Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1106/13-2/IM
z 20 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2013 r. (data wpływu 1 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej dochodowego od osób fizycznych w zakresie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jako osoba fizyczna, Wnioskodawca (zwany dalej również dalej: „przedsiębiorcą przekształcanym”) prowadzi od 1994 roku, we własnym imieniu i na własny rachunek działalność gospodarczą (…) wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Firma prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Podstawowym przedmiotem działalności firmy jest działalność handlowa w zakresie reklamy i poligrafii (technologia druku wielkoformatowego, dystrybucja mediów do produkcji reklamy zewnętrznej i wewnętrznej), sprzedaży urządzeń i technologii, drogownictwa (firma jest dostawcą komponentów dla producentów znaków drogowych), budownictwa (sprzedaż materiałów budowlanych, płyt i paneli poliwęglanowych, plexi. pcv, hips, styrodur itd.) oraz przemysłu (rozwiązania w zakresie specjalistycznych taśm klejących stosowanych w przemyśle i reklamie).

Działalność handlowa jest uzupełniana przez konfekcjonowanie, kompletację oraz pakowanie wyrobów oraz świadczenie usług transportowych, logistycznych oraz serwisowych. Przedsiębiorstwo jest importerem większości swoich produktów i zajmuje się ich sprzedażą na rynku krajowym. Część wyrobów jest sprzedawana w krajach Unii Europejskiej oraz eksportowana poza granice UE. Do tej działalności firma wykorzystuje własny skład celny (…). Skład ten ma charakter publiczny (co umożliwia Wnioskodawcy świadczenie usług na zewnątrz) posiada Certyfikat AEO oraz pozwolenie na stosowanie uproszczonej procedury celnej. Dodatkowo firma jest certyfikowana Normą ISO 9001, która świadczy o wdrożeniu w przedsiębiorstwie Systemu Zarządzania Jakością.

W związku rozwojem firmy i planowaną restrukturyzacją działalności gospodarczej Wnioskodawca rozważa możliwość przekształcenia przedsiębiorstwa prowadzonego dotychczas w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę prawa handlowego - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (zwaną dalej „spółką przekształcaną”), na zasadach określonych w art. 5841 - 58413 Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Podstawą przekształcenia będzie oświadczenie przedsiębiorcy przekształcanego o przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Planuje się, że spółka przekształcana będzie prowadzić działalność pod firmą (…).

W rozważanym scenariuszu, przekształcenie przedsiębiorstwa przekształcanego w spółkę przekształcaną nastąpi w trybie przeniesienia majątku przedsiębiorcy przekształcanego do spółki przekształcanej. Przedsiębiorca przekształcany obejmie 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki przekształcanej. Przedsiębiorstwo, po dokonanym przekształceniu, planuje prowadzić działalność gospodarczą w takim samym zakresie jak obecnie. Przewiduje się, iż w ramach przekształcenia nastąpi „transfer” całości aktywów i pasywów przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki przekształconej. W przypadku realizacji rozważanego scenariusza, przekształcona spółka będzie więc kontynuatorem działalności gospodarczej wykonywanej przed dniem przekształcenia przez Wnioskodawcę.

W związku z rozważanym przekształceniem przedsiębiorstwa prowadzonego dotychczas w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, Wnioskodawca (przedsiębiorca przekształcany) powziął wątpliwość co do skutków przekształcenia na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zamiarem przekształcenia przedsiębiorstwa prowadzonego dotychczas w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę prawa handlowego - jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (w trybie art. 5841 - 58413 Kodeksu spółek handlowych), w wyniku takiego przekształcenia nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu (tj. czy przekształcenie takie będzie neutralne w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych)?

Zdaniem Wnioskodawcy, przekształcenie przedsiębiorstwa prowadzonego w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę prawa handlowego - jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, dokonane w trybie art. 5841 - 58413 k.s.h., będzie neutralne w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, a w jego wyniku nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu.

Uzasadnienie

Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622), wprowadziła zmianę w Kodeksie spółek handlowych, polegającą na stworzeniu możliwości przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową. Nowelizacja weszła w życie w dniu 1 lipca 2011 r.

Zgodnie z aktualnym kształtem art. 551 § 5 k.s.h. (w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2011 r.) przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową. Zgodnie z art. 5841 k.s.h. przedsiębiorca przekształcony staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jak stanowi art. 5842 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Na podstawie art. 5842 § 3 k.s.h. osoba fizyczna, prowadząca przekształconą działalność staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Jednocześnie, art. 5844 Kodeksu stanowi, że do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Jak to zostało zaznaczone powyżej, jednoosobowej spółce kapitałowej, powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, przysługują wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego.

Na podstawie art. 58413 k.s.h., osoba fizyczna, która jako przedsiębiorca przekształciła się w spółkę kapitałową, odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.

Ponadto na mocy art. 112b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W świetle powołanych powyżej przepisów spółkę należy uznać za następcę prawnego przekształcanego przedsiębiorcy. Powstała w wyniku przekształcenia spółka jest tym samym podmiotem gospodarczym, który działał przed dniem przekształcenia, zmienia się tylko forma prawna podmiotu.

Prawa i obowiązki w zakresie prawa podatkowego regulują zapisy zawarte w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa podmiotów przekształcanych.

Podkreślić w tym miejscu należy, iż Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r. nie zawierała precyzyjnej regulacji dotyczących przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez osobę fizyczną w spółkę kapitałową. Jednakże z dniem 1 stycznia 2013 r. do Ordynacji podatkowej dodany został art. 93a § 4. Zgodnie z tym przepisem, jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych (przepis ten został dodany przez art. 6 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce - Dz.U. z 2012 r., poz. 1342).

Wobec powyższego uznać należy, od dnia 1 stycznia 2013 r., sukcesja praw na gruncie prawa podatkowego wynika wprost z cytowanego powyżej art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej.

Źródła przychodów osób fizycznych wymienione są w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), w którym ustawodawca jako źródło przychodu wymienia:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  2. działalność wykonywana osobiście;
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza;
  4. działy specjalne produkcji rolnej;
  5. (uchylony);
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
  9. inne źródła”.

Zdaniem Wnioskodawcy, z tytułu przekształcenia przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę kapitałową nie mogą powstać przychody określone w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT. Konsekwencje podatkowe w odniesieniu do omawianego przekształcenia mogą być analizowane wyłącznie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT, w związku z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT (por. interpretacja indywidualna IPPB1/415-511/13-2/EC z dnia 8 lipca 2013 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie).

I tak w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT ustawodawca jako źródło przychodu wymienia „kapitały pieniężne”, natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uznaje się „nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny”.

Przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową jest procesem zmierzającym do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa. Analiza systemowa przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi do wniosku, że w wyniku takiego przekształcenia, nie wystąpi u przedsiębiorcy przekształcanego przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce przekształcanej.

Przekształcenie dokonane w trybie art. 5841 - 58413 k.s.h. nie opiera się bowiem na wniesieniu poszczególnych składników majątku przedsiębiorstwa osoby fizycznej (ani też np. całego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c.) aportem do spółki kapitałowej - lecz jest w swej istocie transformacją formy prawnej przedsiębiorstwa połączoną w przeniesieniem (ex lege) wyodrębnionego majątku przedsiębiorcy przekształcanego na spółkę przekształcaną. Z mocy prawa spółka przekształcona stanie się właścicielem wszystkich składników przekształcanego przedsiębiorcy, a przekształcenie powoduje jedynie zmianę formy prawnej istniejącego podatnika. Przedsiębiorca otrzymuje wprawdzie udziały lub akcje w spółce przekształcanej - nie następuje to jednak w zamian za wkład niepieniężny (aport).

Należy rozróżnić sytuację, w której udziałowiec spółki otrzymuje udziały za wkład niepieniężny od objęcia udziałów w procedurze przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały i akcje w spółkach prawa handlowego mogą być obejmowane nie tylko za gotówkę, ale również w zamian za tzw. wkłady niepieniężne (aport), czyli prawa majątkowe inne niż środki pieniężne. Zgodnie z art. 158 § 1-3 k.s.h., jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny, umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Wniesienie wkładu niepieniężnego oznacza - jeżeli umowa nie stanowi inaczej - przeniesienie na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu, a więc również własności, jeżeli przysługuje ona wspólnikowi (tak postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 marca 1991 r., sygn. akt III CRN 14/91).

Natomiast przekształcenie dokonane w trybie art. 5841 - 58413 k.s.h., choć w jego wyniku przedsiębiorca przekształcany uzyskuje udziały lub akcje w spółce przekształcanej, nie wiąże się jednak ani z wniesieniem poszczególnych składników majątku przedsiębiorstwa, ani też całego przedsiębiorstwa, aportem do spółki kapitałowej. Nie występuje tu zatem przychód z kapitałów pieniężnych (zdefiniowany w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT jako „nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce, mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny”. Majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (przedsiębiorcy przekształcanego) nie ulega również likwidacji i zwrotowi podatnikowi do majątku osobistego, lecz staje majątkiem przekształconej jednoosobowej spółki kapitałowej.

W takim ujęciu, po stronie przedsiębiorcy przekształcanego nie można zatem zidentyfikować jakiegokolwiek przychodu podlegającemu opodatkowaniu.

Z powyższego wynika, że przedsiębiorca przekształcany nie uzyskuje dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ brak jest przesłanek określonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT.

Brak dochodu przedsiębiorcy przekształcanego wywodzić można również z zasady neutralności podatkowej - co wynika z tzw. sukcesji uniwersalnej, obejmującej sukcesję praw i obowiązków podatkowych. Potwierdza to zarówno aktualne brzmienie art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej (po nowelizacji, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.), dominująca linia orzecznicza sądów administracyjnych jak i liczne interpretacje indywidualne Ministerstwa Finansów. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z dnia 27 września 2012 r. sygnatura IPPP1/443554/12-2/PR podkreślił, iż „przekształcenie, o którym mowa, powoduje przejście wszystkich praw i obowiązków podatkowych, w tym zobowiązań podatkowych przedsiębiorcy przekształcanego na spółkę przekształconą”. Sukcesja praw na gruncie prawa podatkowego oznacza neutralność podatkową przekształcenia.

Podobnie wypowiedział się też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2013 r., sygn.: IPPB1/4I5-511/13-2/EC. Analogiczne stanowisko wyrażone zostało również w szeregu innych interpretacji podatkowych, przekładowo w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 listopada 2012 r. sygn.: IBPB1/415-869/12/KB, w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 listopada 2012 r. sygn.: IPPB1/415-745/11-2/EC jak również w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 kwietnia 2012r. sygn.: IBPBI/1/415-424/12/KB.

Kwestia neutralności podatkowej omawianego przekształcenia wyjaśniona została również w odpowiedzi na interpelację poselską nr 1628 z dnia 11 stycznia 2012 r., w której podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów - działając z upoważnienia Ministra Finansów - stwierdził m.in., iż: „(...) Przechodząc do zgłoszonej w interpelacji propozycji w aspekcie potrzeby zapewnienia kontynuacji działalności dla celów podatkowych (...) w tym zakresie wprowadzenie postulowanego przepisu nie jest konieczne. Sukcesję praw na gruncie prawa podatkowego można wywodzić z treści normy prawnej wyrażonej w art. 5842 Kodeksu spółek handlowych, na co wskazuje wyłączenie w tym przepisie jedynie ulg wynikających z prawa podatkowego. Pozwala to uznać, że ustawodawca - ograniczając to wyłączenie tylko do ulg podatkowych - nie wyłączył ich stosowania do innych praw wynikających z przepisów prawa podatkowego (…)”.

Nieliczne, odmienne rozstrzygnięcia sądów administracyjnych (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 października 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 793/12) wydane zostały w oparciu o stan prawny sprzed nowelizacji art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej.

Reasumując należy stwierdzić, iż zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym - przekształceniu przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową - mamy do czynienia z sukcesją uniwersalną obejmująca także aspekty podatkowe, a w wyniku takiego przekształcenia nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r., Nr 106, poz. 622), wprowadziła zmianę w Kodeksie spółek handlowych, polegającą na stworzeniu możliwości przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową. Nowelizacja weszła w życie w dniu 1 lipca 2011 r.

Zgodnie z art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. dalej „k.s.h”), przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593 oraz z 2011 r. Nr 85, poz. 459) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.).

Jak stanowi art. 5842 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. (art. 5842 § 2 k.s.h.).

Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej (art. 5842 § 3 k.s.h.).

Jednocześnie, art. 5844 k.s.h. precyzuje, że do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Jak to zostało zaznaczone powyżej, jednoosobowej spółce kapitałowej, powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, przysługują wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego.

Zauważyć należy, że kwestię sukcesji podatkowych praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), która w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r. nie zawierała regulacji dotyczących przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez osobę fizyczną w spółkę kapitałową. Jednakże w ustawie tej wprowadzono zmiany (obowiązujące od dnia 1 stycznia 2013 r.), poprzez dodanie do art. 93a § 4, w myśl którego, jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych (przepis ten został dodany przez art. 6 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce - Dz.U. z 2012 r., poz. 1342). Wobec powyższego, od dnia 1 stycznia 2013 r. (w zakresie objętym wnioskiem), sukcesja praw na gruncie prawa podatkowego wynika wprost z cytowanego powyżej art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej.

Analizując konsekwencje podatkowe w odniesieniu do przekształcenia przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę kapitałową, należy się odnieść do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), w którym ustawodawca jako źródło przychodu wymienia kapitały pieniężne.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uznaje się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Jednakże u Wnioskodawcy, w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie wystąpi przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej.

Ten rodzaj przekształcenia nie opiera się bowiem na aporcie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej, lecz jest w swej istocie przeniesieniem wyodrębnionego majątku przedsiębiorcy na podmiot inny. Przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową to proces zmierzający do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa.

Z powyższego wynika, że przedsiębiorca przekształcany nie uzyskuje dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (przedsiębiorcy przekształcanego) nie ulega likwidacji i zwrotowi podatnikowi do majątku osobistego, lecz jest majątkiem przekształconej jednoosobowej spółki kapitałowej.

Podkreślić jednakże trzeba, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który przekształca się w jednoosobową spółkę kapitałową będzie miał - na dzień przekształcenia - obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku, o którym mowa w art. 24 ust. 3a ustawy, zgodnie z art. 24 ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując należy stwierdzić, iż w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, u Wnioskodawcy - w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o.) - nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi został on wydany w indywidualnej sprawie i dotyczy wyłącznie tej sprawy, w której zapadł.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj