Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-991/13/JP
z 4 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 października 2013 r. (data wpływu do Biura – 31 października 2013 r.), uzupełnionym 21 stycznia 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dodruku ksiązki i jej bezpłatnego przekazania określonym odbiorcom – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2013 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dodruku ksiązki i jej bezpłatnego przekazania określonym odbiorcom.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z 13 stycznia 2013 r. znak: IBPB II/1/415-991/13/JP wezwano o jego uzupełnienie. Uzupełnienie wniosku wpłynęło 21 stycznia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w 2004 r. po kilku latach od pomyślnego zakończenia leczenia złośliwego raka na języku wydał za swe oszczędności z emerytury nauczycielskiej – książkę opisującą walkę z chorobą. Wnioskodawca zaznaczył, że świadomie i celowo nie szukał sponsorów, aby nikt nie mógł posądzić go o chęć wzbogacenia się na swoim i innych nieszczęściu. Książka została nadspodziewanie dobrze przyjęta przez czytelników oraz opiniodawców – specjalistów z zakresu medycyny, psychologów klinicznych, wykładowców tematyki oświaty zdrowotnej. Wnioskodawca otrzymał bardzo dużo podziękowań za pomoc w walce z ciężkimi chorobami, w tym z rakiem. Od trzeciego roku po wyleczeniu Wnioskodawca jest wolontariuszem i nadal pomaga chorym i ich najbliższym, m.in. wygłasza prelekcje dla zdrowych oraz zdobył uprawnienia do tej działalności. Nakład wydanej przez Wnioskodawcę książki dawno się już wyczerpał, ale nadal pojawia się wiele zgłoszeń wyrażających chęć jej nabycia. Ze względu na wiek oraz stan zdrowia Wnioskodawca drugi raz nie chce przeżywać udręki związanej z formalnościami wydawania i rozpowszechniania ksiązki w aktualnych realiach naszej rzeczywistości. Dla osób najwytrwalszych, wiele lat oczekujących na książkę Wnioskodawca pragnie zrobić dodruk około 50 egzemplarzy. Orientacyjny koszt tego przedsięwzięcia ma wynosić około 1000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych). Wnioskodawca zamierza rozdzielić egzemplarze z dodruku bezpłatnie i bez kłopotów. Chce uniknąć bulwersująco dokuczliwych konsekwencji tych, którzy kiedyś srogo zapłacili za darowizny dzielenia się chlebem. Wnioskodawca wskazał, że nie prowadził i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Ponadto zaznaczył, że koszty wydania i podatek z tym związany pokryje sam.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy, jeżeli nie będzie sprzedaży, Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczenia podatku od sprzedaży?

Czy w związku z brakiem przychodów z dodruku tej ksiązki Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczenia się w jakikolwiek sposób?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z darmowym, bezpłatnym rozdysponowaniem dodruku 50 sztuk książek, które mają profilaktyczno-psychoterapeutyczne znaczenie dla odbiorców – nie uzyska żadnego dochodu.

Dla Wnioskodawcy jako wolontariusza od 14 lat, osiągnięcie zysku – jak to wskazał uprzednio – nie jest celem i zamiarem działania.

Wnioskodawca zaznaczył, że nigdy nie prowadził i nie chce prowadzić żadnej działalności gospodarczej. W związku z tym uważa, że nie należy wykazywać „0” podatku, bo nie zaistnieje warunek jego powstania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Przepis ten wyraża zasadę powszechności opodatkowania.

Stosownie do art. 9 ust. 2 ww. ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zacytowane powyżej przepisy określają przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych rozumiany – co do zasady – jako nadwyżka sumy przychodów ze źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania w roku podatkowym.

Jednocześnie należy zauważyć, że dopiero uzyskanie przychodu według wskazanego ustawowego znaczenia tego pojęcia, generuje powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają specyfikację źródeł przychodów, na podstawie których następuje przypisanie konkretnego przychodu do źródła przychodu oraz wyliczenie dochodu i podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  2. działalność wykonywana osobiście;
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza;
  4. działy specjalne produkcji rolnej;
  5. (uchylony);
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolne, z wyjątkiem składników związanych z działalnością gospodarczą;
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majatkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej’
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,
  9. - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
  10. inne źródła.

Natomiast stosownie do art. 11 ust. 1 cyt. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle powyższego przychód powstaje zatem w każdym przypadku, w którym podatnik uzyskuje realną korzyść.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza dokonać dodruku uprzednio wydanej przez siebie książki opisującej przebieg leczenia jego choroby. Książka zostanie wznowiona w ilości 50 egzemplarzy. Wnioskodawca zamierza pokryć koszty wydania książki wynoszące około 1000 zł. Wskazuje, że egzemplarze książki rozda bezpłatnie odbiorcom. Zaznacza, że nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej.

W odniesieniu do dokonania przez Wnioskodawcę darowizny poszczególnych egzemplarzy wydanej przez Wnioskodawcę książki należy zauważyć, że w myśl przepisów art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Zatem, w przypadku darowizny, tj. w przypadku przekazania nieodpłatnie przedmiotu darowizny na rzecz obdarowanego – po stronie darczyńcy (Wnioskodawcy) nie powstanie przychód, ponieważ nie otrzymuje on żadnego przysporzenia majątkowego. Wręcz przeciwnie, majątek darczyńcy ulega zmniejszeniu.

Wobec tego należy stwierdzić, że darowizna egzemplarzy wydanej przez Wnioskodawcę książki nie skutkuje dla Wnioskodawcy powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji nie skutkuje obowiązkiem zapłaty tego podatku.

Powyższe oznacza, że w przedmiotowej sprawie stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dołączono plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj