Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1081/13-4/AO
z 31 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 września 2013 r. (data wpływu 3 października 2013 r.) uzupełnionym pismem z 19 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) na wezwanie Organu z 12 grudnia 2013 r. znak sprawy IPPP2/443-1081/13-2/AO (skutecznie doręczonym 16 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie

  • opodatkowania czynności wniesienia aportu w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości - jest prawidłowe,
  • momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesienia aportu w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości - jest nieprawidłowe,
  • prawa do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2013 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia czynności wniesienia aportu w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Przedmiotowy wniosek uzupełniony został pismem z 19 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) na wezwanie Organu z 12 grudnia 2013 r. znak sprawy IPPP2/443-1081/13-2/AO (data doręczenia 6 grudnia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od 1996 r. prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ma siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD 4120Z).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka posiada prawo wieczystego użytkowania nieruchomości (nieruchomość gruntowa niezabudowana) przeznaczonej na cele budowlane.

Spółka ma zamiar zawiązać spółkę osobową prawa handlowego tj. przystąpić do spółki komandytowej jako komplementariusz wraz z dwoma osobami fizycznymi: komandytariuszami.

Spółka planuje w przyszłości wnieść wyżej wymienione prawo wieczystego użytkowania w drodze aportu (wkład niepieniężny) do spółki komandytowej w zamian za objęcie udziałów. Wartość udziałów obejmowanych przez Wnioskodawcę w związku z wniesieniem aportu zostanie określona w umowie spółki zgodnie z wartością rynkową nieruchomości w cenie netto (bez podatku VAT). Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług wniesienie wkładu niepieniężnego zostanie udokumentowane przez Wnioskodawcę (wnoszącego aport) fakturą VAT z zastosowaniem 23% stawki VAT. Wartość netto z faktury VAT będzie równa wartości obejmowanych udziałów. W akcie notarialnym spółki komandytowej zawarty zostanie zapis: „W związku z wniesieniem aportu o wartości rynkowej .... zł netto, Spółka komandytowa zobowiązuje się do przekazania środków pieniężnych stanowiących równowartość podatku od towarów i usług, jako element ceny należnej, wynikającej z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz spółki komandytowej przez komplementariusza w związku z wniesieniem aportu.”

Spółka komandytowa zamierza wykorzystać przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania nieruchomości nabyte w drodze aportu w działalności opodatkowanej VAT lub je sprzedać.

Doprecyzowując złożony wniosek Wnioskodawca wskazał, że nieruchomość gruntowa niezabudowana, o której mowa we wniosku jest terenem budowlanym (zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług), zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi (MW/U).

Ponadto Wnioskodawca poinformował, że planuje założyć spółkę o nazwie: J. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 1 Spółka Komandytowa. Wnioskodawca w porozumieniu z pozostałymi wspólnikami sporządził memorandum określające wstępne założenia dotyczące utworzenia i działalności planowanej spółki. Utworzona spółka będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym czynność wniesienia aportu przez Wnioskodawcę do spółki komandytowej w zamian za objęcie w niej udziałów będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym będzie podlegała opodatkowaniu VAT...
  2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w związku z transakcją wniesienia aportu przez Wnioskodawcę do spółki komandytowej w zamian za objęcie w niej udziałów, kwota VAT wskazana na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę będzie stanowić dla niego podatek VAT należny, a dla spółki komandytowej otrzymującej aport VAT naliczony...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1.

Czynność wniesienia aportu do spółki komandytowej w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości będzie stanowiła na gruncie VAT odpłatną dostawę towarów i konsekwentnie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych (tj. według stawki 23%). Powyższe wynika z interpretacji następujących przepisów: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 2 ust. 1 pkt 6, art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 2.

Kwota VAT ujęta na fakturze VAT wystawionej przez Wnioskodawcę będzie podlegała zapłacie na rzecz właściwego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z tytułu nabycia przez spółkę komandytową w ramach wniesienia przez Wnioskodawcę aportem aktywów w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości w zamian za objęcie w niej udziałów, w zakresie w jakim czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT, spółce komandytowej będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tym nabyciem, wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę. Powyższe wynika z art. 86 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka komandytowa będzie wykorzystywała nieruchomość w swojej działalności gospodarczej (dla potrzeb czynności opodatkowanych VAT, w tym do ewentualnej odsprzedaży). W związku z powyższym będzie miała prawo, na podstawie uzyskanej faktury VAT do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego wynikającego z nabycia wskazanych składników w ramach ich wniesienia aportem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości i prawa do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. nieruchomości i nieprawidłowe w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesienia aportu w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  • oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  • zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Dostawa towarów mieści się w definicji sprzedaży, określonej w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, która stanowi, że sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - co do zasady - podlega taka dostawa towarów, która ma charakter odpłatny. Z odpłatnością za dostawę towarów mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniem (dostawą) a zapłatą istnieje adekwatny związek. Odpłatność może przybierać różne formy, przy czym nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Odpłatnością jest więc także np. świadczenie zwrotne otrzymane od drugiej strony.

Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aport pieniężny), rzeczy lub prawa (aport rzeczowy) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe. Skutki na gruncie VAT wywołuje wnoszenie aportów rzeczowych. Stanowić ono może dostawę towarów (jeśli przedmiotem aportu są towary w rozumieniu VAT) lub świadczenie usług (w pozostałych przypadkach, chodzi przykładowo o wnoszone w ramach aportu prawa autorskie, licencje czy patenty).

Wniesienie wkładu niepieniężnego spełnia przymiot odpłatności, skoro istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów (wniesieniem wkładu) a otrzymanym z tego tytułu wynagrodzeniem, które przybiera postać obejmowanych udziałów w spółce tj. praw wynikających z uczestnictwa w tej spółce. Wynagrodzenie to ma charakter wzajemny i ekwiwalentny, co oznacza, że z tytułu wniesienia wkładu, dla wnoszącego wynika bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść. Zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Pojęcie „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zatem, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ww. ustawy zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów i na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przy czym, jak stanowi art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i w przepisach wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Jak stanowi art. 2 pkt 33 ww. ustawy przez teren budowlany rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że Wnioskodawca, czynny podatnik VAT, prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiada prawo wieczystego użytkowania nieruchomości (nieruchomość gruntowa niezabudowana). Nieruchomość ta zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi. Nieruchomość, o której mowa we wniosku jest terenem budowlanym, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca ma zamiar zawiązać spółkę osobową prawa handlowego tj. przystąpić do spółki komandytowej jako komplementariusz wraz z dwoma osobami fizycznymi: komandytariuszami. Spółka planuje w przyszłości wnieść wyżej wymienione prawo wieczystego użytkowania w drodze aportu (wkład niepieniężny) do spółki komandytowej w zamian za objęcie udziałów.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia aportu przez Wnioskodawcę do spółki komandytowej w zamian za objęcie w niej udziałów.

W świetle dokonanej analizy należy uznać, że w niniejszych okolicznościach przedmiotem aportu będzie towar w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i czynność wniesienia aportu przez Wnioskodawcę do spółki komandytowej prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tym towarem (posiadanym prawem wieczystego użytkowania nieruchomości) jak właściciel. Mamy więc do czynienia z odpłatną dostawą towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegającą na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu tym podatkiem.

Nieruchomość gruntowa niezabudowana, o której mowa we wniosku jest terenem budowlanym zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest terenem przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi. Tym samym, powyższa nieruchomość nie korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z uwagi na przedstawione okoliczności na tle przywołanych przepisów należy stwierdzić, że czynność wniesienia przez Wnioskodawcę do spółki komandytowej w zamian za objęcie udziałów aportu w postaci nieruchomości niezabudowanej, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi - na mocy art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT - opodatkowana będzie podatkiem od towarów i usług wg stawki podatku VAT w wysokości 23%.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jak stanowi art. 19 ust. 4 ww. ustawy jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W myśl art. 19 ust. 10 ww. ustawy w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Na mocy art. 103 ust. 1 ww. ustawy podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 1a-4 oraz art. 33 i art. 33b.

W przedstawionych we wniosku okolicznościach wskazano, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług wniesienie wkładu niepieniężnego zostanie udokumentowane przez Wnioskodawcę (wnoszącego aport) fakturą VAT z zastosowaniem 23% stawki VAT. Kwota VAT ujęta na fakturze VAT wystawionej przez Wnioskodawcę będzie podlegała zapłacie na rzecz właściwego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze względu na przywołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis sprawy należy wskazać, że wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy w przypadku wniesienia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości w drodze aportu do spółki komandytowej w zamian za objęcie udziałów obowiązek podatkowy powstanie na zasadzie wyjątku określonego w art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w dacie wystawienia faktury dokumentującej aport, nie później jednak niż 7. dnia od daty wydania przedmiotowej nieruchomości. Zatem Wnioskodawca winien wystawić fakturę VAT nie później niż 7. dnia od daty wydania nieruchomości w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Transakcja ta powinna znaleźć swe odzwierciedlenie w składanej deklaracji i wpłacie podatku na rachunek urzędu skarbowego za okres rozliczeniowy następujący po okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy. Należy zauważyć, że art. 19 ust. 10 ustawy o VAT nie ma w niniejszej sytuacji zastosowania. Przepis ten dotyczy dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki natomiast przedmiotem niniejszego aportu jest nieruchomość niezabudowana w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy stwierdzające, że kwota VAT ujęta na fakturze VAT wystawionej przez Wnioskodawcę będzie podlegała zapłacie na rzecz właściwego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług należało uznać za nieprawidłowe, gdyż w niniejszej sprawie obowiązek podatkowy w odniesieniu do aportu nieruchomości w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości powstanie z chwilą wystawienia faktury nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru tj. od dnia przeniesienia posiadania przedmiotowego prawa na spółkę komandytową.

W odniesieniu do prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z wystawionej przez Wnioskodawcę faktury, związanego z nabyciem nieruchomości w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona powyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi. Ustawodawca stworzył więc podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka w przyszłości planuje wnieść w drodze aportu (wkład niepieniężny) posiadane prawo wieczystego użytkowania nieruchomości (nieruchomość gruntowa niezabudowana) przeznaczonej na cele budowlane do spółki komandytowej w zamian za objęcie udziałów. Wniesienie wkładu niepieniężnego zostanie udokumentowane przez Wnioskodawcę (wnoszącego aport) fakturą VAT z zastosowaniem 23% stawki VAT. Nowo zawiązana spółka komandytowa - zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług -zamierza wykorzystać przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania nieruchomości nabyte w drodze aportu w działalności opodatkowanej podatkiem VAT lub je sprzedać.

Z uwagi na spełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi oraz fakt, że spółka komandytowa będzie podatnikiem podatku od towarów i usług ma Ona prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane.

Przedstawione uregulowania w świetle przedstawionej treści wniosku pozwalają uznać, że skoro transakcja nabycia przez spółkę komandytową będącą czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT prawa wieczystego użytkowania nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nowo utworzona spółka przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania nieruchomości nabyte w drodze aportu będzie wykorzystywała w działalności opodatkowanej podatkiem VAT lub zamierza je sprzedać zatem nowo utworzona spółka komandytowa będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego wynikającego z wstawionej faktury dokumentującej nabycie aportem prawa wieczystego użytkowania nieruchomości.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy stanowiące o prawie do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego należało uznać za prawidłowe.

Końcowo Organ zauważa, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj