecnie wspólnikami Spółki jest spółka osobowa, działająca w formie spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) oraz trzy osoby fizyczne. SKA (dalej: Udziałowiec lub SKA) posiada obecnie prawie 99% udziałów Spółki #61485; jednocześnie planowane jest, że SKA stanie się jedynym, 100% udziałowcem Spółki. Na dalszym etapie planowane jest przekształcenie formy prawnej Spółki w spółkę osobową (spółkę jawną; dalej: SpJ).

Niezależnie od zmiany formy prawnej Spółki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę jawną, rozważana jest zmiana w zakresie dotychczasowej działalności Spółki w obszarze znaku towarowego (dalej: Znak Towarowy) będącego własnością Spółki.

Jeden z analizowanych przez Spółkę scenariuszy przewiduje sprzedaż Znaku Towarowego do SKA, a następnie likwidacja Spółki lub rozwiązania Spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego #61485; w takim przypadku, w ramach likwidacji (rozwiązania) Spółki do SKA zostanie wypłacony majątek likwidacyjny Spółki głównie obejmujący środki pieniężne.

Ewentualnie, rozważane jest również dokonanie dobrowolnego umorzenia części udziałów Spółki należących do SKA (zbycia udziałów należących do SKA na rzecz Spółki w celu ich umorzenia) bądź umorzenie część wkładu w Spółce (po jej wcześniejszym przekształceniu w SpJ). Umorzenie to może zostać dokonane za wynagrodzeniem wypłaconym SKA w naturze w postaci Znaku Towarowego należącego do Spółki. Wartość Znaku Towarowego wydawanego SKA jako wynagrodzenie za dobrowolne umorzenie udziałów bądź wkładu będzie odpowiadać rynkowej wartości umarzanych udziałów bądź wkładu Spółki.

Alternatywnie rozpatrywana jest również możliwość likwidacji Spółki lub rozwiązania Spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego (po jej przekształceniu w SpJ) i wydanie SKA w ramach majątku likwidacyjnego (majątku z rozwiązania) zespołu składników majątkowych likwidowanej (rozwiązywanej) Spółki obejmujących m.in. Znak Towarowy oraz inne składniki majątkowe i niemajątkowe służące prowadzeniu działalności Spółki (aktywa Spółki wydawane w ramach likwidacji/ rozwiązania, obejmujące również Znak Towarowy, tworzyć będą przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego).

Nie jest wykluczone, że na moment przekształcenia Spółki w SpJ, likwidacji (rozwiązania) Spółki, bądź umorzenia udziałów lub wkładu Spółki, również SKA, będąca wspólnikiem Spółki ulegnie przekształceniu w inną spółkę osobową #61485; spółkę jawną bądź komandytową. W dalszej kolejności, już po przeprowadzeniu jednej z powyższych operacji, SKA, będąca wspólnikiem Spółki, może zostać przekształcona w spółkę będącą podatnikiem CIT (np. w spółkę z o.o.).

Znak Towarowy Spółka uzyskała w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa dokonanego przez Udziałowca (wówczas działającego w formie spółki akcyjnej). Znak Towarowy jest zarejestrowany w Urzędzie Patentowym, został ujawniony przez Spółkę w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i podlegał amortyzacji. Znak towarowy wykorzystywany był (i obecnie jest) do prowadzenia działalności przez Spółkę.

Przedsiębiorstwo Spółki opisane wyżej, które ewentualnie będzie przedmiotem wydania w ramach likwidacji lub rozwiązania Spółki obejmuje m.in. takie elementy jak:

  • Znak Towarowy,
  • składniki majątkowe służące prowadzeniu działalności Spółki, min.: sprzęt biurowy, meble, itp.,
  • prawo do korzystania z nieruchomości, stanowiącej siedzibę Spółki,
  • zawarta umowa dotycząca korzystania ze Znaku Towarowego (umowa licencyjna),
  • pracownicy Spółki związani z prowadzeniem działalności Spółki,
  • zawarte umowy dotyczące współpracy z podmiotami trzecimi (np. rzecznik patentowy) w zakresie prowadzonej działalności,
  • należności i zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym operacja przekształcenia Spółki w spółkę jawną (SpJ) będzie powodować po stronie Spółki jakiekolwiek konsekwencje w zakresie opodatkowania podatkiem VAT...
  2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przekształcenie Spółki w spółkę osobową będzie rodziło skutki podatkowe w CIT po stronie Spółki...
  3. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym sprzedaż Znaku Towarowego przez Spółkę, działającą jako SpJ, na rzecz Udziałowca, będzie rodziła skutki podatkowe w CIT po stronie Spółki...
  4. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym sprzedaż Znaku Towarowego będzie podlegać opodatkowaniu VAT i wg jakiej stawki VAT...
  5. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wydanie Udziałowcowi Znaku Towarowego, w ramach wypłaty wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów Spółki (wynagrodzenia z tytułu zbycia przez Udziałowca udziałów Spółki w celu ich umorzenia) bądź umorzenia wkładu Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT)...
  6. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym likwidacja Spółki lub rozwiązanie Spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego (po jej przekształceniu w SpJ) będzie podlegała PCC...
  7. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym majątek wydawany w ramach likwidacji lub rozwiązania Spółki bez przeprowadzenia likwidacji (po jej przekształceniu w SpJ), obejmujący zespół składników majątkowych wraz ze Znakiem Towarowym, będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o VAT i będzie podlegał wyłączeniu z opodatkowania VAT...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w na pytania Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie nr 2 oraz nr 3). Odpowiedź w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych udzielona zostanie w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Pytanie 2

Zdaniem Wnioskodawcy, przekształcenie Spółki w spółkę osobową (spółką jawną), nie będzie rodziło obowiązku podatkowego w CIT po stronie Spółki.

Zgodnie z art. 551 § 1 KSH, Spółka może być przekształcona winną spółkę handlową (spółkę przekształconą). W myśl art. 553 § 1 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 KSH). Z powyższego wynika, że spółka przekształcona staje się, co do zasady, kontynuatorem praw i obowiązków przysługujących spółce przekształcanej.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że przekształcenie spółki w inną spółkę, zgodnie z art. 551 KSH, ma jedynie charakter zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej i nie skutkuje powstaniem nowego podmiotu, rozpoczynającego prowadzenie tejże działalności.

Na gruncie prawa podatkowego problematykę następstwa prawnego reguluje art. 93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Stosownie do postanowień art. 93a § 1 pkt 1 w zw. z § 2 pkt 1 lit. b), spółka osobowa (np. spółka jawna) niemająca osobowości prawnej zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej (tu: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że przekształcenie Spółki (Sp. z o.o.) w spółkę jawną nie jest traktowane jak likwidacja i powstanie nowego podmiotu (innej spółki), a jedynie jako proces zmierzający do zmiany formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka podlegająca przekształceniu nie osiągnie jakiegokolwiek przychodu. Przepisy ustawy o CIT ani w art. 12, określającym katalog źródeł przychodów, ani też winnych przepisach tej ustawy nie przewidują tego rodzaju źródła przychodu (z tytułu przekształcenia), jako podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie Spółki podlegającej przekształceniu. Jedynym przepisem nakładającym obowiązek określenia przychodu z tytułu przekształcenia jest art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Przepis ten dotyczy powstawania przychodu w przypadku przekształcenia spółek kapitałowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej) w spółki osobowe, jednakże dotyczy on wyłącznie kwestii powstawania tego przychodu po stronie wspólników spółki przekształcanej, jako przychodu z zysków osób prawnych. Nie będzie on miał zatem zastosowania do samej spółki podlegającej przekształceniu w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Ponadto, w wyniku przekształcenia Spółka nie osiągnie żadnej korzyści materialnej, ani też żadna korzyść nie zostanie jej postawiona do dyspozycji, albowiem majątek Spółki stanie się majątkiem przekształconej spółki osobowej (spółki jawnej) w tej samej wysokości i bez żadnych zmian. Tym samym Spółka, od strony ekonomicznej, nie osiągnie żadnych korzyści w związku z tym przekształceniem.

Zatem, wobec braku przepisu w ustawie o CIT, wskazującego na istnienie obowiązku podatkowego w CIT, w zakresie przekształcenia Spółki w spółkę osobową (spółkę jawną), jak również wobec faktu, że z ekonomicznego punktu widzenia przekształcenie Spółki w spółkę osobową, nie zmieni jej stanu majątkowego, po stronie Spółki nie wystąpią żadne obowiązki w zakresie opodatkowania tej operacji CIT.

Pytanie 3

Zdaniem Spółki, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym sprzedaż Znaku Towarowego przez Spółkę, działającą wówczas jako SpJ, na rzecz Udziałowca, nie będzie rodziła skutków podatkowych w CIT po stronie Spółki (działającej w formie spółki osobowej). Ewentualne skutki podatkowe w związku z tą transakcją mogą występować wyłącznie po stronie Udziałowca, jako wspólnika Spółki działającej jako SpJ.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, przychód z tytułu sprzedaży Znaku Towarowego stanowić będą należne kwoty z tytułu tej transakcji, tj. zgodnie opisem zdarzenia przyszłego #61485; cena sprzedaży odpowiadająca rynkowej wartości Znaku Towarowego. Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1, kosztem uzyskania przychodu po stronie sprzedającego (Spółki), rozliczanym w momencie zbycia wartości niematerialnej i prawnej, będą wydatki na jej nabycie pomniejszone o dokonane odpisy amortyzacyjne. Dochód do opodatkowania z tytułu sprzedaży Znaku Towarowego stanowi zatem nadwyżka ceny sprzedaży Znaku Towarowego przez Spółkę nad kosztami jego nabycia przez Spółkę pomniejszonymi o dokonane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne.

Przy tym, na gruncie przepisów dot. podatków dochodowych, w tym ustawy o CIT, spółki osobowe (niebędące osobami prawnymi) nie są traktowane jako podatnicy podatku dochodowego, w tym CIT. Podatnikami CIT (ewentualnie podatnikami PIT w zależności od statusu prawno podatkowego) są natomiast wspólnicy tych spółek osobowych. Stąd, wszelkie skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółek osobowych należy rozpatrywać w odniesieniu do wspólników tych spółek (w przypadku wspólników będących osobami prawnymi - w oparciu o przepisy ustawy o CIT).

W związku z powyższym, ewentualne skutki podatkowe z tytułu sprzedaży Znaku Towarowego przez Spółkę działającą jako SpJ na rzecz Udziałowca, nie wystąpią po stronie Spółki skutki te mogą potencjalnie wystąpić wyłącznie po stronie Udziałowca, jako wspólnika Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 2 oraz pytania nr 3, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj