Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1077/13-4/AO
z 31 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z 30 września 2013 r. (data wpływu 2 października 2013 r.) uzupełnionym pismem z 17 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) na wezwanie Organu z 9 grudnia 2013 r. znak sprawy IPPP2/443-1077/13-2/AO (skutecznie doręczone 12 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie

  • prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od uregulowanych zaliczek udokumentowanych fakturami VAT z tytułu zakupu apartamentu - jest prawidłowe,
  • terminu wykazania tego odliczenia w składanej za IV kwartał 2013 roku deklaracji VAT 7K - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 października 2013 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od uregulowanych zaliczek udokumentowanych fakturami VAT z tytułu zakupu apartamentu i terminu wykazania tego odliczenia w składanej za IV kwartał 2013 roku deklaracji VAT-7K. Przedmiotowy wniosek uzupełniony został pismem z 17 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) na wezwanie Organu z 9 grudnia 2013 r. znak sprawy IPPP2/443-1077/13-2/AO (data doręczenia 12 grudnia 2013 r.).


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


Aktem notarialnym z dnia 2 sierpnia 2012 r. Wnioskodawczyni zakupiła apartament o powierzchni 26,40 m2 wraz z miejscem postojowym w inwestycji Z. Sp. z o.o. Cena apartamentu z uwzględnieniem 23% podatku VAT wynosi 324.215, 71 zł.

Zakupu Wnioskodawczyni dokonała z zamiarem wykorzystywania apartamentu do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, tj. krótkotrwałego wynajmu o charakterze hotelowym. Wnioskodawczyni planuje podpisać w tym zakresie umowę ze Spółką świadczącą usługi hotelowo-pobytowe. Spółka będzie wynajmowała lokal Wnioskodawczyni i uiszczała na jej rzecz zapłatę z tego tytułu, uwzględniającą podatek VAT wg obowiązujących stawek.


Planowany termin zakończenia inwestycji to I kwartał 2014 r., natomiast przewidywany przez Wnioskodawczynię pierwszy przychód z tytułu najmu - czerwiec 2014 r.


Do momentu rozpoczęcia działalności w zakresie krótkotrwałego najmu Wnioskodawczyni nie prowadziła i nie zamierza wykonywać żadnych czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Jednakże z uwagi na to, że ponosi koszty związane z budową i wykończeniem inwestycji, które w całości będą służyły sprzedaży opodatkowanej chciałaby skorzystać z prawa do odliczenia podatku.

Wydatki związane z planowanymi czynnościami opodatkowanymi, prawidłowo udokumentowane fakturami VAT, Wnioskodawczyni ponosi od sierpnia 2012 r. Były to na dzień złożenia wniosku o interpretację zaliczki na zakup apartamentu. Do dnia złożenia wniosku Wnioskodawczyni nie była zarejestrowanym podatnikiem VAT. Rejestracji dokonała w dniu 30 września 2013 r. z zadeklarowanym pierwszym okresem rozliczeniowym, za który złoży deklarację VAT, IV kwartał 2013 r.


Wnioskodawczyni nadmienia, że fakt, że na dziś jest zarejestrowanym podatnikiem, a na dzień złożenia wniosku o interpretację nie była, pozostaje bez wpływu na istotę jej zapytania.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje Wnioskodawczyni prawo do odliczenia VAT naliczonego od zaliczek na zakup apartamentu uregulowanych i udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi w okresie od sierpnia 2012 r. do września 2013 r.? Jeśli tak, to czy odliczenie to należy wykazać w deklaracji VAT-7K za IV kwartał 2013 r.?

Zdaniem Wnioskodawczyni,


Wnioskodawczyni uważa, że ma prawo do wykazania VAT naliczonego z zaliczek na zakup apartamentu, który docelowo będzie służył czynnościom opodatkowanym i VAT ten powinna wykazać w pierwszej złożonej przez Wnioskodawczynię deklaracji VAT, tj. VAT-7K za IV kwartał.


Transakcje, których odliczenie dotyczy spełniają wszelkie przesłanki do zastosowania odliczenia, w szczególności:

  1. w całości służą (będą służyć) sprzedaży opodatkowanej,
  2. nie zostały wymienione jako wydatki, od których z mocy prawa nie przysługuje prawo do odliczenia podatku,
  3. zostały prawidłowo udokumentowane fakturami VAT,
  4. zaliczki zostały przez Wnioskodawczynię uregulowane.

Nie będąc zarejestrowanym podatnikiem VAT Wnioskodawczyni nie mogła zrealizować swojego prawa do odliczenia podatku wcześniej, tj. w okresach, w których wystawione były faktury VAT. IV kwartał 2013 r. jest dla Wnioskodawczyni pierwszym okresem rozliczeniowym, za który złoży deklarację, tym samym dopiero w deklaracji za ten okres Wnioskodawczyni będzie miała możliwość wykazania zakupów, od których przysługuje Wnioskodawczyni prawo odliczenia podatku.

Zgodnie z ustaloną linią interpretacyjną i orzeczniczą oraz podstawową zasadą neutralności podatku VAT obowiązującym w Unii Europejskiej, podatnikowi wykorzystującemu towary lub usługi do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych towarów i usług. Prawo to nie może być ograniczone niespełnieniem wymogów formalnych, takich jak rejestracja podatnika VAT, która co do zasady jest wymagana przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej, a ta w przypadku Wnioskodawczyni wystąpi najprawdopodobniej w czerwcu 2014 roku. Tym samym, nie powstał u Wnioskodawczyni jeszcze obowiązek rejestracji jako podatnika VAT, natomiast poniosła Ona wydatki związane z planowaną przyszłą działalnością, od których przysługuje Wnioskodawczyni prawo do odliczenia podatku. Prawo to z samej swojej istoty jest niezależne od dopełnienia obowiązków rejestracyjnych, rejestracja decyduje jedynie o momencie, w którym to prawo Wnioskodawczyni może zrealizować.

Reasumując, Wnioskodawczyni uważa, że ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych przed momentem rejestracji jako podatnik VAT (tj. od sierpnia 2012 r. do września 2013 r.) i prawo to powinna zrealizować w deklaracji VAT-7K za IV kwartał 2013 r., tj. pierwszej deklaracji składanej przez Wnioskodawczynię jako podatnik VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od uregulowanych zaliczek udokumentowanych fakturami VAT z tytułu zakupu apartamentu i nieprawidłowe w zakresie terminu wykazania tego odliczenia w składanej za IV kwartał 2013 roku deklaracji VAT-7K.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (…).


W myśl art. 15 ust. 1 cyt. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


Działalność gospodarcza – na mocy art. 15 ust. 2 ww. ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarte zostało w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.


Generalna zasada określona w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Ustawa wyłącza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.


Przepisy art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT wskazują na terminy, w jakich podatnik może z tego uprawnienia skorzystać.


I tak, zgodnie z treścią art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.


Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).


W przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi (art. 86 ust. 12 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 86 ust. 13 ww. ustawy jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Na mocy art. 86 ust. 19 ww. ustawy jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 88 ust. 4 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści ww. art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. Tak więc, podatnik w rozumieniu art. 15 ww. ustawy nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (podatnik musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia).

W myśl art. 96 ust. 1 ww. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Stosownie do art. 96 ust. 3 ww. ustawy podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (art. 99 ust. 2 ww. ustawy). Stosownie do art. 99 ust. 3 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa (…).

Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego - co wprost wynika z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług - jest przy tym zazwyczaj otrzymanie faktury, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Trzeba rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Jak już wspomniano, jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć - najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa - wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika.

Formułując w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. Podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. Jeżeli natomiast dany towar lub usługa służy lub ma służyć czynnościom nieuprawniającym do odliczenia podatku VAT (niepodlegającym opodatkowaniu lub zwolnionym z podatku VAT) w momencie dokonywania zakupu podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT. Niezależnie od tego, czy dokonany zakup stanowi kompletny i zdatny do użytkowania towar czy środek trwały, czy też dokonywane są dopiero nakłady (inwestycja w toku) czy też dokonywane są płatności zaliczkowe, których efektem będzie środek trwały - podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli tylko zakup dokonywany jest w związku z obecnie prowadzoną lub planowaną działalnością opodatkowaną.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że aktem notarialny z 2 sierpnia 2012 r. Wnioskodawczyni dokonała zakupu apartamentu z zamiarem wykorzystywania go do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, tj. krótkotrwałego wynajmu o charakterze hotelowym. Wnioskodawczyni planuje podpisać w tym zakresie umowę ze Spółką świadczącą usługi hotelowo-pobytowe. Spółka będzie wynajmowała lokal Wnioskodawczyni i uiszczała na jej rzecz zapłatę z tego tytułu, uwzględniającą podatek VAT wg obowiązujących stawek. Planowany termin zakończenia inwestycji to I kwartał 2014 r., natomiast przewidywany przez Wnioskodawczynię pierwszy przychód z tytułu najmu to czerwiec 2014 r. Do momentu rozpoczęcia działalności w zakresie krótkotrwałego najmu Wnioskodawczyni nie prowadziła i nie zamierza wykonywać żadnych czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Jednakże z uwagi na to, że ponosi koszty związane z budową i wykończeniem inwestycji, które w całości będą służyły sprzedaży opodatkowanej chciałaby skorzystać z prawa do odliczenia podatku. Wnioskodawczyni 30 września 2013 r. dokonała rejestracji jako zarejestrowany podatnik VAT z zadeklarowanym pierwszym okresem rozliczeniowym, za który złoży deklarację VAT – IV kwartał 2013 r.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od uregulowanych zaliczek udokumentowanych fakturami VAT z tytułu zakupu apartamentu i terminu wykazania tego odliczenia w składanej deklaracji.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, że zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej. Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Dla realizacji tego prawa koniecznym jest m.in. posiadanie statusu podatnika VAT czynnego.

Skoro w niniejszych okolicznościach ponoszone przez Wnioskodawczynię wydatki, przed dniem rejestracji jako podatnik VAT, związane z zakupem apartamentu ponoszone były w celu przyszłego osiągania przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług polegającej na świadczeniu usług krótkotrwałego wynajmu o charakterze hotelowym to Wnioskodawczyni przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki. Realizacja tego prawa nastąpi po uzyskaniu statusu zarejestrowanego (czynnego) podatnika podatku od towarów i usług.


Tym samym, stanowisko Wnioskodawczyni w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.


W celu realizacji przez Wnioskodawczynię nabytego prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. nabyciem konieczne jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za odpowiednie okresy rozliczeniowe (tj. za poszczególne okresy rozliczeniowe), w których Wnioskodawczyni otrzymała faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki. W złożonych za odpowiednie okresy rozliczeniowe deklaracjach Wnioskodawczyni dokona odliczenia podatku naliczonego zgodnie z obowiązującymi zasadami oraz w terminach przewidzianych prawem - art. 86 ust. 10 ustawy o VAT. W niniejszej sprawie koniecznym jest zatem uprzednie skorygowanie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, w którym Wnioskodawczyni wskaże okres rozliczeniowy, od którego jako podatnik VAT czynny chce korzystać z możliwości odliczania podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z nabyciem apartamentu tj. okres, w którym otrzymała pierwszą fakturę zaliczkową z tytułu przyszłego nabycia apartamentu. Nie sposób więc zgodzić się z Wnioskodawczynią, że przysługujące Jej prawo do odliczenia podatku VAT będzie mogła zrealizować składając deklarację VAT-7K za IV kwartał 2013 roku.


W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawczyni w tym zakresie jest nieprawidłowe.

Końcowo Organ zauważa, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj